Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   109 / 178
(#) nedudgi válasza ballazs58 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
A legtöb LEDszalag 12V tápfeszültséget igényel. Laposelemről meg se nyikkan.
(#) ballazs58 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
No ezt elnéztem! Van egy fali dug aljba csatlakoztatható változtatható szek oldali feszt kiadó tápegységem, van rajta 12 V is. Ezzel próbálhatom?
(#) ballazs58 válasza ballazs58 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Az lemaradt: a 12 V DC!
(#) nedudgi válasza ballazs58 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Igen, csak a polaritásra ügyelj.
(#) ballazs58 hozzászólása Dec 8, 2017 /
 
Ok, köszönöm. Egyébként a Pc táp alkalmas a LED táplálására? Ott megvolt a DC 12 V. Lehet nem bírta el?
(#) Bakman válasza ballazs58 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Pontosan hogy néz ki? Van olyan, amelyik bőven 12 V felett szolgáltat, hiába 12 V van ráírva. A LED szalagról van fénykép? Mit értesz a 7 x 3 alatt? 21 db. LED van a szalagon? A PC tápegységnek bírnia kellett volna, nem egy egetverő terhelés.
(#) ballazs58 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
Mellékeltem a szalag fotókat. A 7 x 3 végül is (elszámoltam) 10 x 3 >> a 3 LED-es egységből van 10 egység. Közben kocsi akkuról ellenőrizve a szalag jó, világít. (hogy hogy találtam ki ezt a zseblámpa elemet?? azért ennyire nem vagyok ..... DE mégis!)
A táp asztali pc-ben van, azt sajna most nem tudom előhalászni. Akkor valszleg valószínűleg ott lesz a gond. Amikor kitaláltam ezt a táplálási formát, lemértem igaz az terheletlen volt, 12,35 V-t mértem.

Milyen szeg a "valszeg"?
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) nedudgi válasza ballazs58 hozzászólására (») Dec 8, 2017 /
 
11V és 14,5V között bármilyen feszültség jó. lényeg, hogy lehetőleg alumínium felületre ragaszd, a fa, műanyag rossz hővezető, és nem árt egy kis segítség a szalag hűléséhez.
Ha csökkenteni akarod a szalag fényét, egy-két diódát sorbaköthetsz vele.
(#) Wind-Storm hozzászólása Dec 11, 2017 /
 
Sziasztok!

Az E14 és E27-es foglalatba tekerhető fényerőszabályozható LED körtéknek mi a működési elvük a fényerő-változtatáshoz?
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2017
(#) Horvath65 hozzászólása Dec 26, 2017 /
 
Üdv! Kellemes Karácsonyt mindenkinek! Lehet nem jó helyen járok de nem találtam más ledes topikott itt a HE-n, ahova fordulhatnék. Vásároltam egy ilyen led meghajtót. De valahogy nekem nem működött. Rá kötöttem a Va lábra a +14V-ot a Vb láb a ledekre 6db, a katódra a negatívot, és lőn fényesség. Csak rápillantottam a műszerre valami 100mA felettit mutatott. Gyorsan levettem a feszt, és azóta nem merem újra indítani.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2017
(#) nedudgi válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Viszont.
Milyen LEDekről van szó? Ez az IC tartalmaz egy ellenpárhuzamos védődiódát, fordított bekötés esetén folyik az áram, amíg Paks bírja.
(#) Horvath65 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Piros öt mm-es 20mA ledek. több csoportot akartam össze rakni, de valamiért megszaladt nem mertem tovább nyúzni, előtte nem sokkal öltem meg néhányat a ledekből. Nem értem a logikáját az ic-nek, mert 5-től 90V-ig működik. Vagy csak akkora feszt engedhetek rá, amekkora a ledek névleges nyitó feszültsége? Az icenek van valamekkora feszültség felvétele(szerintem van, de mennyi?)? Mert nekem a pdf nem egyértelmű.
(#) Horvath65 válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Az ellen párhuzamos dióda miat elvileg adható rá akár váltó is? Csak a másik félperiódussal kel kezdeni valamit?
(#) nedudgi válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2017 / 1
 
Nem. Az a MOS-FET védelmére van, ha fogdosod, ne menjen tönkre.
(#) nedudgi válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2017 / 1
 
Az adatlapban szereplő 5V..90V kitétel azt sugallja, hogy 5V körüli feszültség mndenképpen esik az alkatrészen.
25mmx25mm NYÁKra szerelve 0,6W..2,5W teljesítményt tud disszipálni, a tápfeszültség és a LED(ek) nyitófeszültségének különbsége legfeljebb 30V lehet TO92 tokozás esetén. Ez az adatlap nem feszegeti, mi történik nagyobb hőtermelés esetén.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2017
(#) Horvath65 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Akkor majd feláldozok egy-néhány ledet, és közben méregetek.
(#) Massawa válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 26, 2017 / 1
 
Sokkal wgyszerübb, ha a LEDek helyett bekötsz egy 680 Ohm ellenállást (14V = Va esetén). Ezen kb 20 mA kell kapnod.
(#) Sebi válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 27, 2017 / 1
 
Ha 100mA tudott keresztülfolyni az IC-n, akkor vagy hibás, vagy fordítva kötötted be és a védő diódán keresztül korlátlanul folyik az áram...
Az adatlap (Fig. 3-3) szerint 2,5V körüli feszültség-különbség esetén már beáll a 20mA-es áram, tehát 1db piros LED (1,5V nyitófesz), esetén a 20mA eléréséhez minimum 4V bemenő fesz szükséges. Ez alatt az áram kisebb, mint 20mA és ha növeled a bemenő oldali feszültséget, ez az áram nem nő tovább.
Az alkalmazhatóság korlátai a 90V-os bemenő fesz, amit csak akkor engedhetsz rá, ha a kimeneten legalább annyi LED van sorosan, amelyek nyitófeszültség összege meghaladja a 45V-ot, mert ez a megengedhető legnagyobb feszültség-különbség az IC-n. Következésképp 1db piros LED meghajtásához nem adhatsz rá 46V-nál többet.
Másik lényeges korlát a melegedés (disszipáció), ami a rajta eső feszültség és a 20mA szorzata. Ezt neki hővé kell alakítani és ezt a hőt tőle el kell tudni vezetni. A különböző tokozásoknak más-más képessége van: a TO92 nemigen tud 400mW-nál többet, míg a hűtőfelületre szerelhető kivitelnél a hőelvezetéstől függően akár 5W is megengedhető.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2017
(#) Skori válasza Wind-Storm hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Csak tippelni tudok, de szerintem olyan előtét van benne ami a feszültség pillanatértékével arányos áramot állít be, valószínűleg ezért nem probléma a fázishasítós előtét sem. Ha van benne elegendő kondi, ami az előtét utáni áramot simítja akkor akár még jó is lehet.
(#) ferci válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 27, 2017 / 1
 
Nem ártott volna, ha beírod azt is, melyik tokozásút kaptad és egy skiccet a te bekötésedről.
2 lábat ( Va és Vb) elég nehéz eltévesztened.
A 3. variáció pedig az, hogy nem azt kaptad, amit rendeltél..
Tekerd a feszt 3-4 volttól felfelé, tegyél be 1 ledet, közben mérj áramot és ha megindul 25 fölé, kuka.
(#) Horvath65 válasza Sebi hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Szi! Hááát! Igen, nagyon valószínű, hogy fordítva kötöttem be. Elég sokat méregettem és ez jött ki: A led 5mm-es zöld, küszöb fesz: 1.77V áramot nem tudtam mérni, 1,87V 0,1mA, 2,42V 20,0mA. A meghajtó ic-vel: Küszöb 3,66V nem tudtam itt sem mérni áramot, 4,25V 1,1mA, 7,13V 20,0mA, innen egy voltos lépésekkel mentem felfelé, néhány tized mA-el emelkedett az áram de nem melegedet. A hőmérséklet emelkedését 14,1V-nál érzékeltem, 15,1V-nál viszont már forró volt, de még tudtam hosszan fogni az ic-t. Az ic TO92 tokozású. Szerintem nem rossz kis ic, de nem is olcsó, és, ha hozzá vesszük, hogy ez is disszipál akkor nem is biztos, hogy jobb egy ellenállásnál.
(#) RoliNyh válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 29, 2017 / 1
 
Ha a maximális számu LED -et kötöd rá, akkor nem fog annyira "disszipálni"...
(#) sniper hozzászólása Dec 29, 2017 /
 
Helló

vettem 3 db " 18w LED fénycső néven árult dolgot", egyik másik pár nap használat után elhalálozott

egy modulon 96db 2835 ös led van, 24db van egy sorban összekötve
az egyiken még a 3/4-e ég, ezen 75,8V ot mértem a meghajtó kimenetén.
a meghatóról nem nagyon találtam semmit, van egy SOIC-7 tokos 7 lábú id, de a rajta lévő számmal a google nem tudott mit kezdeni...

az lenne a kérdés, hogy szerintetek eleve rossz minőségűek a ledek, vagy ez a meghajtó lenne a hiba? esetleg túl vannak hajtva, mert jó erős fényük van..
(#) RoliNyh válasza sniper hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Így kb 3.15V jut egy ledre, ami nem vészes. Inkább azt kellene kideríteni, hány mA -al pumpálja...
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2017
(#) Bakman válasza sniper hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Jellemzően túl vannak hajtva a LED-ek és a leggyengébb általában megszakad. Szerintem ne fáradj vele, vidd vissza
(#) sniper válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
ha minden igaz 220mA
(#) RoliNyh válasza sniper hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Az viszont baromi sok, ha nem impulzusszélesség modulált...
(#) sniper válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
hát remélem jól mértem, a modul azon részénél, ahol kapcsolódik a meghajtó, pozitív szál és 2A es mérésnél mutatott .220 at a multiméterem.

ha jó a mérés, akkor mi lenne a kb ideális, és valahogy lehet módosítani a jelenlegin?

mert megnézegettem, úgy néz ki, hogy minden részből egy db van kimenve, ha újjal megnyomom, akkor világít, mintha a közepe kiolvadt volna és nem érintkezne.. a forrasztása az jó.
(#) RoliNyh válasza sniper hozzászólására (») Dec 29, 2017 /
 
Adatlapon 60mA szerepel folyamatos üzemben, impulzusban bír kicsivel többet, de csak 0.2W a teljesítménye hivatalosan.
Szóval az említett értékekkel most kb 0.6W -on megy, ami előbb utóbb kinyírja...

Keresni kell adatlapot a meghajtó IC -hez, abból eldönthető lehet -e szabályozni az áramot...
Ha nem, akkor jobbhíjján marad a soros ellenállás...
(#) sastas01 hozzászólása Dec 30, 2017 /
 
Sziasztok!
Tudtok hazánkban forrást nagyfényű Melegfehér ledszalagra? Hidegfehérem van, 13.2W/méteres, de hasonlót melegfehérben még ebayen sem találtam. Ott néhányat találtam ami 12W/méteres, de erősebbet nem. Végső soron ebayes vagy alis termék is jó lenne.
Következő: »»   109 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem