Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   79 / 117
(#) mikrokapcsolo válasza tothbela hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Méregettem, nézegettem. Eredmények: A két diac sorba van egymással kötve, a köztes pontjukra ha jól látom, nem kapcsolódik semmi. A jó oldalon 0V van a kapcsain, a rossz oldalon az egyiken 4-5V ot mértem.

A meghajtókon mért eredmények:

Referenciapont: primer pufferek negatív pólusa

(Felső: a félhíd felső IGBT-je, alsó: a félhíd alsó IGBT-je)

Jó oldal:
-felső C 310V
-felső E 160V
-felső G 160V
-alsó C 160V
-alsó E 0V
-alsó G 0V

Rossz oldal:
-felső C 310V
-felső E 0V
-felső G 0V
-alsó C 0V
-alsó E 0V
-alsó G 0V
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2018
(#) martin66789 hozzászólása Okt 9, 2018 /
 
Meghosszabbítottam a kivezetés egy darab réz huzallal és arra ráhúztam egy kis zsugorcsövet a biztonság kedvéért

Ahogy nézegettem a panelen az a láb az egyenirányító utáni + láb a pufferkondenzátor + lábához megy. A trafón ahol javítva lett az elszakadt láb ott az utolsó egyedüli kivetetéshez is kapcsolódik párhuzamosan kötve egy ellenállás és egy kerámia kondenzátor ezzel sorban egy diódával.
(#) tothbela válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Mivel nincs rajz, így a Skori tápját veszem alapul. A rossz oldalon van egy kis anomália. A diak pozitívabbik vége egy nagyobb értékű ellenálláson keresztül (470kOhm nagyságú) kapcsolódik a 320V-ra. A diak ugyanerre a pontjára kapcsolódik még egy kondenzátor 10-100nF körüli. Valami erre a pontra jön egy 1N4007 szerű dióda anódja. Ennek a diódának a katódját az alsó igbt kollektora húzza földre, mivel azon most nulla volt van. Ezért a diakon legfeljebb fél volt lehetne. Nézze meg, hogy ez a fekete 1A-es dióda nem szakadt-e. Kikapcsolt állapotban mérj rá diódavizsgaálóval. Legjobb lenne kiforrasztani, de ha nagyon el van dugva, akkor a fólia oldalról polaritás helyesen egy másikat lehet ráforrasztani. Valami gyorsabb 1A-es legalább 500V-os kellene. Bár Skorinál sima 1N4007 van ott.

Természetesen én a Skori rajzát tudom csak referenciaként venni, de bízom benne hogy sok a hasonlóság

Folyton átfogalmazza a telefon az írásomat, néha ezért zavaros.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2018
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Legfőképpen a kontroller IC-t vizsgáld meg zárlat szempontjából.
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Rámértem az IC-re szakadásvizsgálóval.
A 2-8-7 kivezetés sípolt.
A 4-5 kivezetés sípolt
(#) eyess válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Mondjuk a készülék típusát leírhatnád hát ha valaki tud rajzot keríteni hozzá.
(#) kadarist válasza eyess hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Innen indult a téma.
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
A 4-8 (FET D-S kivezetések) között mi a helyzet?
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
2db diódát mérek.

Dióda.jpg
    
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Multiméter szakadásvizsgálóval mérj. Ha nincs zárlat (sípolás) a két láb között, akkor szereld össze a tápegységet a megjavított trafóval és egy 60W-os izzón keresztül kapcsold hálózatra.
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Mértem nincs zárlat (sípolás).
Akkor elkezdem összerakni.
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Összeraktam bedugtam egy pillanatra villan a 60W-os izzó és ennyi.
(#) eyess válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Ha csak villan , és nem világít folyamatosan, akkor elvileg jónak kellene lennie.Kérdés , hogy hagytad egy kicsit üzemelni, vagy egyből kihúztad.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2018
(#) martin66789 válasza eyess hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Persze hagytam üzemelni, csak villant egyet és ennyi.
(#) kadarist válasza martin66789 hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Ez így jó. Vedd ki a lámpát az áramkörből és kapcsold közvetlenül hálózatra, majd mérd meg a kimeneti feszültségeket.
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
Puffer kondenzátornál 312V
IC 4 - 8 lába között 312V
A trafó kimenetén semmit.
(#) martin66789 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 16, 2018 /
 
Valami egyéb ötlet , hogy mit nézzek még meg mert nem sikerült még beindítani a monitort.
(#) Bluger hozzászólása Okt 17, 2018 /
 
Sziasztok
Nemtudom jó helyre irok e, de ehhez kapcsolódik a kérdésem.
Adot egy ilyen tápegység. Az lenne a kérdésem, hogy nem lehetne vele valamit alakítani, hogy 32V jöjjön ki belőle és ne 36?
(#) ferci válasza Bluger hozzászólására (») Okt 17, 2018 /
 
Szia!
Ha fel tudod deríteni a kimenő fesz és az optó közötti útvonalat és korrigálsz 1 ellenállást, ha TL431-féle stab van benne ( vagy zenert, ha egyszerűbb ), akkor biztos.
(#) kleinie hozzászólása Nov 7, 2018 /
 
Sziasztok!

Lassan megérkeznek a nixie csöveim (ha az ukrán nem hazudott), szeretnék építeni egy órát. Ehhez ugye szükség lesz egy nagyfeszültségű tápegységre. Egy hete túrom a világhálót, mindenféle színű/szagú/ízű kapcsolóüzemű tápegységet láttam már, a legegyszerűbb 555-el felépítettől a csúcs integrált áramkörös megoldásokig. Sok helyen találkoztam 2 féle kész tápegységgel: NCH6100HV és NCH8200HV. Nem akarom megvenni őket, szeretnék építeni inkább. Viszont ez a 2 megoldás nagyon tetszik. Kapcsolási rajzot nem találtam róluk, gondolom a megalkotója nem is szeretné, hogy nyílvánosságra kerüljön.
A kérdés: miből lehetnek felépítve, és milyen módon működnek? A méretei alapján, az első egy sima step-up megoldás, a másodikra én flyback módot tippelnék az induktivitás alapján. Mi lehet a vezérlő?
(#) Ge Lee válasza kleinie hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Szerintem mind a kettő stepup, de ránézésre nem egyértelmű. Nem tudom mekkora feszültségre van szükséged, meg miből, de ha felfele kell konvertálni 100-200V-ra akkor az egy sima 555-tel de egy MC34063-mal is megoldható, ha meg hálózatról akkor szinte semmit nem kell csinálni csak leválasztani, hogy 50Hz-en vagy kapcsolóüzemben az meg csak a méreteken múlik.
(#) JZoli válasza kleinie hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Ha körülnézel a NIXI csöves órával foglalkozó fórumba, akkor ott több megoldást is találsz. Itt van szintén onnan letöltött rajz, példának. Igaz ebben a cső-alávilágítás vezérlése is benne van, de ha nem kell, akkor azt a részt lehagyod.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2018
(#) kleinie válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
IN-12A csövek, 2.5 mA darabja. 4 csővel 10 mA, plussz 2 db INS-1 pötty, ezeknek 0.5 mA kell. Összesen, "kis" ráhagyással 170V 20 mA. Persze az itt található kapcoslásokból is meg tudom csinálni, pl. az alábbi, JZoli által linkelt is jó.
Kicsit messziről mentem neki a témának, igazából az lenne a lényeg, hogy kitaláljam/kitaláljuk, hogy a fentebb említett kettő hogy működik, milyen módban, milyen vezérlővel. Ebben kérném a segítségeteket, tapasztalatokat, ötleteket. Főleg az NCH8200HV érdekes, ilyen pici helyre hogy sikerült megcsinálni?
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2018
(#) Ge Lee válasza kleinie hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Értelek. Engem ez a nixie dolog teljesen hidegen hagy, de amit a nyákból kikövetkeztetek az az, hogy van a vezérlő (a képből ember nem mondja meg hogy mi), felette az osztó tagok, azok felett a dióda, két szélén kondi, EI magon a fojtó, alul az a 4 lábú valami elvileg FET, mellette az R01 meg talán sönt, szóval egy mezei stepup konverter.
Ha így van és a tudását nézzük akkor nem is annyira kicsi, az 555-ös is elférne kb. ekkora nyákra, bár az nem céláramkör, ahhoz lehet hogy több passzív elem kéne, pláne ha áramkorlátot is akarunk.
(#) kleinie válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Felejtsük el a nixie-t
Ha csak az alkatrészeket nézem, 1 dióda, 1 induktivitás, 1 FET, 5 kondi, 4 ellenállás és egy 10 lábú vezérlő. Nem sok alkatrész.
Jópár helyen olvastam, hogy (Vki/Vbe)>6 arány felett, már inkább a flyback felállás célszerűbb. Viszont erre nem nagyon találtam egyszerű, konkrét megoldásokat.
(#) Kovidivi válasza kleinie hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Sajnos nagyobb méretű képet nem találtam, de talán beugrik valami. Bővebben: Link Az IC felirata: 36458 AXBGK ? Semmi találatot nem ad rá google, se együtt, se külön.
(#) kleinie válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Ez a nagyobbik, 6100-es klón képe lehet, a vezérlő meg 3845B lesz. Digikey keresés alapján van belőle On Semi, Texas, STMicro gyártmány is.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2018
(#) kleinie válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
MAX668 vagy 669-re gyanakszom, egyik fórumon volt egy infó, miszerint a vezérlő 10-es lába SHDN. Végignéztem egy csomó adatlapot, idáig erre a kettőre illik a leírás. De lehet valami olcsó kínai.
Texas és a Linear nem gyengék felhozatalban.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2018
(#) Peter65 válasza kleinie hozzászólására (») Nov 7, 2018 /
 
Létezik egy sn51dp IC, leginkább kínai led-meghajtókban használatos ssop-10 tokozású vezérlő. Adatlapot nem találtam róla.
(#) Georgee hozzászólása Nov 8, 2018 /
 
Sziasztok. A következő hibával állok szemben, amire lehetséges megoldásokat várok. Adott egy led szalag amit egy 12V/3A-os kapcsolóüzemű hajt meg. A szalag hossza 3 méter. A tápegység szépen dolgozik, a ledszalag maximum fényerőn. A tápegység gondol egyet és elkezd hangosan sípolni, nem az üzemszerű halk sípolásra gondolok. Lekapcsolom, és kb 2-5 perc pihenő után ha felkapcsolom megint csendben dolgozik. Aztán kezdődik minden újra. Ha a fényerőt leveszem akkor ugyanez a helyzet áll fent. Elég hangosan sípol, vagyis a már zavaró kategóriába sorolom. Esetleg valakinek ötletet, mitől lehet ez? Magával a tápegység működéssel tisztába vagyok, csak arra vagyok kíváncsi, néha mitől sípol sokkal hangosabban, illetve ezzel mit tudok kezdeni. A tápegység újan lett vásárolva két hete, csak a csatlakozót lecseréltem rajta, így a garanciális csere nem lehetséges. A válaszokat előre is köszönöm.
Következő: »»   79 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem