Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   496 / 577
(#) Action2K hozzászólása Nov 30, 2018 /
 
Skálahúrnak a kárpitosok által használt selyem "cérna" is megteszi. Többféle is van. Amit 20 éve kaptam, még ma sem tudom puszta kézzel elszakítani, inkább elvágja a kezem. Bár kérdéses, hogy ma is ilyen minőséget használnak e?
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2018
(#) hobbyjani válasza Action2K hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Használtam damilt a román Mamaia táskarádióhoz,a mai napig is működik
(#) Hx-2 hozzászólása Dec 2, 2018 /
 
Nem nevetni! de az autógumikban található szál nekem már segített. Nem csúszik (persze le kell tisztítani) és irtózat erős!
(#) MikulaSan válasza Hx-2 hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Ami működik nem hülyeség!
(#) hobbyjani hozzászólása Dec 3, 2018 /
 
Itt lehet vásárolni valódi skálahúrt,ez nem Star Trek,nem Némó Kapitány,nem Csillagháború és nem kell hozzá ismerős.
Bővebben: Link
http://www.amatorbolt.hu/termekek/m3/k03_t01.jpg
(#) fgyj hozzászólása Dec 3, 2018 / 1
 
Tisztelt Csoporttársak! Van-e valakinek fotója olyan korabeli reklámról, plakátról, sajtóképről, amelyen fadobozos Néprádiót láthatunk? Én csak olyat találtam, amelyen a fémdobozost reklámozzák. A kezünkbe kerülő fadobozok eredeti külleme nem nagyon deríthető ki (koszolódás, gőzölődés, kopás, későbbi átfestés miatt), pedig jó lenne minél korhűbbre visszaállítani őket. A fenti okok miatt a közreadott felújítások is százfélék. Javaslom, hogy gyűjtsük össze itt, ki mit tud erről.
(#) Janó bácsi válasza fgyj hozzászólására (») Dec 3, 2018 / 2
 
Íme ezt találtam
(#) gkari válasza fgyj hozzászólására (») Dec 3, 2018 / 1
 
Talán jó lehet ez is:Bővebben: Link
(#) fgyj válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
A fotó 1957-es vagy későbbi (lottószelvényt tölt ki az úr). A leírások szerint a körbehornyolt peremű néprádiókon óarany színű csík volt ebben a bemélyedésben. A képen feltűnően világos a csík. (Ez talán már fehér átfestés lehet.)
(#) fgyj válasza gkari hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
A gyűjteményekben előfordulnak megváltoztatott külsejű példányok is. (Pl. a belinkelt tablón a néprádiók alatt két sorral az Orion 230A készüléken szerintem idegen forgatógombok vannak.)
(#) feketek válasza Action2K hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Sziasztok,
A skálahúrozásra visszatérve, én rövidáru boltban vásároltam olyan zsinórt, aminek a belsejében lévő pászma kapott külső fonatot, mint egy hegymászó kötél, csak szép vékony kivotelben. Csomózható, erős és nem nyúlik, nem téphető el. Ezzel húroztam már sok rádiót, és nagyon bevált. Ha érdekel esetleg valakit, teszek fel képet is róla.
K
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) Janó bácsi válasza fgyj hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
A néprádiót még 1957-ben gyártották, és vele párhuzamosan a 130, 140,A-t is. Mivel a káva azonos elemekből készült, a kései daraboknál már keverve voltak a dobozok, attól függően, hogy aznap éppen melyik volt raktáron. Így nem csak a későbbi felújítások miatt különböznek a dobozok, hanem már gyárilag sem voltak egyformák.
(#) elektroncso válasza fgyj hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
Ezt meg tudom erősíteni, az én néprádiómon aranyszinűre van festve a horony.
(#) Janó bácsi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
Az eredeti legrégebbi néprádiókon nem volt csík, az már a későbbi 130-140A doboz változat.
(#) mohinger válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 2
 
Az én készülékem így néz ki, a mezőberényi "Rádióslajos", azaz Bereczki Lajos restaurálta.

Nepradiom.jpg
    
(#) fgyj válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Kedves Elektroncső! Ha még eredeti (vagy ahhoz közeli) állapotban van a rádiód, feltennél egy-két képet róla?
(#) elektroncso válasza fgyj hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Tehetek róla fel képet a hétvégén, jelenleg 120km-re vagyok tőle. Sajnos nincs eredeti állapotban valaki lefestette szintetikus barna festékkel jó vastagon (sz@rbarna), mikor elkezdtem lekaparni pengével (ezzel a technikával a doboz megsértése nélkül lehet eltávolítani a festéket a dobozról) akkor vettem észre az arany festést. A belseje viszont eredetinek tűnik.
(#) fgyj válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Köszönöm, de ilyen nehézségek mellett ne fáradj vele. Sajnos, sok néprádiót lefestettek azzal a barnával, nekem is volt szerencsém olyanhoz. - Egyébként sikerült működésre bírni?
(#) fgyj hozzászólása Dec 5, 2018 / 1
 
Idézet:
„Gyártottak kétgombos, háromgombos, világos színű, sötétbarna színű készüléket. Ezeken belül is voltak kisebb eltérések a díszítésüket illetően.”
(www.radiomuseum.hu, Kollár Ernő)

A sötétbarna változatból láttam több olyat, amelynek külsején feltehetően még nem változtattak (ezeket a gyártáskor diópáccal kezelték, fényes lakk nem került rájuk, körben a horonyban óarany színű csík, a forgatógombok körül többször erős kopás). Azt hiszem, hogy a hornyolt pereműek mind ilyenek lehettek. A keresztlécen egy vagy két fehér csík (vagy csík nélküli a léc).
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
(#) Janó bácsi hozzászólása Dec 6, 2018 / 6
 
Üdv mindenkinek. Ma került a kezembe ez a Philips magnó, Ausztriában gyártották 1956-ban. Csöves készülék, kb akkora mint a Mambó magnó, viszont 13 kiló. Elég lesz emelgetni javítás közben. A készülék ránézésre egyben van, de minden mechanikus alkatrésze be van ragadva, nem is kap áramot, szóval lesz vele gond. Ennek felújítása lesz a következő napok munkája, majd írok róla.
(#) zolika60 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Kíváncsian várom a fejleményeket. Ez a lemez mechanika nem tűnik valami jónak. Hibátlan állapotban sem lehet egy nagy szám.
(#) Janó bácsi válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Még egy kép a mechanikáról.

DSC06402.JPG
    
(#) zolika60 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Lesz mit pepecselni vele.
(#) fgyj válasza mohinger hozzászólására (») Dec 7, 2018 / 1
 
Idézet:
„...Bereczki Lajos megjegyzi: háromfajta gyűjtő létezik. Az első arra törekszik, hogy régi készüléke szép legyen, a második arra, az szóljon is, a harmadik pedig eredeti állapotába akarja visszaállítani a készüléket, őt azonban már restaurátornak kell nevezni.”

(https://www.szabadfold.hu/aktualis/hangok_az_eterbol)
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
(#) Ferenc 47 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Biztosan szép lesz, elég jó alapnak tűnik a restauráláshoz! Ehhez is jó munkát Janó bácsi!
(#) mohinger válasza fgyj hozzászólására (») Dec 7, 2018 / 1
 
Köszönöm az idézetet!
Nagy öröm volt számomra Lajossal megismerkedni, még nagyobb öröm, sőt életre szóló élmény volt, hogy tavaly megrendezhettem Békéscsabán a Retro Magnó- és Rádiókiállítást és ő volt az egyik fő kiállítónk. Kiváló szakembert és nagyon jó embert ismertem meg személyében!
(#) fgyj válasza fgyj hozzászólására (») Dec 7, 2018 / 1
 
Kiegészítve ezt a témát, felteszek néhány képet kétgombos készülékekről is. Ezek világosabb színűek voltak, a peremükön nem volt hornyolás (így aranycsík sem), az éleket és a sarkokat lekerekítették. A két gomb között (talán mindegyiken?) matrica volt.
(#) tdi75 válasza fgyj hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Az enyémeken sincs. Pedig nem piszkálták a dobozát. Sőt a belsejét sem. A telepes az azonnal megszólalt nekem amint tápot kapott.
(#) fgyj válasza tdi75 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Amelyiknek a dobozán még semmilyen felújítás sem történt, annak a fotóját érdemes lenne feltenni. Ritkán találkozunk eredeti külsejű Néprádióval.
(#) ToBar hozzászólása Dec 10, 2018 /
 
Egy kicsit megkésve, de szeretném kifejezni hálás köszönetemet mindannyiuknak, szíves segítségükért!
Kaptam a Röltexben az eredetivel megegyező minőségű viaszolt zsinórt.(szombat esti kikapcsolódásként megfejtettem a gyári leírásban tengelyesen tükrösen közölt rajz szerint a húrozást.)
Az elkót kicseréltem.
Csodajól működik.
Beteljesült egy gyermekkori álmom!
Nagyon köszönöm Nektek!
Következő: »»   496 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem