Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3082 / 3940
(#) gyulank válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Azt áruld el, hogy mennyi mindenre lehet használni, és ezek mennyire befolyásolják az elhelyezést! Igazából mindegyik variáció érdekel.
(#) granpa válasza gyulank hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
A felhasználásnak temérdek lehetősége van. Az izzó típusszáma meghatározza (bizonyos mértékig) a felhasználhatóságot. Pl. Anyagszárításra (nálunk spec. kaolinos keverék) 500 W/izzó, 20×20 cm-es alakzat, 20 cm-re, arcmelegítés (nátha) 100-125 W, ~40-50 cm, csirkéknél 125-250 W/izzó, 0.5-1 m távolság, rácsos elhelyezés. Teljesítményfüggő. Szóval; van valami elképzelésed? Valamint a térben, vagy síkban elérendő hőmérséklet is befolyásoló tényező.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) gyulank válasza granpa hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Tegnap este rendeltem 6 ilyet. Magamat akarom vele melegíteni. Biztonsági szempontokra gondoltam, hogy plafontól(forgácslap+polisztirol, vagy hungarocell), ágytól, tőlem milyen messze legyen? Ettől nagyobb teljesítményűt nem találtam sehol. De úgy értettem, hogy mi van benne, hogy pl. van egy 400W-os kvarccső, amibe vagy 20cm sűrű, ~fél centi átmérőjű tekercs van, ami elég világosan izzik. Akkor mi van az infralámpában, hogy kb. ugyanazt a teljesítményt úgy adja le, hogy nem melegszik fel annyira, mint a kvarccső? 40centi?
(#) vladcepes válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Köszi a választ! Hát kiderült hogy nem dimmelhető fényforrást vettem amit ma viszek is vissza.
(#) Viktor0109 hozzászólása Nov 20, 2017 /
 
Sziasztok!
Lenne egy buta kérdésem.
Volna egy Gbl gto4060 4 csatis autoókgfokom.
Kétszer két csatornás, és egy szimpla tekercses mélysugárzoót szeretnék rolóla úgy hajtani, hogy kihasználjam az erősítő teljes kapacitását.
De nem túudom, hogy lehet-e iígy híidalni.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) Epu2 válasza gyulank hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Üdv! Az infra lámpa alacsonyabb hőfokon izzó wolframszálas izzó. A hőfokát a sziínezett üveg szűrő és az izzás hőfoka szabja meg. Azért hatásosabb, mert a hősugarakat fókuszálja. 6 db lápával, ropogósra lehet sűülni. Szó szerint. Egy tekercs szárító kemmentcében volt hat db belőle.
Használathoz egy kis segédlet. Éghető anyag közelében ne nagyon legyen. Hőterelő lemezes védelemmel pár centi a foglalatnál. Egyébként 20-50 cm. Hosszabb idő után nagyon meleg lesz a besüugárzott terület. Akár túűzveszéloyes is lehet.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) gyulank válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Ez aztán a leírás. AZ INFRALÁMPA. 20 centire. Ez olyan, mint a mikróba tedd be, és legnagyobb fokozaton süsd x ideig! Nincs itt, de feltételezem, már az egyetlen 375W-osnál se lennék 20 centire 15 másodpercig se, nemhogy 15 percig. Na meg én ezzel fogom magam fűteni, nem 15 percen át. De itt van mögöttem a termosztát, és azzal kapcsolgatom majd. De pont a gyulladás elkerülése végett kérdeztem az elhelyezést, hogy hosszabb időn át se gyulladjon be. De ezek szerint vagy mindenki talált erről leírást, csak én nem kerestem, vagy ez a tudás öröklődik. Hasraütve én is 50 centire gondoltam a plafontól, mert annyit olvastam a kvarccsöves hősugárzónál, de annak lefele másfél métert írtak, viszont más a teljesítménye, és kisugárzási szöge. Az elejére visszatérve, a hőfokát az izzás hőfoka szabja meg? Nahát! De hogy ad le ugyanannyi teljesítményt valami alacsonyabb hőfokon kisebb felületen?
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) gkari válasza gyulank hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Az infra, és az egyéb hősugárzó eszközök hősugárzást produkálnak, akkor jó, ha a sugárzás csak viszonylag kis területet kell, hogy melegítsen, a környező levegőt csak a sugárzással felmelegedő tárgyak melegítik. Ha egy tér fűtése a cél, akkor sokkal jobb a ventillátoros légmelegítő. A link szerinti infra reflektor függesztve felfelé semmit sem melegít.
(#) Mike199999 hozzászólása Nov 20, 2017 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy Hall szenzorom aminek a kimentén kapcsoláskor 0v jelenik meg (NPN). Ezzel a szenzorral szeretnék kapcsolni egy áramkör bemenetére 5V-ot. Ezt egy felhuzó ellenállásal gondoltam megoldani. Kérdésem: hogyan számítom ki ennek az ellenállásnak az értéket?
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
A kapcsolni kívánt áramkör bemenete határozza meg mit kíván, TTL áramköröknél gyakorlatban 5-10KOhm...
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) Mike199999 válasza pont hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
A bemenetre adható feszültség 3-30V, a max áram 50mA. Ebből meghatározható?
(#) nedudgi válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Lehet, hogy nem értek hozzá, de inkább a minimálisan szükséges vezérlést (feszültség/áram) kellene megadnod. Esetleg azt, hogy mi az, amit vezérelni szeretnél.
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Igen, ha a Hall szenzor nem kapcsol oda negatívot, (0v-ot) akkor a rákapcsolt feszültség és az ellenállás hányadosa az áram, pl 5v/5KOhm=10mA. Ha oda negatívot (0v-ot) kapcsol akkor nulla mA folyik....
(#) Mike199999 válasza pont hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Ez egy Lpt PORT “levalasztó” elektronika egyébként. Azt tudom hogy 5V rá kapcsolva 10-12mA a bemenő áram. Akkor kb 5Kohm megfelelő is lenne ha jól gondolom.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) Mike199999 válasza pont hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Illetve 5V/5Kohm=1mA nem?
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Bocs, persze.
(#) Mike199999 hozzászólása Nov 20, 2017 /
 
Pnp tranzisztor bázisát 0v-al lehet vezérelni és kész? Vagy hogyan kell ezt csinálni?
(#) pont válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Nem. A Hall szenzor vezérli a PNP bázisát, és akkor a PNP pozitívot kapcsolhat neked, persze ekkor invertálódik a működés.

NONAME.JPG
    
(#) nedudgi válasza Mike199999 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
PNP tranzisztor emittere a +5V-ra kötve, bázis egy ellenálláson keresztül a kimenetre, a kollektor, és a 0V között legyen a munkaellenállás..
Ha a kimenet +5V, nem vezet, ha a kimenet 0V, vezet.
(#) Mike199999 válasza pont hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Bocs, értelmetlen volt a kérdésem. Ez így elegánsabb megoldás mint a felhuzo ellenállás. Az, hogy a működés invertálódik igazából mindegy. Fordulatszám méréshez kell a jel. Mindegy, hogy le vagy felmenő jelet szamoltatok. Köszönöm a segítségeteket!
(#) gyulank válasza gkari hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Nem tudom, ezt mire írtad. Nem volt kérdés, nyilván nem is igaz, hisz elsősorban az izzó melegszik, és azáltal lesz hősugárzás, amitől az is melegszik, amire világít. De nehogy melegebb legyen már amire világít, mint az izzó! A meleg levegő sűrűsége pedig kisebb, mint a hidegé, úgyhogy felfele száll. 1-2e fokos levegő pedig tán csak be tud gyújtani valamit.
(#) aramis hozzászólása Nov 21, 2017 /
 
Sziasztok! Egy érdekes kérdésem volna tisztelt szakértők! A csuklós vérnyomásmérőm tegnapról mára nem akar mérni. Vettem bele uj elemeket, de csak elindul aztán leáll. Ha megnyomom erősebben a felső jobboldalát akkor felmegy 150 ig de aztán leugrik 0 ra. Szerintetek dobhatom el? már nem vállalják szervizben. pedig valami japán kaka.
ar
(#) gkari válasza aramis hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
Az bizony sajnos kuka (ill. a szelektív gyűjtő), nekem is volt, nem lehetett javítani. Ha jó műszert akarsz, vedd meg az "OMRON M2"-t, ez felsőkaron mér, 2 évenként kell hitelesíteni, de az orvosok is ezt használják. Ára: 16Misi ugyan, de akinek rendszeresen kell, annak ez az igazi.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
(#) nagym6 válasza aramis hozzászólására (») Nov 21, 2017 /
 
A csuklósok amúgy sem valami pontosak. Mindenképpen felkarosat.
(#) tbarath válasza gkari hozzászólására (») Nov 21, 2017 / 1
 
16 misiből lakást kell venni, nem vérnyomásmérőt
(#) granpa válasza tbarath hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Csak némi nagyságrend tévesztés: rúgót akart írni.
(#) DR650 hozzászólása Nov 22, 2017 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Kapcsolási rajzot keresek 6-10 LED vagy lámpa véletlenszerű villogtatására.
Egy reakcióidő tesztelő-gyakorló készüléket szeretnék építeni az alábbi elgondolással:
- lenne benne egy 1 perces időzítés, ez a mérési idő
- lenne benne egy, a nyomógombokról vezérelt számláló, ez jelzi az elért eredményt
- a LED-ek vagy lámpák egyesével, véletlenszerűen villannak fel. A nyomógomb lenyomásáig folyamatosan világítanak. A fény kikapcsolásakor automatikusan felvillan egy újabb fény, és így tovább.
Valami ilyenre gondoltam: https://www.youtube.com/watch?v=zpzQddvW0Ms
Köszönöm.
(#) tbarath válasza DR650 hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Egy mikrokontrollerrel szerintem 100 sor kód alatt megvan. (szerk: C-ben)
Viszont ha a 6-10 LED mellé akarsz még 6-10 nyomógombot, valamint egy kijelzőt is, akkor ahhoz kell láb rendesen.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Nem feltétlen. Ellenállásosztós nyomógombok, legyen két láb. Kimenet lehet multiplexelt vagy pl. Shift regiszteres, max 3 - 4 láb, kijelző is létezik pár lábú. Ha minden egyenesben megy, egy 28 lábú kb elég is, de vannak sokkal több lábbal bíró példányok is. Egyébként tiőikus mikrokontrolleres feladat.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Még kevesebb láb is elég lehet, ha a kijelzőt meg tudod hajtani i2c-n, mert akkor arra elég 2 pin. Jobban belegondolva így egy arduino nano-val is megoldható akár még 10 LED/gomb is, csak kicsit munkásabb
Következő: »»   3082 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem