Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1989 / 2208
(#) goreny válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 10, 2018
Milyen lett az erősítő, ezzel a nyákkal? Melyik lett a jobb: sima, teliföldes vagy a kétoldalas?
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 10, 2018
Helyesebben a cső munkaponti (statikus) árama. Erre szuperponálódik rá a kivezérléshez tartozó (esetünkben hangfrekvenciás) áram, ami a munka ellenálláson létrehozza a felerősített jelet.
A munkapontot, ezzel a munkaponti áramot úgy kell megválasztani, hogy a kivezérlésnek megfelelő jelnek a legkisebb torzítása legyen. A munkaponti áramot a hozzátartozó vezérlőrács feszültséggel tudod beállítani.
Látványosan megoldható grafikus módszerrel a cső kimeneti görbeseregén (anódfeszültség/anódáram jelleggörbe a rácsfeszültséggel paraméterezve) berajzolod a munkaegyenest, és láthatod hogy mettől meddíg metszegeti egyenletesen a rácsfeszültségek görbéi.
(#) scooby_ válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 10, 2018
Nem sikerült? Piros az egyik oldal, zöld a másik. Ott, ahol fekete, ott a két oldalon a rézréteg pont fedi egymást.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 10, 2018
Ha már nyák, akkor mndenképpen kétoldalast javasolnék, _kétoldali beforrasztással_. A zsúfolt nyákot jó lenne elkerülni, ill. figyelni kell az alkatrészek elrendezésére, mert nem kívánt kapacitív csatolások léphetnek fel.
(#) bta válasza messius hozzászólására (») Feb 10, 2018
Idézet:
„Talán még a rezet sem spórolták ki a nagyobb sebességátvitelűekből ( CAT7).”

Idézet:
„csak a sasszi által vannak összekötve a "test" pontok: Bemeneti jel csatlakozó hidegpontja+árnyék a rögzítőcsvarral testelve(nincs vezeték!), a forrléces áramkörnél(előfok+végfok) a közösített pontból is egy vezeték megy a sasszira, a távolabbi tápgység résznél szintén egy földelő vezeték a sasszira. Stb.
Védőföldes hálozati csatlakozó földpontja is a sasszira kötve.”

Rosszul gondolod, legnagyobb esélyed éppen napjaink olcsó tömeggyártmányainál (pl. CAT7) van a kevésbé tiszta rézre! A lényeg azonban, hogy (általában véve) nem igazán jó a hangjuk. Érdekes, hogy fontosnak véled a nagytisztaságú rezet, miközben a tényleges hidegpontra futó áramokat a viszonylag rossz vezetőképességű, valószínűleg mágnesezhető anyagból készített sasszira bízod Melyben, még ha rézből is készül, tutira örvényáramokat kelt a trafók miatt elkerülhetetlen induktív jellegű szórás. Földelt ÉV kategóriájú készüléken a hálózati védőföld előírásszerűen a külső fémdobozra kötendő - kérdés, hogy kössük-e össze a hangfrekis testeléssel / hidegponttal is? Szerintem ne.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
(#) Orbán József válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 10, 2018
Ahol meg szín fekete, ott minkét oldalon tükör szimmetrikusan megy a huzalozás.Azokra a rövid huzalozásokra értem, amik nem kereszteznek se alul, se felül és mégis fekete. Nem az a baj, hogy nem értem volna fel ésszel, hanem eléggé bonyolult és annyit nem ér nekem, van más tizenhúsz, amit szeretnék kipróbálni.
@ bta éppen ezt a kétoldalas módszert, galván nélküli kivitelezést propagáltam 2 oldallal előbb...
Idézet:
„Egy csöves árakört nem túl nehéz kétoldalasra tervezni, szinte minden különösebb probléma nélkül megoldható a furatgalván mellőzése is, két oldalról megforrasztjuk az alkatrészlábat és ennyi. És megoldható a csőlábak szellősebb vezetékezése...”
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2018
A könyvbe ha jól emlékszek azt írják hogy a feszültség sávon bármilyen értékre húzható de én mindig az aktuális tápfeszültség értékétől számítok és a gyári anód áram a végpont. Gondolom eddig semmi kivetnivaló.
De amit nem értek az az hogy a csőbe hogy kerül hirtelen fehér por. Ha hazaérek megmutatom.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 10, 2018
Ha egy csőben fehér port látsz, akkor az levegőt kapott, megszűnt vákum cső lenni. Kuka.
Úgy is tönkre teheted, hogy bele erőszakoltad a foglalatba.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2018
Ez az.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 10, 2018
Az a tönkrement getter, ami túl sok levegőt kötött meg. Olyan csövet használj, ahoé ez még szép tükrösen fényes, fekete, vagy szürkésbarna színű.
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2018
Üdv. Engem-meg szerintem másokat is-érdekelne egy triódás PP! végfok méretezése. Egy rövid, érthetően magyarázott.
Triódás SE könnyen méretezhető, pentódás is. Elvileg A osztályú PP sem nagy gond.
Viszont található a neten pl. 50-70W-os triódának kötött PP GU50-el, AB osztályban. Mi a triódás AB, B osztályú méretezésének a lényege? Szakirodalom látható az egymásnak fordított két jelleggörbe de én nem értem.
(#) pucuka válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 11, 2018
Ha a két -Ug tengelyen tükrözött bemeneti jelleggörbét (-Ug/Ia) addíg tologatod, amíg a két kampó szerű görbe szára egy egyenesbe esik, akkor leolvashatod a szükséges rács előfeszültséget. Mivel ugyanazt a görbét tükrözted, nyilván szimmetrikus lesz papíron, a valóságban szórásból eredően lesz különbség, ezt lehet korrigálni a rácsfeszültségek egyedi beállításával.
A kimeneti görbeseregeket a tükrözés után a közös rácsfeszültség/anódáram/anódfeszültség pontban kell illeszteni. (én nem használtam soha, mert elég zavaros, és új infót nem hoz)
Ezt a grafikus módszert csak a munkapontok gyors beállítására használtam, (meg esetleg ellenőrzésre) az erősítéseket, visszacsatolást a váltóáramú helyettesítő képen számoltam.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) tyraw válasza FordPrefect hozzászólására (») Feb 11, 2018
ValveWizard oldalán szépen leírja a gyakorlati PP méretezés alapjait, felrajzolja a csőpárra az A és a B osztályú munkavonalat, szerintem elég érthetően leírja. Ha triódának kötöd akkor nyilván nincs segédrács-áram számolgatás, meg segédrács feszültség-csökkenés miatti anódáram csökkenés se. (Illetve A osztályban egy munkavonal lesz)
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Feb 11, 2018
Idézet:
„A kimeneti görbeseregeket a tükrözés után a közös rácsfeszültség/anódáram/anódfeszültség pontban kell illeszteni. (én nem használtam soha, mert elég zavaros, és új infót nem hoz)”

Hát pont ez a probléma.
(#) FordPrefect válasza tyraw hozzászólására (») Feb 11, 2018
Ismerem. Te érted, én nem.
(#) scooby_ válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 11, 2018
Ott, ahol nem keresztezik egymást a huzalok, még is fekete a rajz, az azt jelenti, hogy a TOP és a BOTTOM oldalon is pontosan egyforma a huzalozás. Egyszer, ha majd nagyon unom magam, és sok-sok időm lesz, berajzolom a programba.
(#) Orbán József válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 12, 2018
Tényleg elszomorítasz! Nem olvasod a lap tetején, ahol írtam, tudom, miért fekete a nem kereszteződő nyák rajzolat?
Idézet:
„Ahol meg szín fekete, ott minkét oldalon tükör szimmetrikusan megy a huzalozás.Azokra a rövid huzalozásokra értem, amik nem kereszteznek se alul, se felül és mégis fekete.”
(#) Orbán József hozzászólása Feb 12, 2018
Kihúzták a számaimat!
Kaptam 2 olyan nyákot, amit el sem hiszek, hogy létezik. Azt se, hogy itt vannak a kezemben.
EL84 PP 14W-hoz, csak 2 db csatolókondi hiányzik róla, meg a csövek, de az kis ügy.
(#) gzu válasza messius hozzászólására (») Feb 12, 2018
A sasszinak nem szabad semilyen áramot vezetnie. Még,ha elektromosan jól vezető anyagból van, akkor sem. Földhurkok jönnek létre. Csillagpontos földelést kell alkalmazni. A jelföldet pedig
X2 220nF 275-450V és ezzel párhuzamos 120ohmal tegyed a csillag pontra. /érintés védelem!!!/ Bemenő csatlakozót sem szabad doboz potenciálra tenni. Árnyékolt vezeték árnyékoló harisnyájával megy a jelföldre. Tehát van a fémes alkatrészeknek egy földelése, és egy ettől független a jelföld. Ac fűtésnél sodrott érpár, és előfokban 200ohm közepelő poti. Dc fűtés brumm mentesebb. UTP kábelt meg felejtsd el. Egyébként a pontról pontra szerelésnek vagyok a híve. Szép munkát lehet azzal is elérni. Még valami, érdemes előzőleg deszkamodellt készíteni.
Sok sikert!
(#) bigfunk válasza gzu hozzászólására (») Feb 13, 2018
A 120 Ohmot soknak tartom. Mindenki 10 Ohmot használ. Félő, hogy a 120-nál már nem működik megfelelően az érintésvédelem. Erre vigyázni kell!
(#) bigfunk válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 13, 2018
Szép! Milyen kapcsolásban vannak a végcsövek?
(#) goreny válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 13, 2018
Takarékkapcsolásban Ez vitrinmodell lesz
(#) Orbán József válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 13, 2018
Köszönöm, pentóda. Egy nagyon régi, Lóska féle 18W-os EL84 PP utángondolt végfoka.
Itt E283CC az eleje az eredeti ECC83-al szemben.
(#) bigfunk válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 14, 2018
Látom, Godina úr készítette. Biztos tudja mitől szól jó egy ilyen erősítő. Mondjuk én azt olvastam, hogy az EL84 UL-ben, 300Volt anódfeszültséggel adja a legjobb hangot. A 18 Watt kicsit forszírozottnak tűnik nekem, nem megy a cső élettartam rovására? Hány volt lesz a tápja?
(#) tyraw válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 14, 2018
Mullard adatlap szerint ajánlott PP kapcsolásban 300V anódfesszel 8k primer impedanciára, katódbiassal tud 17W-ot.
(#) Orbán József válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 14, 2018
Az eredeti Lóska kapcsolás - felraktam ide valahova - 360V-ról ment.
Az ott beírt adatok alapján a cső vesztesége belül maradt a 12W-on, de nyilván eléggé forszírozott.
A jelen áramkör maximáltan 340V-ot kap, a közös katódellenálláson kb. 9-10V eshet.
Én is ipari E84L, vagy orosz végcsöveket (6P14-EV) fogok használni, ezek 14W veszteséget is kibírnak hosszú távon. A leadott teljesítmény 14.7W, ha minden igaz.
Az elején is 10ezer órás, végén is ipari, vagy katonai cső lesz, engem már kiszolgál.
(#) mohinger válasza tyraw hozzászólására (») Feb 14, 2018
Nálam 310V tápfesszel, külön katódellenállásokkal tudott 14.8W-ot mind Tungsram, mind orosz csövekkel(6p14p-ev), sőt utóbbiakkal kicsit kevesebbet is...
(#) bigfunk hozzászólása Feb 14, 2018
Én elhiszem, nem vagyok szakértő. Csak nekem is volt EL84-es erősítőm, az nem tudott csak 12Wattot, igaz UL kapcsolás volt. Nemrég eladtam, most egy nagyobbat szeretnék, mert érzéketlen a hangszóróm. Meg a szoba is nagy.
(#) Orbán József válasza bigfunk hozzászólására (») Feb 14, 2018
Ez az EL84-es M102A-ra tekert kimenők és ugyanekkora hálózatival, monoblokkosként anno társaságban MAGNEPLANAR dobozokat hajtott meglepően jól.
A projekt indulásakor ragaszkodott a Készíttető, hogy a mindenki más által elégségesnek ítélt M85B helyett a nagyobb vasból legyen kimenő. A gyakorlat őt igazolta.
(#) bta válasza gzu hozzászólására (») Feb 14, 2018
Teljesítményerősítőben az égvilágon semmi szükség nincs DC fűtésre, hacsak nem akarsz szándékosan hangminőséget rontani. Indirekt fűtésű csövek esetén, vonali jelszint felett a hallható brumm soha nem a fűtőszálról jön - kivéve, amikor zárlatos a katóddal ( -> cserélni kell).
Következő: »»   1989 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem