Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3204 / 3950
(#) antikzsolt válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Alapesetben súlyt jelöl. De térfogatot is jelölhet.


1fl.oz = 30ml [1 fl oz (US) = 29.57353 ml ]
1 oz = ~30g [1 oz = 28.34952 g]
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) Alkotó válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 11, 2018 / 1
 
Tökéletes. Az adott felületre értelmezett rézmennyiség már teljesen egyértelművé teszi számomra is. Azért a számítgatásnak még utánaszámolok magam is, de az elmélet érthető és elfogadható számomra.
Tisztelve a hagyományok, mégis úgy érzem, talán ma már nem kellene támogatni egy "uncia/négyzetláb" alapon nyugvó mennyiséget
(#) Alkotó válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Köszönöm. Ezeket az adatokat megtaláltam magam is, csak nem tudtam belőle rézvastagságra következtetni.
(#) RoliNyh válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Pedig ott van az is. 1oz 35μm, 2oz 70μm.
Általában elég az 1oz vastagságú panel is, kivéve, amikor nem. pl valami teljesítménypanel,
amin nagy áramok folynak.
(#) martin66789 hozzászólása Aug 11, 2018 /
 
Sziasztok

Egy videoton régi rádió paneljának a forrasztása közben érdekes dolgok történnek. A moduloknak a csatlakozóját forrasztanám át, de olyan dolgok történnek hogy megforrasztás után a forrasztott felület pattan egyet és lyukak lesznek a forrasztáson. Ilyen még velem sosem történt. Gondoltam meleg lehet a forrasztó pisztoly, hidegebben is próbáltam de ugyanaz a jelenség. A forraszanyagra is gondoltam de ugyanaz a jelenség régi és új forrasztóanyagnál is.
Az a furcsa még hogy a csatlakozók előtt a hangerő potmétert is újraforrasztottam ugyanazon a panelen és annál nem volt ilyen jelenség.

Lehet ezzel valamit tenni vagy miért van ez a jelenség?
(#) Gafly válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Xar anyag miatt van
Nem véletlen mondta apám, hogy csak VadászTöltényt ne
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
El leszel vele vele egy darabig, mire fémtisztára levakargatod
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) TakiZoli válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Kapard meg az áramkört picit odébb ahol letört a forrasztpont,utánna odatapad a forraszanyag.
(#) Bakman válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Folyasztószer maradvány lehet, ami a forrasztás hatására felforr és a gőze hagy lyukakat a forrasztási ponton, már ha kijut a szabadba. Ha nem, zárvány keletkezik. Lásd itt: Bővebben: Link.
(#) Szasza9668 hozzászólása Aug 11, 2018 /
 
Sziadztok!

Monitor tàppanelnél ha cserélek kondit akkor rakhatom a magasabb hőmérséklet tűrésűt?
Illetve mi van ha 25v helyett 35v kondit teszek bele?

Üdv!
(#) granpa válasza Szasza9668 hozzászólására (») Aug 11, 2018 / 1
 
Csak jobb lesz.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Szasza9668 hozzászólására (») Aug 11, 2018 / 1
 
Rakhatod.
Nem történik semmi, jobb kondik kerülnek bele
(#) tbarath válasza naksi2005 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Szia,

Nem foglalkoztam több cellás Li-ION dolgokkal, szóval nem tudok tuti áramkört mondani, de pl. Roli ilyesmivel is foglalkozik. A linkelt áramkör akár jó is lehet, bár írja is hogy balance funkció nincs benne. Ez nem feltétlenül okoz problémát, sok esetben nem foglalkoznak ezzel a balance-olással, csak sorbakötik és úgy töltik. Arra figyelj, hogy ne variáld a cellákat. Vegyél 3 új Samsungot, amik remélhetőleg ugyanakkor jöttek le a gyártósorról, így feltételezhető hogy kb. ugyanolyan állapotban vannak. És ha netán cserélni kell, akkor majd mindhármat egyszerre cseréld. Ennyi. A balanszolás szép és jó dolog, de nélküle is működik, csak nem optimális.

Vagyd hagyd a fenébe az egészet, vegyél egy 12 V 4 Ah körüli zselés akkut és egy normális töltőt hozzá, mint mások is javasolták. Persze túlmerülés elleni védelem ehhez is kell, nem feltétlenül cellánként (azt nem is tudod ilyen akkunál), a sorbakötött akkuk két végén nézd a feszültséget, ha adott szint alá esik akkor kikapcs. Töltöttségi szintre jól a panelműszerek is, csinálhatsz LED-est is, ahogy gondolod. Van a LED-es megoldáshoz cél IC is, pl. LM3914, 15, 16, ilyesmik.
(#) martin66789 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Olyasmi történik nálam is mint a videóban. A forrasztandó felület nem oxidos és nem volt rajta semmi egyéb anyag sem. Próbáltam már hogy leszedtem a régi forrasztóónt teljesen és próbáltam újat és régit a helyére, de ugyanaz az eredmény.
(#) Kovidivi válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Az ónod rossz, ólom mentes. Nálam is ez volt a baj.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) gyulank hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Valaki leírná érthetően, hogy 5°C-on egy 100k NTC, és egy 5k PTC hány ohm ? Mert az adatlapi táblázatban sokminden van, nem tudom kivenni belőle. Szóval nem csak úgy érthetően, hogy x ohm, hanem, hogy hogy jön az ki, hogy meg tudjam nézni más értékeknél is!
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Melyik adatlapban?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Akármelyikben. Ha meg akarom nézni, hogy milyen termisztor milyen hőmérsékleten milyen ellenállású.
(#) sany hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Trimmer kondenzátorokkal kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Van szabvány arra, hogy egy kicsi állítható kondenzátor milyen értékű a színe alapján?
Itt találtam egy képet, ahol különböző értékek vannak.
Nekem piros színű van a fiókban, elhihetem , hogy 20pF -os?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Parancsolj, melléklet.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Mi az R25?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Te kérdezted a 100 kΩ-os NTC ellenállásást 5 °C-on. Bal szélső oszlop a hőmérséklet, a jelölt függőleges oszlop pedig a 100 kΩ-os NTC adatai.
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
A névleges ellenállása 25 °C-on. NTC-k alapadata, miszerint mekkora ellenállású, általában 25 °C-ra értendő.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
És ez?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Itt: Bővebben: Link. Itt a képlet is meg van adva, hogyan kell számolni az ellenállást a hőmérséklet függvényében.
(#) martin66789 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Próbáltam ólom mentessel és ólmossal is de ugyanaz a helyzet, máshol még nem jelentkezett ilyen probléma, a panelen a gyári forrasztás is ilyen lyukacsos volt.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Szájbarágósabban kéne. 1.: Miért a 25/50 a B a 25/85 helyett? 2.: Mi az in/ln/In? 3.: Miért annyi a B25/50 amennyi? Hogy jön ki a 3380? 4.: Hogy jön ki az RT2? Ugyanez a problémám a 7824-el mikor ki kell számolni, hogy milyen ellenállás kell a túláramvédelemhez.
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Aug 12, 2018 / 1
 
Ezek az NTC-re (anyagára) jellemző állandók. Olyan, mint a Pi vagy az e. Az RT2 jelentése: az NTC ellenállása T2 hőmérséklet esetén. A linkelt oldalon ott a képlet, hogyan kell számolni a B-t (a hőmérsékleteket Kelvinben kell megadni), illetve abból kifelyezve valamelyik másik hőmérsékletet. Az igazi problémát ott látom, hogy nem nagyon tudod, mit szeretnél kérdezni.

Ha a táblázatból kimásolod a hőmérsékletekhez tartozó ellenállásértékeket majd megjeleníted azokat egy grafikonon, láthatod, hogy NTC-t nem túl jó hőmérésre használni. Esetleg úgy, hogy a függvényt felbontod pl. öt-hat részre és azokkal a részekkel úgy számolsz, mintha lineáris lenne a függvény, vagy egyszerűen egész értékenként táblázatot használsz, a kettő között pedig szintén lineárisnak veszed a függvényt. Esetleg komolyabb kontrollert izzítasz a feladatra, amelyekben használhatóak a szögfüggvények és társaik.

7824 esetén miért kell ellenállás a túláramvédelemhez? Egyrészt ronotod a stabilitást igaz, nem tudom, hova szántad az alkatrészt, másrészt van benne túláram és túl nagy hőmérséklet esetén is védelem.
(#) gyulank válasza Bakman hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
A termisztorok most emiatt a fagymentesítő miatt érdekesek. Azt akarnám, hogy mondjuk 5°C-os maradjon, de ne menjen tönkre akkor se, ha hidegen vagy melegen dugom be.
Felvetésem.
Javaslat.
A 7824 pedig még a tavalyi táphoz, amiről 50W-os autókürt szólt de egyelőre csak füstöl üresen is.
Adatlapi megoldás a képlettel.
Javaslat a tranzisztorok védelmére.
(#) tbarath hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Sziasztok,

Van nekem egy "klasszik NDK"-s melegszendvicssütőm, vagyis sajnos nem az (mert az jó volt), hanem annak egy mai, boltban kapható koppintása. Pontosabban az egyik koppintás, mert mindegyik máshogy rossz, nem értem miért kell újra feltalálnia melegvizet. Ezzel az a baj, hogy nagyon közel van a fűtőszál a tetejéhez és a beletett szendvicshez is, szóval baromi gyorsan megégeti. Noha lehet a tetejével játszani, de inkább valami teljesítményszabályozáson gondolkodok. Pontosabban vezérlésen.

A terv: fizikailag egy kötődobozban helyeznék el egy áramkört, ami a teljesítményt szabályozná, kijönne belőle kábelen egy földelt dugó, egy földelt aljzat, földek összekötve. A dobozban lenne egy attiny uC és a tápja, rajta egy poti és valamilyen kijelző, ez a része nem lesz problémás. Az áramkört nullátmenetnél kapcsolnám be és ki (0-100% vezérlés 1-2% felbontással bőven megfelel). Két kérdésem lenne: az egyik a nullátmenet figyelését hogyan kellene csinálni, a másik pedig hogy a kapcsolóelem mi legyen, triak vagy SSR?. DC 5V-ról kapcsolgatni ezt a - hasraütésre - kW nagyságrendű terhelést.

Köszi a segítséget,
Tamás
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
Következő: »»   3204 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem