Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   566 / 964
(#) Nagy Tamás válasza sany hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Kolegám lakása. A múltkor konektorban húzta meg a kötést. Persze áram alatt. És úgy érezte megrázta . Az Ávk mozdulatlan maradt. Két kis gyerek van a lakásban és nyugtalanítja a dolog.
(#) Bakman válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
A dolog normális. Nem feltétlen kell leoldania attól egy 30 mA-esnek, mert érezte.
(#) papo69 válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Lehet kevesebb mint 30mA csipte meg, amire nem reagált a FI.
Szerintem egy 10kOhmos is leveri.20mA körül szoktak oldani.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2018
(#) Kovidivi válasza papo69 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Én a nullához értem hozzá, ami ténylegesen nulla. Nem a lámpa kék vezetékéről beszélek. Azon a körön máshol volt fogyasztó, így én a nulla és a föld köré kerültem, párhuzamosan a nullavezetővel. Egy nagyon pici áram folyhatott rajtam, de ez elég volt, hogy eldobjam a fogót! Talán 0.5mA sem volt. Esetleg kapacitív úton egy nagyobb feszültség tüskét kaptam.
(#) gyuszo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Bővebben: Link
A Fi relé topikban nem véletlenül írtam le, hogy több beszerelése nagyobb biztonságot ad.
De ha hibás, akkor ki kell cserélni.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) fulcsii válasza papo69 hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Ppróbalámépa 2db. 5W-os izzó. Arra le kell mennie. Amúgy meg fesz függő, hogy az ellenállásoddal mikor lesz pont 20mA. mondjuk ahányszor mérem ezeket, akkora a szórás. 17-29 ig, bármekkora. A Schneider Resi szokott 25,5 re, de az szinte mindig annyi.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) papo69 válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Nekem van rá 2 fajta müszerem, aki kérdezte annak nem volt.
Szabvány szerint 15mA alatt nem verhet le, és 30 fölött kötelezően.
Én amiket mérek 17-23mA szokott lenni 20-40msec alatt 1* árammal.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) elektroncso válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 14, 2018 / 1
 
Az a gond, hogy az ÁVK-nak nem feladata az, hogy a fázist megfogó embert ne rázza meg a villany. Annyi a dolga, hogy ha hibaáramot érzékel akkor a lehető leggyorsabban áramtalanítson. Hibaáram lehet, ha vízbe esik a hajszárító, vagy belefolyik valamilyen folyadék a konnektorba, nedvesedik fal és ezért beázik a konnektor stb. Ha az ember közvetlenül ér hozzá a fázishoz ez a hibaáram őrajta kezd el folyni, hogy túléli-e az sok egyéb tényezőtől is függ.
Ha én csinálnám akkor több áramkörre osztanám a lakást, azokat a konnektorokat, lámpákat stb. amit a gyerekek elérhetnek érzékenyebb (pl. 10mA) ÁVK-val védeném le, ez már elég érzékeny volna ahhoz, hogy biztos lekapcsoljon az emberi érintésre is.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
A gyerekzárás konnektor is,megoldás lehet. Ha szakszerűen fel van rakva, nem lehet leszedni eszköz nélkül. Ha pedig a gyerek pl. egy szöggel piszkálja, akkor ott szerintem már más probléma is felmerül.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
A kölökzáras konnektor egy dolog, a vakdugó meg egy másik. Egyik sem véd az ellen, hogy a gyerek megrágja a kábelt, vagy nekiessen papírvágó ollóval amit apuka/anyuka íróasztaláról csaklizott el. Osztálytársaméknál is csak az volt a szerencse, hogy műanyaggal volt bevonva a nyele az ollónak.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Teljesen igazad van. Attól nem, de attól igen, hogy közvetlen a konnektorba nyúljon.
(#) sany válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Nagy felelőtlenség!

Idézet:
„A múltkor konektorban húzta meg a kötést. Persze áram alatt.”
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Jan 14, 2018 / 1
 
Itt mifelénk 15-16 évvel ezelőtt ismeretlen dolog volt a kölökzáras konnektor, csak a vakdugó létezett mint védelem. De éntőlem nem tudott semmit megvédeni, késsel (azzal a tompa vacakkal amit "ekcájg" késnék vagy minek neveznek) pár pillanat alatt kikaptam. Oldalról betámasztottam és slutty már kint is volt. Édesapám meg nem győzte kiszedni a beletört műanyagpöcköket a konnektorból. Vad idők voltak, bár létezett az ÁVK, ritka családi ház volt ahol volt felszerelve, nálunk sem volt. De valahogy azért túléltük. A konnektorok is csak két dróttal voltak bekötve aztán a konnektorban volt összekötve a N meg a PE.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Bocs, de nekem soha nem jutott eszembe belenyúlni a konnektorba. Inkább szétszedtem mindent.
(#) fulcsii válasza papo69 hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Nos igen! Úgy kell neki. 0,5 Idn nél nem kell leoldania. A próbalámpa nem pontos. De otthon, ha a tulaj, vagy valaki le szeretné próbálni, hogy az áramkör, vagy az RCD működik e, arra jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
(#) erbe hozzászólása Jan 17, 2018 / 2
 
Biztos akad itt rajtam kívül is néhány kriptaszökevény, aki tanulmányai kezdetén látott, vagy akár javított is ilyesmit. Szokatlanul jó állapotban maradt fenn minden, a mágneskapcsolók lengő vezetékein a gumicső még "gumi". Nem úgy, mint a kínai termékekben 1 év után.
Falubeli gyerek hozta a marógépe vezérlését felújítani. A gyerekre rásózták, mint '78-as gyártású gépet, mert a munkaasztal alatti platón 1978-as szám van beütve. Érdekes módon jóformán teljesen tiszta, olaj csak néhány helyen, pl. a hőkioldók alatt bújik meg. Egyesével rakták a hőkioldókat a fázisokra, mind aprólékos mestermunka. A trafón és a vezérlőpanelen 1962-es a dátum, a főmotoron '63-as. '67-ben kezdtem tanulni a szakmát, akkor még itt-ott, főképpen darukon, akadtak ilyenek. Ahol még működött, nem cserélték, de amit akkor szereltek, abba már újabb került (VMK).
A vezetékek is tökéletes állapotban vannak. Abban nem vagyok biztos, hogy eredeti, de nem lehetetlen. Bár mi annak idején "lakk" vezetékkel szereltük a hajók tábláit. Minden ónozott réz, a bekötés mindenhol hajlított szemmel. Ahova 2 szem került, közé előírás szerint még egy alátét.
Talán meglátni, a mágneskapcsolók erőátviteli kötéseinél hengeres anyák felül csavarhúzónak horonnyal.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2018
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Jan 17, 2018 /
 
Ezeket jó volt javítani, mert nem egy uC csinált mindent, titkos programmal, kapcsolással! Minden darab cserélhető volt, mondjuk "100" évente (hacsak nem valami durva dolog történt), mert nem 3 év garanciára volt "kiszámítva" az élettartamuk!
(#) tibibalogh520 válasza erbe hozzászólására (») Jan 17, 2018 /
 
Csodaszép!
Terített huzalozás... Még én is tanultam, de a gyakorlatban már nem került sor az alkalmazására.
Bár az SzKT. versenyre alaposan be kellett gyakorolni, és ott kellett is alkalmazni. Ha jól emlékszem, csillag-delta kapcsolást kellett építeni terített huzalozással.
Mikor ilyen kézzel összeszerelt eszköz kerül a kezem közé, mindig valami fura érzés fog el.
Valami kisugárzása van.
Mintha a készítője lelkének egy darabkája is benne lenne?!
Köszönöm, hogy megosztottad!
(#) erbe válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jan 17, 2018 /
 
Országos versenyen én is csillag-delta feladatot kaptam, csak kifutottam az időből.
Balogh Gyula osztálytársammal együtt voltam ott. (véletlen egyezés )
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2018
(#) Wind-Storm hozzászólása Jan 18, 2018 /
 
Sziasztok!

Bizonyára már más is szembesült azzal, hogy egy adott érintkező adatlapján esetlegesen nincsen specifikálva az azzal kompatibilis krimpelő fogó. Ezt a témát azért nyitottam, hogy ebben segítsünk egymásnak.
Idáig a nagyobb méretű érintkezőket gond nélkül forrasztottam, fogóval összenyomtam, és a végeredmény számomra elfogadható lett, viszont a mostani 1mm körüli csatlakozó már kifog rajtam. Nehezen tudom, illetve semmi kedvem a forrasztás + fogózáshoz, ehhez már szerszám szükséges nekem.
Kezdeném én a sort: JT-A1251-TF a kérdéses érintkező, amihez szeretnék találni krimpelő fogót. Aki otthon van a témában, az már ránézésre fogja tudni a kompatibilis fogók listáját.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2018
(#) Rolie11 hozzászólása Jan 18, 2018 / 1
 
Szia!

Ez való hozzá!

Fogó

Rolie
(#) Bakman válasza Rolie11 hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Ilyen vékony pofával hogyan nyomja meg az érintkrző két részét? Két lépcsős a dolog?
(#) Wind-Storm válasza Rolie11 hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Köszönöm!
huh, ez húzós árú, de legalább a minőségében nem kéne kételkedem.
Én is találtam valamit: Ezt
Ez alkalmas volna hozzá valamelyik pofához, vagy máshoz készült?
(#) Bakman válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Valószínűleg ez jó hozzá: Bővebben: Link.
(#) Wind-Storm válasza Bakman hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Olvastam, köszi, de a valószínűség elvére nem költenék annyi pénzt.
(#) Rolie11 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Nekem van ilyen fogóm!
Két lépcsős!
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2018
(#) Wind-Storm válasza Rolie11 hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Ezt a két lépcsős dolgot pontosan hogyan kell értelmezni?
(Külön krimpelendő a szigetelés, külön a réz ér? Nekem egyáltalán nem gond, ha csupán a munkatempót lassítja.)
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2018
(#) Bakman válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 18, 2018 / 1
 
Ha nem sietős a dolog, akkor tesztelhetem. Fogóm van, már csak pár db. érintkezőt kell szereznem.
(#) Rolie11 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 18, 2018 / 1
 
Pontosan, elöbb a vezető utána a szigetelés!
(#) Imre hozzászólása Jan 18, 2018 /
 
Sziasztok! Lenne egy fontos kérdésem. Szeretnék teljesítménybővítést egy üzlethelyiség esetén (3x16A), ahol jelenleg a mérőóra az üzleten belül található. Azonban az épület méretlen fővezetéke (1X16A), amelyről jelenleg kapom a betáplálást erre alkalmatlan. Egyetlen megoldás, hogy a pincén keresztül egy új vezeték kialakításával tápláljuk be az üzletet, ez esetben a vezeték hossza 35 m lenne az épület utcai betáplálásától mérve. Azonban a regisztrált ELMŰ szerelő szerint ez a méretlen vezetéknek túl hosszú lenne, amit az ELMŰ nem fogad el, így a mérőórát nem az üzleten belül, hanem a fő betáplálási pontnál, azaz a 35 méter másik oldalán, a lépcsőházba kell felszerelni. Természetesen tiltakozik ellene az egyik ott lakók, ráadásul én sem örülnék, ha az üzleten kívül lenne az óra. Az elmű csupán annyit válaszolt a kérdésemre, hogy a mérőhelyek kialakításának fő irányelvét az MSZ 447/2009-es szabvá... meg.
A szabványt nézve nem találom, hogy meg lenne határozva a méretlen fővezeték hossza. Tehát mi az akadálya annak, hogy 35 méter pincén át vezetett kábel végén az ingatlanon belül legyen kialakítva a mérőhely?
Következő: »»   566 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem