Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   162 / 250
(#) elektroncso válasza Peter_S hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Köszönöm.
Mondjuk egyenlőre ilyen "magas" frekvenciára nem akarok felmenni. Kezdésnek maradok a 80 méteren.

Általános:
Akkor ha a visszább mutatott DSB adóvevőt megépítem, az adó oldalon a felső oldalsávot pedig elnyomom egy kvarc létraszűrővel az megfelelő lesz? Tudok venni 3686MHz-es kvarcokat elfogadható áron, ezek pont belesnek az általam kívánt szegmensbe. Ha veszek 20 darabot az elég kell hogy legyen? Illetve az NE602 helyett gondolom a szokott módon betehetem a SA612-t. Mert akkor még karácsonyi szünet előtt megrendelem a cuccokat, téli szünetben össze is tudom rakni, addigra az engedélyek is megérkeznek. Az újévben már nem lesz rá időm úgysem, márciusban kezdődnek az érettségik.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
KF szűrőt nem építünk a vételi sáv tartományban ...
Így a 3686 kHz kvarcok felejtősek 80 méteres rádióban ssb szűrőnek !
Vagy csak 1 csatornás LSB adót szeretnél készíteni ?!
Máté , Máté miért kell széllel szembe 3,14.... ni?!

Nem úszod meg azt a "rendes keverős elvű " rádió építést "rendes" kf fokozattal , amit adó és vétel ágon mindkét irányban ki lehet használni ...
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Annál azért okosabb vagy, hogy csak annyi lenne a "létraszűrő", hogy egymás után teszek rakás kvarcot...

Majdnem mondtam persze, hogy akinek vobulátora van, és nem fél használni

Honnan is jött ez a 3686MHz-es létraszűrő ötlete?
Szerintem ilyen kvarc nincs is (legalábbis nagyon mikrohullám esetében, már nagyon nem ilyen eszközöket használunk).
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Eltaláltad, 1 csatornás LSB adó lenne, ha elkészül.
Szeretek a széllel szemben menni, kisebb a pofára esés esélye.
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Rendes létraszűrő készül, a kérdés csak az, hogy jók-e a belevaló kvarcok és 20 darab elég e lesz arra, hogy ki tudjak belőle válogatni megfelelő mennyiséget egy szűrőhöz.
Francba, kimaradt egy tizedesvessző, természetesen 3,686MHz.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
A mellékletben van a kinézett szűrő, természetesen fix 2,4kHz-es sávszélességgel. A kérdés, hogy 20 kvarcból ki-e tudok választani 6 megfelelő példányt (plusz a helyi oszcillátorba is kell egy kvarc), vagy többet vegyek.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Ekkora energiával akár egy jól használható 9MHz szűrőt is építhetnél
1szer kell megcsinálni
pl:
10ppm 9MHz alatt kicsivel kvarc szűrő
8,9975 MHz-es kvarc
(9 MHz-es létraszűrőhöz kiváló!, 10 ppm, HC49/U)
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
#1
Van egy jó vevőd. Fülelj. Ugye működik már tökéletesen?
#2
CW üzemmódra meg egy 80 méteres sávú QRP adót könnyen összehozhatsz, ha már azonnal adni akarsz.
Pont kitart a "hosszú téli estékre" ez a projekt is...
#3
Ameddig meg jó idő van, addig lehet antennát is építeni
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Idézet:
„CW üzemmódra meg egy 80 méteres sávú QRP adót könnyen összehozhatsz, ha már azonnal adni akarsz.
Pont kitart a "hosszú téli estékre" ez a projekt is...”


Elvileg ha jól rémlik , MGM üzemmódban távírózhatsz tehát gépi vétellel és adással ....
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Szűrő elkészítése nem fog gondot okozni remélem. A többszörös keveréstől félek, elsőre azért kísérleteznék valami egyszerűvel.
Igen, géptávírót és más digimódokat használhatok, csak kézi távírót nem. Meg természetesen SSB, FM stb. egyéb engedélyezett távbeszélő módok.
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
1.Melyik vevőre gondolsz? R326? Mert az működik tökéletesen, "állomásom" fő vevőjét képezi.
2. Kézi távírót nem használhatok, morze vizsgám nincs. Digitális módokat és géptávírót viszont igen, de elsőre nem szeretném bevonni a PC-t. Őszintén szólva ezen a téren kicsit konzervatív vagyok, mindent az alapoktól kell kezdeni.
3. Ameddig jó idő volt addig lehetett, nálunk most minden lőtye, szinte egész nap esett. Megint faggyal fogok antennát telepíteni, akkor legalább nem süllyedek el a sárban. Aztán meg úgy járok mint két éve amikor az EWE antennát telepítettem, hogy délutánra megengedett a föld fagya, belesüllyedtem a létrával a földbe, ami az éjszaka persze bele is fagyott a kert közepébe, tavaszik ott volt, mert aztán persze már nem olvadt pár hétig.
Még antennám is találnom kell, mivel egy rendes félhullámú huzaldipól sajnos nem fér el. Maximum ha három helyen megtöröm derékszögben.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2017
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Visszatérve az amatőr sávokban használt adásmódokhoz. Hogy jogilag milyen adásmódot használhatsz egy adott sávban, az egy dolog. Figyelembe kell venned a sávfelosztást is, amit az amatőrök egymás között még tovább osztanak, hogy melyik sávrészben milyen adásmódot használnak. Így elvileg egy 6000 Hz, vagy egy 10, vagy 12,5 kHz megengedett sávszélességben lehetne használni DSB adásmódot, ráadásul a felosztásban is engedélyezve van minden adásmód, viszont igencsak nem venné jól ki magát, ha egy FM átjátszó felmenő frekvenciáját birizgálnád. A másik gond, hogy partner állomás sem nagyon találnál.
Ahogy nézegettem a sávfelosztást, egyedül a 70 MHz -es sávban találtam AM/FM üzemóddal használható sávrészt.
(#) kendre256 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Nálunk az állomáson van egy olyan kifejezés, hogy "antennaépítő idő van". Ez alatt azt értjük, hogy esik, havazik, szél fúj, meg minden borzalom, ami 700 méter magasan lehet. Évtizedes tapasztalat, hogy az ilyen időben készült antennák jobban szoktak sikerülni...
(#) pucuka válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 20, 2017 /
 
Mert nem patymagolsz vele annyit. Elsőre odafigyelsz mindenre, mert nem sok kedved van visszamászni.
(#) szendi001 hozzászólása Nov 22, 2017 /
 
Építettem egy Pixie adó vevőt Ebay-ről. Csomó mindent vesz, de sajnos nagy AM intermoduláció van. Közben találtam erre is átalakítási javaslatokat. 3 db ot rendeltem, megpróbálom 80 méteren is.Bővebben: Link
(#) ha9pi.feri válasza szendi001 hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Szia! Próbáljuk ki!
(#) szendi001 válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Oké hétvégén, addig állítgatnom kell ezt azt .
(#) elektroncso hozzászólása Nov 29, 2017 /
 
Sziasztok.
Nézelődök folyamatosan a neten, hátha találok valami tetszetős rajzot. Most bukkantam erre: All transistor BC547 SSB HF Transceiver. Mit szóltok hozzá? Megérné inkább ennek nekiállni?
(#) szendi001 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Ehhez van kész gyári nyákom. Hasonló és előbbre vagy vele. Bővebben: Link
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Ebben is minden diszkét alkatrész, de van benne FET is. Enyém majdnem kész van.
(#) Feri007 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 29, 2017 /
 
Ennyi erőfeszítéssel lehetne egy mcHF QRP transceivert készíteni, és az mégsicsak komplett cucc.
OK, többe kerül.
mcHF
(#) kistee hozzászólása Nov 30, 2017 /
 
Sziasztok!

Antennaman kolléga felkeltette bennem a rádióépítési kedvet és egy 40 m-es szinkrodin SWL vevő lebeg a szemem előtt.

Ami lesz benne: bemeneti szűrő, VFO, DBM és egy digit skála. Mivel panellakó vagyok, ezért valószínűleg valami RF erősítő is fog még kelleni.

A mellékelt képeken a kísérleti VFO-t (alsó és felső koppanásig tekerve a forgót) és a frekimérőt láthatjátok, a tekercskészlet egy VEF-206 41 m-es tekercs-szerelvénye. Következik a DBM...

73!
(#) Kera_Will válasza kistee hozzászólására (») Dec 2, 2017 /
 
Egy Aktív antennához mit szólnál ?
Habár panelban kicsit macerás lehet ... de hátha jobb mint más.
(#) Medve741 válasza kistee hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Szia Kistee!
Magam is hasonló kütyün töröm a buksikámat. A Hf és az oszci kész van, de keverésre még nincs ötletem. Hogyan képzeled el a DBM et?
(#) szendi001 válasza kistee hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Itt van róla elmélet: Bővebben: Link Nincs összefüggés a panel lakás között. Ki kell tenni 45 fokban egy hosszú drótót és nyugodtan tudsz rádiózni. DBM van ebay-en is készen. Kb. 1000 Ft. De vehetsz két toroidot is pár diódával. Építettem ilyet, kicsit zajos volt, és nagyon széles az átvitel. A hangfrekis részt kell alacsony zajúra építeni.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2017
(#) kistee válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Ez sem rossz!

Antennaman kollega nemreg kozzetett egy aktiv hurokantennat, azzal fogok majd probalkozni.
(#) Gafly válasza kistee hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Miért kell ehhez tranzisztor, meg elem?
Az 1 méter, és kerek, az rendben van egyébként
(#) sdrlab válasza Gafly hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Azért, mert ennek két alapvető fajtája van...amikor rezonáns, és amikor szélessávú! Előbbi esetben hangolni kell forgókondival, ekkor nem feltétlenül kell előerősítő se mellé. Utóbbi esetben nem túl nagy a jel, erősíteni célszerű...cserébe "bármilyen" frekvencián megy....
(#) kistee válasza Medve741 hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
A DBM-et szinten Antennaman kollega javaslata alapjan epitem.
(#) elektroncso válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
A NYÁK-kal nem lesz gond, nem akarom elkiabálni, de ha minden igaz akkor januárra lesz a suliban CNC NYÁK maró.
Következő: »»   162 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem