Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádiózás, frekvenciák, sávok
Lapozás: OK   2 / 3
(#) psychodaddy válasza TBC hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok valaki tud valami olyan zavarot vagy hasonlo dolgot amivel be lehet kapcsolni egy autoriasztot ?
Ha van valami otletetek irjatok
(#) Flend válasza ha6pc hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Kedves ha6pc!

Hozzászólásodat már tavaly előtt, 2010-ben is olvastam, akkor is örömmel. Édesapámról van szó, az "öregről", aki nem csak az adott témában volt "nagy koponya", hanem másik négy-ötben. A szakma bizony hamar felejt, akiket tanított és még a halálos ágyán is segített, gyorsan elfelejtették. Nem volt jó elvtárs, nem is vitte semmire, de tisztességesen élte le életét. Általában a 100. születésnapról az arra érdemeseknél megemlékeznek, róla csak a KFKI tudós naptárjában jelent meg néhány sor, de szülőfalujában a "Flórián tanítók" (édesapja, nagyapja is kántortanító volt, neki tanári diplomája is volt, egyetemen is tanított) együtt pihennek és díszsírhelyt kaptak.
Köszönöm hozzászólásodat.

Flórián Endre
(#) pmate95 hozzászólása Ápr 20, 2012 /
 
Üdv!
Kicsit OFF, de nincs valami oldal ahol le vannak írva, hogy Magyarországon megyénként a 135-174 Mhz sávban miket lehet fogni?
(#) pucuka válasza pmate95 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Itt
Bővebben: Link
megbeszélhetjük.
(#) pmate95 hozzászólása Ápr 20, 2012 /
 
Üdv!
Van valami frekvencia kiosztás a 137-174 Mhz frekvenciatartományban? Békés-megyében rádiózgatok egy GRE Psr 275 szkennerrel és érdekelne, hogy mit lehet hallani ezen a sávon a NOAA műhodakon, amatőr átjátszókon és APRSen kívül...
(#) pucuka válasza pmate95 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
A hivatalos sávfelosztást megtalálhatod az NMHH oldalán. Van két táblázat, az egyik az FNFT, a másik a RAT. Mindkettőben találsz nemzetközi, és nemzeti lábjegyzeteket. Ehhez még hozzájönnek a mellékletek, ahol a felhasználásokat részletesen szabályozzák.
Ezek a keretek, ahol sejtheted, hogy milyen típusú felhasználások (szolgálatok) vannak.
Hogy ezekben a sávokban milyen jellegű a forgalom, és konkrétan ki használja, arra nézve létezik nyilvántartás, de annak teljessége nem nyilvános. Ilyenekkel foglalkoznak DX erek, akiknek többnyire van honlapjuk, pl. hullámvadász. A vételi lehetőségek általában helyi adottságok, és a technikai lehetőségeiddel eléggé korlátosak, néhány, vagy néhány 10 km -es körzetre szorítkoznak, azok is csak a rádióhálózatok átjátszó, és bázis állomásai. Nagyobb is lehetne, mondjuk egy magasabb hegyi telephellyel.
(#) pmate95 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Köszi a választ... Elég kacifántos ez a táblázat, de azóta találtam egy oldalt, ahol le vannak írva a szolgálatok link. Most tervezek venni egy SIRIO GP 3-e típusú antennát, ami majd kikerül a tetőre... Most egy sima GP van fent a padláson. Hallok vele taxisokat 160 Mhz körül. Vannak még műholdak, amik ezen a frekvenciákon "pittyegnek"? Nem amatőr műholdakra gondolok...
(#) pucuka válasza pmate95 hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Erre a listára gondoltam, a DX alatt.
A 160 MHz -es sávban nincsen műholdas szolgálat. A szolgálatokat azért különítik el egymástól, hogy viszonylag legkevésbé zavarják egymást. A frekvencia használat szempontjából meg különböztetünk Általános, kijelölt, másodrendű, és megengedett szolgálatot. A zavartatás védelemben van különbség közöttük, azonos sávfelhasználás esetén, pl. az SRD (LPD) szolgálatok általában csak megengedett szolgálatok, nem okozhatnak zavart a magasabb rendű szolgálatoknak, és nem tarthatnak igényt zavarvédelemre. Ennek a lehető legjobb sávkihasználás a célja. Azért a kacifántos táblázatban logika van, csak rá kell jönni a rendszerre.
(#) pmate95 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2012 /
 
Állítólag vannak holdak Beaconjai ezeken a frekiken.
(#) gernerakos hozzászólása Dec 17, 2015 /
 
Üdv!
Most fedeztem fel, 1395 KHz-n egy magyar adót. Eddig azt hittem csak a Kossuth van már, mint nem URH-s magyar adó. Milyen adó ez, honnan szól, mekkora teljesítménnyel?
A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2015
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
A Dankó rádió műsorát sugározzák Győrből ezen a frekvencián.
Bővebben: Link
(#) gernerakos válasza pucuka hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
Nem tudom észrevetted-e, de módosítottam a hozzászólást, mert először véletlenül írtam 1350KHz-t, aztán vettem észre, hogy tulajdonképpen 1395 KHz-t hallgatok. Azt tudtam eddig is, hogy ott a Dankó rádió szól.
(#) pucuka válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
Nem vettem észre, de az NMHH hivatalos oldaláról, nem is létezik ilyen freki.
Bővebben: Link
(#) VJ72 válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
Szia!
Valószínű ez volt amit hallgattál.
http://www.shortwaveschedule.com/index.php?freq=1395

https://www.twr.org/schedule/?_filters%5Bprogram_language%5D=_all&a...ungary

Józsi
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2015
(#) gernerakos hozzászólása Dec 17, 2015 / 1
 
Ez érdekes, ilyen vallási műsor ment, a bibliából olvastak fel részleteket...
(#) gernerakos válasza gernerakos hozzászólására (») Feb 4, 2016 / 1
 
Kiderült végül: A magyar evangéliumi rádió az.
(#) zsolt58 hozzászólása Szept 11, 2016 /
 
Sziasztok.
Van nekem egy RX-Tx rádió frekvencián működő adó-vevőm.
És ugye kellene rá tenni antennát, a kérdésem az lenne, hogy milyet ajánlatok az adó antennájához és a vevő antennájához is?
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2016

rxtx.jpg
    
(#) Ferkógyerek válasza zsolt58 hozzászólására (») Szept 11, 2016 / 1
 
Szia! Sehol nem találtam a neten RX-TX vs frekvencia átszámoló táblázatot
Viszont 434MHz-re 17cm hosszúságú vezeték darabot használj.
(#) Gafly válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Szept 11, 2016 / 1
 
Vagy ha 868, akkor felét. Ja és nem feltekerve.
Bár mondjuk én például mechanikai okokból bicikliküllőt használok a kapunyitóhoz
(#) zsolt58 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Ez 433MHz.
Akkor mekkora kell?
Az adóhoz bicikliküllő jó, és mekkora legyen?
A vevőhöz meg 17cm és a vevőnél feltekert vagy ne?
üdv.
(#) Gafly válasza zsolt58 hozzászólására (») Szept 11, 2016 / 1
 
Én a kapunyitó vevőjéhez használok egy kb. 25.5 cm-es küllőt használok.
Az adóhoz semmit (pontosabban a gyári beépítettet) mert nagyon kényelmetlen lenne zsebre tenni
(#) Ferkógyerek válasza zsolt58 hozzászólására (») Szept 11, 2016 / 1
 
17cm és ne tekerd fel.
A lényeg hogy viszonylag merev legyen, ezáltal egyenes maradjon, persze ha van hely.
(#) zsolt58 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Oké.
de a 17 cm az a vevőhöz menjen?
Üdv.
(#) Ferkógyerek válasza zsolt58 hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Adóra is vevőre is.
(#) jani1987 hozzászólása Szept 11, 2017 /
 
Készülök megépíteni életem első rádióját. Van egy 180pF-os forgó kondim és egy 6,5uH-s tekercsem. Persze lesz másik is de ennek a frekvencia tartománya kerekítve 4-től 67MHz-ig terjed. Mit lehet fogni ebbe a sávba? Később egy kapcsolóval csinálok hozzá egy sáv váltót.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Biztos jól számoltál? A 180 pF -es forgókondi kezdő kapacitása 20 - 30 pF, ehhez még jön a szerelés szórt kapacitása, és a tekercs önkapacitása is. Úgyhogy biztos nem lesz ekkora átfogása a rezgőkörödnek. Ezzel a forgóval kb. 3 szoros frekvencia átfogással számolhatsz.
De nem is érdemes nagy sávátfogást készíteni, mert nem fogod tudni beállítani a rövidhullámú sáv sűrűn egymás után következő adóit. A 4 - 30 MHz -es sávban (ha elég érzékeny lesz a rádiód) foghatsz különböző adásmódú amatőr, műsorszóró, és komunikációs (többnyire géptávíró) állomásokat. A 30 - 60 MHz (URH) sávban szinte semmit, többnyire nem polgári felhasználás van, és 35, 40 MHz körül vezetéknélküli mikrofonok, modell irányítók, távirányítók üzemelnek igen kis teljesítménnyel, kis hatótávval. 50 MHz körül esetleg amatőr adásokat vehetsz.
Mindezekhez a kis sávszélesség miatt (1 - 10 kHz) igen pontos frekvencia beállítás lenne szükséges.
Az előzőek miatt az RH sáv műsorszóró adóinak vételére koncentrálj. Ezek vételére van a legnagyobb esélyed. 4.7 - 5, 7.1 - 7.4, 11.6 - 12.1, 13.5 - 13.8, 17.4 - 19.0, 21.4 - 21.9, 25.6 - 26.1 MHz-
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 11, 2017 /
 
Ha elfogadsz egy kis tanácsot. Érdemes, már a tervezés stádiumában arra is gondolni, hogy mit is szeretnél venni.
Érdemes a műsorszóró sávok vételére koncentrálni, külön külön sávátkapcsolóval. Érdemes a a hangolhatóságot kialakítani úgy, hogy kicsit szélesebb legyen, mint ami a műsorszóró sávokhoz feltétlen kell, mert a legtöbb műsorszóró sáv mellett amatőr sáv is van.
Szükséged lesz sávnyújtó alkalmazására is, az állomások pontos behangolására. Ez egy kisebb, 20 - 60 pF kapacitású körbe forgatható, ún. pillangó forgókondi, ami a hangoló kondenzátor hálózat egyik tagja. Azért kell hangoló kondenzátor hálózat, hogy a frekvencia beállítást (sáv eleje, sáv vége, trimmer kondi), és a sáv átfogást be lehessen állítani. Ehhez jópár számolást kell elvégezned, és nem csak a tekercs, hanem a kondenzátor hálózat átkapcsolását is meg kell oldanod.
(#) Max26 hozzászólása Nov 27, 2017 /
 
Sziasztok!

Mekkora lehet a hatótávolsága egy 100mW-os sztereó FM transzmitternek egy botantennával?
(#) dokidoki válasza Max26 hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Annyi mindentől függ még, hogy erre ennyiből nem lehet jól válaszolni.
Függ többek közt:
Pl.: - környezettől, a vételre használt készüléktől, annak az antennájától, az adóantennától, esetleges vételi zavaroktól ... stb.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 27, 2017 /
 
Nem a normál rádió adásokra vagyok kíváncsi mert ugyanazt telefonon is tudom hallgatni. Ami zenék vannak azokat úgyse fogom hallgatni mert masszívan szelektálok. Itthon 99,9 százalékba csak rock zene megy. Szóval bármi más jöhet ezen kívül. A rezgőkör méretezéséhez minek nézzek utána? Például egy régi csövesnek megvan a gyárija de nem biztos hogy kompatibilis lesz.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem