Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Víz alatti helymeghatározás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) BGBT hozzászólása Aug 11, 2017 /
 
Sziasztok!

Az alábbi probléma megoldására keresek (egyenlőre elméleti) megoldásokat.

1., Adott egy víz alatti kontrollált tér (elsőre legyen mondjuk a szükséges minimum: 50m széles 50m hosszú és 25m mély) FONTOS: ebben a térben nincs semmiféle tereptárgy, egyéb akadály, csak a víz, ugyanakkor a víz helyett lehetne akár tej is, csak hogy a látótávolság 0 méter legyen.

2., Ebben a víz alatti térben úszkál 6-8 búvár akikre valamiféle jeladó/vevőt szerelnénk, illetve visznek magukkal (az egyszerűség kedvéért) egy tabletet, amin VALÓS IDŐBEN láthatják az adott térben a saját és a többiek (10-20 cm-re) pontos helyzetét és mozgását.

Lehet (ha szükséges) a "kontrollált tér" sarokpontjaira fixen telepíteni valamiféle aktív vagy passzív "viszonyítási pontokat", de a legnagyszerűbb az lenne, ha ilyen fix pontból minél kevesebb kellene.

Ennek a problémának a pontos, megbízható és elegáns megoldására kérnék megoldási javaslatokat, lehetőleg olyan személyektől, akik ha kell, meg is tudják azt építeni... természetesen nem "hobby-szinten."

Köszönöm előre is, Gábor
(#) vargaf válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 1 / 1
 
Idézet:
„a látótávolság 0 méter”

Idézet:
„egy tabletet, amin VALÓS IDŐBEN láthatják”

Ha a látótávolság 0 méter, akkor hogyan látják a tabletet?
(#) BGBT válasza vargaf hozzászólására (») Aug 11, 2017 1 / 1
 
O.K. első hozzászólásnak nem rossz... komoly pénzt is tettem volna rá, hogy kb. ez lesz. Gratulálok, nyertél!
Komolyra fordítva... nem lényeges hogy hogyan látják, az sem hogy tablet-e, vagy mobiltelefon, vagy plazmaTV... a lényeg, hogy olyan megoldás kell, ahol a helymeghattározásnak nem feltétele a "láthatóság".
(#) bbatka válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Az ultrahangot használják leginkább víz alatti mérésekhez. Én ebbe az irányba indulnék el.
kb. 50kHz - 800kHz frekvencia tartományban. lásd. halradar
(#) nzozz hozzászólása Aug 11, 2017 /
 
- Csak állandó, ismert, "bejárt" területen lenne szükség erre a szerkezetre vagy esetleg egy akármilyen, ismeretlen helyen is ugyanúgy funkcionálnia kéne? Nem tudom ennek mennyire lenne itt jelentősége, csak arról jutott eszembe, hogy az itt-ott sokat emlegetett, 2cm pontossággal önmagát vezető traktorok is csak a már bejárt területeken képesek navigálni tudtommal.
- Valamilyen központi egység használata lehetséges (a vízben/folyadékban vagy a szárazföldön)?
- Vizuálisan, 3D -ben kéne látni mindenkinek a helyzetét?
Amúgy 0m látótávolságnál is lehet látni egy kijelzőt, ezt legegyszerűbben megoldani a "tömlős búvárkodásnál" használt sisakon belül elhelyezett eszközzel lehetne. De mondjuk túl sok konkrétumot egyelőre nem tudunk.
(#) BGBT válasza nzozz hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ismeretlen helynek nevezném... de abban az értelemben ismert, hogy a búvárok helyzetét a meghatározott területen (ez az az említett 50x50x25m) kell minden pillanatban pontosan meghatározni... lényeges, hogy minden búvár a saját és a többiek helyzetét is pontosan ismerje a megadott térben, ami egy vizes közeg (lehet ez medence, tó, tenger... vagy a poén kedvéért egy tej-tartály)... Lehetnek ebben a térben fixen telepíthető referenciapontok, lehet akár központi egység is... a lényeg, hogy sem a búvárokat sem a referenciapontokat nem kötheti semmilyen vezeték össze. A megjelenítés ebben a fázisban sztem nem annyira érdekes... akár mindenki lehet egy beazonosítható pötty (kék, zöld, sárga, etc) az adott térben.
(#) Macsek71 válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Szia !

A robotfűnyírós topicban már bedobtam ezt a gondolatsort (vagy csak akartam ...?)

Ha telepíthetsz "bázisokat" és a búváraidnál lehet egyedi eszköz, valami ilyesmi lehet a megoldás :
Bázis1 "kiált" búvár1 válaszol x msec múlva, búvár2 2x múlva ...
Bázis2 "kiált" 1 sec múlva búvár1 válaszol x msec múlva, búvár2 2x múlva ...

Bázisok mérik a "kiáltás" és a "válasz" közti időt jelentik központi gép ( a Kiáltás lehet az előző mérés jelentése ) utolsó bázis "kiáltása" lehet az előző méréssorból számított koordináták...

Valószínű probléma lesz a megfelelő jelfeldolgozó eszköz kiválasztása, mert a hangsebesség vízben ~ 1400 m/s ... ( 1 msec pontatlanság már 1,5 méter ! tévedés...)

Sok sikert !
(#) Bakman válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 / 1
 
A valós idő még csak-csak, de a 10-20 cm-es pontosság már érdekesebb. Nem hinném, hogy az itt regisztrált hobbisták érdemben tudnak segíteni. Ez, ha még nem létezik ilyen eszköz, kemény mérnöki fejlesztés, nem hobbi kategória.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) sany válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Szerintem ilyen csak a hadseregnél létezik.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Általában az ilyen kérdések oltári nagy baromságokat szoktak itt takarni.
Ne legyen most (sem) igazam...

De nem értek hozzá
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Van búvár ismerősöm, neki megemlítettem a dolgot. Annyit mondott, az ötlet jó, több okból is (nem részletezném). Viszont, kicsit is belegondolva, ez nem hobbi szint.
(#) StMiklos válasza BGBT hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Szevasz!
Szokták mondani, papíron minden áramkör működik egészen addig, amíg meg nem építed.
Mondjuk egy lehetséges elv:
Ha van 1 adó-vevő (bázis) a sarokban a vízfelszínen, 1 vevő alatta a fenéken, akkor: bázis "megszólítja" az 1. búvárt, megy az inpulzus.
Búvár készüléke válaszol, a beérkezési időt feldolgozva, tudom milyen távol és mélységben van.
A válaszimpulzust veszi még 2 vevő, ezek adatait is feldolgozva, tudom hol van a buvár (készüléke, csak ne veszítse el).
Ugyanígy szekvenciálisan szólítgatom a bűvárokat, amikor ez mind megvolt, ezután búvárok az adótól egyszerre megkapják az összes résztvevő helyzetét feldolgozva és kezdődik előlről a sorozat.
Az alkatelemeket ki kell választani a követelménynek megfelelően.
Adóegység, hatótávolság, frekvencia, adatfeldolgozáshoz megfelelő sebességű (az idő felbontása és stabilitása döntő, meghatározza a pontosságot) számítási teljesítmény...
Részben igazak feltételek a bűvárok készülékére is.
Jön: katalógusadatok böngészése, lehetőségek meghatározása stb.
Ha körvonalazódik, hogy miből lehetne felépíteni, akkor 1 adó-vevővel, 1 vevővel "elvonulni" és alapméréseket végezni.
Mennyire stabil, mennyire pontos (hosszú mérőszalag ajánlott).
Ha biztatóak az eredmények, lehet továbblépni..
Üdv:
StMiklos
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) vargaf válasza Gafly hozzászólására (») Aug 12, 2017 / 1
 
Ugyan baromságnak nem mondanám, de jó példa az ilyen témára:
Víz alatti robot
Azt mondtam ez nem hobbi kategória, akkor kaptam is egy kioktató hozzászólást. Igaz a téma egy nap alatt "kimúlt".
(#) sany válasza vargaf hozzászólására (») Aug 12, 2017 /
 
Ilyenkor nem is tudom mit várna a tisztelt témaindító, kérdező. Komplett megoldást?
(#) Josi777 válasza BGBT hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Azt tisztázni kell, hogy van-e referencia pont, mert a nélkül csak egymáshoz képest lehet meghatározni a távolságokat. És a megoldás ez, távolság mérés. Amennyiben ki lehet alakítani több referencia pontot, akkor elég egyszerűnek tűnik a feladat. Vegyünk 3 fix pozíciójú állomást. Ezek sorban egymás után "ping"-elnek, a búvárokon lévő vevő pedig egy időpontot rendel ehhez a jelhez, majd ezt az adatot elküldi a központba. Ott kiszámolódnak az egyes vevők koordinátái és a szerver elküldi ezt mindenkinek.
Referencia pont nélkül is megoldható, csak akkor egymáshoz képest lesz csak adat és mindenkin kell lennie nem csak vevőnek, hanem adónak is.
(#) vargaf válasza sany hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Idézet:
„Ennek a problémának a pontos, megbízható és elegáns megoldására kérnék megoldási javaslatokat, lehetőleg olyan személyektől, akik ha kell, meg is tudják azt építeni... természetesen nem "hobby-szinten."”

Egy komoly fejlesztést igénylő feladat profi megoldását és kivitelezését, hobbi körülmények között.
(#) goreny válasza vargaf hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Mindezt úgy, hogy arra nem képes, hogy hozzászóljon az ötleteléshez, csak beszólni tud.

Ötleteljetek csak srácok, gondolom szerettek ingyen dolgozni. Mert ez nem hinném, hogy a bürgözdpusztai hobbibúvárok önképző egyesületének kellene mindez.
(#) bbb válasza goreny hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Én azért nagyon kíváncsi lennék, hogy ez az elképzelés mégis mi a csudára jó, mi lenne a végcél, ahol ezt felhasználnák? Na meg mennyi pénzmagot szeretne keresni a témaindító az itteniek ötleteiből?
(#) Lucifer válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Meg kellene vizsgálni, hogy a Dekawave UWB modulok működhetnek-e vízben.
(#) goreny válasza bbb hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
(#) bbb válasza goreny hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Erre én is emlékeztem Tipikus kaparja ki nekem a közösség a gesztenyét topik volt a magszeparátoros is
(#) Josi777 válasza goreny hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem azt kell nézni, hogy ingyen vagy sem. Hanem azt, hogy van egy feladat, amin lehet gondolkozni és összevetni másokkal az ötleteket. Így egy külső hatás révén lehet tanulni egymástól. Szerintem Persze nekem sem esne jól, ha az "ingyen" munkámért mások szakítanának csilliárdokat, de hát ez már csak egy ilyen műfaj
(#) goreny válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Idézet:
„Ennek a problémának a pontos, megbízható és elegáns megoldására kérnék megoldási javaslatokat, lehetőleg olyan személyektől, akik ha kell, meg is tudják azt építeni... természetesen nem "hobby-szinten." ”

Azért ebben benne van minden

Igazad van, de ez, akárhogy is nézzük, egy hobbi fórum. Építenénk valamit, segítséget kérünk, ötletelünk, gondolkozunk, beszélgetünk. De ha végigolvasod a témát, látsz ilyet a "megrendelőtöl"? Nem más ez, mint egy olcsó marketing fogás. Néha felbukkannak ilyen témák, amiket valami büfészakon végzet mérnökúr kapott feladatként egy brénsztorming mitingen. Aztán jön ide, hogy a nála okosabbak majd elvégzik helyette az agy és fizikai munkát.
(#) vargaf válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
A kérdező részéről az elvárásokon kívül egy értelmes gondolat sem hangzott el, Ő nem vesz részt a feladat megoldásában semmilyen szinten. A hozzászólások kritizálása az egyetlen tevékenysége. Ha pedig megoldódna a feladat - amiben erősen kételkedem - egyedül Ő profitálna belőle. Ezt én nem nevezném segítségkérésnek, nem elakadt a munkában, a munka elvégzését kéri.
(#) Josi777 válasza goreny hozzászólására (») Aug 13, 2017 / 2
 
Persze, igazad van, de én a pozitív oldalát nézem, hogy én hogyan profitálhatok a dologból. De azért van, ami már nekem is sok. Egy példa rá. Egy PIC kezdő topicban ment a huzavona, nem írom le az egészet. Hogy vége legyen, mondom, küldök egy panelt, ami jó a feladathoz. Jelentkezik a "kezdő", hogy akkor kéne, de IC-is, mert olyanja nincs. Ok, adok azt is (persze ezeket ingyen). A következő üzenet, hogy fel van-e programozva a PIC, vagy azt neki kell Szerinted mit gondoltam magamban?
(#) Bakman válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Idézet:
„van egy feladat, amin lehet gondolkozni és összevetni másokkal az ötleteket”
Ez már első pillantásra is látszik, hogy nem hobbi feladat, az itt regisztráltak többsége szerintem azt sem tudná, hogyan fogjon neki.
(#) Josi777 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Általánosságban írtam, hogy nekem milyen egy közösségi oldalon a hozzáállásom. Ez a konkrét feladat valóban egy kicsivel több ismeretet tételez fel az általánosságban elhangzó feladatoktól
(#) nzozz válasza Bakman hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Hát az nincs kizárva, bár valószínűleg sokat segíteni, ha részletesen ismernénk a konkrét alkalmazást, környezetet, feladatot, körülményeket. Ha meg nem publikus, akkor meg nem ez a legmegfelelőbb platform.
(#) Doky586 válasza BGBT hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Idézet:
„50 x 50 x 25m térben ... a víz helyett lehetne akár tej is ... Ebben a víz alatti térben úszkál 6-8 búvár”


Kapásból hívnám a köjál-t..

A kilélegzett levegőbuborékokból láthatod melyik hol van (x-y), sőt a buborékok szóródásából a mélységre (z) is következtetni lehet.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2017
(#) vargaf válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 13, 2017 /
 
Nem következtetni szeretne:
Idézet:
„az adott térben a saját és a többiek (10-20 cm-re) pontos helyzetét és mozgását.”

Köjál már rég nincs.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem