Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3276 / 3947
(#) slimcolt hozzászólása Jan 19, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy EZEN A KÉPEN
az ellenállások a megfelelő helyen vannak?
Ezeket a soros ellenállásokat nem pont fordítva kellene elhelyezni?
Az RX bemenetek közvetlen közelében?
Ezek pontosan mit is csinálnak? Ha jól sejtem a vezeték induktivitása által okozott rezonanciát, lengéseknek a jóságát rontja le. Pl egy négyszögjelnél nem lesz túllövés az RX bemeneteknél.
Köszi a választ előre is!
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2019
(#) Bakman válasza slimcolt hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
5 V-os jelszinteket feltételezve a 25 V-os szupresszor dióda kb. felesleges alkatrészkidobás.
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Az RS-232 nem 5V-al működik.
(#) Bakman válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Hol van itt RS232? Csak TX és RX vonalak vannak, minden más takarásba bújt. Mindezek mellett az RS232 feszültségek tól-ig tartanak, nincs határozott szint.

RS232.jpg
    
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Rendben van, de a szupresszorok letörési feszültségei RS-232 átvitelt sejtetnek. A kép egyik forrása: Bővebben: Link.
(#) Bakman válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Ez rendeben is van, már csak az a kérdés, hogy az RS232 oldali eszközök milyen feszültségszinteket viselnek el, illetve milyen feszültségszintekkel hajtják a vonalat. +-5 V is bőven elég, nem kell +-25 V-os feszültségszinteket megütni.

Ha a vonalra kerülő túlfeszültség levezetése lenne a cél, akkor jobb lenne a szupresszorok elé és mögé is rakni egy-egy ellenállást.
(#) Pumuckli hozzászólása Jan 19, 2019 /
 
Sziasztok, olyan kapcsolást szeretnék csinálni, mint a normál asztali számítógép bekapcsolója. Normál esetben ki van kapcsolva mondjuk egy Arduino. Amikor megnyomok egy gombot, akkor bekapcsol és bekapcsolva is marad egészen addig, amíg mondjuk az Arduino kódjából egy lábra ki nem adom az 5V-ot. További nehézség (számomra), hogy 12V áll rendelkezésemre (autó akkumulátora).
Tehát több problémám is van:
1. 12V-ból 5V-ot kéne csinálnom
2. Ha megnyomom a gombot, akkor "bekapcsolva maradjon" az Arduino (nem kétállású kapcsolóval, hanem sima nyomógombbal)
3. Ha mondjuk egy IC egyik lábára 5V-ot adok, akkor kapcsolja ki az Arduino-t, de amíg az bekapcsolva van, addig a gomb további nyomogatása "figyelmen kívül marad".
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségeket.
(#) slimcolt válasza slimcolt hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Sziasztok,

Igazából a TVS dióda funkciója most nem érint engem, pusztán a soros ellenállások elhelyezése...
Amit szvsz az RX oldalra kellene tenni. De az RX lehetne akármilyen más input vonal is...
ITT EGY KÉP , a berezgést a vezetősáv induktivitása okozza, ennek a rezgőkörnek a Q-ját rontja le ez az ellenállás. A másik ábrán ez szépen látszik.
A kérdésem még mindig csak annyi, hogy ezeket az ellenállásokat a bemenet-hez kell közel tenni...?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2019
(#) slimcolt válasza slimcolt hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Egy kicsit keresgéltem. Tévedtem.
output damping resistor
(#) tbarath válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
1. 7805, vagy valamilyen olcsó stepdown konverter megteszi
2. érthető, de a megoldás függ a többitől
3. Nem igazán értem, hogy milyen IC lábára akarsz 5 Voltot adni. Ha jól értem akkor azt szeretnéd, hogy egy nyomógombos bekapcsolást szeretnél, és kikapcsolni az arduino-val sw-ből, és amíg megy az arduino addig a gomb ne csináljon semmit. Jól értem?
(#) Pumuckli válasza tbarath hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
3. Igen, pontosan.
Tulajdonképpen egy alap gépjárművédelmet szeretnék csinálni (lehet, hogy külön topic kéne neki), csak sajnos egyelőre az alapokkal is hadilábon állok. Jelenleg az autó "tulajdonságait" kihasználva szeretném megépíteni a szerkezetet. Röviden: Amikor kinyitom az autó ajtaját, akkor az utastér világítás bekapcsol (ez kapcsolná be magát az Arduino-t is, hogy addig ne fogyasszon áramot, ne merítse az akkumulátort). Ez a világítás kikapcsol 20 másodpercen belül, vagy ha visszazárom az ajtót. Tehát (ha jól értelmezem) öntartó áramkört kéne csinálni. Ajtónyitásra Arduino bekapcsol és elkezd futni rajta a program (ezt a részét megoldom). Két lehetőség van a futásban. Vagy nem történik semmi 2 percig (ekkor adná ki az egyik lábon a +5V-ot, ami kikapcsolná magát az Arduino-t), vagy egy RFID kártyával aktiválnám az indító rendszert. Amíg a kártyát nem olvasta ki, addig megszakítanám az indítást. Ha kiolvasta a kártya adatait és elfogadta azt, akkor ismét kikapcsolná az Arduinot, amint aktiválta az indító rendszert (az is "öntartó áramkör" lenne). És ezt az egészet az szakítaná meg, amikor kihúzom a kulcsot a gyújtáskapcsolóból. Első körben ennyit szeretnék, utána jöhetnének a finomságok (gps nyomkövető, gyorsulásmérő, gsm rendszer stb).
(#) Bakman válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
A "12V-ból 5V-ot kéne csinálnom" c. kérdésre annyira sok és egyszerű válasz létezik, hogy ilyennek fel sem szabadna merülnie ott, ahol indításgátlót tervez valaki. Ne érts félre, nem sértegetni szeretnélek de ez túl nagy falat elsőre. Nem lenne jobb sokkal egyszerűbb feladatokkal kezdeni?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2019
(#) tbarath válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Szerintem ne így csináld.
Egyrészt ne arduino-t használj, azon túl sok fölösleges "sallang" van. Másrészt járasd kisebb frekin és feszültségről, ettől drasztikusan csökken a fogyasztás: Bővebben: Link. És mindenféle enrgiatakarékos módokba lehet tenni a mikrokontrollert, ahonnan egy adott pin változására állított interrupt képes feléleszteni a uC-t.

És ez itt off, van neki topic-ja, várunk szeretettel itt: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2019
(#) Pumuckli válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Teljesen igazad van, nem sértegettél. Ezzel én is tisztában vagyok. Kb. tudom mi az a LED, mi az ellenállás és ennyi... Próbáltam keresni számomra emészthető leírást, ahol pár szóban leírják, hogy mi a kondenzátor, tranzisztor stb stb, és pár példán keresztül elmutogatják, de nem találtam olyat. Most berendeltem egy-két alap tranzisztort és kondenzátort és IC-t, hátha kísérletezéseken keresztül jobban megértem. Ha egyszer sikerül megértem a kondenzátor és tranzisztor működését, szerintem sokkal egyszerűbb lesz.
(#) Pumuckli válasza tbarath hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Rendben, átnézem a linkeket. Köszönöm.
(#) lgal hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
Sziasztok!


Adott egy fúrógép (nem az enyém, hanem az ismerősömé). Amikor próbálom gyorsítani-lassítani, akkor meg-meg áll, vagy szaggat. Ez lehet a kapcsoló hibája? Mennyibe kerül egy kapcsoló?

Még annyit el kell mondanom róla, hogy egy hálózati kábel lett rajta cserélve. A kapcsoló lehet rosszul bekötve?
(#) Bakman válasza lgal hozzászólására (») Jan 20, 2019 / 1
 
A kapcsoló szétszedésével és tisztításával, főleg a potenciométer részre koncentrálva, általában javítható a hiba. Szöszölős és odafigyelős munka, az alkatrészek, leginkább a rugók, szeretnek elugrálni.
(#) deak francis hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
Üdv.
Szeretnék készíteni valami módon ,persze ha lehetséges ,egy "elektronikus biztosítékot" reset gombal pèldául 230V/1A/A.C. Vagyis az 1A elérésekor aktiválodjon és az ugymond "reset" gombtol inicializálodjon. Minden infó jól jönne! Előre is köszönöm.
(#) killbill válasza deak francis hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Ezt úgy hívják, hogy kismegszakító...
(#) Epu2 válasza killbill hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Eddig csak 2 A-sel találkoztam. Van is.
(#) deak francis válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Szia. Tudnál adni egy kapcsrajzot vagy esetleg linket?
(#) HiMen hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
Elromlott kenyérsütőgép.
Van valakinek tippje mit nézzek még meg?
- Nem megy a motorja. A vezérlése jó, a relét kapcsolja, ha rövidre zárom (kiiktatom) a relét akkor sem megy a motor.
Utána már csak egy kondiszerű alkatrész van a motorig, de akárhogy nézem, olyan mintha mindkét lába ugyan arra a vonalra lenne forrasztva. A motorhoz 3 vezeték megy. (piros, fekete, fehér).
Égésnyom, sehol nincs.
(#) killbill válasza HiMen hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Első körben a motor három vezetékét meg kellene mérni Ohm-mérővel, hogy nincs-e szakadás. piros-fekete, piros-fehér vezetnie kell. Úgy érdemes mérni, hogy közben a motor nincs csatlakoztatva a panelhoz. Az a kondi szerűség meg valószinüleg segédfázis kondi. Annak műszerrel mérve szakadtnak kell lennie. Nem látom a gépet, de alap dolog lenne azt is megmérni, hogy kap-e feszültséget a motor, amikor a relé meghúz.
(#) ferci válasza HiMen hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Emlékeim szerint a motor fekete drótja menjen a nullára, az 1.5 µF-os kondi ( mérd meg a kapacitását ) a piros -fehér drótok közé és forgásiránytól függően a fázis vagy a pirosra, vagy a fehérre.
A tekercsek 90+/-5 ohmosak ( az én motoromban ).
(#) slimcolt válasza Pumuckli hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
LTspice-t javaslom. És még venned sem kell hozzá semmit.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2019
(#) Wind-Storm hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
Helló!

Ennek a relének hány V-os a behúzótekercse, és DC vagy AC?

tekercs.jpg
    
(#) HiMen hozzászólása Jan 20, 2019 /
 
killbill, ferci köszönöm!

Lehúztam a motorról a kábelt és rámértem:

Piros - fehér : 230 Ohm
Fehér - fekete : 3 M Ohm
Fekete - piros : 3,8 M Ohm

A mega Ohmos mérések kb 20 M -nál kezdődtek és lassacskán ment le a szám a multiméteren 3 és 3,8 M -ra.

A kondi 0,1 mikro Farádos. Nem vezet át a szakadásmérővel, de kimérni nem tudom a kapacitását, mert még sose mutatott nekem semmilyen értéket a multiméterem semmilyen kondira. Szóval szerintem nem tudom hogy kell mérni...

A motort nem lehetne egyenesen direktbe bekötni és kipróbálni valahogy? Csak nem tudom milyen feszültségen, egyen vagy váltóáramon üzemel-e? Nem látok rajta semmilyen jelzést.
(#) Epu2 válasza HiMen hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Ezen a motoron nem kell már semmit mérni. Szakadt. A kondi meg gyanús, hogy szintén.
(#) vargaf válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jan 20, 2019 /
 
Következő: »»   3276 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem