Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » BEAG APT-100
 
Témaindító: kovi91, idő: Márc 25, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 23
(#) gernerakos válasza fecameca hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Értem. Jobban tenném ezek szerint, hogyha a bc300-akat egyből például BD140-re cserélném? Gondolom, hogyha ugyanúgy bc300-ra cserélem, akkor a jövőben is könnyen elszállhatnak, rendszeresen javítani nem szeretném.

Egyébként ilyen végfokok voltak az iskolában, ahová jártam, ott 32 év után egy darab halt meg, mielőtt elballagtam volna. Ez most volt kb 2 hete se...
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
A mindhárom tranyót vedd ki és mérd meg diódavizsgálóval a CB BE átmeneteiket.
(#) gernerakos válasza reloop hozzászólására (») Máj 13, 2018 /
 
Kimértem őket, a T113 (BC303) és a T117 (BC303) mindegyik irányba tök szakadt, nyilván halottak. A 2N3055 jónak tűnik. A BD139-140 páros, az 1:1-ben kompatibilis, tehát csak a furatokat kell bővíteni, és mennie kéne?
Mérjek még valamit?
(#) Cinema válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 13, 2018 / 2
 
A diódákkal együtt cseréld a kisjelű tranzisztorokat!
(A zivatarkor a villámlások a hosszú hangszóróvezetékekben okozhatott olyan nagy feszültség-lökéseket, hogy ez bejutva a végfokba, annak a meghibásodását is okozhatta.)
Majdnem mindegyik tranzisztor határfeszültségen dolgozik, a teljes táp 110V! A 2x55V-ra legalább 120-150V-os feszültség tűrésű alkatrészek kellenének, akkor volna valami biztonsági tartalék bennük. A 90V-os BC300, vagy a 70-80V-os 2N3055 nem elég a teljes biztonsághoz, legalábbis nálam. Más kérdés, hogy annakidején, (1982-1990) nem, vagy nehezen lehetett hozzáférni jobb alkatrészekhez.

Üdv!
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 13, 2018 / 1
 
Bátran cseréld a teljes félvezető garnitúrát. A csere után az erősítő élesztés szabályát tartsd szem előtt, link az Erősítő mindig fejlécében.
(#) gernerakos hozzászólása Máj 13, 2018 / 1
 
Rendben, nagyon köszönöm mindenkinek a válaszokat, szerzek tranzisztorokat, és kicserélem az összeset. Meg ahogy javasoltátok, a diódákat és a zenereket is. Nem lesz egyszerű, gyakorlatilag újra kell épiteni ezekszerint.
Köszi mindenkinek a segítséget!
(#) djcaveman hozzászólása Máj 14, 2018 / 1
 
Üdv.
A D101 dióda ne tévesszen meg fordítva van beültetve, ellenőrizd, és ha szakadt, vagy zárlatos cseréld!
A BC300, BC301 helyett jó a BD139, BD140 es pár. A végfoknál balról jobbra a 2N3055 kollektorán (fémtok) +55V, +27V, 0V, -27V ezeket a feszültségeket kell mérned. Persze ha mindent cserélsz, kicsi az esélye, hogy megszívat. A forrasztásokra ügyelj, mert igen rossz a minősége a nyáknak...
(#) gernerakos hozzászólása Máj 14, 2018 /
 
Mellékeltem, hogy mit mire cserélek. A diódák közül az 1N4148-asokat azonos típusra cserélem, de az olyanokkal, mint a ZTE 1,5, meg ZPD 5,6 mi legyen?

cserék.pdf
    
(#) fecameca válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Múltkor nem írtam, de a BC 300 és társainak legnagyobb hibája, hogy az emitter a házon belül század milliméter vékonyságú huzallal van bekötve, ami olyankor olvadó biztosítékként viselkedik. Én a diódákat, amiket jónak mértem, nem bántanám. A zénereket kiforrasztva le lehet ellenőrizni sorba kötött ellenállás, tápegység, műszer segítségével. Én a jókat nem dobnám ki. A ZPD 5,6 nem ritkaság. Jó helyette bármilyen betűjelű 5,6 Voltos zéner, lényeg, hogy legalább fél Wattos legyen. A 1,5 Voltosakat egyáltalán nem cserélném, ha jók. Sorba kötözgetett diódákból valószínűleg ki lehet őket rakni, de valószínűleg nagyon nehéz pont 1,5 Voltra olyat összeválogatni. Egyébként sem teljesen tiszta előttem azok szerepe ebben az erősítőben, másmilyenben meg még soha nem láttam. Ha az az 1,5 lehetne 1,7-1,8 közötti érték is, akkor talán egy piros, vagy zöld Led is jó lenne a helyére.
(#) Cinema válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 14, 2018 / 1
 
A ZTE1V5 (ZPD1,5V) nem pótolható mással, mert másképp viselkedik, tessék ezt figyelembe venni!
Elvileg ezen diódák beszerezhetők, ezeken nem múlhat semmi. A bekötésre tessék figyelni, ahogy az eredeti volt, úgy kell beforrasztani az újat!
A tranzisztorok ma már szinte bármilyen nagyobb feszültség-tűrésűekkel helyettesíthetők, pótolhatók.
Egy fontos dolog, hogy nagy erősítésűek legyenek a tranzisztorok. A BD 139-16 jó, a BD140-16 szintén, ezek nagyobb erősítésűek, mint a sima verzió. A 2N3055 helyett inkább a 2N3442, vagy 2N3773 jobb választás, vagy az MJE-sorozat TO3-as tokozású drága tranzisztorai. ( 2SD556, 2SC519, 2SD424, 2SD110 régi nagy erősítésű tranzisztorok, ha beszerezhetők, ideálisak ebbe a végfokba.)
Sok sikert!

Üdv!
(#) gernerakos hozzászólása Máj 14, 2018 /
 
Köszi a tippeket javaslatokat, holnap nekilátok!
(#) gernerakos hozzászólása Máj 15, 2018 /
 
Üdv!
Cseréltem az összes kis tranzisztort. Jelenleg, ha áramot adok neki, akkor az R142-es ellenállás (470 Ohm) füstölni kezd. (Biztonság kedvéért, a tápágakba bekötöttem egy-egy 10 ohmos 0,5W-os ellenállást, azok köszönik, jól vannak.) Ahogy néztem a panelt, zárlat nem látszik, pedig a forrasztás után denaturáltszesszel átmostam a panelt, mert kb úszott a gyantában. Miért ég el az az ellenállás, mi lehet a baj?
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Szia! Úgy nézem az R142-őn folyik az az áram aminek a hozzá kapcsolódó tranzisztorokon kellene. Míg nem cserélted/ellenőrizted valamennyi félvezetőt nem szerencsés áram alá helyezned a kapcsolást.
(#) fecameca válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Ha a rajz jó, akkor az R142-vel az R141 4,7 kohm van sorba kötve. 4,7 kiloohmon át egy 470 ohm nem füstölhet.
(#) gernerakos válasza fecameca hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Észrevettem, hogy rosszul forraszottam, és a panel visszarakása közben letört a negatív tápkábel.
Kicseréltem a T117-et és a T113-mat, megint, így nem volt füst. A diódák cseréje közben feltűnt, hogy a D117-es az alkatrészlistában ZPD3-nak van feltűnetve, de nekem egy ZPD3V3 volt bent, sorban vele egy 1n4148. Gondolom, ez így nem gyári...
(#) fecameca válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
A T110-111 rövidzár védelemnek tűnik nekem, csak azt nem tudom, miért van a rengeteg ZPD 3 körülötte? Szerintem, amíg nincs esemény, azok nem csinálnak semmit. Lehet, hogy azután sem. Már annak sem volt olyan, aki előtted javította az erősítőt. Ha ragaszkodsz az eredetiséghez, azt később is beszerezheted.
(#) gernerakos hozzászólása Máj 15, 2018 /
 
Ez az erősítő, ez nem akar élni. Kicseréltem az összes tranzisztort, volt amit 2x, az összes diódát. Tápágakban 10ohm ellenállások, adok neki áramot. Minden ok, semmi füst, nem melegednek az ellenállások, meg semmi egyéb sem. Na mondom, kiveszem az ellenállásokat. Erre legalább 2 tranisztorból ( 113, 112 ) szállt fel a működtető füst. Nem tudom, mi legyen, kezdek elszomorodni, hogy életem 1. beag erősítője mindent csinál, csak nem működik.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2018
(#) gernerakos válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Kezdek azon gondolkodni, hogy lenne-e értelme újragyártani az egész végfokpanelt? Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mi legyen...
(#) ROBESTON válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Esetleg nézd meg a C116 - 1nF, nincs-e átmeneti ellenállása Kohm vagy Mohm tartományon...
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 / 1
 
Lehetnek hibás passzív alkatrészek is. Biztosan pontról pontra követted az élesztéssel kapcsolatos javaslatomat? A kimeneti egyenfeszültségről és a nyugalmi áramról nem látok említést. A trafót lekötötted a kimenetről?
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2018
(#) djcaveman válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Üdv.
Nem volt szerencsés kivenni az ellenállásokat... És egy soros izzó a trafó primerrel sorba sok kártól megvéd... Mérni kellett volna míg benn voltak az ellenállások- Legalább a 4db 2N3055, kollektorán, meg a meghajtók bázisán....
(#) gernerakos hozzászólása Máj 16, 2018 /
 
Na akkor, újra mindent. Trafó primerjével sorban 100W-os izzó (csak ilyenem, vagy ledes van itthon, az nem jó, tudom. ) Tápágakban 10 Ohm. A T113 továbbra is izzik, emiatt nem mertem 1-2 mp-nél tovább bekapcsolva tartani. Kapott egy hűtőbordát ideiglenesen.
Bekapcsoláskor az izzó felvillan, majd halványan izzik, ez oké szerintem, mint ahogy a pozitív tápágban a kb 30mA áramfelvétel is az. A negatívban olyan 700mA, ez biztos hogy nem jó.
A kimeneten rajtahagytam a kimenőtrafót. (Van hozzá hangszóróm.) A kimenőtrafó primerjén, tehát az erősítő kimenetén (panel 7-es csati, sárga kábel) nem mértem egyenfeszültséget, de jó lenne, ha tovább feszültség alatt lehetne tartani az erősítőt, mert kb 1 mp alatt, nehéz bármit is jól megmérni...
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 16, 2018 / 1
 
A trafót feltétlen kösd le! Mérd meg a kimeneti egyenfeszültséget.
(#) gernerakos válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
A GND-hez képest -44V körüli feszültség van a kimeneten, trafó nélkül. Valami nagyon nem oké az egyik oldalon... Viszont így nem füstölt semmi sem. A 2N3055-öt tokozásán, szemből nézve, balról jobbra -8, 0 -44, -55V van.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Ahol a nulla voltot mérted a végtranzisztoron nincs testzárlat?
(#) gernerakos válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Nincsen, semelyiknél sem.
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Az egyik 2N3055 a pozitív tápra csatlakozik emlékezetem szerint, ilyen érték nem szerepel az eredményeid között. Nézd meg, a táp hiányzik, vagy szakadás van?
(#) gernerakos válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
De, hiányzott. A pozitív ágban a 10ohm minden külső jel nélkül átment szakadásba. Cseréltem, és mértem. A primerköri izzó sokkal kevésbé izzik, mint eddig. A feszültségek: 44, 12, -16 -44, kimeneten -16V
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) reloop válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 16, 2018 / 1
 
Ellenőrizd a BD139/140 ECB lábsorrendjét helyesen igazítottad-e át az általuk kiváltott BC tranzisztorok CBE sorrendű furataihoz, valamint N-es és P-s megfelelő helyettesítőt kapott-e.
(#) gernerakos válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Fentebb mellékeltem egy pdf-et, hogy mit mire cseréltem: a bc300, illetve bc301 bd139-re, az összes bc303 meg bd140-re lett cserélve. A lábak szerintem jól vannak, de még egyszer végig fogok menni az összesen,kapcsolási rajz szerint, hogy mi hova megy. A forrasztásokat is megnézem, szakadásvizsgálóval.
Apropó, az IC-t nem cseréltem, kellett volna?
Következő: »»   21 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem