Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3277 / 3945
(#) proli007 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 20, 2019 / 1
 
Hello! 24VDC-lesz. Kicsit gyanús, hogy a hálón találtam ilyen típusról képet, ahol máshol/máshogy volt a felirat..
(#) proli007 válasza HiMen hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Hello! Esetleg szedd szét a motort, és nézd meg a kivezetést. Főleg a feketét, nincs-e rossz forrasztás, vagy kiment hőbizti benne. Sokat nem veszíthetsz. Képeken hasonló motorokhoz 1µF-os kondit láttam.
(#) Wind-Storm válasza vargaf hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Ezt az adatlapot már én is megtaláltam, de ez a relé nem ilyen autóba való sarus kivitelű, hanem nyákra ültetett. Egy 230V-os mozgásérzékelős lámpából való.
(#) Wind-Storm válasza proli007 hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Köszi!
(#) Firefighter1 hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
Sziasztok!
NodeMCU számára kellene AC 230V ből DC 5V ot elöállítanom...
Ami a lényeg a lehető legkisebb méret mert villanykapcsolóba szeretném beépíteni.
Valamint 230v relét keresnék max 10A ig.. ittis egyetlen dolog a cél a méret.
Tápegysegre jelen pillanatban gyári Samsung telefontöltőt gondoltam lecsupaszitva! Vagy itthon elő tudok állítani lényegesen kisebbet? ebből van itthon 25 db.

Minden ötletet meghallgatok

Ja igen a kapcsoló nem a szokásos magyar billenő.. ugyhogy valamennyi hely van benne!
(#) pipi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Hali!
Szerintem is 24V DC. De ki tudod próbálni, ha 12V-ot kötsz rá, nem fog meghúzni
(#) Wind-Storm válasza pipi hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Jó eséllyel ez már semmit sem fog csinálni, mert a mozgásérzékelős lámpát rosszul kötötték be, és egy vastag reléhez menő vezetősáv szublimált kompletten.
(#) HiMen válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Értem. Sajnálom. Gondolom valami kis ellenállást mérni kellett volna mindegyik láb között?!

Még az érdekelne, hogy mi lehet annak az oka, hogy először 20 MO -ot mérek és folyamatosan megy lefele a szám kb. 3 Mo -ig ?
(#) HiMen válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Köszi! Azt hiszem igazad van kárt már nem tudok benne tenni. Megnézem, mert kormos nem volt, hátha csak valami forrasztás.
(#) ferci válasza HiMen hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
"... folyamatosan megy lefele a szám kb. 3 Mo -ig " - ameddig be nem áll a műszer... a végérték a helyes, van egy kis átvezetés.
Írtam már, hogy sacc 90 ohm egy-egy tekercs nálam.
(#) bitmixer válasza Firefighter1 hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Mekkora lenne a fogyasztás 5V-ról? mert nagyon nem mindegy. A relét is erről az 5V-ról szeretnéd meghúzatni? Ha igen, milyen gyakorisággal/kitöltéssel?
Kész megoldásom van uC vezérelt, "okos" WC szellőztetőre, ami egy szokásos billenő gomb mögé van beépítve. Abban is relé kapcsol, bár nem 10 Ampert... 10 éve megy gond nélkül.
(#) Firefighter1 válasza bitmixer hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Szia!

Az 5 voltról csak NodeMCU menne meg a relé meghuzása! Az effektíve nem kapna nagy terhelést!
A 10A lehet hogy kicsit tulzó mert annyi a lakásba bejövő maximum is, és még egyszer sem lett levágva a biztosíték.
Csak azért mondtam annyit mert ha egyszerre megy az asszony hajszárítója meg a tv meg a mikró meg a villanysütő....

De az meg mondjuk hülyeség, mert a hajszárítót és a tv-t leszámítva minden nagyfogyasztó fixen van kötve!
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2019
(#) nedudgi hozzászólása Jan 21, 2019 /
 
Most látok először élőben optikai kábelezést.
A képen nyíllal jelölt csatlakozót szabad-e ideiglenesen megbontani arra az időre, amíg kihúzom a szerelődobozból? Mire kell ügyelni?

FTTH.JPG
    
(#) ferci válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 21, 2019 / 1
 
Elvileg úgy van szerelve, hogy a két vágott felület tökéletesen központos.
Lényeg, hogy piszok ne kerüljön oda addig sem.
(#) cmdnetwizard hozzászólása Jan 21, 2019 /
 
Sziasztok!

Mivel évek óta nem volt a kezemben páka, így visszaminősíteném magam kezdőnek, és szeretnék feltenni pár kérdést, emlékezetem frissítése gyanánt.

Szóval, a meglévő problémám, hogy van egy tápegységem, ami be és kikapcsoláskor érdekes tüskéket produkál. Ezt elkerülendő szeretnék építeni hozzá egy, az erősítőknél is használt koppanásgátlót, hogy a kimenő feszültség csak néhány másodperc elteltével jelenjen meg a kimeneten, viszont amikor kikapcsolom, azonnal oldja a relét, és vegye le a kimenetet.

Eddig végigböngésztem pár itt-ott fellelhető kapcsolást (pld. ezt), és igazából meg is tudnám építeni, de mielőtt ezt megtenném szeretném meg is érteni a működést, nehogy utólag jöjjek rá arra, hogy nem ez az ami kell nekem. Szóval szeretnék megkérni egy nálamnál okosabb embert, hogy homályosítson fel, hogy mire is van szükségem.

Odáig eljutottam, hogy a linkelt kapcsoláson felismertem az egyenirányító hidat, illetve a relé-fojtódióda-tranzisztor triót
Kettő között viszont még nem jöttem rá a megoldásra
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Szia!
A két dolog teljesen más. A linkelt kapcsolás késlelteti a hangszórók rákapcsolásást a végfokra, ameddig ott nem állandósul a kb. 0 volt, ami alapban a hangszóróra kerülne.
A tápodon pedig direkt kapcsolod a 230-at be és ki. Lágyindítóval se mennél semmire/sokra ebben a "tartományban".
Inkább ott keresd a "hibát", amit zavarhat a be-ki kapcsolás.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2019
(#) Epu2 válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Üdv! A Te szempontodból a greatz-nek nincs jelentősége. Nem kell. Olyan relét és tranzisztort kell alkalmazni, ami a tápod stabilizálatlan feszültségéhez van méretezve. Az elektrolit kondenzátor a késleltetést végzi a 100 kOhm-os ellenálláson keresztül. A zener tolja el a feszültséget, hogy a tranzisztor később kapcsolja be a relét. Kikapcsoláskor Az elektrolit kondenzátor és a táp közé kapcsolt dióda süti ki a kondenzátort, hogy kikapcsoljon a relé, mielőtt a stabilizált feszültség megszűnik. Amire szerintem figyelni kell az, hogy a zener feszültsége, valahol a maximális stabilizált feszültség és a stabilizálatlan egyen feszültség közé essen. Azért, hogy a relé előbb kapcsoljon ki, mielőtt a stabilizálás megszűnik.
(#) cmdnetwizard válasza ferci hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Én ezt a táp kimeneti oldalára szeretném rákötni, mármint a relét, hogy alapállapotban nyitott, ráadom a 230-at, úgy, hogy a táp kimeneti oldalán csak néhány másodperccel később jelenjen meg a stabil 5 volt. Visszafele pedig ugyan ez, azzal a különbséggel, hogy a 230 volt megszűnésével a relé oldjon, hogy a merülő kondik árama ne kerüljön a kimenetre.
Jelenleg rendelkezésemre áll 9 volt váltó, és 5 volt egyenfeszültség.

Bocsi ha rosszul fogalmaztam, rég alkottam már valami elektromosat
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 / 2
 
A reléd így se fog gyorsabban oldani, hogy a "tüskét" elkerüld... típustól függően van jópár ms szétkapcsolási idő, illetve a 9 volt táp megszűnés, a diódás -4k7-es elkó kisütés se olyan gyors, hogy mint a villám, leválasszon.
Tegyél a táp kimenetre párszáz nF kerámiát.
(#) cmdnetwizard válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Szóval ha jól értem, akkor az alapkapcsolás jó, csak személyre kell szabni?

Adott a 9V váltoáramom, azt egyenirányítom, lesz belőle kb. 12,7V (9×gyök(2) ? ), és innentől kezdve csak a zenerre kell figyelnem, hogy hova kell belőnöm a feszültségét?

Feltéve ha jól számoltam
(#) cmdnetwizard válasza ferci hozzászólására (») Jan 21, 2019 1 /
 
Kerámia mindenképp lesz az 5V-os ágon, de ettől függetlenül szeretném, ha a kimeneten később jelenne meg a feszültség, illetve hogy kikapcsolásnál a relé is lekapcsoljon.
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
A bekapcsolásra jó, de a kikapcsolást leírtam.
(#) cmdnetwizard válasza ferci hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Kikapcsolásnál főleg csak az okozza a problémát, hogy az 5V-os ágon rengeteg kondenzátor van alapból, így kikapcsolás után még mindig szolgáltat áramot, és ezt szeretném elkerülni
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 / 1
 
Értem... talán arra is megfelel, ha az a kis idő nem gond.
(#) cmdnetwizard válasza ferci hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Ennek örülök

Már csak a zener méretét kéne eltalálni, és ebben még egy kis segítséget szeretnék kérni

Mondjuk valószínű, hogy az egyenfeszültséget elszámoltam, mert a 12V-ból is csak 14,4V lesz, és nem 16
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2019
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
A zenerrel ne legyen gondod, inkább a 100 k lesz sok..a tranyó bázisáram elég lesz-e a bétája miatt.
Számolj visszafelé, mekkora reléáramhoz ( Ic ) mekkora bázisáram kell, az pedig a bétából jön ki - utána az ( Ut dc-8.2 ) volt/ Ib-ből jön ki az elégséges Rb, ami jelenleg 100 kohm.
Különös jelentősége nem lesz a csökkentésnek, max növeled az elkót, ha kevés az idő.
(#) Epu2 válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
A táp fix, vagy nem és hány voltos?
(#) cmdnetwizard válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Az alapja egy 9 voltos NYÁK trafó, szóval az valószínűleg fix, erre van rákötve egy 78S05-ös stabkocka, meg egy halom kondi, viszont mind a 9V, mind az 5V ki van vezetve, ezért gondoltam arra, hogy a 9V-ra kéne rákötni ezt, mert az nincs agyon pufferelve kondikkal, így ha megszűnik a 230, akkor a relé elengedhet, és akkor maximum a relé másik ágán valamivel (pár Ohmos ellenállással) kisütöm a kondikat. Mondjuk egy 10 Ohmos, 5 wattos ellenállás csak 500 mA-t enged át, így bekapcsolásnál ad egy minimális terhelést, míg felizzik a koppanásgátló, és kikapcsolásnál meg hamar kisüti a kondikat
(#) ferci válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Jan 21, 2019 / 1
 
Te is elköveted azt a hibát, amit sokan mások: filozofálsz, de nem csinálsz semmit..
Első lépcsőben rakd össze az áramkörödet a 100 µF nélkül és ellenőrizd le, milyen ellenállás kell a 100 k helyén, hogy a tranyó teljesen kinyisson, legalább Uce= 0.3 volt környékére.
Utána variálhatsz, hogy a 100 µF helyére mekkora elkó kell az általad kívánt bekapcsolási késleltetés eléréséhez.
(#) cmdnetwizard válasza ferci hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Megfogadom, a napokban össze fogom rakni

Köszönöm a segítséget
Következő: »»   3277 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem