Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió áthangolása, OIRT - CCIR konverter
Lapozás: OK   16 / 22
(#) fecameca válasza Zole hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
Ezt nem írtad le először. Sajnálom, összekevertelek az előtted szólóval. Ki kell cserélni valami beszerezhetőre.
(#) Denes1972 hozzászólása Szept 30, 2018 /
 
Kedves szakemberek, sajnos nem értek az elektrotechnikához így segítséget kérek. Van egy régi hitachi trk-8010k tipusú kazettás magnóm amin nem lehet fogni az fm adókat. Tudnátok segíteni, hogy mitévő legyek? Konvertert nem szeretnék. Ezeket a magnókat forgalmszták itthon, ezen is vannak hátul magyar feliratok, gondolom emiatt keleti a sáv amit tud. A magnó Miskolcon van, de itt a szerelőket akiket hívtam senki nem csinálja meg. Esetleg rajz vagy útmutató van valakinek?
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Hitachi_TRK%E2%80%938010_K
Előre is köszönöm.
(#) Ktulu válasza Denes1972 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Talán ez lesz a rajza.
(#) Denes1972 válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Köszönöm szépen. Esetleg útmutatót tudnál adni, hogy induljak el a témában?
(#) pucuka válasza Denes1972 hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
Ha az a rajza, amit Ktulu kolléga belinkelt, akkor az antennához csatlakozó háromlábú jószágot vedd ki, az be-, és kimenetét kösd össze, a harmadik test lába üresen marad.
A C102 kondit 18 - 22 pF -ra, a C109 kondit 12 - 15 pF kerámia kondira cseréld.
Mivel az OIRT sáv keskenyebb, mint a CCIR, valószínűleg nem fogod tudni az egész sávor átfogni. Ehhez a tekercseket is változtatni kellene, L101, és az R108 mellett levő jelöletlen oszcillátor tekercset. Ha az könnyebb, (ha légmagos tekercs, viasszal leöntve, akkor az átalakítás lehet a tekercsek cseréjével, az L101 4 menet, a jelöletlen oszc tekercs 3 menet ugyanolyan kivitelben, ahogy az eredeti volt.
Az átalakítást az oszcillátor körrel kezd, ilyenkor már be tudod hangolni az erősebb állomásokat, a modulátor kör L101 és környezetével az érzékenységet lehet beállítani.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2018
(#) CHZ válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
pucuka javaslata jó megoldás lehet, én kicsípném a kondikat és a bemeneten lévő 3 kivezetéses szűrőt is. Szűrő helyére sávközépre hangolt rezgőkört tennék, elsőre 15pF kondi is mehet.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Okt 1, 2018 /
 
Nincs nagy szükség a bemeneti sávszűrőre, mert míg az OIRT sávban közvetlen mellette nagy térerejű alatta TV adók (OIRT1, 2) felette körsugárzó irányadók (75 MHz) voltak, a CCIR sáv mellett alatta kisteljesítményű 80 MHz -es PAMR, felette szintén kisteljesítményű légi irányadók működnek, ráadásul felfelé irányuló karakterisztikával.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
OIRT sávra méretezett szűrő nagyon rontaná az érzékenységét, ezért javasoltam kiiktatását.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2018
(#) Denes1972 hozzászólása Okt 3, 2018 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!
(#) oregmotoros hozzászólása Nov 21, 2018 /
 
Sziasztok!
Tervezek áthangolni egy Meridian 211 szovjet gépet CCIR-re. Ez
varicap hangolású készülék. Van-e valakinek tapasztalata ilyen, vagy hasonló készülék áthangolásában?
Szintén tervezett egy Szokol308 áthangolása. Ebből készült gyári CCIR-es változat is és találtam kapcsolási rajzot, melyen táblázatban megtalálhatóak az OIRT ÉS CCIR változat eltérő alkatrészei. Esetleg ezzel a készülékkel valakinek tapasztalata?
Minden tanács, javaslat jól jön!
(#) tönöpö válasza Denes1972 hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Szia!
Nekem is van egy ugyan ilyen gépem, kedvet kaptam az átépítéshez. Az nem dőlt még el nálam, hogy áthangolni, vagy konvertert elébe kötni.
Neked mik lettek a tapasztalataid? Sikerült áthangolni? Mert egy konvertert bekötni sokkal egyszerűbb, és marad a régi belső.
(#) tönöpö hozzászólása Dec 17, 2018 /
 
Közben elkészült a konverter egy közismert rajz alapján, 2 kvarccal: Bővebben: Link
Csak éppen nem működik!!!??? Nem értem! Minden ok, 100x átnéztem, jó. Ráadásul nem vesz fel 1 mikroamper áramot sem. Lehet, hogy IC rossz volt? Így még nem jártam!
(#) Gafly válasza tönöpö hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Idézet:
„Ráadásul nem vesz fel 1 mikroamper áramot sem.”

Ezen elgondolkodnék...
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2018
(#) dosandor válasza tönöpö hozzászólására (») Dec 19, 2018 /
 
Egyetértek Gafly-jal. Mérted azt, hogy az IC-n van-e tápfesz. ? Nem olyan alacsony fogyasztású ez az IC, hogy uA alatti áram folyjon rajta. Én első körben megnézném, hogy az 1,4,6,9,14 lábak és a 3,5 lábak azonos potenciálon vannak-e és közöttük megvan-e a közel 9 V. Ha éppen annyi a tápfesz.
(#) tönöpö hozzászólása Dec 19, 2018 /
 
Köszönöm a segítségeket, de ezeken azonnal túl voltam. Az IC csere viszont azonnal megoldotta a gondot (rossz volt), vettem egy másikat, amin egy kiegészítő P jelzés volt. Na, ezzel azonnal működött (1,6 mA), és azonnal megszólaltak a CCIR sáv adói.
Köszönöm!
(#) dosandor válasza tönöpö hozzászólására (») Dec 20, 2018 /
 
Örülök, hogy sikerrel jártál. Miként lehetett rossz az IC ?
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2018
(#) tönöpö hozzászólása Dec 30, 2018 /
 
Bocsi a válasz csúszásért, de az ünnepek és a bejglik...
Nem tudom, mi lehetett a hiba, de az újjal azonnal működött. Mint minden más alkatrésznél, ennél sem próbálják ki gyártás után, hogy működik-e. Ez selejt volt!
Mindenkinek BUÉK!!!
(#) dosandor válasza tönöpö hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Semmi gond. Azért ez nagyon ritka eset, szerintem. Nem volt szerencséd elsőre.
BUÉK Mindenkinek !
(#) csabi001 hozzászólása Jan 5, 2019 /
 
Sziasztok!

Sangean SG-792 típusú rádió áthangolását OIRT sávról vállalná valaki Bp és környéke vonzáskörzetében?
Elvileg eredetileg nyugati normára készült a rádió, csak keletiesítve lett és azt olvastam valahol hogy ezért viszonylag egyszerűen megoldható az áthangolás.
Anyagilag ez mit jelentene, mennyire éri meg?
Kapcsolási rajz van róla:
https://elektrotanya.com/showresult?what=Sangean%20SG-792&kateg...t2=all
(#) CHZ válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Szia!
Akkor te is meg tudod csinàlni. Légmagos tekercsekbe tett vasmag, vagy plusz beépített 27-33pf kondit kell eltávolítani tekercsekbő(ról). Majd behangolni, együttfutast beállítani. Ez könnyen megoldható, plusz elemek jól làthatóak.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2019
(#) csabi001 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 6, 2019 / 1
 
Szia!

Sajnos, teljesen laikus vagyok, soha nem foglalkoztam semmilyen elektronikai dologgal, a látásommal is probléma van, nem tudnám megcsinálni.
Szeretnék valakit találni, aki megcsinálja.
Anyagilag ez mennyibe kerülne?
(#) gaben62 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
A Sangean kisrádióknál, de a legtöbb taiwani, ill .kínai pocket rádióknál, oszci tekercs. +modulátor tekercs-csere a megoldás, és a bemeneti szűrő áthangolása, lásd kerámia.kondik..
De nem szabad bent hagyni, a forgó-kondenzátorral párhuzamosan forrasztott, sávátfogás,vételi frekvencia csökkentésére, szánt kondikat sem, ezek is cserére szorulnak.
(#) gaben62 válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Egyszerűen megoldható igen, annak akinek van benne gyakorlata, nálam pl. 3500ft.ért mehet..
(#) CHZ válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Nem olvastad figyelmesen!
Eredetileg CCIR normàra keszüit, ezért nem kell tekercseket cserélni!
(#) csabi001 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Sziasztok!

Elnézést kérek, én írtam, hogy eredetileg CCIR normára készült, ezt csak arra tudom alapozni, hogy még régen olvastam valami fórumban olyantól, aki nagyon ismerte akkoriban ezeket a rádiókat, amikor árulták, hogy szerinte 99% hogy CCIR-re készült és utólag oldották meg a keletiesítést, amikor beérkezett az országba.
Laikusként nem tudom jelent -e valamit, hogy pl. ha felmegyek magaslati pontra, ahol jó a vétel, akkor bejönnek bizonyos adók, pl. Petőfi rádió, Klub rádió (meg még 2-3 de azok neveire nem emlékszem).
(#) CHZ válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 6, 2019 / 1
 
Skàla megmutatja!
(#) gaben62 válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Fényképezd le a tekercseket, a rádióban, és megmondom hogy bent hagyták e /vagy cserélték /áthangoláskor a gyári-eredeti 3-4T- tekercset..
Nekem is volt Sangean zsebrádióm, 1988-ban, sztereó változat/ az is még keleti normás volt, gyárilag, így vettem a vill.boltban, hangolni kellett, azután hangosan tisztán szólt, a Danubius rádió mellett, néha a Bécsi Ö3-rádiós is fogta, esténként, az 5-ik emeleten.
A skála számozása, frekvencia feliratozása OIRT-sávnak felelt meg, természetesen, így dobták piacra.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2019
(#) csabi001 válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
A rádión a skála 64-től 74-ig van számozva.
Viszonylag magas ponton, nem árnyékolt helyen, nem túl tisztán, de az alábbi adók jöttek be.
A következő skála szerinti számozásokon sikerült adást befogni:
68,1: Sláger fm
A következőn sugároz: 103,9
71,9 Klub rádió
A következőn sugároz: 92,9
73,8 Petőfi rádió 
A következőn sugároz: 94,8
Régebben olvastam valamiféle tükörfrekvenciáról, ezt az okozhatja?

Majd megpróbálom szétszedni, régebben már próbáltam, azt hiszem, 1-2 csavar menete meg van szakadva és nem lehet kitekerni.
Biztos vagyok benne, hogy másnak nem okozna gondot a szétszedés csak nekem sajnos.
(#) gaben62 válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ez a Sangean is mint a többi Mo-ra szánt készült, 80-as évek beli társa, OIRT-sávra méretezett szűrőket, ill. tekercseket tartalmaz, így pl. modulátor tekercs 7T- 4átmérővel, oszcitekercs:5T,- 4es átmérővel,
Tehát ezek cseréjével kezdődik az áthangolás.
(#) fecameca válasza csabi001 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
A tükörfr. 21,4 MHz-re van az eredetitől. Az a kevés maradék amiatt leher, a skálád nem pontos.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2019
Következő: »»   16 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem