Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bevált kapcsolások
 
Témaindító: giskard, idő: Aug 11, 2017
Lapozás: OK   1 / 2
(#) giskard hozzászólása Aug 11, 2017 / 3
 
Olvasgatás közben sokszor (szinte mindig) találkoztam azzal a problémával, hogy teóriák sorjáznak végtelenül, de megoldás csak elenyészően leledzik. Ezért ezt a topicot arra szánom hogy végleges megoldásokat adjon, (ellopva a rádiótechnika azonos rovatának a címét (bár abból egyet sem építettem meg))
Van a cikkek rovat, ahol megépített kapcsolásokat találni, de hát nem mindenki szeret cikket írni.
Hogy ne csak a levegőbe beszéljek, az LM2596 egy bevált felhasználásáról írok.
Ez egy lefelé konvertáló DC/DC kapcsoló üzemű ic.
Az ic előnyei: olcsó (egy bizonyos boltban pl. 215 ft), magas frekvenciát használ (kisebb induktivitás kell ( nem mindenki szeret tekergetni)) 3A max áram.
Jelenleg 10W-os ledek meghajtására használom (napelemről),
A be és kimeneti kondenzátorok Low ESR kivitelűek (érték: amilyen volt otthon), az induktivitás: 47 uH/1,5A 57 ft (abban a bizonyos boltban )
Ami az adatlaptól eltér: van benne áramkorlát, amivel 0,8 A áramot állítottam be a ledeknek (kb 2 éve működnek)
A kapcsolási rajzot TinyCad programmal hoztam létre (ez egy méltánytalanul mellőzött ingyenes kapcsolási rajz szerkesztő program, rendkívül egyszerű (ami nem tetszik benne: az alkatrészeket nem különálló file-kben tárolja)).
NyÁK-rajz : Sprint-Layout 5.0
Az alaktrészek jórészt smd kivitelűek, Ha valaki nem dolgozott még smd-vel leírom ezen alkatrészek egyszeű és nagyszerű használatát.
(ez biztosan működik, de a dokumentáció talán hordozhat hiányosságokat (doku készítésben elég slendrián vok))
(#) hospel hozzászólása Aug 14, 2017 /
 
Bevallom nem értem miért nem népszerű ez a téma ? Nekem nagyon szimpatikus lenne mert én is sok bevált kapcsolást megépítenék ha már tudnám hogy másnak már jól működik . Persze lehet hogy azért mert én csak egy lelkes amatőr vagyok és szakmai kérdésekről nem tudnék sok infót leírni . Talán tapasztalatot azért igen . Üdv Hospel ! /Régebben én is olvastam a Rádió Technikát /
(#) bbb válasza hospel hozzászólására (») Aug 14, 2017 /
 
Lehet azért, mert van egy "Ki mit épített?" topik, ahol nagyon hasonló a cél és az elképzelés.
(#) pucuka válasza hospel hozzászólására (») Aug 14, 2017 / 3
 
Van egy óriási tévedés. A kapcsolási rajz olyan, mint egy recept, aminek az elkészítéséhez kell a szakács is. Hiába a világ legjobb kapcsolási rajza, ha nem tudod (legalább alapszinten) hogy mit csinálsz.
(#) granpa hozzászólása Aug 14, 2017 /
 
3. Valamint az adott téma képei közt is megtalálhatóak a bevált kapcsolások. (És hozzá a cikk, a tanácsok, tapasztalatok is.)
(#) Cavalier hozzászólása Aug 15, 2017 /
 
Én arra sarkallnám a fórumtársakat, hogy az ilyen bevált dolgokat töltsék fel a cikkek közé, egy kis leírással.
(#) goreny válasza granpa hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Bár tudom, hogy kedvenc vesszőparipád, de ez például a csöves téma esetén szinte használhatatlan keresési mód.
(#) giskard hozzászólása Aug 15, 2017 /
 
Már megint jönnek a teóriák. Ez itt nem válasz többeknek, csak morfondírozás. Az hogy egy kapcsolási rajzhoz milyen felkészültség kell, az a rajztól függ. Pl egy 5-6 ic-ből álló digitális kapcsoláshoz, ráadásul ha még nyákterv is van, nem kell doktori fokozat (beülteted és működnie kell (annak ellenére hogy csak nagy vonalakban vagy tisztában a belső működésével (az elektronikában is használják az un. fekete dobozt: ez megy be, ez jön ki (nem érdekes mi van belül)))). A ki mit épített rovat címe szerintem másra utal, ha építenék egy 200 MHz-ig működő spekrumanalizátort, azt én is oda tenném. És mint a felvezetőben írtam, nem mindenki szeret cikket írni.
Szóval a lényeg: biztosan működű kütyü, kapcsolási rajz, lehetőleg nyáktervvel és rövid ismertetővel.
(#) pucuka válasza giskard hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Teória, nem teória, nézd meg pl. a tápegységes topikot. Alkotó tápját sokan megépítették, jól is van dokumentálva, sokan meg is építették, mégis volt akinek nem ment.
A fekete doboz teória is jó, amíg nem neked kell megtöltened tartalommal. Mindjárt nem fekete doboz. (tudod, azok a sok kis tekerentyű (trimmer potméter))
De felhozhatom az erősítős topikok sok szenvedéseit. Nagyon nem mindegy a kivitelezés módja.
Ha csak bambán összerakod, van esélyed, hogy a bevált kapcsolás nem működik.
(#) goreny válasza pucuka hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Azzal kiegészítve, hogy Alkotónak nincs tápja. Mindösszesen egy nyákot tervezett hozzá...
(#) giskard válasza pucuka hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Azt ne mond, hogy az elektronika valamiféle ezoterikus dolog. Hol lenne akkor a sorozatgyártás ? (ahol is gépek készítenek gépeket azonos alkatrészekből).
(#) giskard válasza pucuka hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Nem ismerem Alkotó tápját, de, az Elektor valamelyik számában megjelent egy cikk, labor tápegység címén, kiváló paraméterekkel. Többször megépítettem bővítve, lehagyva, más más alkatrészekkel és mindig működött.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Sziasztok! Ha már ennyien rágjátok ezt a csontot, hadd szóljak én is hozzá. Tematika szerinti rendszerezés lehetősége nélkül nincs értelme egy ilyen témának. Ha már a 2. oldal után ki fog halni, akkor annak is meg van az oka. Vagy feltesz ide mindenki mindent, és lesz egy olyan ezer oldalas topik, aminek megint csak nem lesz értelme, mert nem lesz türelme senkinek végigbogarászni. Építettem már én is sok mindent, ami működik, csak nem tudom, melyik az, aminek a jelentősége közlésre érdemes, és amit nem én találtam fel, csak bevált, ahhoz elegendő az eredeti forrás oldalát belinkelni. Van, aki tápegységekkel foglalkozik, más akku töltőkkel, a harmadik csak elektroncsöves dolgokat épít, a negyedik restaurál, az ötödik riasztókat épít, a hatodik rádiókat, a hetedik hangszereket, a hetedik erősítőket, a nyolcadik kozmetikai gépeket, a kilencedik barkács gépeket, soroljam még? Hogyan találja meg ki-ki a magának valót egy ilyen általánosított " Bevált kapcsolások" témában?
(#) pucuka válasza goreny hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Jó, csak mindenhol Alkotó féle tápként hivatkoznak rá.
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Igazad van, én ezzel be is fejeztem. Ez a fórum tematikus, (szinte) mindennek van témája, ott lehet célzottan tárgyalni, megbeszélni, ha valakinek nem működik. Meghát vannak a cikkek rovat is. Szükségtelen mégegy vegyesfelvágott.

giskard:
Távolról sem ezoterikus dolog, sorozatgyártásnál is van ami nem működik, vagy nem jól.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2017
(#) Skori válasza fecameca hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Ha lehetne egy módosítási javaslatom: A téma címe változhatna "Egyszerű és/vagy érdekes kapcsolások"-ra. Tehát jöhetnének bevált kicsi ledes villogók, meg egyszerű érdekességek pl. egytranzisztoros csipogó, vagy pl. olyasmi mint anno a ledes gyertya volt. Magyarán olyan témaként lehetne értelme, amiben akár egy kezdő is talál valamit amivel "lehet játszani" és gyors sikerélményt szerezni, de akár egy öreg szaki is rácsodálkozhat egy egyszerű valamire, hogy "nahát de jópofa, összedobjuk a fiammal"! Pl. van egy 5 ledes villogóm (hasonló mint egy multivibrátor kapcsolás, csak 5 fokozatból), csak le kellene rajzolnom, hogy elektronikus formában is meglegyen. Egyszerű, jól néz ki, és akár légszerelten is pillanatok alatt összerakható, és még egész jó játék is.
(#) giskard válasza fecameca hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Te most a ki mit épített rovatot kritizálod , vagy ezt ? (előbbi szólásokra utalva)
Vagy úgy gondolod ez a topic 1000+ra fog duzzadni ? (igen, a felesleges hozzászólásokkal)
Pl. a TDA2030 rovatnak 270 hozzászólása van.
Pl. ha valaki igényli, feltehetem egy több éve működő 3 példányban megépített nyák-rajzot.
(minden nyák rajzot úgy tervezek, hogy lehetőleg a legegyszerűbb és egyoldalas legyen)
(#) giskard válasza Skori hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Részben igazad van , de csak részben. Én sokat tököltem pl. egy 220 voltos szabályzó beavatkozó szervén mire megszületett a végleges megoldás. Egy közepesen bonyolult áramkör olcsó és elérhető alkatrészekből (a sok hülye áramkör egy letisztult változata) akkor ezt ne tegyem fel ?
(#) Bakman válasza giskard hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Alapvetően az a baj, hogy nem lehet meghatározni azt, hogy mi a "bevált" kapcsolás. Nézzünk egy egyszerű, kalsszikus, két tranzisztoros astabil mutivibrátort. Megmutatom, hogy ez bevált. Erre jön valaki, hogy megépítette és ez sz@r, mert túl gyorsan villognak a LED-ek. Mi a bevált ebben?
(#) giskard válasza Skori hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
A téma címe ne változzon. Itt nem csipogtatásról van szó. Szerintem az első áramkör is messze túl megy ezen.
Én már nagyon unom a teóriákat. Azt szeretném ha áramköröket egyszerűen lemásolhatnának rólunk.
(#) giskard válasza Bakman hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Nos, aki ezen a fórumon olvasgat arról feltételezhető valamiféle ismeret.
Pontosan mi is lenne a hozzászólásod lényege ?(talán az egós kétségeidre már válaszoltam az előzőekben )
(#) giskard hozzászólása Aug 15, 2017 /
 
Nem értem ezt a sok negatív hozzáállást.
Ha nem működik , akkor hőzöngj, egyébként meg segíts a többieknek.
Akkor most mi van ? Maszatoljuk össze a topicot ahelyett, hogy ti is írnátok egy hasznos és működő kapcsolást ?
Biztos vagyok benne, hogy az első kapcsolás jó és szuper. Sok ilyet tudnék közzétenni, de minek ?
(#) bbb válasza giskard hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Szia!

Ha az első hozzászólásra utalsz, hogy az milyen jól másolható, sajnos el kell keserítselek. Az a jpg, amit feltettél, csak komoly utómunkával alkalmas arra, hogy fel lehessen használni, jelenlegi formájában viszont szinte alkalmatlan rá.
Egy percig sem akartalak megbántani ezzel.
(#) giskard válasza bbb hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
A nyákot a feltett rajz alapján készítettem és ültettem be. Ha valami nem stimmel kérdezz.
(#) giskard válasza bbb hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
A nyákrajz jpg formátumú (tehát csak egy kép a nyáktervező program kinézetéről).
(#) weend hozzászólása Aug 15, 2017 /
 
Annak idején, a 80-as évek elejétől lehetőség volt idehaza is megszerezni egyes német elektor magazinokat, (és később ugye jött a magyar). Na, abban pl. volt ilyen rovat, de szerettünk is abból építkezni. Amit ott leközöltek, biztos működött, igaz a pontos munka, megfelelő helyettesítő alkatrészek, kellettek a sikerhez. Álltalában nyákrajz is tartozott a kapcsoláshoz, volt miből kiindulni, mert akkor még pauszpapír volt a nyomtató. És nagyon sok örömöt, sikerélményt okozott, ha egy-egy kapcsolással nem hiába dolgozott az ember. És akkor nem volt egyszerű lehetőség kérdezni, és akár perceken belül iránymutatást kapni, mint ma. Ha szerencséje volt az embernek, a lakhelye közelében talált hasonló érdeklődésű barátot magának, és így könnyeb volt megbirkózni a problémákkal. De akkor is lehet, napokat kellett várni egy közös eszmefuttatásra.
(#) bbb válasza giskard hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Látom nem érted amit írtam neked és rögtön vagdalkozol, megbántva érzed magad, holott tényleg semmi ártó szándékom nem volt. Azt írtad Sprint Layout 5-ben készítetted el a NYÁK rajzot. Az erről készült képernyőkép nem sokra jó. Ha olyan jól bevált dolgot osztasz meg velünk, ahogy állítod, akkor azt a fájlt is mellékeld, hogy ne kelljen az embernek nulláról újra megrajzolnia, esetleg elrontva valahol az általad már jól megtervezett dolgot.
(#) zolika60 hozzászólása Aug 15, 2017 /
 
Jó kis téma lenne, ha nem egymással foglalkoznátok.
(#) pinyó39 válasza weend hozzászólására (») Aug 15, 2017 /
 
Nálunk is járt több külföldi lappal, az ELV-t még királyabbnak tartottam anno, főleg mert a NYÁK-rajzolat rendes fólián volt, a többiből ki kellett fotózni ha igazán rendes panelt akart az ember. Aztán a rajzok jórészét viszontláttam az RT-ben 5-15 éves késéssel.
(#) weend válasza pinyó39 hozzászólására (») Aug 15, 2017 / 1
 
Igen, és ha a karácsonyfa alatt találtam egy funkamateur lapot, maga volt a menyország.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem