Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » WSCad
 
Témaindító: kontroll, idő: Ápr 7, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) elektrorudi válasza judasp hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
A magyar nyelvű help _tökéletesen_ leír (majdnem) mindent.
Azt kell csak megszokni, hogy az egész egy elfuserált német szoftverfejlesztő cég terméke.

Mi a kérdés ?
Konkrét kérdésre, konkrét válasz...
(#) judasp válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Rendben. Igazából fogalmam sincs, hogy egy étellift működéséhez mi is kell. Gondolom kell bele olyan kapcsolás, ami a motor fordulatszámát változtatja, akkor min. két érzékelő, ami érzékeli, hogy hol is van a lift. De a bajom ezzel, hogy elkezdeni sem tudom. Ehhez kérem a segítségeteket, hogy hátha ha van valakinek hasonló feladat, ami alapján legalább el tudnám kezdeni.
(#) Szirty válasza judasp hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Helló judasp!

Idézet:
„Igazából fogalmam sincs, hogy egy étellift működéséhez mi is kell. Gondolom kell bele olyan kapcsolás, ami a motor fordulatszámát változtatja, akkor min. két érzékelő, ami érzékeli, hogy hol is van a lift. De a bajom ezzel, hogy elkezdeni sem tudom.”


Szerintem ez ebben a formában egyáltalán nem WSCAD téma.
Ha az volna a kérdés hogyan kell lerajzolni, az lehetne.
De te azt kérdezed mit kell lerajzolni

Nos milyen étel lift? Hány emeleten kell megállnia? Kell-e a motor sebességét változtatni? Ha igen, akkor hogyan? Két sebességes a motor? Frekiváltó?
Mi érzékeli a lift helyzetét? Végállás kapcsoló? Enkóder?
Mi vezérli a liftet? Hagyományos huzalozott vezérlés? (relék, mágneskapcsolók, végállások) vagy PLC?

Ahhoz hogy lerajzold először pontosan ki kell találni a vezérlést. Addig ugyanis nincs mit rajzolni.
(#) judasp válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Igazad van. De nekem a tanárom mondta, hogy étellift és kész, semmit nem mondott, semmi segítséget sem adott, még a programot sem mutatta meg. Csak azt mondta, hogy be kell adni, mert ez az aláírás feltétele. És fogalmam sincs, hogy hogyan izzadom ki magamból. Egyedül azt tudom, hogy a liftet a földszinten és az első emeleten kell megállni. Többet nem tudok.
(#) elektrorudi válasza judasp hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Úgy tűnik, valamiféle felsőoktatási intézményben tanulhatsz.
Kaptál egy feladatot és meg sem próbáltad végiggondolni, csak segítséget kérsz. Persze, hogy semmit sem tud róla az ember, ha még nem találkozott eddig ilyen feladattal ! Ha mérnök-szerűségnek tanulsz, akkor nap, mint nap ilyen feladatokkal kerülsz majd szembe az ÉLET-ben...
Én kb. 15 éve csináltam egy ilyet, csak nem iskolai feladatként, hanem élesben. Annyiban tért el ettől, hogy kb. 500 kg a terhelhetősége, amit fel kellett húznia és nem két szint között, hanem három:
a pince, a földszint, és az I. emelet között.
Az első gondolatok :
- a tanár azért adta ezt a feladatot, mert fél nap gondolkodás után kész a kapcsolási rajz (vázlat szerűen, papíron, alkatrészek típusával).
- van benne egy egyszerű vezérléstechnikai feladat
- megoldható pár relével és kontaktorral.
- nem kell hozzá PIC, PCL, meg semmi...

Mit lehet még feltételezni ?
- max. 50 kg körül lehet a teher.
- egyszerű 3 fázisú aszinkron motorral + irányváltással + csigahajtással + fékkel megoldható.
- a kis teljesítmény és "igénytelen teher" miatt nem kell frekvenciaváltó vagy Dahlander motor.
- nem kellenek a biztonsági áramkörök, ami egy nagyobb liftnél (személy szállításnál) kötelező.
- a lifnek nincs "hívó" üzemmódja, csak "küldő".

- kell egy "FEL" gomb
- kell egy "LE" gomb
- kell egy motor (irányváltást, túlterhelés védelmet megoldani).
- kell egy-egy végállás kapcsoló (lent-fent) (esetleg 2-2 darab a biztonság kedvéért)
- kell egy-egy ajtónyitás érzékelő kapcsoló (nehogy elinduljon, miközben a szakács éppen teszi be a kaját)
- kell egy-egy-egy "Vész stop" (ez úgy általában mindenre kell) (lent-fent-motornál)
- a vezérlést 24VAC-ról érdemes járatni
- kell egy "Főkapcsoló"
- biztosítók a motorhoz, meg a vezérléshez + leválasztó trafó. (ez is általában mindenhez kell...)

Ha csillagos ötöst akarsz, akkor felsorolod, a felvonókra vonatkozó szabványokat, előírásokat, esetleg megcsinálod PLC-vel, meg sok-sok kijelzővel (mindenképpen legyen benne LCD + PIC !!! )
Egyébként úgy gondolom, hogy ez már a diplomamunkához is bőven elég lenne...

Ez eddig 15 percembe került, de csak azért, mert lassan gépelek...

A többit már csak le kell rajzolni !

HAJRÁ !
(#) judasp válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Köszi a segítséget. Végig gondoltam a feladatot, és el is jutottam egy darabig vele (megvan a motor és van fel-le gomb is), de ott akattam el, hogy nem tudom, hogy a végállomás kapcsolot hol találom, vagy hogy hogyan kell berakni. Igazából ha ez meglenne, akkor már be is lehetne nagyábból adni, mert tényleg nem egy nagy feladat, csak az aláírás feltétele. Akkor szerinted nem kell bele PLC? Mert azt még nem tanultok, és azt már tényleg elkezdeni sem tudnám.
(#) Szirty válasza judasp hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Hali judasp!

Idézet:
„Köszi a segítséget. Végig gondoltam a feladatot, és el is jutottam egy darabig vele (megvan a motor és van fel-le gomb is)”


Akkor nagyon egyszerű minden. Egy egyszerű irányváltó kapcsolással megoldható.

Idézet:
„de ott akattam el, hogy nem tudom, hogy a végállomás kapcsolot hol találom, vagy hogy hogyan kell berakni.”


Ahogy leraksz bármilyen alkatrészt úgy kell lerakni azt is.
Mi ezzel a gond?

Idézet:
„Akkor szerinted nem kell bele PLC?”


Fölösleges. Ahhoz túl egyszerű a feladat.
(#) judasp válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Végállomás kapcsolóval az a gondom, hogy nem találom a programon belül... A másik az, hogy ahogy te is mondtad legalább 2 kell bele - gondolom az irányváltó kapcsolók után kell berakni.
Meg írtad azt is, hogy kell bele egy ajtóérzékelő, na ezt megtaláltam, de maga a vezérléssel már gondom akadt.... Gondolom az ajtóérzékelő minden kapcsolót felül kell írjon, de nem tudom, hogyan is kell ezt beállítani.
(#) Szirty válasza judasp hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Hali judasp!

Idézet:
„Meg írtad azt is, hogy kell bele egy ajtóérzékelő, na ezt megtaláltam, de maga a vezérléssel már gondom akadt.... Gondolom az ajtóérzékelő minden kapcsolót felül kell írjon, de nem tudom, hogyan is kell ezt beállítani.”


Az ajtóvégállás és a lift végállása között nincs rajzjelben semmi különbség. Legalábbis ha ugyanolyan fajtát használsz.

Az ajtóérzékeő úgy tudja "felülírni" a lift irány mágneskapcsolóit, hogy egyszerűen megszakítod az ajtó végállásokkal a kapcsolók tekercs áramkörét.
Egy közönséges három fázisú irányváltó kapcsolást kell lerajzolniod és abból kiindulni.
Ha az menni fog, akkor a többi is. Ha nem fog menni, akkor nehéz menet lesz.

Itt találsz egy példát rá ami hasonló
(#) judasp válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 13, 2008 /
 
Köszi szépen mégegyszer a segítségedet. Ezek alapján valahogy csak megcsinálom a házimat. Ha elakadnák megint, és lesz konkrét kérdésem, akkor hozzád fogok fordulni. Köszi.
(#) hegman válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Csatolok néhány képet.
Hegman
(#) Szirty válasza hegman hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
(#) elektrorudi válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Húúúú... Mindkettőtöké zseniális !

Kár, hogy nem "találkoztunk" korábban WSCad témában... !
A hét végén megrajzoltam egy pár alkatrészt acad-ban, ma meg csinálok vele egy Prisma G szekrényt Multi9 alkatrészekkel.
Holnap felteszem az eredményt.
(Persze jóval gyengébb a tiéteknél, de a WS-nél úgyérzem nagyságrenddel jobb.)

Mégegyszer gratula !
(#) source2 hozzászólása Ápr 14, 2008 /
 
Hali!

Én is kaptam egy feladatot az említett témában, méghozzá csináljak ""pálinkafűzőt"", kérdezném miket rakjak bele (úgy "naggyából" tudom hogy müxik a pálinkafőzés, de nem igazán láttam benne PLC-ét )?

válaszokat előre is köszönöm

üdv
(#) elektrorudi válasza source2 hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Hogy mit rakjál bele ???

Hát PLC az tényleg nem kell bele !!!

A legfontosabb a cefre !
Ahhoz cukor kell, meg gyümölcs.

De térjünk vissza témára nyáron, akkor képekkel is illusztrálhatom.
(#) source2 válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
hi

jöv héten kell leadni , én is tudom hogy nem igazán kell hozzá komoly elektronika, mert lepárlás útján történik, leengedés meg gravitáció oldja meg, legalábbis ahol én láttam.

én sem értem mért kell ehez PLC, de azzal kell megcsinálni.

üdv
(#) Szirty válasza source2 hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Hali source2!

Idézet:
„én sem értem mért kell ehez PLC, de azzal kell megcsinálni. üdv”


Mert iskola.
Nem egy gyakorlati probléma legoptimálisabb megoldása a cél, hanem egy feladathoz mesterségesen kerált problémát kell előre megadott módon megoldani.

Ezért csinálnak gyakran az oktatásban közlekedési lámpa meg futófény vezérlést PLC-vel, pedig a gyakorlatban ilyen feladatra a PLC-t szinte soha nem használják (a közlekedési lámpához speciális vezérlést használnak, ami csak arra való).
Gyakorlatnak jó lehet, de nem biztos hogy jó az, ha az akinek meg kell csinálnia azt gondolja, hogy tök f...ság az egész...
(#) source2 válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
hi

Én értem hogy gyakorlatnak jó (nincs benne PLC programozás csak PLC kell belerakni), nem is ez volt a kérdés, csak lehurrogtak hogy minek akarok én pálinkafőzőbe PLC rakni, de már tárgytalan a kérdés mert megkérdeztem a tanár urat, hogy miket rakjak bele.

üdv
(#) elektrocad válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Idézet:
„Mert iskola.
Nem egy gyakorlati probléma legoptimálisabb megoldása a cél, hanem egy feladathoz mesterségesen kerált problémát kell előre megadott módon megoldani.”


Így készíti fel az iskola a diákokat az Életre. Biztos sok fáradságába kerülne a tanár úrnak egy-egy életközelibb példát beszerezni.
(#) hozzászólása Ápr 20, 2008 /
 
Üdv!egy csúszógyűrűs asszinkron motor indítását és dinamikus fékezését kellen megcsinálnom ws cadben.az inditását még meg is tudom csinálni , de a fékezésröl nem tok semmit sem.marhára kéne a segitség.elöre is kösz.
(#) Spidee hozzászólása Ápr 21, 2008 /
 
Sziasztok!

Suliba kéne, egy uszómedence vízforgatását, adalék anyagok bejuttatását megtervezni a WSCAD-el.
Ha valaki tud nekem segíteni bármilyen módon, azt megköszönném.
(#) Szirty válasza Spidee hozzászólására (») Ápr 21, 2008 /
 
Hali!

Idézet:
„Sziasztok! Suliba kéne, egy uszómedence vízforgatását, adalék anyagok bejuttatását megtervezni a WSCAD-el. Ha valaki tud nekem segíteni bármilyen módon, azt megköszönném.”


Szerintem amíg nincs hozzá bármilyen infó, addig bármilyen segítség is olyan lesz...

Ui.: Pé kérdésével is ez a helyzet...
(#) elektrocad hozzászólása Ápr 22, 2008 /
 
Biztos, hogy jó topicba kerültek az utóbbi kérdések? Az az érzésem, hogy a kérdések nem is a Wscad kezeléséről szólnak, hanem konkrét kapcsolásokról. Papíron ceruzával megy? Ha igen, a kérdést máshogy kell feltenni. Ha nem, akkor viszont más topicban.
(#) Magorh hozzászólása Máj 16, 2008 /
 
Üdv,

Segítségeteket szeretném kérni a wscad-ban. Most megyek dolgozni egy céghez, ahol ezzel a programmal dolgoznak. Szekrények kábelezését tervezik többnyire.
A szoftver már megvan (4.4).

Oktató dokumentációhoz, könyvhöz hol tudok hozzájutni? Vagy bármilyen olyan segítség, mellyel elsajátíthatnám az alapokat az nagyon jó volna.

Előre is köszönöm a segítségeteket.
(#) elektrorudi válasza Magorh hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Ha céghez mész dolgozni, akkor ott nyilván legális szoftver van.
Ahhoz pedig adnak egy kézikönyvet...
De ha bejelentkezel a magyarországi forgalmazóhoz emilben, akkor onnét biztosan adnak támogatást, és/vagy letöltheted a legújabb (v5.3) DEMO verzióját, és azt a bizonyos kiskönyvet, amit egyébként is adnának nyomtatható formában. Egyébként én öt hónapja pont úgy álltam a dolog előtt, mint most Te.
A felmondási időm alatt bejelentkeztem Mitók Dezső úrnál, és letöltöttem a DEMO-t, hogy ne kezdjek telejesen tudatlanul az új helyen. Azóta a hét négy napján ezt a szart használom.... Az ötödik napon pedig AutoCad-et. Ekkor egy kicsit megnyugszom, és kezdem elölről a kínlódást ezzel az Isten verésével !
Ja...
... vannak oktatások is, amit a cég szerintem fizetne...

(#) Magorh válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Már ezt megcsináltam. Legalább is kértem a demó verziót és írtam is a megjegyzésben, hogy szívesen venném az egyéb segítséget is, hogy mielőbb elsajátítsam.

Most kicsit megijesztettél a programmal kapcsolatban, hogy ennyire bonyolult ez a program...
Olvastam ezt a tanfolyamot is, de ahhoz nem árt egy alap tudás.

Köszönöm a segítséget, majd igyekszem a programmal...
(#) elektrorudi válasza Magorh hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Nem azt írtam, hogy bonyolult, hanam azt, hogy szar.
Lehet (biztos), hogy itt a fórumon ez nem egy ildomos kifejezés, sőt vulgáris (a moderátorok helyében talán törölném is). ... de sajnos vannak dolgok, amit nevén kell nevezni.
Adalékként még annyit:
Az eredeti német fejlesztőcsapat több mint tíz évnyi "munka" után belebukott. Most más fejlesztők próbálnak urrá lenni a káoszon, friss vért tölteni a kiszáradt kehelybe (köztük egy magyar srác is). Az MD-Mérnöki iroda próbál "közvéleménykutatást" csinálni, hogy mit lehetne javítani a progin, de miután elküldtem az egyoldalas levelemet, nem írtak többé...
Viszont az biztos, hogy nem a magyar forgalmazóval van a baj !!! Sőt, maximális köszönetem Mitók úrnak, mert éjjel-nappal segített ha kellett !

Végül egy mondat az utolsó válaszleveléből:

"Kérem szépen, minden szoftver csak egy ígéret..."

Ha tudok valamiben segíteni, konkrét kérdésed van, nyugodtan írj (akár magánban is)...
(#) Magorh válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 16, 2008 /
 
Előre is köszönöm. Ha valamiben majd elakadok, kereslek.

Bár még egyenlőre a demót sem kaptam meg. Jövő héten meg vizsgák, így nem lesz sok időm foglalkozni addig.
(#) Szirty válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
Hali elektrorudi!

Sajnos együtt érzek veled...

(#) Slope válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 22, 2008 /
 
Hát azt így kijelenteni, hogy "szar" kicsit túlzás. Viszont tény, hogy van jónéhány hibája.
Többek között nekem még nem sikerült úgy szekrénytervet felépíteni, hogy ne kellett volna méretarányt választani (bár ez inkább a könyvtárak hibája, vagy az enyém... ). A másik meg a "megszokott windows-os felület"... nos a kérdésem csak az, hogy vajon a CTRL+Z miért ennyire szelektív (egy nyavajás elágazást sem tudok vele visszavonni, azért olyan is van amit lehet).

Meg vannak még olyan aprócska hibák (5.1-ről van szó), hogy ha a szekrénytevbe mentek a projektkezelőben, és utána tartalomjegyzéket generálok, egyszerűen kilép a program... ez egy idő után már nem vicces, hanem idegesítő. Vagy ott van még a huzalozás csoportos keresztmetszet megadásának hiánya (vagy csak én nem jöttem rá hogy lehet).

Szóval nem tudom mit változtattak az 5.3-ban, de remélem némileg javult a helyzet. Persze a német szoftverektől sosem vártam sokat... a Simatic is egy rakás... khm... kuckuc

Mindezen hátrányokat elfelejtve viszont egy jó kezdemény ez a szoftver, jók az automatikus funkciók, gyorsan és szabványosan lehet benne tervezni... csak hát van mit csiszolni bőven rajta. Reméljük figyelembe fogják venni a tervezők igényeit a jövőben.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem