Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Commodore 64 javítás
 
Témaindító: boliver, idő: Aug 7, 2011
Témakörök:
Lapozás: OK   14 / 17
(#) Zsora válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 20, 2017 /
 
Azok a játékok, amik Workbench alatt is működnek, azok HDD-re tehetők. Ez persze nem túl gyakori.
(#) nagym6 válasza Zsora hozzászólására (») Okt 20, 2017 /
 
Ezt néztem, de ezek szerint nem megyek vele sokra. Csak a közvetlenül floppiról futó játékok vannak, ezekhez gondoltam. Másra nem kell.
(#) Szárnyas válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 20, 2017 / 1
 
Pár éve a retro számítógép rendezvényen a kiállított Amigákon úgy játszottunk, hogy a Workbench op. rendszer alatt egy WHDLoad nevű futtatókörnyezetben lehetett futtatni ADF formátumú floppis játékokat Hdd-ről.
Egy ismertető erről a WHDLoad alkalmazásról:Bővebben: Link
(#) nagym6 válasza Szárnyas hozzászólására (») Okt 20, 2017 /
 
Köszi. Maradok a floppi-USB pendrive emulátornál. WHDLoad-hoz kevés a gép, azaz régebbi kicstartos a 2.0-nál.
(#) kpbendi hozzászólása Feb 13, 2018 /
 
Sziasztok!

Van egy C64-em, régi alaplapos. Elsőnek volt videojel, de nem volt kép, ezt sikerült a kernal rom cseréjével javtani, így már van kék képernyő borderrel, de semmi több. Utánanéztem, és az U3 basic rom hibáját mondják mindenhol, meg is rendeltem ebayről a csere romot és az ic foglalatot hozzá.
Viszont találtam egy youtube video-t, ahol nem a basic rom, hanem a char rom okozta ugyanezt a hibát. Amíg a hibás rom a gépben volt csak a kék borderes képernyő jött be, ha kiszedte, akkor megjelentek a karakterek, csak a helyükön random zaj volt.
Van rá valami módszer, hogy mielőtt kiszedném a basic romot megbizonyosodjam, hogy nem a char rom a hibás? Vagy biztos ami biztos alapon cseréljem ki mindkettőt?
(#) ndavid87 válasza kpbendi hozzászólására (») Feb 14, 2018 /
 
Több oka is lehet a hibának.
- Próbáld ki a POKE53280,0 utasítást.
Ha a basic működik, akkor a keret színe feketére fog váltani.
- Az is előfordulhat, hogy a romok jók, csak az őket vezérlő (kiválasztó) logika nem működik, vagy nincs velük kapcsolat. Esetleg több romot vagy perifériát is engedélyez egyszerre.
Mérj rá a romok chip select (vagy chip enable) és output enable lábaira, hogy van-e rajtuk forgalom. Ha nincs, akkor forraszd ki őket, és úgy is mérj rá, vagy csak cseréld ki őket.
- Nézz szét a nyákon, hogy nincs-e rajta szakadás, vagy hibás forrasztás.
- A rom működését is tudod ellenőrizni ha kivetted az alaplapból (ledekkel is akár, ha nincs programozód).
(#) kpbendi válasza ndavid87 hozzászólására (») Feb 14, 2018 /
 
A poke utasításra nem történik semmi, azaz a basic nem működik.
Rámértem a 901225 és a 901226 CS lábára, az egyiken stabilan 3.3V a másikon 2.9V.
A 901226 cserealkatérsz már úton van, mivel úgyis ki kell forrasztani, lehet hogy egy kosszal kiszedem mindkét romot és rakuk a helyükre foglalatot teszek, így ha a 901226-ot kicseréltem, és nem javul meg, akkor ki tudom szedni a karakter romot. Ha elindul a basic kiszedett karakter rom nélkül, akkor egyértelmű, hogy az a baj.
(#) kpbendi válasza kpbendi hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
A 902661 volt a hibás, az új ROM-al szépen elindult a gép. Sőt az 1541 floppy drive is működik.
A következő lépés egy zoomfloppy építése lesz, hogy PC-ről ki tudjam írni a programokat lemezre.
Esetleg tudja valaki honnan lehet 6 pin-es DIN csatlakozó aljzatot szetezni? Illetve árulnak még valahol 5.25” DSDD lemezeket?
(#) djhans válasza kpbendi hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Híradástechnikai alkatrész boltban lehet kapni. Én megépítettem az x1541 kábelt a Commodore floppyhoz. PC-re kötve rá lehet másolni a netről letöltött d64 állományokat. Lemezeket egy ismert aukciós oldalról vettem.
(#) kpbendi válasza djhans hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Rendeltem is csatlakozót. Van itthon egy teensy boardom és találtam egy leírást, amivel viszonylag egyszerűen xum1541 usb-iec átalakítót lehet csinálni belőle.
(#) Discoking98 hozzászólása Júl 19, 2018 /
 
Üdv mindenkinek.
Remélem jó helyen keresgélek..
Lenne egy Commodore 16-om, elsőnek semmi életjelet nem adott. Szétkaptam, biztosíték volt kimenve, csere után led világít. Mivel kábelem nem volt hozzá ezért kerestem egy lábkiosztást a videó kimenethez és gyártottam kábelt (Ha nem tévedtem túl nagyot akkor a 2-GND a 4-Composite kimenete). Elsőnek egy barnás háttér jelent meg a TV-n, később pedig semmi..minden bekapcsolásnál mintha reagálna valamit a TV, de semmi kép. A proci pedig melegszik, nem mondom hogy nagyon forró de a közepén eléggé meleg. Nemtudom ez hiba-e.
Előre is köszi a segítséget.
(#) Prometheus01 válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 21, 2018 /
 
Sziasztok, c64c ben RAM csere után bekapcsolásra fekete a kép, de userportos reset után minden működik. RES lábon bekapcsolás közben nem mértem aktivitást, gondolom a power-on reset nem működik. Azt melyik IC nek kellene csinálni? Régi c64en volt erre egy 556 os, az újon nincs ilyesmi.
(#) Prometheus01 válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 21, 2018 /
 
Ki kéne egy jó procival próbálni. A C16/plus4 procija nem épp a legjobb munkája a MOS nak, hajlamos megpusztulni. Bár ha volt valami képed hozzá, akkor inkább RAM vagy ROM hibára tippelnék.
(#) Discoking98 válasza Prometheus01 hozzászólására (») Júl 21, 2018 /
 
Megpróbálok csere procit szerezni.ROM-nak van valami tartalma vagy csak simán kicserélhetem?(Elnézést ha hmlyeséget kérdezek)
(#) rascal válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
A ROM-ban van a Basic fordító és a rendszer rutinok programjai, illetve a karaktergenerátor adatai. Ezek gyárilag vannak beléjük égetve és nem törölhetőek. Ha üressel, vagy más tartalmúval cserélnéd le nem működne a gép.
(#) Prometheus01 válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
Ahogy rascal mondta, 2db ROM van c16 nál, egy kernal a hardweres rutinokhoz (kazetta, lemez kezelés, stb) és egy BASIC, ezt látod mikor bekapcsol a gép. Kb az oprendszer. Ha veszel egy új üres ROMot, akkor bele kell égetni előtte a rendszert.
(#) Discoking98 válasza Prometheus01 hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
Köszönöm!És ez beszerezhető valahol?
(#) Prometheus01 válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
Az üres ROM beszerezhető, a tartalmát is le lehet tölteni, az égetéshez azonban égető kell. Vagy kannibalizálni egy másik gépet. Esetleg ebayon nézz körbe, ha annyit megér neked. De legelőször a kevésbé speciális áramköröket szűrd ki (proci, ram stb)
(#) Zsora válasza Prometheus01 hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
Az U23 előtti kondenzátor töltődik ellenálláson keresztül, ezt negálja ill. hajtja meg U23 és U22. Ez lesz az /INTRES (Int Reset) jel, amit a CPU is megkap.

c64circrb.gif
    
(#) Prometheus01 válasza Zsora hozzászólására (») Júl 22, 2018 /
 
Szuper, köszi. Hiányzott a C43, kapott egyet azóta működik. 1 kész, 2 másik következik
(#) djhans hozzászólása Júl 24, 2018 /
 
Sziasztok! Az újabb alaplapos C64-be jó az alábbi RAM IC? 4464-12 ilyet tudok venni.

4464.jpg
    
(#) Zsora válasza djhans hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Ez arról tanúskodik, hogy igen: Kép
(#) uniman válasza Zsora hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Kérdés, milyen színű az alaplap...
(#) Zsora válasza uniman hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Mindegy. A két IC kompatibilis egymással.
(#) djhans válasza Zsora hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Discoking98 hozzászólása Júl 24, 2018 /
 
C16-hoz sajna se procit se semmit nem találok, van esetleg valaki Nyíregyháza környékén akinek van?Esetleg csak próbának is,hogy van-e egyáltalán értelme küzdeni a gépezettel.Vagy lenne kedve ránézni a gépre.
(#) Prometheus01 válasza Discoking98 hozzászólására (») Júl 24, 2018 /
 
Én sajnos budapesti vagyok, nem tudok segíteni
(#) Discoking98 válasza Prometheus01 hozzászólására (») Júl 25, 2018 /
 
Akkor más megoldást kell kiagyalnom
(#) cloud9 hozzászólása Szept 18, 2019 /
 
Sziasztok!

1541 -es floppy bekapcsolás után nem áll le és folyamatosan világít a piros lámpa. Gondolom a reset áramkőr nem jó.
64-est bekapcsolom akkor leáll és tökéletesen működik. Esetleg tud valaki segíteni, hogy merre keressem a hibát és mit érdemes cserélni?
(#) Zsora válasza cloud9 hozzászólására (») Szept 18, 2019 /
 
Megdöglött a meghajtó soros bemenetén a 74LS14 inverter. Esetleg a 7406 (is). Tipikus hiba.
Bekapcsolt állapotban ne csatlakoztassuk a meghajtót a C-64 géphez!
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2019
Következő: »»   14 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem