Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   52 / 62
(#) erbe válasza ferci hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Nem tud feljebb menni a feszültséggel, mert a 12 V-os akkuról megy. Ahhoz viszont az 50 A-es FET gyengécske.
(#) ferci válasza crazybob hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Szia!
Oké, emlékeztem rá(d) - csak nem akartalak név szerint emlegetni.
Mindent emlegettem, amiről írtál, gondolom, gyula441-nek címezve inkább.

"erbe"..
gyula441 járó motornál szándékozna bekapcsolni ezt a fűtést, amikor már tölt a generátor és nem 12 volt van.
Idézet:
„mikor már jár a motor akkor kapcsolnám be”

Egyébként külső tesztről írtam először, nehogymár kapásból szét kelljen szedni a rendszert.
Így már sok minden kiderülne, mennyire életképes a téma.
(#) Moderátor hozzászólása gyula441 hozzászólására (») Okt 30, 2017
 
Írásjelek nélkül nem értelmezhető a hozzászólás, ezért kérlek, írd le újra.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2017
(#) Sanyesz5 hozzászólása Nov 12, 2017 /
 
Üdv!

Erről mi a vélemény?

Bővebben: Link

Házilag olcsóbb tény, de itt egy nagy kondi bank már készen van, stb
(#) GPeti1977 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Működik, nekem is ilyen van.
(#) Sanyesz5 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Mire használod, hevítés, olvasztás?
Minden érdekel
(#) GPeti1977 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Olvasztottam vele, grafit tégelyt melegít, lásd honlapomon 3d nyomtatás. Nehezen szabályozható, ha lesz időm veszek egy indukciós főzőlapot és azt tekerem át, csak akkor nem árt hozzá egy leválasztó transzformátor is.
(#) gyula441 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Szia erről rajzot tudsz küldeni 50 Ampere méretezve?
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2017
(#) mapetek hozzászólása Feb 26, 2018 /
 
Sziasztok
Segitséget kérnék. Indukciós kemencével kisérletezgetek. Több kapcsolást is kipróbáltam, és ezek sok változatát. 42 kH-től 186-kHz-ig, 12v-tól 48v-ig, (18kw-os frekiváltóból kitermelt igbt-vel)1.6 kw-ot is sikerült kihozni. DE A MEGGYVÖRÖS IZZÁSNÁL NEM TUDOK FORRÓBRA IZZITANI. Mit csinálok rosszul?Aluminium sem melegszik a szerkezetben (gondolom ez a kettő ősszefügg).
(#) ferci válasza mapetek hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Szia!
Erről azért sokkal többet kellene írnod. A kemence gondolom, sokkal nagyobb térfogatú, terű, mint egy 5-6 cm átmérőjű tekercs belseje és nincs úgy koncentrálva az energia.
Az átmelegítésnél vagy a felületi hevítésnél se mindegy, milyen frekit használsz és mekkora a vastárgyad. Az 1.6 kW pedig a felvett teljesítmény és így ki tudja, mennyi hasznosul ebből.
Alumíniumot persze nem tudsz ilyen körülmények között megolvasztani, oda más technika kell és nem ez a kemence, valószínűsítem.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
(#) mapetek hozzászólása Feb 27, 2018 /
 
Szia
Nem dokumentáltam a kisérleteimet. Ha jól emlékszem 40v 12A üresjáratba. Munkatekercs d=5.5cm -től d=10cm -ig 3-tól 8-menetig, ezek változatai. De a leggyorsabb 36v üresjárat 6.5A munkatekercs d=5.5 6 menet, 6 mm-es rézcsőből, 74kHz. IRFP 150p.(A kapcsoláshoz csak négy ellenállás kell )
Ha jól sejtem a curie hőmérséklet fölé nem tudok menni.Leesik az amper (üresjárat közeli állapotra),és nem lessz melegebb a vas.
(#) ferci válasza mapetek hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Oké.. akkor ez nem kemence ezek szerint, csak munkatekercs, stb...
Jól sejted, hogy azért esik vissza az amper. De hol van az 1.6 kW? Ha marad a 36 volt, amit kétlek vassal, oda is már 40-45 amper bemenő kellene és ott már nagyon izzik a vasad.
A tekercset pedig úgy méretezd, hogy 1,5x ne legyen nagyobb a vas méreténél, ha lehet.
"Átmelegíteni" pedig inkább menj le 40-50 kHz-re, a magas freki jobban a felületi réteget hevíti.
Nagyon vékony vas-hengerben pedig meg tudod olvasztani az alumíniumot is.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
(#) mapetek hozzászólása Feb 27, 2018 /
 
Szia
Igaz,munkatekercs.Vas behejezésekor 40A környékén jártam. A tápom áramellátását egy Hetra 180-az adja (nem nagyon szenved ). A lényen a munkadarabtól ne legyen sokkal nagyobb a tekercs.( 8-as -12-es csvarokkal próbálkoztm, ezekhez az 55-mm-es munkatekercs is sok.)

Köszönöm az infót . PRÓBA INDUL.
(#) mapetek hozzászólása Feb 27, 2018 /
 
Szia
Még annyit,hogy akármekkora áramot pumpálok bele, csak gyorsabb lesz, de melegebb nem.
Mégegyszer köszönöm,megyek kisérletezni (majd tájékoztatm).
(#) ferci válasza mapetek hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Oké.. próbálj lejjebb menni a frekivel is.
A feszültséget is mérd, ne csak az ampert és úgy számolj.
(#) mapetek válasza ferci hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Szia
Kis pihenő, addig okosodok.Indukciós melegitéssel elméletben minden elektromosan vezető anyagot lehet melegiteni. Mi a gyakorlati külömbség a vas, vagy alu (réz) melegitése között.
Az én szerkezeteim az ónt jól melegiti.
(#) ferci válasza mapetek hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Lehet persze, csak más mértékben. A réz is füstöl rendesen mérettől függően, az alu is melegszik. Ha pedig vasat használsz hozzájuk "katalizátorként", tkp. felizzítod, olvad az ón, az alu...
A lényeg az, hogy az örvényáram melegíti a fémeket és amelyik jobban mágnesezhető, jobban is melegszik, ill. izzik.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2018
(#) mapetek válasza ferci hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Szia
Mérési eredmények:
Alapjárat 32.3V 8.9A 107.4kHZ
8-as csavar 29.8V 29.7A 92.3Khz-ig 30 másodperc vörös,
5 perc után 16.4A 30.7 V 93.2Khz ugyanolyan vörös
100-as szög 15.8 A 31 V 93.3 kHz kb 25 másodperc vörös utánna
13A 31.5V -és nem változik se a szin se az amper.
Frekit még nem huztam le de az hosszabb idő szokott lenni.
REzet is tettem bele 4X15 millis rúd kb 1.5 ampert vett fel plusszban.
Munkatekercs KB d=4cm 7 menet 5.3 cm magas.
(#) mapetek hozzászólása Feb 27, 2018 /
 
A négyszögjel nem a legjobb( az elején van egy kis lelógás) de szerintem ne olyan rosszak, az adatokból itélve.
(#) gulyi88 válasza mapetek hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Két fajta veszteség melegíti az anyagokat.
Egyik a hiszterézis veszteség, a másik az örvényáramú veszteség.
A hiszterézis veszteség a B-H hiszterézis hurok területével arányos, tehát csak azoknál az anyagoknál lehet vele számolni amelyek jól mágnesezhetőek, pl a vas (jól melegszik vörösizzásig 770°C körülig, a curie pontig, felette elveszti mágnesezhető tulajdonságát és emiatt nehezebben is melegszik tovább.
Örvényáramú veszteség minden vezetőképes anyagban keletkezik, mértéke az örvényáram erősségével (az induktor hozza létre) és az anyag vezetőképességével arányos.
Csak az induktor finomításával lehet növelni az örvényáramú veszteséget, illetve magasabb hőmérsékletet elérni.
(#) ferci válasza mapetek hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Ha már négyszögjelet emlegetsz.. mi a pontos kapcsolás? A draineken nagyon szép fél-színuszok vannak ( 32 volt tápnál pl. 100 V csúcs ), a 2 drain között pedig teljes színusznak ( Ucs-cs 200 V ) kell lenni.
Nem ártana, ha a privátodat is elolvasnád.
(#) mapetek válasza gulyi88 hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Köszönöm az irányadást.
(#) sziporka1 hozzászólása Márc 12, 2018 /
 
Sziasztok !
Egy kovács barátom megkért, hogy építsek neki egy min. 1500W-os indukciós hevítőt. Ebben nincs semmi jártasságom. A kapcsolási rajzokat és a YouTube-on találtakat megnéztem, de segítség kéne az ebben tapasztaltabbaktól. Az egyik rajzon láttam egy átalakítást, amin 60V-ot kap a teljesítmény része. ( pimi9 rajza) Szükségem lenne adatokra: Milyen trafó, milyen fojtótekercs, hogyan kell a rezgőkört hangolni, mennyi menet legyen a munkatekercs,( a videón 8 menet rézcső) mit bírjon a FET,stb.
Előre is köszönöm !
(#) GPeti1977 válasza sziporka1 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
(#) Gafly válasza sziporka1 hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
2018-as RT évkönyvben van róla részletes cikk, meg ígéret, hogy főbb részek tekintetében csomag is lészen.
(#) szikorapéter hozzászólása Márc 12, 2018 /
 
Sziasztok. Olyan ötletem támadt régi kísérletezéseimből hogy fogok egy régi hegesztő transzformátort (4500W 61V ~ 210A) és megtápolok vele egy indukciós olvasztót.
A kérdésem az volna hogy itt már érdemesebb a váltakozó feszültség miatt gondolom tirisztort használni, mivel nulla átmenetnél le tud kapcsolni.
Vannak itthon PDT6016-os tirisztoraim ezekre gondoltam a teljesítmény részhez. Középmegcsapolásos munkatekercs, alul felül tirisztorral, a középső ág pedig munkakondenzátor bankkal a transzformátor másik kivezetéséhez kötve.
Kivitelezhető a dolog?
Olvastam róla hogy a nagyobb hevítők is tirisztorral készülnek, és mivel nekem itt áll parlagon egy ilyen szép nagy trafó így erre a lehetőségre gondoltam.
Többségében alumínium, de sokszor előfordulna acél olvasztás is ezeket kéne bírnia. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) _BiG_ válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Mit szeretnél a tirisztorokkal vezérelni?
Amúgy ne feledd, hogy a tirisztor az áram nulla átmeneténél kapcsol le, ami nem feltétlenül esik egybe a feszültség nulla átmenetével.
(#) ferci válasza sziporka1 hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
"Csak képek keresése" - aztán sok mindent látsz, utána beleolvasol azokba, amik érdekesek lehetnek neked.
Van 2-3 féle kapcsolás, ami működik is. A lényeg pedig úgyis a kivitelezésen múlik és pl. a kondik minőségén, hűtésén. A fojtók adatait és a formájukat láthatod, a többi meg adatlap.
Szerintem azért ne a másfél kW-tal állj neki, mert oda kell egy 2 kW-ot tudó táp is, pár műszer és a 60 volt is sok(kk) lehet első lépésben.
(#) ferci válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Létezik tirisztoros hevítő, de az nem 50 Hz-el megy. DC és kényszerkommutáció.
A neten találsz némi irodalmat hozzá.
(#) eadx hozzászólása Ápr 5, 2018 /
 
Üdv!
Az itt tárgyalt indukciós hevítőt át lehet-e szerkeszteni úgy, hogy 27 Mhz-n menjen és kapacitív elektródák közt adja ki a hullámokat?
Következő: »»   52 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem