Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   36 / 53
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Működik pontosan AM 10,78 MHz-nél. A hanggenerátor által generált hang is hallatszik a rádió hangszórójából.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Kicsit soknak tünik , feltéve ha digitskála van a vevőben , ha meg analóg valami skála akkor jó lesz az .
Pláne ha 5-6 MHz - 10-20 MHzig fut a skála.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Digitális skála.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Milyen kvarcot raktál bele?

Kvarc az vagy rezonátor / kf szűrő ?
Ha teszel vele sorba nagyobb forgót (100-200pF )vagy tekercset vagy mindkettőt akkor el tudod húzni le fel
és 10,7 re is behúzhatod.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Egyelőre rezonátor. A kvarc jövőhéten folyamán érkezik meg.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
OK akkor a rezonátort próbál elhúzni le vagy fel de ha nem érdekel a pontos 10.7 egész 0000 MHz akkor erre a frekire is behúzhatod ... csak a másik rezonátor kf szűrő is beleférjen ...
ez jó lesz mert Ezzel tudsz majd átvitelt is mérni mert hangolható ahogy említettem már
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 1, 2017 /
 
Akkor a rezonátor alá föld fele soros L C (50-100pF (zsebrádió forgó) 15-20uH (valamilyen kf trafó kondi nélkül)) tagot berakva szépen le/fel tologathatod a frekvenciát. Hasonlóan az itt vázolt rajzon:
VXO 10MHz körül
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 
Nem tudom sikerül-e beállítani, mert a digitális rádió skálája nem megy 10,75 MHz alá. Átkapcsolva más sávra már kb. 9,55 MHz -n van. Piaci rádió, lehet nem pontos. A tesztelő rádió készülék a képen látható.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2017

radio.jpg
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 
Akkor inkább frekvencia mérő kellene, vagy kompromisszumot kötünk a lehetőségeiddel.
Így nem 10,7 MHz lesz a KF hanem 10,7- 10,8 MHz között valahol .A KF serlegbe belefér ennyi csúszás, elvileg az FL1 helyén lévő szűrőd is tudhatja mert a típusából kiderülhet milyen sávszélességű nem 10-20 kHz hanem inkább 150-200kHzes .
Vagy megvárni a 10,7MHz kvarcokat.De addig is tudnád érzékelni , tesztelni a KF fokozat működését, hangolását.
Hát kissé kiszúrtak a néppel a gyártók, mert pont az etalon adókat hagyták ki a rádió vételi sávból ...
Avagy így rejtik el a hibáikat .
5 - 10 MHz-en vannak nagy pontosságú jeladók amik vivőt és különböző modulációkat adnak folyamatosan.
Akár időre utaló adatokat is kódolnak benne.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2017
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 

Idézet:
„5 - 10 -15 - 20 MHz-en vannak nagy pontosságú jeladók amik vivőt és különböző modulációkat adnak folyamatosan.Akár időre utaló adatokat is kódolnak benne.”

Az url lemaradt:
WWV etalon leírás

Ha persze nem lenne terjedés akkor 9996 , 4996, 14996 KHz frekvenciákon van másik adó is :
RWM jeladókról
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 2, 2017 /
 
Kompromisszumot választanám.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2017
(#) sany hozzászólása Szept 27, 2017 /
 
Vásároltam egy ilyen DSO-138 egyszerű oszcilloszkópot. A kérdésem az lenne, hogy ezt a kezdő kis oszcilloszkópot tudnám használni RF mérésekhez is?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Igen az ELF, VLF tartomány egy részében használható lesz.
Amúgy még indikátornak jó lehet a diódás csúcsdetektor mögé a digimultiméter/deprez műszer helyet ha azokat közben másra is kell használni egyszerre.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Szkópot leginkább a moduláló, és demodulált jelek vizsgálatához lehet alkalmazni. Rádiófrekvenciás jelekhez kevéssé alkalmas, mert többé kevésbé csak egy színusz görbét fogsz látni, esetleg egy AM jelnél a modulációs mélységet. Azt viszont más módszerrel egyszerűbben, és pontosabban lehet mérni. A színusz (vivő hullám) torzítását mire meglátod a szkópon, már régen rossz, a vivő mellékhullámú összetevőinek szintje olyan alacsony kell legyen, hogy az szkóppal nem látható. Egyébként ahogy Kera_Will írta, vízuális kijelzőként használhatod egy mérőeszközhöz csatolva.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Értem. Köszönöm mindkettőknek!
Ha nem másra, akkor legalább látom majd , hogy alakulnak a jelalakok az egyes áramköri részeken.
(#) sany hozzászólása Szept 28, 2017 / 1
 
Ha így a diódás csúcsdetektor szóba került , akkor megkérdezném tőletek, hogy az általam talált kapcsolás megfelelő lenne , vagy inkább egy egyszerűbb műszert tartalmazó lenne a célszerű?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 28, 2017 / 1
 
C1 D1 R1 az mind a csúcsdetektor a többi már csak "karácsonyfa" a hangfrekis erősítő ...
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 28, 2017 / 1
 
Beépíted egy üres elkó házába, egy 40 50 cm koax a másik végén BNC, és kész az RF mérőfej. Így használhatod szkóphoz, ha csinálsz egy BNC - banán dugó átalakítót, akkor multiméterhez is.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Az OA79 helyett AO1160 -at vagy D9B diódát tudok rakni.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2017
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Megcsinálom. Köszönöm az ötletet.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 28, 2017 /
 
Ha 0A1160 -at akartál írni, akkor az jó választás.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Igen, arra gondoltam.
(#) sany hozzászólása Okt 13, 2017 /
 
Oszcilloszkóp segítségével meg tudom vizsgálni egy RF bemeneti szűrő frekvencia "átengedését"? Persze megfelelő frekvenciájú , modulált jellel.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2017
(#) gerenk válasza sany hozzászólására (») Okt 13, 2017 /
 
Szia! Jól írtad segítségével, mint megjelenítő használhatod sweep generátorhoz.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 13, 2017 /
 
Modulált jelnek nincs jelentősége. Sokkal egyszerűbb az áteresztó tartományban hangolható generátor, és diódás mérőfej, valamint DC mV -os jelek mérésére alkalmas multiméterrel. Az oszcilloszkóp gyakorlatilag a multiméter funkcióját látja el. A generátor annyiban különbözik egy oszcillátortól, hogy előbbinek a kimeneti feszültsége állandó. Ezzel az összeállítással pontról pontra fel tudod venni egy szűrő frekvencia tartománybeli átviteli görbéjét.
Oszcilloszkóppal wobblert tudsz építeni egy sweep generátor segítségével, de ehhez még frekvencia marker generátort is kell építened, hogy a látott átviteli görbe helyét a frekvencia tartományban azonosítani tudd.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 13, 2017 /
 
A modulált jel előállítását úgy gondoltam, hogy egy HF generátor jelét alakítanám át.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Okt 13, 2017 /
 
Ehhez a méréshez a modulálás felesleges.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2017
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
A mérést A DSO-138 kis oszcilloszkóppal gondoltam. Nem tudom ezzel lehetséges lenne -e? Az előnye szerintem az lenne , hogy azonnal kiírja mért jel frekvenciáját.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Ha jól értelmezem akkor a sima, a hangfrekvenciás sávot áthidaló hanggenerátor nem is jó egy ilyen méréshez, mint jelforrás?
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Okt 14, 2017 /
 
Különben erről a bemeneti szűrőrről (116MHz -138MHz) lenne szó.
Tudom, már többen leírtátok mit kell(ene) csinálni, de örülnék, ha egy kicsit részletesebben leírnátok mit hogyan kell mérni ,összeállítani stb., csak tanulnék belőle. )
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2017
Következő: »»   36 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem