Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3251 / 3946
(#) attika válasza Bakman hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Bajt nem okozok azzal ha a bemeneti feszültséget csökkentem?
Azért szeretném így használni mert van egy arduinos program ami vezérel egy hűtőventilátort és azt tudom programból állítani 0-255-ig, de sajnos annak a kimenete nem PWM vezérelt és így nem indul el a 12 voltos ventilátor csak akkor ha 255-re van állítva.
Ezt a kapcsolást közbeiktatva már szépen elindul lassabb fokozaton is.
Ha így használható lenne akkor nem kéne állandóan a dobozba turkálnom és tekergetnem a potmétert ha nagyobb fokozatot szeretnék, hanem programból gyorsan átírom, feltöltöm rá és mindenki örül.
A program átírása kilőve.
1.Mert kevés vagyok hozzá.
2.Elég összetett .
3.Meg félő. hogy egy szoftveres PWM nagyon lefoglalná a procit.
(#) tbarath hozzászólása Dec 8, 2018 /
 
"Azért szeretném így használni mert van egy arduinos program ami vezérel egy hűtőventilátort és azt tudom programból állítani 0-255-ig, de sajnos annak a kimenete nem PWM vezérelt..."

Akkor mégis micsoda?
(#) vargham válasza attika hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Idézet:
„egy arduinos program ami vezérel egy hűtőventilátort és azt tudom programból állítani 0-255-ig”

analogWrite? Mert az PWM.
(#) ColT hozzászólása Dec 8, 2018 /
 
Hello,

Egy Lidl-ös (ULG 3.8B1 ) akkutöltőt kellene felélesztenem... Rokonnál elsötétült a Power led, azóta nem működik.
Kapcsolóüzemű az eszköz. A 220-as pufferig megvan a tápfesz, a nagyfesz oldal trafólábain is megvan. A vezérlő OB2276 IC is kap tápot. Ugyanakkor annak a Gate kimenetén már semmi. A 220 puffer nem sül ki, ha kihúzom a konnektorból.
Mennyire valószínű az IC, vagy a FET halála?
A kisfesz része nagyjából jó lehet, annak a pufferére adtam 12V-ot, és feléledt, legalábbis jelezte a LED, hogy bekapcsolt.
Kisfesz oldalon nem igazán találatam semmit, ami zárlatos lenne... De ott már a trafó lábain sincs semmi, szóval nekem gyanús, hogy már a nagyfesz oldalon sem szaggatja semmi meg a tápfeszt...

Köszi minden ötletet A kapcsolóüzemű tápos topicot már néztem, de ott nem nagyon jár már senki.
(#) attika válasza vargham hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Igen az ahogy ki tudtam venni a sorokból, akkor lehet a frekvenciájával van a gond, hogy nem indul el alacsonyabb fordulaton?
Ez már inkább másik topicba tartozik de felteszem ide amit sikerült kihámoznom belőle.

  1. // Fan off if no steppers have been enabled for CONTROLLERFAN_SECS seconds
  2.       const uint8_t speed = (lastMotorOn && PENDING(ms, lastMotorOn + (CONTROLLERFAN_SECS) * 1000UL)) ? CONTROLLERFAN_SPEED : 0;
  3.       controllerFanSpeed = speed;
  4.  
  5.       // allows digital or PWM fan output to be used (see M42 handling)
  6.       WRITE(CONTROLLER_FAN_PIN, speed);
  7.       analogWrite(CONTROLLER_FAN_PIN, speed);
  8.     }
  9.   }
  10.  
  11. #endif // USE_CONTROLLER_FAN
(#) eSDi válasza ColT hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Üdv!

A vezérlő mekkora tápfeszt kap? Adatlap szerint 12 és 27V között kell lennie.
Az IC "BO" bemenetére mekkora feszültség jut?
(#) ITI47 válasza tttttt2 hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Szia!
Megoldható, amit szeretnél, akár 1 db 18650-es akksiról, bár 2 db. párhuzamosan kötve biztonságosabb, a viszonylag nagy áram miatt. nem írtad hogy egyszerre akarod használni valamennyi ledet, vagy egyenként. Egyszerű a megoldás, a különböző ledekkel diódákat kell sorba kötni. A diódákon egyenként 0,6V feszültség esik, ezért a különböző ledek esetében 1-et, vagy akár 4-et kell sorba kötni hogy a nyitó feszültség meg legyen, de az áram ne lépje túl a maximumot. Én ezt minden esetben áramméréssel állítom be. A ledek megfelelő hűtéséről természetesen gondoskodni kell.
(#) Epu2 válasza ColT hozzászólására (») Dec 8, 2018 /
 
Üdv! Kevés tapasztalatom van a kapcsolóüzemű tápok terén. Biztos Hogy az IC kap tápot? Ha igen és nincs kimeneti jel akkor esélyes, hogy halott. A MOSFET is igen esélyes. Valahogy szabaddá tenném a MOSFET gate lábát és még egyszer megnézném az IC kimenetet és ellenőrizném a MOSFET-et.
(#) ColT válasza eSDi hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Hello,

Egyenfeszültség állásban 100V mérek a tápján... Soknak tűnt, de az adatlapján is az egyenirányított 220-ról húzzák le egy ellenállással (ez fura). (Én csak ezt a kétoldalas adatlap-kezdeményt találtam, egy szó nincs rajta a tápról...) Ezen a konkrét cuccon a 220 betápról jön 2 ellenállás, és a közö pontjukról egy harmadik a tápra...
Na most van esély rá, hogy rosszul mértem? :S
A BO-n 0,7V van.

@Epu2 : Gondoltam rá én is, hogy megnézem tranyó nélkül, de...
Sem a kimeneten nem tudok mérni semmit, sem azt a 470ohm-ot nem tudom mérni, ami a GATE és a FET között van... ez egy SMD ellenállás, valamitől meghalhatott - de mitől, ezek elég sokat kibírnak... S nem zárlat, szóval a GATE lábon jönnie kéne a vezérlőfrekvenciának...
(#) Epu2 válasza ColT hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Üdv! A 100 V a tápján nagyon soknak tűnik. Semmi nem indolja. Legfeljebb az IC halála.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
(#) ColT válasza Epu2 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Pláne, hogy a kollega megírta, hogy 27V-ig kéne lennie...
Az IC halála.... hm, esetleg hogy bezárlatosodott az IC? Bár ő nem kapcsol 300V-ot, de a FET igen... de ha a FET zárlatba megy, akkor a biztit is vágná, pedig nem teszi. Semmi sincs eldurranva sem.
(#) Kovidivi válasza ColT hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
A FET nem csak csont zárlatba tud menni. A szakadás és a 0Ohm között bármibe átmehet!
(#) ColT válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Az frankó... Akkor kibányászom (le van öntve valami fehér ragaccsal)...
(#) Kovidivi válasza ColT hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
De inkább teszteld le egy kis külső feszültséggel! De ha a gate ellenállás tönkrement, akkor gyanús egy gate zárlat a drain felé. A multi nem biztos, hogy sípol! Nekem volt FET-et, amit nem lehetett zárlatosnak mérni, de labortápra téve az áramkorlát bekapcsolt. Olyan FET-em is voot, ami bizonyos feszültség felett váltott át zárlatba, előtte csak 10-50 Ohm ellenállásként viselkedett... Amelyik tönkremegy, bárhogy viselkedhet. Másik FET-et vezérelhető volt, de az RDS-on-ja megnőtt több nagyságrendet! 20A helyett 500mA-t tudott.
(#) ColT válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Az szép hiba... Labortápom viszont nincs, illetve semmi, ami jelzi, ha bekapcsolt a védelem :S
Szerintem csere FET+IC, azt' meglátjuk.
Az a bajom, hogy mi van, ha valami egyéb is elment, és az tette tönkre az IC-t?
IC és FET nélkül jól gondolom, hogy nem fog elindulni a táp, és nem füstöl el még valami?
(Mondjuk vezérlés nélkül nem sok minden történik a nagyfesz oldalon, de ki tudja...)
Az IC-t leszedve meg lehet mérni, hogy pl. mennyi táp jön... ilyesmikre gondolok.
(#) atiotezer hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Sziasztok.
Egy 2.4GHz-s immobilizer hatótávját lehet valahogyan csökkenteni?
Sajnos még 50m-ről is aktiválja a vezérlőt.
A rajta lévő antenna elég nagy esetleg aanak a méretét lecsökkenteni?

Erről lenne szó.
Motor immobilizer

Előre is köszönöm.
(#) ITI47 válasza atiotezer hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Szia!
Jól gondolod, az adó és vevő oldalon is lehet alkalmazni.
(#) pucuka válasza atiotezer hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Az antenna méretének a frekvenciához, pontosabban a hullámhosszhoz van köze. A kisugárzott teljesítményhez csak annyiban, hogy ha rezonanciára van hangolva akkor kisugározza az adófokozat teljesítményét, ha nincs, akkor nem. Illetve ha nyereséges lenne, de ilyen alkalmazásban nem használnak nyereséges antennát. Az antenna macerálásával csak elrontani tudod. Az elem feszültségének csökkenésével úgyis csökkenni fog a hatótávolság.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
(#) atiotezer válasza pucuka hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Szia.

Az antenna egy 20cm-es vezeték, lerövidítem próbaként más lehetőségem úgy sincs.

köszönöm.
(#) enree hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni, ha valamelyikőtöknek van otthon több darab színváltós ledje, akkor egy apró kísérletet elvégezne nekem? Annyira lennék kíváncsi, hogyha ezek egyszerre kapnak áramot, akkor mennyire "futnak együtt"? Az lenne jó, hogyha kis idő elteltével "szétcsúsznának". Ha így van, akkor rendelek eBay-ről vagy 100db-ot és csinálok belőle karácsonyfa formájú nyákra egy kis dekorációt... De ehhez tudni kellene, hogy hogyan viselkednek, mert hogyha nagyon egyformák, akkor nem nézne jól ki, hogy egyszerre váltanak színt. Köszi, ha valaki meg tudná nézni.
(#) antikzsolt válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Jól értelmezem hogy egy változó színű futófényt akarsz csinálni?
(#) Bakman válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Én két típussal játszottam, papíron gyors és lassú jelzőkkel illetik őket. Igen, szép lassan (kb. egy perc) szétcsúsznak az időzítések bár van egy-két darab, amelyek feltűnően együt futnak. Azt mondanám, tízből kettőnek egyezik az időzítése de szerintem ezek is előbb-utóbbelvesztik a fonalat. Már ha erre vagy kíváncsi.
(#) nagym6 válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Ugyanaz a tapasztalatom mint visszább Bakmannak, már ketten mondjuk.
(#) enree válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
nagym6, Bakman; köszönöm az infót, már rendelem is őket
antikzsolt; nem futófény lesz, egy karácsonyfa formájú nyákra szórom szét majd őket össze-vissza, minden elektronika nélkül, csupán csak egy előtét ellenállást kapnak majd.
(#) nagym6 válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Én is karácsonyfát csináltam ezekkel, nekem jobb lett volna ha együtt futnak, de nem úgy van. Induláskor azonos színről indulnak, majd szépen elmászogatnak példányonként eltérő ütemben kb. fél perc - több perc után már láthatók a lemaradások a leggyorsabbhoz képest.
(#) enree válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Köszi, már rendeltem is 100db-ot kínai barátainktól
(#) CIROKL válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Vagy két éve van belőle de.sosem próbáltam őket.hogy.mennyire mennek egyformán , holnap összekötök 10- 20 darabot .
Majd meglátjuk mit mutat?
Amúgy meg ha eltérö villogást szeretnél akkor kell belőle lassú/lassú meg lassú ami gyorsit menet közben ezr a kettőt konbinálva eléggé érdekes lehet.
Sőtt nekem van olyan ami csak kék és piros szint felvátva villogtaja , .
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
(#) antikzsolt válasza enree hozzászólására (») Dec 9, 2018 / 1
 
Értem Sok sikert hozzá. Remélem láthatjuk a kész művet.
(#) ttindian hozzászólása Dec 9, 2018 /
 
Szép estét. Vásároltam egy ilyent, lásd kép. Szó szerint elfelejtetem a nevét, keresnék hozza progit, anyit ír opti v .com ,de az okos telefonom nem talál semit. Tőb mind 1 méter átméröjü.
(#) nedudgi válasza ttindian hozzászólására (») Dec 9, 2018 /
 
Ez az ún. "Propeller Clock". Tudtommal a mikrokontrollerben van beégetve a megjeleníthető ábra/szöveg. Ez nem jelenti azt, hogy nem készült hozzá paraméterezhető program.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2018
Következő: »»   3251 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem