Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Általános antennás kérdések, válaszok
Lapozás: OK   53 / 87
(#) gammabuta válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Erre még nem jöttem rá, ha beállítom a frekvenciát az SRD-ben, nyomok adás gombot rádión annyit látok hogy a zajszint lemegy -60-65db-re SDR sprektumon kb. de szinte akármilyen antennaállásban, viszont csak 1-2 méterre vagyok a vevőtől, hoyg lássam is a képet, messzebről kellene valahogy.
(#) pucuka válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Pont ezért építs egy Kera_Will által ajánlott egyszerű zajgenerátort. Ha ezzel táplálod meg az antennádat, akkor az, mint egy szűrő, a rezonancia frekvenciáján fogja kisugározni a zajspektrumot. Ezt észlelheted a SDR vevőd spektrum analizátor üzemmódjában. (a kihúzható antennádnál kifejezetten praktikus) A kis teljesítmény kisugárzása amúgy is kívánatos, a zavartatások elkerülése miatt.
Az "adó"(sugárzó), és a vevő között mindíg jelentős távolságot kell tartani, mert a túl közeli elhelyezésnél, (ahogy tapasztaltad is) a vevő bemenetét túlvezérled, ami a vevő üzemi tartományából való kiesését okozza. Ekkor a mért, látott értékek nem valósak. Az adó kimenete, és a vevő bemenete között jelentős csillapításnak kell lennie, amit előállíthatsz távolsággal, vagy akár csillapító tagokkal is.
(#) Kera_Will válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Aha így kell kukázni a dongle Tuner IC -t ahogy csinálod.
Jobb esetben van ott 2 db shottky dióda, antiparalel.
Ha nincs akkor tenni kell a bemenet és földközé.
Ha meg építetted a ZAJgenerátor akkor menjünk , tovább a kérdésekkel, mérésekkel.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) jani1987 hozzászólása Feb 11, 2018 1 /
 
Csináltam gyorsba egy tévé antennát null tudással. Bizonyos csatornákat behoz némelyiket viszont szaggat. Van ötlet?
(#) Doky586 válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
Idézet:
„Csináltam gyorsba egy tévé antennát null tudással.”

Igen, ez meg is látszik rajta...
(#) jani1987 válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 11, 2018 1 /
 
Holnap költözök itthonról és nem akartam csak ezért átfúrni a plafont a padlás antenna miatt. Anyám költözött volna ide.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) elektroncso válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
Nem sértődöl meg? Szerintem te eddig csak min. 15 méterről láttál TV YAGI antennát. Milyen sávon akarna az "összedobott" antennád működni? Mert az alsóbb mikrohullámú sávban talán rezonancián lesz.
Az antenna méretei szoros összefüggésben vannak a működési frekvenciával. Amit alkottál az kb. egy darab drótnak felel meg, ugyan ezt az eredményt érted volna el akkor is, ha kb. 30cm hosszan lefejted a koaxról az árnyékolást.
Yagi antenna felépítése 1.
Yagi antenna működése 2.
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
Volt az 25 is..
(#) Ge Lee válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
A DVBT-hez vagy eleve széles sávú antenna kell, vagy ha yagi akkor széles sávú yagi. Meg nyereség ha nincs eléggé közel az adó. Volt régen egy olyan munkahelyem ahol az adó ugyan nem volt közel, de szinte tökéletes volt a rálátás az adóra. 1db széles sávú dipóllal (mint a lepkeantennán az egyik), és egy nyákos illesztő balunnal jöttek a műsorok.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
CCC. Majdnem Logper antenna. Legalábbis kinézetre. Már ha nem lenne a két gerinchez hozzáforrasztva mindegyik sugárzó. Így csak egy vaskos rövidzár.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) elektroncso hozzászólása Feb 11, 2018 /
 
Ha már fura antenna. A melléklet képen lévő az mi lehet? Antenna -e egyáltalán és ha igen milyen?
Na nem a jobb oldali Discone antennára gondolok és még csak nem is a Yagi-ra a bal oldali oszlop alján. Hanem a kép. kb. közepén lévő négyes "antennacsoportra".
Amit a képről tudni kell, Révkomáromban készült és a helyi PV központ tetején lévő antennák vannak rajta.
U.i.: A bal szélső legalacsonyabb rúd csak egy zászlórúd (látszik is rajta a csiga), csak belelógott a képbe.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018

miez.JPG
    
(#) Doky586 válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Szerintem az két hurokantenna reflektorral antennacsoportba szervezve (iránykarakterisztika+nyereség javítás), a vízszintes peckek a sávszélesség növelése miatt kerültek oda.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
"Elfajzott" quad szerű ... DK7ZB oldalán találhatsz hasonló H meg ilyesmi antennákat is .
Quadlongs néven ...
Bővebben: Link quadlongs
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Na a hurokantennára nem is gondoltam. A képet felnagyítva már látom a tápvezetékeket is amik párhuzamosan futnak a vízszintes tartóval. A helyszínen ezt nem láttam, sajnos erre nem elég jó a szemem.

Köszönöm mindkettőtöknek az ötletet, úgy tűnik már tudom mi ez. De hogy a PV-nél mire használhatnak ilyen antennát?
(#) Joe_001 válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Üdv!
Az 4-es csoport Yagi (nyílt dipól+reflektor)
(#) metalblast hozzászólása Márc 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Hol tudok szerezni parabola antennát olcsón/jó áron (pl kiselejtezett, akár a roncs telepről)?
Amire használnám: Rádiócsillagászati megfigyelések.
Sáv: elsősorban L és C sáv érdekelne.
(#) pucuka válasza metalblast hozzászólására (») Márc 21, 2018 / 1
 
Amit egyszerűen be tudnál szerezni, az kicsi lesz. Nézz körül, rádiócsillagászatnál használt távcsövek antennái kb. 40 m átmérőnél kezdődnek, de van több km -es is. Polgári életben nem használnak szükséges méretű parabolákat. Remélem azt azért tudod, hogy nem a parabola az antenna, az csak az antennának része, maga az antenna a sugárzó. A parabola az csak a sugárzott jelet "gyűjti össze", hatékonysága (nyeresége) a hullámhossz, és a nyílásszög arányának függvénye.
Szerintem leselejtezett radar antennák körül nézz szét.
Mondjuk nem tudom melyik az az L, meg C sáv, minden szolgálat másképp nevezi az általa használt sávrészeket, de alkalmasabb lett volna ha frekvenciát írsz.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) metalblast válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Van pl rádiócsillagászatra használt parabola tükör 5m-es is. A méret max csak azt befolyásolja, hogy milyen gyenge forrásokat tudok észlelni. Több km-es antennáról nem tudok. Legnagyobb kínában van, kb 500 m átmérővel.
Szóval pl erősebb jelforrásokat kisebbel is tudok észlelni (a Napot mindenképp )
Másrészt több antenna összekötésével lehet pl interferométert is csinálni.

Persze, tudom, a parabola az csak az elsődleges reflektor (ahonnan mehet egyből az EM sugárzás a tápfejbe, vagy Cassegrain és Gregorian antennáknál először a másodlagos reflektorra és utána a tápfejbe).



L és C sáv alatt az IEEE szabvány szerintit értem (L : 1-2 GHz, C : 4-8 GHz)
(#) metalblast válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
pl itt egy videó https://www.youtube.com/watch?v=HGwkZY4E64k , amit egy amatőr csinált 3.3m-es antennával.
(#) pucuka válasza metalblast hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Az a tápfej, az az antenna sugárzója, a parabola az csak a tükör. A műholdas műsorszórásban lehet használni 1 m alatti antennákat, de az 1 m - es is nagynak számít. De annak a nyeresége 12 GHz-en is csak kb 30 dB. Azért az adóknak az általad vizsgálni tervezett sugárzáshoz képest nagyságrendekkel nagyobb a teljesítménye.
A taljándörögdi állomásnak 12 m -es forgatható antennája volt, és a hozzátartozó vevő első fokozata folyékony nitrogénben volt hűtve. Pedig az csak egy 3,5 GHz .es műholdas komunikációs rendszer tagja volt.
Természetesen sokmindent lehet tenni, kis antennákat csoportba rendezni, csak elegendő pénz kell hozzá, és elég nagy zavarmentes terület.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Szia!
Azért a régi Szovjet Orbita-Molnyija-rendszert ne hasonlítsuk össze a mai GaAs félvezetős technikával. Manapság már amatőr eszközökkel is el lehet érni eredményeket a rádiócsillagászat témakörében. Egy szép példa: Bővebben: Link.
(#) Doky586 válasza metalblast hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
A parabolának (tükörnek) nem kell folyamatos fémnek lennie főleg az alsóbb sávokon, rács-háló is jó. Így lehet építeni is főleg ha kis görbületű (távoli fókuszpontú) tükröt tervezel..
(#) Doky586 válasza metalblast hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Bemész az OBI-ba veszel kerítéshálót, és ráfekteted pl fából kifűrészelt deszkákra, a fej pedig jó távol legyen, mert abba kerül az igazi antenna, aminek nyílásszöge fedje le a teljes tükröt. Így az előző képeken látható 120 - 170 fokos megoldások nem túl jó hatásfokúak.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2018
(#) metalblast válasza Doky586 hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
mondjuk most látom, hogy az alibaba-n is lehet venni parabola tányért... 1m estől egészen 13méterig
(#) Doky586 válasza metalblast hozzászólására (») Márc 22, 2018 / 1
 
Ja, beteszik papírborítékba és ingyenes postával feladják, majd kihozza házhoz a postás..

parabola2.jpg
    
(#) gzu válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 22, 2018 / 1
 
Jézusom!
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 22, 2018 /
 
Nem kell ám azért hasraesni a modern technikától. A vevő érzékenysége leginkább a sávszélességtól, és a hőmérséklettől függ, ha GaAs, ha HH cső. úgyhogy az érzékenységet leginkább az antenna nyereséggel, és a környezeti hőmérséklettel lehet befolyásolni, már ha nagy sávszélességre van szükséged. Ezesetben pedig ez a helyzet.
(#) HA5AWS válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Szia!
Ezt a több kilométeres antennát honnan veszed? Bővebben: Link Az Arecibói 305 méteres után elkészült a kínai ami 500m. A legnagyobb mozgatható tányér az Effelsbergi 100m-es.
Vannak rádió interferométerek amik több kisebb egyforma parabolából állnak, azok egy több kilométeres körön helyezkednek el de az nem egy antenna.
Üdv: Gábor
(#) HA5AWS válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
Szia!
A modern technikától tényleg nem kell hasra esni, de a vevő bemeneti zajszáma igenis meghatározója egy vevő érzékenységnek. A korabeli vevők zajszáma hűtve érte el a mai bemenetek tízszeresét. A GaAs technika ezt már elég alacsony szinten tartja.
Üdv: Gábor
(#) pucuka válasza HA5AWS hozzászólására (») Márc 23, 2018 /
 
A több km -es tévedésem volt, csak arra emlékeztem, hogy jó nagy, egy gödörben.
De egy 60 cm műholdvevőhöz használt parabola 1 GHz körül nem sokat ér. Pusztán ezt szerettem volna érzékeltetni.
A zaj teljesítmény pedig Planck törvénye szerint a sávszélességtől, és a környezeti hőmérséklettől függ. Így egy adott sávszélességnél a zaj csökkentésére egyedül a hőmérséklet csökkentésével van mód.
Való igaz, hogy a korszerű félvezetőknek kisebb a zaja, és az is lehet, hogy néha az a pár dB -is sokat számít, de ha nem szeretnél "vaksi" távcsövet készíteni, akkor két lehetőséged van. Növeled az antenna nyereséget, csökkented a hőmérsékletet, és persze használsz korszerű félvezetőt. Nem utolsó sorban a zavarmentes helyszín megválasztása is fontos, mert ilyenből manapság nálunk igen kevés van.
Az eredeti vitaindító hozzászólásra reagálva állítottam, hogy a "levetett" műholdvevő antenna parabolája kicsi lesz. Ezért is kérdeztem vissza, hogy milyen frekvenciára.
A többi, csak rizsa.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2018
Következő: »»   53 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem