Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3133 / 3951
(#) Olits válasza pucuka hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Nagyon kezdő vagyok az elektronikában.Mit jelent az,hogy soros dióda?Diódákat sorban kötök?Hányat?
(#) tbarath válasza Olits hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Egy diódát sorba kötsz a terheléssel, nyilván megfelelő irányban. Így nem tud rossz irányba folyni az áram, cserébe a diódán esik valamennyi feszültség.

Vizuálisan:
soros dióda nélkül:
+------------[terhelés]-----GND
Soros diódával:
+----|>|----[terhelés]-----GND
(#) Olits hozzászólása Márc 1, 2018 /
 
Ne haragudj, ha értetlenkedek,de az áram nem a negatív saroktól indul és megy a terhelésen keresztül a pozitiv sarok fele?Ennek értelmében nem a minusz és a terhelés közé kell tenni a diódát?Bocs ha hülyeséget írok.
(#) tbarath válasza Olits hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Az áram megegyezés szerint a pozitívtól megy a negatívig, hagyományból kifolyólag. Még nem ismerték az elektronokat amikor ez kialakult.
(#) tibistor hozzászólása Márc 1, 2018 /
 
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni.
Van két, jelenleg egymástól teljesen független, 230V-os eszközöm.
Az első automatikusan, de véletlenszerűen kapcsol ki/be, viszont a másiknak is ugyanekkor kellene ki/be bekapcsolódni, kézi beavatkozás nélkül.
Ehhez a szinkronizáláshoz kérnék segítséget.
Az első eszköz teljesítménye 100W, a másodiké 6W.
Mindkét eszköz zárt, a belsejébe fizikailag lehetetlen beavatkozni.
Ha van több ötlet, mindegyiket köszönettel veszem.
(#) Bakman válasza tibistor hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Master - slave elosztó, már ha nem akarsz barkácsolni. Az első eszköz mit csinál? Forog, fűt, ugrál, repül?
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2018
(#) tibistor válasza Bakman hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Ez első eszköz egy folyadékba merülő hőfokszabályozó, a második pedig egy kis keringető szivattyú.
Hogy néz ki ez a master-slave elosztó? Hogyan működik? Mennyire bonyolult, vagy drága? Házilag elkészíthető? Van-e más megoldás? (Ha nem túl bonyolult, megbarkácsolnám.)
(#) Macsek71 válasza tibistor hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
(#) tibistor válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Köszönöm. Közben én is rátaláltam.(Jobb lett volna előbb, mint utóbb.)
Benne ráleltem proli007 kapcsolására. Ez elég egyszerűnek látszik.
Megpróbálom megépíteni. (Remélem a nemcsak bekapcsolja a slave-et, hanem ki is.)
Kösz neked is és Bakmannek is a válaszokért.
Üdv.
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Hello! A kapcsolás szempontjából lényegtelen hogy mit vezérel, ha az "Out" vezérlő feszültség tartomány a megfelelő a DC/DC vezérléshez. Egyéb iránt nem látszik mi az az "EZ AZ". De én nem ismerem ezeket a modulokat, lévén nem vásárolok semmi ilyesmit..
(#) T_Kornel hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Sziasztok a kék varisztor helyére berakhatom a sárgát? Boltban ugyan olyat kértem mint a kék, itthon látom, hogy más számok vannak rajt.
(#) erdgab válasza T_Kornel hozzászólására (») Márc 2, 2018 / 1
 
Beteheted,mindkettő azonos feszültség adatokkal rendelkezik (AC275V,DC350V)
(#) Pethy997 hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Szervusztok, van egy régi fesz. sokszorozó nélküli sorkimenötrafóm és szeretnék hozzá egyet magam építeni. Az lenne a kérdésem hogy milyen diódát érdemes hozzá használni, én eddig 1N4007-esen gondolkodtam, mivel olcsó, 1000V 1A-ert kibír és relatíve gyorsan kapcsol.
(#) ferci válasza Pethy997 hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Szia!
Az 1N4007 lassú, ha sok kHz-ben gondolkozol.. 50 Hz-re jó még, de a vasad meg nem arra való. UF4007 kell vagy hasonló.
Az 1000 volt kibírás pedig a zárófeszültsége, nem egyenlő egy rákapcsolt 1000 volt effektív AC-vel.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) reloop válasza T_Kornel hozzászólására (») Márc 2, 2018 / 1
 
Szia! Hasonló esetben ne légy rest beírni a google-ba az alkatrészek típusszámát! Mire megszerkesztetted ezt a hozzászólást, rég láthattad volna az egyezőségüket
(#) gordonfreemN hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Sziasztok.

Egy kis cég (még egyelőre magánszemély) által tervezett erősítő hogyan kaphat CE minősitést? A netes információk nem feltétlen egyértelműek. Nem tudom elég e hozzá a megfelelősségi nyilatkozat amit már egy villanyszerelő is kiadhat? Be kell e jelenteni valahova vagy elég ha majd felszolitanak akkor 8 napon belül megküldeni nekik?
Van valaki aki ért ehhez/csinálta már?
(#) Olits válasza pucuka hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Nem jövök rá hogy lehet a három tekercset egyenárammal táplálni-
(#) pucuka válasza Olits hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Korrekt módon sehogy. Ha két gyűrű közé kötöd, akkor az egyik tekerccsel párhozamosan lesz a másik kettő sorosan. Azokban fele áram fog folyni. Gondold tovább.
(#) pucuka válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
A CE minősítést egy nemzetközileg akkreditált laboratórium adhat. Elvileg nincs akadálya, hogy ilyet egy "villanyszerelő" működtessen, de igen csekély az esélye.
A megfelelőségi nyilatkozat pusztán csak annyit jelent, hogy megfelel a vonatkozó saját, és nemzetközi szabványoknak, és műszaki előírásoknak. Ezt a tanúsítványt kiállító akkreditált hitelesített eszközökkel mért jegyzőkönyvével bizonyítja. Ezért drága egy ilyen bizonyítvány megszerzése.
(#) amda hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Sziasztok! Van egy digitális karórám, és egy digitális rádiós órám. Ezeket össze szoktam másodpercre pontosan állítani. Az miért van, hogy pár óra vagy pár nap múlva kb 30-40 másodperc különbség van? Hogy alakul ki ez az eltérés? Nem ugyanannyi a másodperc értéke a két órán?
(#) tbarath válasza amda hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Az digitális órák lelke jellemzően egy kvarc, annak a pontossága határozza meg a pontosságukat. Ha pl. a kvarc frekvenciája 8000 Hz, akkor a kvarc 8000 rezgése jelent 1 másodpercet. Egy nap 24*3600, azaz 86400 másodpercből áll. Ha a pládakvarcun frekvenciája nem pontosan 8000 Hz, hanem 8000,0001 Hz, akkor az naponta 8,5 másodperc eltérést jelent a pontos időthöz képest.
A kvarcoknak ezen kvül van hőfüggő és időfüggő driftje is. Mert a kvarcok öregednek is.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) amda válasza tbarath hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Köszönöm a választ!
(#) Olits hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Ha egy aszinkron motor állórészébe behelyeznénk egy autó generátor körmöspólusú forgórészét(csak elmélet), tudna úgy forogni, mintha az aszinkron motor normális(kalickás) forgórésze?Vagyis a mágneses mezők iránya megegegyezik e két típusú forgórész esetében?
Tudom kellene valamiféle módósítás.Mik lennének azok?
Én mint kezdő az elektonikában gondolok pl ezekre a dolgokra:
-a tekercs rövidre zárása (csúszógyűrűk összekapcsolása)
vagy a szembenálló észak-dél körmöspolúsok össze forrasztása...
(#) c27 hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Sziasztok!

A legkisebb méretű 3 fázisú csatlakozóra lenne szükségem ami bolt forgalomban kapható. Lényegében egy kicsi villanymotorhoz kellene áramfelvétele <1A szóval tényleg egy nagyon kicsi dugvilla és aljzat kellene. Elegendő a 3 fázis és a föld tehát 4 pólusú kellene, bármilyen erre a célra alkalmas csatlakozó érdekelne, próbáltam rákeresni, de nem találtam megfelelőt. Régen volt az a bakelit fekete színű, aminek egy vonalban voltak a lábai, olyan is jó lenne, de már az sem kapható. Valami hasonló kéne vagy akár kisebb is lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Elolvasva a hozzászólásaidat még nemigen sikerült rájönnöm mit is akarsz igazán.
Nem lenne egyszerűbb azt elmondani?
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Hogy megtudjam, hogy a generátor forgórésze hasonlóan viselkedne-e ha 3 fázisú motor állórészébe helyeznénk, mint a kalickás forgórész?
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ezt kisilabizáltam, de ennek mi értelme volna számodra? Azt döntsük már el, hogy most motorból akarsz generátort készíteni, vagy generátorbol motort? Vagy tulajdonképpen mit is?
Mert nem értem, hogy erre a sok elmélkedésre eddig mi szükség volt...
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Érdekel az elektronika és szeretek elmélkedni, ismereteimet bővíteni, meg barkácsolni.
(#) lelkes amatőr válasza c27 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Válogass van 3+PE, 4+PE is. Ezek elég kicsik.
(#) Stewe válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Akkor tudnod kell, hogy a gépjármű generátorok állórésze is általában háromfázisú tekercseléssel készül. Legjobb, ha megkeresed a topikját!
Ez egy példa...
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
Következő: »»   3133 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem