Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   371 / 398
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
Az eredeti kapcsolás 3,5 dB-lel érzékenyebb mint az Urbán-féle, a 8 Ω 100 W-hoz tartozó értékek 500 mV, illetve 750 mV. Magam részéről előerősítőt használok a Quad 405 előtt, levíve az érzékenységet 250 mV-ra.
(#) Uviktor hozzászólása Dec 28, 2018 /
 
Üdv!
Az izzó felvillan,majd szépen csendesen duruzsol...
De hang,na az nem jön ki rajta...
Folyt.köv..
?
KEH-P6800 helyesen,de mindegy...
(#) villszer hozzászólása Dec 29, 2018 /
 
Üdv!
Gondoltam megosztom veletek hogy már megint sikerült belefutnom hamisított alkatrészbe!! Jelen esetben pár darab BD249C-t vásároltam, azonnal tönkretették az áramkörömet! Én már rutinos Quad405 összeépítőnek mondhatom magam ezért azonnal rájöttem. A baj az ha valaki élete első erősítőjét szereli össze akkor egy ilyen eset el is veheti a kedvét az egésztől, pedig nem ő hibázott csak az alkatrészekkel vágták át
(#) mek-elek válasza villszer hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Nagyon kedves vagy az infóval, de hol is vásároltad?
(#) Ge Lee válasza villszer hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Megmondták már hogy olyan nincs hogy hamis tranyó! Én meg leírtam már rengetegszer (de minek), hogy a tucatalkatrészt (ilyen a DB249, 2N3055, 2SC5200 stb, stb.) kerülni kell, nem szabad megvenni. Azért ezt hamisítják mert ezekből fogy a legtöbb. Olyan típust vegyél ami ritka, azzal nem fog bíbelődni senki, mert kis tételben még hamisítani sem éri meg. Na meg az sem mindig mindegy hogy hol veszi az ember, vannak olyan nagykereskedések akik pontosan tisztában vannak ezzel, és nem vesznek árut akárhonnan.
(#) villszer válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Részben igazad van, én is megbízható helyről, üzletből vásárolok. Eddig ebben az üzletben mindig hibátlan anyagokat sikerült vennem (szándékosan nem írom a nevét, remélem egyszeri botlásuk volt) szólok nekik hogy ezt a szériát ne árulják. Egyébként vettem már hamisított IC-t is, az egyik neves forgalmazótól is. (AN7062N) Ezt nem lehet más típussal helyettesíteni úgyhogy a mai napig kellene egy ilyen. Hátha tudok bontani valahonnan valamikor....Mert eredetiben már nem is reménykedek, bár tele van a net vele, de úgy tűnik mind hamis! "Bocs de ezt nem ebbe a fórumba kellett volna írnom"
(#) Uviktor hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Képek az elátkozottak készülékházából.
Az 560 ohm-ok elhelyezésért én kérek elnézést,a többi nem az én lelkemen szárad.
Sikerült remekül megszívatni magam,az 560ohm csere után azért nem szólt,mert az izzós áramkorlát miatt nem húzott elég erővel a relé a koppanásgátlóban.
Átalakítottam a bemenő kört,kapott 100mikro tantálokat,Wima 680nF-ot.
Szebb lett a hangja,de inkább a közép-magas tartományt "tolja előre",a mélyei még mindig vérszegények.
Dolgozom a totálkáros oldalon.
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Mielőtt a látottakra reagálnék, a mély hang hiányával kapcsolatban javaslom ellenőrizd a hivatkozás R6, C5 értékét. A hivatkozott rajzon például hibás a C5, oda 47 nF a helyes érték Bővebben: Link.
A panelen az egyik szembetűnő hiba a forrasztási oldal szennyezettsége, célszerű volna nitro-hígítóval, vagy denszesszel lemosni a gyantamaradványokat. Az a parazita áramok melegágya.
A műveleti erősítő és a 100 µF kondi egyaránt védtelen, ha a kimenet kiül az egyik tápra, a hivatkozott rajz szerint D1, D2 erre a megoldás.
Az elég sok menetessé hajtogatott R30, R31 nem tudom mennyi vizet zavar, de bifilárisan lenne az igazi.
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Üdv!
Frankenstein újra életre kelt.

Most kíváncsiságból BD242C meghajtókat tettem bele,és ezzel jobban tetszik a hangja,bár még nem hajtottam meg,mert a végek még nincsenek a hűtőn.
R6 rajz szerint 330K,C5 68nF,ezt ugyanolyan értékű Wimára cseréltem,mint amilyen volt(talán Remix)
Akkor az új évben veszek hozzá 47nF-ot.
Igen, a nyák még a régi iskola szerint denszeszben feloldott gyantával lett lekenve,a foltok pedig a hővezető paszta,amivel összefogdostam.
Nálunk a Kontakt WL-el mosnak át nyákot,az megfelel?

(Most hogy újra szól a quadlövetű,a szilveszteri buliban zárlatosra lehet hajtani a hangdobozt,ami megint kinyírja a végeket...és 2019 szilveszterig megint van mit dolgozni rajta...
Na jó,ez hülye vicc volt.

Felszerelem a hűtőre a végeket és meghallgatom.
Köszönöm a segítséget!
Ha nem "találkoznánk",BUÉK Mindenkinek!
(#) Tiggey válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Azért 2SC-ből még egy gyengébb minőség is elmegy Quadban. BD249 az a múlt. Ha jót akarsz venni belőle, többe kerül mint egy 5200. Én vagy 2SC5200, vagy BD317. De ezeket csakis személyesen boltban veszem. Telefonon egyeztetek a tulajjal hogy mi kell és beszerzi.
(#) Cinema válasza Uviktor hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
A jó (jobb) mélyhang-átvitelhez a bemeneti csatolókondenzátort 10µF--ra kell cserélni. A BD242C jó meghajtónak, jó hangú tranzisztor.
A képek alapján, nagyon csúnya az egész.
További sok sikert!

Üdv! BUÉK!
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) Ge Lee válasza Uviktor hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Idézet:
„Szebb lett a hangja,de inkább a közép-magas tartományt "tolja előre"”
Írtam már erről párszor, ez a kapcsolás sajátossága. Műszeresen mérve minden tökéletes, de valami mégsem kerek. A B osztályú fokozata az ami nem kerek. Az alkatrészek csereberéje javít ugyan a dolgon, de megszüntetni nem tudja. Azért kíváncsi leszek hova jut a végkifejlet.
(#) Ge Lee válasza Tiggey hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Nem is azt írtam hogy a Quad-ban ne menne el, hanem hogy én nem tenném bele. A Quad-ban majdnem természetes hogy elmegy, de tedd bele egy olyan végfokba aminek van mondjuk 160V (+/-80) tápfeszültsége. Én még a nyugalmi áram beállításáig sem jutottam el velük és már behaltak, pedig ugye 230V-os tranzisztor. Közel tízezer forintom bánta egyszer ezt a hamistranyó mutatványt. Az üzletben 2-3 perc vita után aztán ott is hagytam a kereskedőnek a zacskót, hogy csináljon velük amit akar. Azóta kerülöm, ha ilyesmi kell akkor megrendelem inkább a lomexből. De akkor sem ezt a típust.
(#) Uviktor válasza Cinema hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Üdv!
A bemeneti csatoló alatt c1-et(680nF)-ot értjük?
Mert talán van némi bipoláris itthon...

Persze hogy csúnya,én is elborzadtam,mikor a fedelét levettem...
És ami a képen van,az már nagyon sok mindenben feljavított...
Centrifuga kapcsoló volt a főkapcsoló,a tápegység kompletten landolt a kukában,a vezetékek kb.0,2-es keresztmetszet...
Ez csak a jéghegy csúcsa.
De őszintén szólva nem szeretnék a high-end show-n indulni vele...
Nemrég még kacérkodtam a gondolattal,hogy megépítem az extreme változatot,de most elment tőle a kedvem.
De ha meggondolnám magam,akkor sem MJE tranzisztorokat választanék bele.
(#) Tiggey válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Ezzel nem vagy egyedül. Dap-audio H1600 nekem is durrant netről rendelt ramatyokkal. Tőlem 40km-re van egy bolt, tizenéve oda is járok. Telefonon leegyeztetem mi kell, mibe, és úgy szerzi be a tulaj "egyedileg" Sajnos még a nagyker-ek is több helyről rendelnek, ők is belefutnak ramatyba, nem mindig a bolt tehet hogy hulladékot kap. Volt rá példa, az mondjuk DS1200-ba IRF-ekkel történt, hogy egy hónapba telt mire meglett a sor, mert még a nagykerbe is hulladék volt.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) Cinema válasza Uviktor hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Igen, de jó oda az ELKO is, amivel párhuzamban maradhat a 680nF-os MKT, vagy MKP kondi.
Mivel a QUAD alacsony bemeneti impedanciájú (10-22kOhm közötti, kapcsolástól függően) , vágja a mélyhangokat, ha nagyimpedanciás forrásról van meghajtva, az ideális meghajtás kb. 600 Ohm-1kOhm kimeneti impedanciájú keverő, vagy előerősítő.
Stabilra kell megépíteni, akkor megbízhatóan fog működni.

Üdv! BUÉK!
(#) mek-elek válasza Cinema hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Ha már ennyire, akkor egy egyfokozatú impedanciaváltó talán jobb megoldás lenne, nem, minta tompa elkó?

Persze,
Neked is, és mindenkinek BUÉK!
(#) CIROKL hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
Nem vitatémának szánom .
Találtam 1994 ből egy feljegyzést ami kb 5-6 évvel azelőtt gyártott erősitőről készült.
Anno a térképezés átrajzolás.során egyből kiderült hogy egy 405 röl van szó.
Most egy másik portálon előtérbe került ez a mokolás ami már régen feledésbe mult.
Igaz egy mai napig müködő példány itt van belőle igy ezért negativ hozzászólásoknak nem igen van értelme.hisz 30 éve teszi a dolgát .

Ennyi a történet a kérdés meg annyi hogy a modern eszközöket igénybevéve be kellene tenni szimulátorba ha volna valaki aki berajzolná majd megtudnánk mit mutat a mostani modern edzközökkel.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) mek-elek válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 30, 2018 1 /
 
Kedves CIROKL!
Mért is ellenezném, ha valaki ilyet akar építeni, magánügy.
Az hogy modernizálja, érdekes kísérletnek mondanám, és infót adhat az eredményről.
Régen a LADA volt a kedvenc autóm (csak egyszer vezethettem ilyet).
Ma is van ilyen az utakon. Biztos, hogy van aki változtatott rajta, de attól sem F-1-es autó, sem royce royce nem lett belőle.
Remélem nem bántottalak meg saját véleményemmel, mert nem ez volt a szándékom.

És megint csak
BUÉK!
Ettől függetlenül.
(#) CIROKL válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 30, 2018 / 2
 
Valamit félre olvastál kedves meki!
Azzal kezdtem hogy ne szarozzunk föleg egymást igy légyszives ehhez tartani magad.
Köszi
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) Ge Lee válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 30, 2018 / 1
 
Nem kell berajzolni, valaki megtette már évekkel ezelőtt, én is azt mentettem le, és szórakoztam vele napokat. A végét átalakítottam a hagyományosról komplementer darlingtonra, áttettem a híd kondiját, máshova, mértem átvitelt, teljesítményt, torzítást. A torzítási adatok mellé odaírtam hogy akkor éppen mit változtattam rajta.
Nem egyszerű szimulálni, egyrészt mivel minden változtatásra kényes, és sokszor kiakad tőle a szimulátor. Másrészt mivel az indulása utáni pillanatokban durva tranziens viselkedése van, így azt az időszakaszt ki is kell hagyni a szimulációból, mivel a szimulátor nem a mért frekvenciában hanem annál sokkal sokkal gyorsabban dolgozik, így van hogy percekbe telne kivárni mire egy 2 másodperces szimuláció lefut.
Tehát mi a konkrét kérdés? Hogy működik-e? Nyilván, a szimulátorban is, meg a valóságban is, hiszen néhány ezer példányt készítettek már belőle. Hogy lehet-e módosítgatni? Igen. Meg lehet-e építeni nagyobb teljesítményűre? Igen. Hogy mennyi a torzítása? Ott van a képen amiket akkoriban mértem, hogy a valóságban mennyi, ki tudja. Megfelelő-e a teljesítmény sávszélessége? Igen, azt is megnéztem. Hogy milyen a hangja? Hát azt nem lehet szimulálni.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018

405.jpg
    
(#) Uviktor hozzászólása Dec 30, 2018 / 1
 
Üdv mindenkinek!
Megszólalt az átkozott.
A BD242C meghajtó és a 10mikro a bemenetre meghozta a hatást.
Nem mondom,még mindig az arcomba erőlteti a közép-magas tartományt,de klasszisokkal jobb,mint az MJE15033.
Hallottam már szebb-jobb hangot is,de még járatós...
Hozta azt,amit várt a szakvezetés.
Most mehetek a másik oldalban is meghajtókat cserélni.
Köszönöm sokadszor is mindenkinek a segítséget,munkasikereket és persze BUÉK!
(#) reloop válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Szia! Berajzoltam a módosításokat.
A stabil feszültségeket fix forrásból viszem be, ez gyorsítja a szimuláció lefutását és tapasztalatom szerint nincs hatással az eredményre.
A tranzisztorok közül aminek nincs meg a makrója, azt kénytelen voltam helyettesíteni olyan példánnyal amitől hasonló eredmény várható. Más kapcsolásoknál sem volt ezzel gondom.
Az áramkorlát 20 A csúcsáramot enged meg, nem is tettem föl az ábrára.
A 4 Ohm 200 W-ot és a 8 Ohm 130 W-ot kényelmesen teljesíti.
A Quad405 igazi problémáján, a hangfrekvenciás sáv felső tartományában a kis amplitúdójú jelek torzulásán sajnos ez a változat sem segít. A szimulátor 10 mV 20 kHz bemenő jelnél 12 % torzítást mutat ki.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Egy másik módosítás eredményéről itt írtam.
(#) CIROKL válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
Köszönöm szépen !
Valami hasonlóra számitottam ,30 éves erősitőről van szó ami még mindig jó.
Itt.ebben az esetben meg az a 12% kifogásolható lenne De szerintem még az sem hisz ez egy ipari erősitő s ennél lényegtelen ez az adat.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) reloop válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 30, 2018 /
 
A módosításnak komoly érdemei is vannak, az R5 növelés úgy fázisban mint linearitásban javítja a mély átvitelt. A magasabb pozitív tápfeszültséget a műveleti erősítőnél az eredeti kapcsolás tudta és ez nagyon helyesen lett visszaállítva, mert a nyugalmi kimeneti feszültségre nézve kell a tápnak szimmetrikusnak lennie, így biztosítható a kivezérlés. Az áramkorlát felhúzása szintén előnyös, azon folyamatosan gyógyítgattak a Quad405 gyártása során, gondolom nem véletlenül.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2018
(#) Ge Lee válasza reloop hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Ezért nem a tinát kell torzításmérésre használni, hogy ne vonjon le az ember téves következtetéseket. Az a 12% nagyon csúnya lenne, pláne olyan kicsi bemenőjel esetén. Nekem a tina erre történő alkalmatlansága már az első egy két mérésnél bebizonyosodott, amikor ugyanilyen irreális adatokat produkált olyan végfokokról is, amiket előtte a valóságban is megmértem, így tudtam hogy képtelenség.
Tessék, a 10mV/20kHz-es bemenő jelre vonatkoztatott THD a multisimben.
(#) djhans válasza villszer hozzászólására (») Dec 31, 2018 / 1
 
Quad-ba +-50V-nál még eredeti BD249C-t se tennék mert 100V-os. Oda 120-140V-os tranzisztort tennék.
(#) Uviktor hozzászólása Dec 31, 2018 /
 
Üdv!
Ez az átok még mindig nem puffogtatta el az összes puskaport ahhoz,hogy szívasson.
Kicseréltem a meghajtókat a másik oldalban,ellenőrzöm a hűtőfelüethez képest...Kohm nagyságrendű vezetés.
Leveszem őket felületről,még mindig...
Az egyik vég csavaron lazítva megszűnik...
Szigetelőlap csere.
De még jó hogy most jött ki a gond.
Pedig a végeket is ugyanígy ellenőriztem akkor.
Sokadszor is BUÉK!
(#) pinyó39 válasza djhans hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Valamelyik régi TI katalógusban a BD249C Max CE feszre 115 voltot adtak meg , a 25 éve vett párok 8 Ohmra vígan működnek.
Következő: »»   371 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem