Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1988 / 2208
(#) Orbán József hozzászólása Feb 4, 2018
Többek érdeklődésére és csak a viszonyítás miatt, talán nem mérte eddig senki:
Egy 100x160 mm-es 2 oldalas, 70 mikronos nyáklapot mértem, teljes felületek érintetlenek!
Nem vállalok a hitelességért tűzbe tett kezet , ennyit mértem:
330pF
Becslésem szerint az egész nyomtatott áramkör összesen 60 pF-et jelenthet - összes nyomtatás és a másik oldal tele.
A műszer nem annyira erre a kicsi értékre van készítve, 10nF a legalsó tartomány és csak 5.5 digites.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy jó a kétoldalas, telifóliás nyáktervezés, szerintem is káros, de már ilyenre csináltam őket, majd legközelebb okulok.
Még valami: Amiket eddig készítettem kimenőket, azok szórt kapacitása 5-7nF volt, ha ez is jelent valamit.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Feb 4, 2018
Kérdés költői volt, de köszönöm a válaszod!
(#) morell hozzászólása Feb 4, 2018
Sziasztok!
Eddig még nem volt csöves erősítőm.
Tanácsot kérnék, milyen 10 W körüli jó hangú készüléket ajánlotok? Mennyibe kerülne a megépítse?
Esetleg régi csöves erősítőket érdemes-e venni? Pl. Grundig HF10, 20, 35, komolyabb csöves rádió.
Minőségben az épített jobb?
Köszönöm a segítséget.
(#) Gafly válasza morell hozzászólására (») Feb 4, 2018
Szerintem első körben vegyél egy "bontó szökevény" rádiót, PU bemenettel. Például Pacsirta.
De nem értek hozzá.
(#) küzmös Gergely válasza Gafly hozzászólására (») Feb 5, 2018
Az már magában egy EL84 SE.. Aminek a PU bemenetére mondjuk egy minihifi fejhallgatójáról jelet adva, nem is akárhogyan fog megszólalni, hanem nagyon szépen, és jól! (Ha a táp, és a rádió ezen része megfelelően működik. )
(#) tunerman hozzászólása Feb 5, 2018
Ez ugyan NEM elektroncsöves erősítőfokozat, hanem V-FET-es, de nem ez a lényeg...a szerelési technológia miatt teszem be a fotókat.
Üdv: TJ.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 5, 2018
Idézet:
„"Amiket eddig készítettem kimenőket, azok szórt kapacitása 5-7nF volt, ha ez is jelent valamit."”


7nF? Szerintem azt jelenti, hogy valószínűleg rosszul mérted. Majdnem egy nagyságrenddel kevesebb szokott lenni...
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 5, 2018
Sajna ez ennyi lehet. Primer/szekunder közt 0.2mm prespán van (2x0.1mm) Primer sorok közt 0.05mm prespán.
Van ez a fehér műanyag - nem tudom a nevét, ez nem hostafán, ha ezt is jól írom - 2x kisebb a kapacitása. Legutóbb ilyennel tekertem, de az meg menet zárlatosra sikeredett.
Ha jobb szórt kapacitást akarok, akkor sokkal vastagabb primer/szekunder szigetelést kell rakjak, más csoda nem lehet.
Valamint lehet még probléma a 6/4 arány a szekunder-primer arány miatt is, sokkal nagyobb kapacitást okoz, mint a 3/2 arányú tekercselés.
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 5, 2018
Van nálam AN 60W-os full impregnált kimenő trafó, ott 3 nF a szórt kapacitás.
(#) messius válasza bta hozzászólására (») Feb 5, 2018
Köszönöm a tanácsokat! Ha jól értelmezem akkor sodort erű vezetéket csak a fűtésnél ajánlod (megfelő keresztmetszetűt az áramerősséghez, két ér összepödörve) , a többi résznél pedig tömör vezetéket, minimális keresztmetszetűt javasolsz.
Régi rádióknál is tömör vezetéket használtak, hasonló mint az általad említett telefon drót, akár ez is megoldás lehet. UTP kábelre is emiatt gondoltam, na meg persze azért mert az van nekem. Talán még a rezet sem spórolták ki a nagyobb sebességátvitelűekből ( CAT7). Viszont a szigetelési ellenálllás szempontjából nem biztos hogy alkalmas több 100V DC- hez..
A földelést úgy oldanám meg: Minden "blokknál" a sasszira kötném(csavarral) a lehető legrövidebb vezetékkel a föld pontokat. Magyarul csak a sasszi által vannak összekötve a "test" pontok: Bemeneti jel csatlakozó hidegpontja+árnyék a rögzítőcsvarral testelve(nincs vezeték!), a forrléces áramkörnél(előfok+végfok) a közösített pontból is egy vezeték megy a sasszira, a távolabbi tápgység résznél szintén egy földelő vezeték a sasszira. Stb.
Védőföldes hálozati csatlakozó földpontja is a sasszira kötve.
Nem tudom ez mennyire jó megoldás, de így szerintem nincs földhurok. Sasszi anyaga kb. 1mm-es alu vagy vas lemez, ezt meg nem döntöttem el. Aluval könnyebb dolgozni, jobb vezető, viszont trafó szorás árnyékolására jobb a vas lemez.
Szívesen fogadok jótanácsokat bárkitől aki tapasztalt e témában!
(#) bigfunk válasza tunerman hozzászólására (») Feb 5, 2018
Látom, tudod mi kell a jó hanghoz.
(#) bigfunk válasza bta hozzászólására (») Feb 5, 2018
7nF az tényleg soknak tűnik. Nem kellene impregnálni esetleg mint az AN trafót? Szerintem az a baj.
(#) pucuka válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 5, 2018
A jó hanghoz jó hangsugárzó kell.
Szépnek szép, valószínűleg jó is, de a hanghoz igen áttételes köze van.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2018
(#) bigfunk válasza pucuka hozzászólására (») Feb 5, 2018
Azért írtam, mert sokan mondták, hogy Tunerman nagyon ért az auduo dolgokhoz. Gondoltam, biztosan azért használ olyan kondenzátorokat amit látni a képen, hogy jó legyen a hang. Úgy tudom azok a BG kapacitások nagyon drágák. Akkor már csak van valami értelme, hogy használja őket.
(#) tunerman válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 5, 2018
Itt lehet részletesebben olvasni a V-FET SRPP áramkörről.
Üdv: TJ.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2018
(#) Orbán József hozzászólása Feb 6, 2018
Csöves erősítő nyák téma. Van olyan irányzat, hogy meghagyni rezesbe. Én ónozom, inkább felület védelem célból. Az ón, amivel "festek", ezüst tartalmú, de ennek csak a szép színe miatt, nem hiszem, hogy egyéb előnye is lehet. Illetve egy kicsit javítja a vastagságával a vezetést, az ón általában kb, 6x rosszabb vezető a réznél. Viszont pákával felkenve átlagosan kb. ugyanolyan vastagot rávihetünk, mint maga a réz. Nagyjából 0.85-re csökkenhet az adott rézsávhoz képest bevonattal az ellenállása.
Ennek nem tulajdonítok sok előnyt, de hátha.
Valamikor 20 éve körül használtam kémiai ónozót, 1 év múlva nem tudtam forrasztani rá, valamit javítanom kellett volna. Valamiért ellenállóvá vált, nem használtam többször. A pákával ónozottnál nincs ilyen baj.
Amúgy neves Gyártóknál is, sőt - látok vastag ónréteggel nyáklapokat. A 1-esképen az ARC VT-60-asa.
A másikat én maszatoltam. Pár helyen most még rücskös, ráforrasztottam huzaldarabokat, kapacitás mérés miatt, csatlakozásnak.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2018
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 7, 2018
A gyári kép alapján.(Elnézést, nem szeretnék mindentudó, tudálékos, etc. feltűnni.
Amit el leher lesni a jótól, érdemes.
A csatoló kondenzátorokkal párhuzamosan van minddel egy kisebb is.
Én 10nF-okat rakok, szerintem is finomít a csatolásokon.
Más dolog: Olyan helyre is raktak 2-3 teljesítmény ellenállást párhuzamosan, ahova a feszültségek, áramok alapján 1 is elég lenne, meg van is olyan értékben 1 db is és mégis...
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2018
(#) boti2 válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 7, 2018
Én mindig kémiai ónozom, utána pedig azonnal (nem 1 hét, vagy 1 év múlva) tűziónozom, vagyis ónnal befuttatom, ahogy a képen látható.

EL84PP.jpg
    
(#) Orbán József válasza boti2 hozzászólására (») Feb 7, 2018
Valószínű, ha így teszek, megmaradt volna a forraszthatóság. Aztán, mielőtt kiderült az oxidációs csapda, bedöglött a kémiai lé. Azóta csak pacsmagolom pákával, előtte SK10, azelőtti felpolírozás után.
(#) lac- hozzászólása Feb 9, 2018
Sziasztok!
Biztosan milliószor elhangzott már a kérdés, de lusta vagyok keresgetni, ki honnan szokott kimenőhöz anyagot szerezni? Én nyilván a jó öreg beag kimenő áttekercselésre gondoltam, de mostanság nem igazán találtam belőlük a neten :/.
Valamint érdekelne, hogy milyen Beag vasat javasolnátok 6P3SZ-E PP hez?
Előre is köszönöm!
(#) Orbán József válasza lac- hozzászólására (») Feb 9, 2018
Szia!
Vagy BEAG M102B (C), vagy 2 egyforma EI96, vagy nagyobb japán (hálózati) trafó, utóbbiaknak is elég jó a vasa.
0.30-35-nél nem vastagabb lemezek kellenek amúgy.
(#) lac- válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 9, 2018
Köszi szépen! Nézelődök majd.
(#) jani1987 hozzászólása Feb 9, 2018
Kicsit meg lettem kavarva hogy a rács és árnyékoló rács közt az utóbbi micsoda.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 9, 2018
A katód kondenzátorra gondolsz? Az a katód, és a föld közötti (a munkapontot (vezérlőrács előfeszültséget) beállító) ellenállást áthidaló kondenzátor. Ez szünteti meg a váltóáramú negatív visszacsatolást.
Az árnyékoló rács másik neve segédrács.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 9, 2018
Na még egyszer elölről alapon egy kis füzetbe elkezdtem kiírni a szükségesebb számításokat. Az más kérdés hogy az ábrákat hogy helyezem át djvu fájlból nyomtatásra mondjuk wordbe.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 9, 2018
A füzetbe azt is átrajzolhatod kézzel. Azzal is "tanulódik" a kapcsolástechnika.
(#) scooby_ válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 9, 2018
Nézd, mit találtam Neked!

VT60-Pcb.jpg
    
(#) Orbán József válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 10, 2018
Köszönöm!
1.5-2 évvel ezelőtt letöltöttem, próbáltam a színek szerint a kétoldalas nyák rajzolatát megalkotni, de nem sikerült...Aztán letettem róla.
Valahol valaki gyártja ezt a pcb-t, de bizonytalannak gondoltam anno.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 10, 2018
Amit kiemelnék ebben a nyomtatásban vs. a múltkorában véleményezésre bocsátottal:
Nem mennek a huzalozások a végcsövek lábai között egyáltalán!
Az előcsöveknél az 1-9 láb között - ott van hely - ugyan 1-2 huzalozás elmegy, azonban kellő távolságra a csőlábaktól.
Szerintem - említettem is már talán - az egy dolog, hogy működik egy kényszernyomtatott nyák is, de beépítünk egy csomó lehetőséget akár a Miller effektus károsító hatására, parazita egyéb kapacitásokra és feszültség áthatásokra.
Hallottam olyanról, aki tehetetlenségében lemondott a kusza nyomtatású csöves nyákjával történő viaskodásról, aminek hibáját az időnként áthúzó, percegő, ciccegő hibáit a nyomtatásban lelte meg a valaki...
Ha már kicsire szeretnénk, 2 oldalas nyomtatás a biztonságos megoldás szerintem.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2018
Utolsó kérdés: a nyugalmi áram.
Következő: »»   1988 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem