Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   27 / 52
(#) Zoltano1 hozzászólása Jan 11, 2018 /
 
Köszönöm szépen!
(#) gyuszo válasza Zoltano1 hozzászólására (») Jan 11, 2018 / 1
 
Egy átlagos családi házhoz általában elég 1 db. Ha van vezérelt külön mérő, akkor 2 db szükséges. Nagyobb családi háznál, ahol a 3 fázis be van vezetve, oda érdemes fázisonként külön bekötni, tehát 3 db-ot. De egy új jó szerelésnél általában oda is elég az 1 db 4 pólusú.
1 Fi-relére be lehet kötni akár 20 db kismegszakítót is.
Ha több a Fi-relé, van rá lehetőség, az csak nagyobb biztonságot ad és nem marad az egész ház áram nélkül. De hozzáteszem egy jó szerelés esetén ez nagyon ritkán fordul elő, akár 10 év alatt lehet 1-szer se.
(#) Gafly válasza proba hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Idézet:
„A FI sosem felesleges, maximum kevésbé hatásos.”

Ugyan nem értek hozzá, de ebbe nem tudok belekötni
Az már más kérdés, hogy nem is akarok...
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Engedd meg, hogy kijavítsalak!

- három fázisú hálózatra három fázisú FI-t teszünk!
- Többnyire nem "elég" egy darab, csupán spórolásból ennyit tesznek be. Ha rendesen van kábelezve, ésszel van kialakítva akkor a kazán/világítás/dugaljak/kültér külön-külön relével vannak védve.
(#) gyuszo válasza Dudus hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Idézet:
„Nagyobb családi háznál, ahol a 3 fázis be van vezetve, oda érdemes fázisonként külön bekötni, tehát 3 db-ot. De egy új jó szerelésnél általában oda is elég az 1 db 4 pólusú.”

Szerintem az 1 db 4 pólusú az a 3 fázist jelenti.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2018
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Pont a rossz(!) szerelésnél nem tudsz 3 db.-ot betenni mert a nullák olyan katyvaszban vannak, hogy lehetetlen kibogozni! Amúgy teljesen felesleges is.
(#) gyuszo válasza Dudus hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Volt olyan ház, ahova a 3 fázisú Fi-relén kívül 12 db 2 pólusút kért a megrendelő.
3 fürdőszoba, oda helységenként 1 db 10 mA-es érzékenységű.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2018
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Akkor az egy nagyon korrekten kábelezett épület volt és előre gondolkodtak a nullák kábelezéséről. Vagy az egyfázisú FI-k konkrét berendezéseket védtek és azokhoz közel voltak felszerelve.

A fürdőszoba sem indokolja a 10mA-t, azt egy konkrét dugaljhoz szokták mobil kivitelben szerelni.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2018
(#) gyuszo válasza Dudus hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Szerencsére újabban több ilyennel találkozni. De inkább ilyen legyen, mint akinek az 1 db is sok és felesleges.
(#) gyuszo válasza Dudus hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Ha rossz szereléssel találkoztam, azt teljesen szétszedtem, újravezetékeztem, ahova 3 db-ot be kellett tenni, be is tettem. Szerencsére Nullából csak 1 van, még 3 fázis esetén is.
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Annyi nulla minimum ahány FI relé. Amúgy szerintem mindenkinek jót tesz háromfázisú házban 4 FI relé. ( velem ne csináltasátok, mert nem gazdaságos...) A háromfázisú fogyasztóknak egy, az egyfázisúaknak meg fázisonként egy. Így a későbbiekben sem keverheti a villanyszerelő a nullákat, az esetleges nulla bontásból adódó túlfeszültség is kivédhető, ( pontosabban már csak az elosztónál kritikus) valamint nem lesz teljes sötétség, ha a kinti lámpa véletlenül lepárásodik.
(#) Csabesz2 hozzászólása Feb 18, 2018 /
 
Sziasztok! Időnként (pár hetente, 2 havonta , teljesen random) a fi relénk leold, nem tudni, hogy mi okozza. A házunk 2 éve épült, tehát új a vezetékezés.
A villanyszerelő első körben kicserélte a FI relét, ez sajnos nem segített. Kimérték a második fí relét, kb.
15-16 mA -nél leoldott.
Hoztak egy újabbat, ami előzőleg ki lett mérve, 27 mA-nél old le.
Ez sem oldotta meg a problémát. A Villanyszerelő Szakmai fórumon olvastam, hogy le kell kötni a Fí relé kimenő nulláját , ki kell kötni a kimenő fázis vezetékét és ha e vezeték és az AVK kimenő fázis csatlakozója közé egy árammérő műszert csatlakoztatunk, akkor az méri a szivárgó áramot.
Így is tettem. Ekkor lement a Fí relé. Gondoltam, megpróbálom lekapcsolni a kismegszakítókat.
Lekapcsoltam a kondenzációs kazán kismegszakítóját, a többi 13 db-ot felkapcsolva hagytam.
Ekkor nem ment le a Fí relé és kb 5-6 mA áramot mértem . Ha az összes kismegszakítót lekapcsolom a kazán kivételével , akkor az árammérő kőzbeiktatásával megint lekapcsol a Fí relé.
Valószínűleg a kazán áramkörében lesz a probléma ? Kérem hozzáértők segítségét ! Köszönöm !
(#) Bakman válasza Csabesz2 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Igen, ez azt valószínűsíti, hogy a kazánban vagy a hozzá vezető vezetékekben lehet valamilyen zárlat.
(#) elektrorudi válasza Csabesz2 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Szia!
Csak példakánt említem: Két napon át kerestük a Fi relé problémát. Persze a legegyszerűbbel, a cserével kezdtük. Aztán mindent megbontottunk, mert nem tudtam elképzelni, hova megy a 100-250mA hibaáram? Végül a fogyasztásmérő plombátját is leszedtük, és miután minden létező vezetéket lekötöttünk, még mindig 100-200mA folyt a földelő szonda irányába. Ez az közüzemi hálózatról folyt be. Végül a hiba az volt, hogy az egyik falikar felszerelésénél, a nullát becsípték a lámpa alá, és a szigetelése pont annyira sérült meg, hogy a felszerelés után csak évekkel jelentkezett a hiba.
(#) gyuszo válasza Csabesz2 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Általában az előbb is említett vezetékbecsípődés melegedésre is hajlamos lámpatestnél, vagy kapcsoló, illetve konnektor rögzítő füleinél is lehet a hiba oka.
(#) Atis57 válasza Csabesz2 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Szia!
A kazánban milyen tápegység van?
Mert a villásdugó melyik ágára kéri a L,N vezetéket ? be van-e kötve a csövezése az EPH ba?
Sokszor a villásdugó"megforditásával --megjavul"
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Idézet:
„Sokszor a villásdugó"megforditásával --megjavul"”
Ezt mire érted? Ha a készülékben van a zárlat, fázis nulla fordítástól nem szűnik meg. Ha a készülék érzékeny arra, hogy melyik vezetéken kapja a fázis és melyiken a nullát (99,99 %, hogy érzékeny rá), akkor a kazán nem fog elindulni. Ha a Fi-relé elég érzékeny, nulla és föld összezárására is leold.
(#) Csabesz2 válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Szia !
Ariston Clas Premium Evo kondenzációs kazánom van. Azt nem tudom , hogy milyen tápegysége van. Nem villásdugója van , mert be lett kötve a kazán után egy "Beretta connect base mix 1 le" típusú hidraulikus modul , hogy külön be lehessen állítani a radiátorok és a padlófütés hőfokát.
Így azt nem tudom, hogy melyik ágára kári az L, N vezetéket.
Annyit látok ,hogy a csövekre 3 helyen is rá van fogatva a zöld-sárga kábel.
Sajnos nem vagyok szakember, ezért is kérem a szakértők segítségét.
Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget is!
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Úgy tapasztaltam, a nulla föld zárlatra nem mindig old le, csak ha elég fogyasztás van ahhoz, hogy a megkerülő útra is jut elég áram. Volt hogy egy hosszabb vezetékkel átkötöttem csak úgy kívülről, odanyomva, nem oldott le. Először persze a FI-t gondoltam ludasnak, aztán rájöttem, a benne lévő pár mili Ohm-mal az én vezetékem nem versenyképes, egészen egyszerűen az áramosztás törvénye alapján nem folyik rajta elég áram. Ebből következően a nulla-föld zárlatra sem kötelessége leoldani, csak ha van elég elkerülő áram, ami adott esetben sokkal több fogyasztást igényel, mint a hibaáram.
(#) foldnulla hozzászólása Feb 19, 2018 /
 
Sziasztok ! Az lenne a kérdésem, hogy a villanyóránál összekötött nulla és védőföld esetén a lakásban kétvezetékes konnektort lehet fedőföldeléses konnektorra cserélni úgy, hogy a konnektorban kötöm össze a nullát a védőfölddel ?
(#) Bakman válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Nem. A fogyasztásmérő előtti összekötés "kicsit" más tészta.
(#) foldnulla válasza Bakman hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Bocs, ha nem egyértelmű a fogalmazásom. Nem a villanyóra előtt, hanem a lakásban utólag kétvezetékes hálózaton.
(#) granpa válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Akkor sem! Ha földelést (védővezeték) akarsz, ki kell építeni (új szál behúzás).
(#) gyuszo válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
A szétválasztás lakáson kívül már megtörtént.
A szabály egyszerű : lakáson belül a védőföldelést ( zöld-sárga ) és a nullát ( kék ) már nem kötjük össze.
(#) proba válasza foldnulla hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Egy nulla szakadásnál minden földelt fémtárgy fémrésze , ami az adott "védőföldhöz" csatlakozik potenciális életveszély.....
Ennek tudatában ...
(#) andrÁSZ hozzászólása Feb 19, 2018 /
 
Üdv mindenkinek.
A kérdésem az lenne,hogy a Firelének /két pólusu/ és az autómatáknak /egy fázisú/ milyen
bekötési szabályzata van?Vagyis milyen irányból szabad bekötni?Az óra szekrényünket néztem,és ott
mindkét irányból láttam bekötést.Ahogy kézre esik?
Köszi.
(#) Bakman válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Ahogy kényelmes. Mindkét irányból bekötve tökéletesen működnek, váltóáramról van szó. Ha egy kismegszakító több pólusú, akkor a "bejövőnek" és az "elmenőnek" egy oldalon kell lennie. A Fi-relénél is az egyik oldala bejövő, a másik az elmenő.

Csavaros biztosítónál nem mindegy, mert ott az alsó pontnak kell lennie a bejövőnek.
(#) foldnulla válasza proba hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Elég csúnyán hangzik a lehetőség. Ebből kifolyólag két lehetőség marad: vagy nem dugok három vezetékes eszközt két vezetékes konnektorba, vagy vállalom a rizikót, hogy egy esetleges meghibásodásnál megráz (agyoncsap) pl. egy konnektorba dugható villany főzőlap.
(#) foldnulla válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Az első mondat nem így lenne ? A közösítés lakáson kívül már megtörtént.
(#) foldnulla hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
Sziasztok ! Van egy DT-830B tipusú multiméterem. Délelőtt 230 voltot mért a hálózaton, délután már csak 207 - 210 voltot mutatott. Egy másik műszerrel mérve rendben volt a hálózati feszültség. Elemcsere után is ez az érték jelenik meg. Az érték mellett egy "HV" feírat is megjelenik. Mi lehet a gond ?
Következő: »»   27 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem