Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3295 / 3949
(#) kendre256 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Elég egy antiparalel dióda is, csak jobban fog "brummogni".
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
LTV814, K814, PC814. Több néven megtalálható. A pontos típus nem kritikus, kb. bármelyik jó, amelyikben két LED van antiparallel kötve.

Lehet az optocsatoló elé rakni Graetz hidat csak felesleges anyagpazarlás.
(#) nedudgi válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Ne zavarj össze!
(#) Bakman válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Még az sem kell, nincs a "primer" oldalon kondenzátor. Mértem oszcilloszkóppal, 200 mV alatt van a kimeneti jel hullámosságának maximuma az általam mutatott összeállításban.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) tbarath válasza jdani hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Ha nem kritikus a feladat (UPS, ilyesmi), akkor nem kell ide Greatz, se a "kétirányú" opto. Ha egyszer jön az optótól egy - kapcsolástól függően - magas vagy alacsony jel, akkor elmented a timer értékét egy változóba. És ha ez a változó nem frissült mondjuk 20 ms óta, akkor elment az áram.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Az a következő feladat lesz, haladjunk lépésenként. Nem lenézve jdanit, de nyílván ha ezt meg tudná oldani egyszerűen, programból, fel sem merült volna a kérdés. Mindenki elkezdi valahonnan, majd idővel visszatérünk a témára amikor rutinosabb programozó lesz.
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 10, 2019 / 2
 
Én arra írtam, hogy "bármilyen optocsatoló" használható, csak graetz-el. Ha "sima", egy LED diódás optocsatolót használ, ahhoz kell legalább egy dióda, hogy a záróirányú feszültség ne tegye tönkre az optocsatoló LED-jét.
(#) nedudgi válasza jdani hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Íme...
(#) Bakman válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 10, 2019 / 1
 
R3: 22 kΩ
(#) nedudgi válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Pontosabban:
(#) jdani válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Tehát ehez a kapcsoláshoz használható 1LEDes optocsatoló is, ami megtalálható pl tápegységek primer-szekunder oldalán?
R1-R2 teljesitménye elég 0,6W, vagy kell 2W?
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
1: Igen.
2: Kell a 2W, leginkább az átütési szilárdság miatt.
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Megpróbálom, köszi.
(#) Lamprologus válasza jdani hozzászólására (») Márc 11, 2019 / 1
 
Egy energiatakarékosabb megoldás.
(#) Teaway válasza jdani hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Esetleg mindkét 47k helyett teszel 2x22k-t sorba kötve, akkor elég a 0.6W-os.
(#) jani1987 hozzászólása Márc 12, 2019 /
 
Kibontottam a tévéből a trafókat de nem tudok semmit róluk. A gugli most nem volt haver. Hogy tudnék konkrét adatokat nyerni?
(#) nedudgi válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
A tévé típusszáma alapján keresd meg a tévé kapcsolási rajzát.
(#) jani1987 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Ez már újabb (távirányítós) típus volt. És mivel sérült a képcső így már korábban megsemmisítettem a burkolatot.
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Szia!
Azért a tápegység nyáklapja meg van? Azon van egy kontroller IC, nézd meg a típusát.
(#) tbarath hozzászólása Márc 13, 2019 /
 
Sziasztok,

Feszültségkülönbséget szeretnék erősíteni, legyen ez pl. 10 mV, és ezt szeretném egy ADC által értelmezhető, mondjuk 1V nagyságrendre erősíteni. Opamp, kivonó alapkapcsolás, sima ügy. De az opamp feszültségtartományán kívül is mérnék, pl. 5V single supply opamp használatával akár 30V körül is (pl. 30V és 29,99V), szóvan a nem invertáló bemenetre feszültségosztó kell.
Az opamp kivonó alapkapcsolásnak erősítéssel komoly feszültségfüggése van. 100k/10k (inv) és 68k/10k (noninv) osztókkal 3,99V és 4V különbségéből 165 mV lesz, 0V és 0,01V különbségéből pedig 1,4 mV, ami nyilván nem felel meg.
Szóval most azt a megoldást látom, hogy először csinálok egy kivonó feszültségcsökkentő fokozatot (68k/10k mindkét bemeneten), majd ezt erősítem egy második fokozatban.

Nincs erre valamilyen frappánsabb megoldás?

Köszi,
Tamás
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Megvan.
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Nagyon ilyen szaga van, de jó lenne tudni egy sassziszámot is.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Vannak nagyobb felbontású külső ADC IC-k, az nem megoldás?
(#) Kovidivi válasza tbarath hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Szerintem használható lenne egy különbség erősítő (differential opamp) kapcsolás.
Az opamp mindkét bemenetén van feszültségosztó, így a 30V sem okoz gondot (egyik osztó alsó tagja GND-n van mindig, a másik osztó alsó tagja pedig GND és 1V között lesz, ha 1V lesz a maximális kimenő feszültsége az IC-nek). Én (és az ImaxB6 töltő is) hasonló módon mérem a 4S lipo pakk összes cellájának a feszültségét, az IC-t 5V-tal táplálva.

dxFKDl.jpg
    
(#) Chipmunk1960 válasza zaza99 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Szerintem semmivel, de kidobott haj-vasalóban találsz ilyet dögivel.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Nem tudom mire szeretnéd használni, de hálózati trafóként (TV nélkül) eléggé macerás...
(#) Chipmunk1960 válasza nagym6 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Az 54 -es sorozat a katonai kivitel volt. Igen, szélesebb hőmérséklet tartoményban működött. A 84-re már nem emlékszem.
(#) (Felhasználó 1947) válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Régi Waltham/Videoton TV hálózati SMPS trafója.
Egy másik készülék javításához használható, habár szervizes pályafutásom során sosem láttam ilyet tönkremenni. Mint írtam kapcsolóüzemű táp trafó, ráadásul pottingolt kivitel.
Így, alkatrészként nem lehet használni semmire, maximum kutyát dobálni jó.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Ha meglesz az áttétel akkor kis teljesítményű belső táp. Még nem kerek az elképzelés.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2019 /
 
Itt linkelte az oldal a HEStore-ról a MCP4921-E/P ADC-t, tök jó lenne, de 770 Ft. Az egész kapcsolásra nem tervezek ennyit költeni
Ezzel a 12 bites ADC-vel 1V referenciát beállítva kapnék kb. 0,24 mV felbontást, míg az említett 10 mV jel egy 47k/10k diff. "erősítővel" lenne 2,12 mV, 68k/10k osztóval 1,47 mV, a pontossága elég gyér. Ha pedig elkezdek tized- vagy századvoltos szinten referenciát beállítani, akkor kezdhetek szívni a stabilitással és a zajszűréssel...

Kovidivi,
Én is diff. opamp-ot használok, kivonó alapkapcsolás néven találtam meg a neten magyarul, ezért írtam így. Épp az a bajom, hogy ha feszültségosztóval csinálom, akkor ez nem erősít, hanem csökkenti a jelent. Az ábrán szereplő elnevezésekkel Rf=Rg=10k, R1=R2=68k osztót használva a 10 mV feszültségkülönbségből lesz 1,47 mV.
Ha pedig erősíteni is próbálok, azaz az R1/R2 kell variálni, pl. R1=100k és R2=68k osztókkal 20V és 20,01V különbségéből 822 mV lesz, míg 0V és 0,01V különbségéből 1,41 mV.
Szimulátorban játszottam azzal, hogy először mindkét bemenetet leosztom (egy 68/10 osztóval a föld felé), aztán erre egy nagyobb gain-nel rendelkező diff erősítőt, de az se tűnik túl jónak.
Következő: »»   3295 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem