Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 8 Ohm-ról 4 Ohm-ra
 
Témaindító: picigábor, idő: Aug 5, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 7
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Gyári javított, vagy gyári gumiszélű? Ezekben alapból HA20-402 volt /1014-1018 jelzéssel.

A 8 ohmos erősítő miatt nem kellene feltétlenül alakítanod, elé lenne egy hangsugárzóval sorosan kapcsolt 2,2R.

Viszont a hangváltómódosítást érdemes lenne megcsinálni, nagyon hangos a közép és a magas, és a töréspontok is rossz frekvencián vannak gyárilag.

És nagyon szívesen.
(#) zolyma válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Javított is van, meg nem tudom, gyárilag gumiszélűt raktak e bele, de szerintem gyári, vagy nagyon szépen javított!
Sok videoton dobozom volt, most csak 7 van meg pár hangszóróm hozzá és azért érdekelt a dolog.
Hangváltóikba még sosem piszkáltam, majd ránézek azokra is akkor, kíváncsi vagyok a változásra.
Lehet így 4 ohmosan megcsinálom a változtatást és egy gyári dc2002 vel össze hasonlítom, a hangszóró készlet ugyan az nem?
A 2,2R-t csak a mély elé vagy a hangdobozon kívülre gondoltad? Az csak fűteni fog nem?
(#) P_Laszlo válasza zolyma hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Hát az ellenállás nem szól, az tény.

Piszkálni én sem, de rengeteg elrontott gyári hangváltót terveztem újra, normálisan.

Ha habszélű, akkor csak javított lehet. Minden hab membránszél elbommlik 10 év alatt. A HA20-402 elvileg végig habszéllel készült.

A 2002 is érdekes állatfaj. Ott a magashangszóró szólt ellenfázisban, gyári állapotban.
(#) Inhouse válasza zolyma hozzászólására (») Márc 9, 2019 /
 
Semmit nem írtál arról, hogy már vannak 8ohmos hangszóróid. Amúgy csak a dobozod lenne a projekthez, amit elég értelmetlen átalakításnak hívni.
(#) P_Laszlo válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Félreértetted, csak a mélyeket kell cserélni, meg a hangváltót átalakítani. Nem csak a doboz marad meg. ))
(#) Mohooki hozzászólása Márc 20, 2019 /
 
Sziasztok!

Van 4db 4ohmos hangszóróm, ebből 3db 2 utas.

80W RMS 4 ohm, kétutas, 50-23000Hz, 90dB,ovális 4/6"
30W RMS 4 ohm, kétutas, 70-22000Hz, 92dB, 100mm
30W RMS 4 ohm, kétutas, 120-20000Hz, 86dB, 81mm
100W MAX, 4 ohm, mélyközép/soros kondenzátorral, 135mm (Stealth - ezt régebben vettem, nem tudok pontosabb adatokat)

Az erősítő 4 ohmos. Hogy kössem be ezeket úgy, hogy a legjobbat hozzak ki belőle?

A ládában lesz még egy 200mm-es mélynyomó is, de még nem döntöttem el hogy zárt vagy reflex, viszont ez külön erősítőről megy majd hangváltóval, ami szintén 4 ohmos, szóval ez nem gond. A ládát kintre tervezem, tehát nem lakásba lesz.

Szóval a kérdés a 4 kisebb hangszóróra vonatkozik.
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 20, 2019 /
 
Mono rendszerben kettőt-kettőt párhuzamosan, majd a két párhuzamosan kapcsolt egységet sorosan.

(H1 || H2) + (H3 || H4)

A legjobbtól ez nagyon messze van, de szólni azt fog.
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 20, 2019 /
 
Igen, ezt a számolást ismerem. Természetesen stereo lesz. Szóval úgy tervezem hogy a 4-ből kettő előre néz a másik kettő 45 fokban befele fordítva hangfalanként. Egyébként mi a gond ezzel?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2019
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 / 1
 
Akkor nincs megoldás. Se 4 ohmod nem lesz, sem normális hankgép. Itt gyakorlatilag csak gond van, semmi más.

Mire gondoltál azzal, hogy
Idézet:
„"45 fokban befele fordítva"”
?

Nyilván st. hangsugárzópárt úgy lehet készíteni, ha oldalanként egyforma hangszórókból épül fel, ahogy sorosan kapcsolni is csak teljesen egyforma hangszórókat lehet, és ha a hangforrások távolsága a lesugárzott frekvencia hullámhosszával összemérhető, már eleve nem szólhat jól, ezért oldalanként maximum egy magashangszóró engedélyezett.
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Jaaaaj... azok a hangszók egy hangfal tartalma. Mindenből kettő van. Lesz jobb oldali hangfal, meg baloldali. Mindkét hangfal fogja tartalmazni a fent felsorolt hangszórókat. Így már világos? A négy hagszóró úgy lesz elhelyezve mindkét hangfalban, a felső részén középen egymás alatt lesz 2, aztán párhuzamosan mellette a hagfalak közelebb eső részén szintén egymás alatt lesz a másik 2, amik viszont nem előre sugároznak, hanem 45 fokban döntve. Szóval ha a baloldali hangfallal állok szemben, akkor a jobboldali láda befele fordított hangszórói is rám néznek, így tökéletesebb lesz a sztereo hatás bármilyen szögből.
(#) Inhouse válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Idézet:
„így tökéletesebb lesz a sztereo hatás bármilyen szögből”

Fő az optimizmus. Különböző hangszórók soros vagy párhuzamos kötése még ha azonos impedanciájúak is, megjósolhatatlan eredményt jelent. Mi a fenének egy hangfalba sok különböző hangszóró? Meg 45fok...ezt honnan vetted?
(#) P_Laszlo válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Dehogy is megjósolhatatlan. Aboszolút kiszámítható az eredmény.
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Idézet:
„Van 4db 4ohmos hangszóróm”
Tehát 8 darab, 4 pár.
Akkor megvan a 4 ohmos terhelőimpedanciád oldalanként. A többi nem változott.

Szerintem itt st. képről nem lehet beszélni. Viszont lesz négy újabb frekvenciád, ahol kioltás várható.

Korrekten úgy lehet megcsinálni, ha ugyanazt a tartományt nem akarod kölönböző hangszórókkal lesugározni, ha viszont az a fontosabb, hogy minél hangosabb legyen, akkor nyugodtan tartsd meg mind a négy pár hangszórót.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2019
(#) Mohooki válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Van egy gyári hifim és ott vannak a 45 fokos hangszórók. Igaz hogy csak 2x125w RMS, de gyönyörűen szól és jó nagyot. Van rajta egy olyan funkció is, hogy L+R vagy L-R és ilyenkor óriási különbség hallható a befordított hangszók variálásával. Oké én ezt nem tudom kihozni belőle, viszont a befordított hangszórók nagyon jó hangzást adnak ha mondjuk nem konkrétan fotelból hallgatod a kemény zenét. A gyári ládákat nem szeretném kitenni az udvarra, ezért próbálok hasonlót legyártani. Ja és igen, 4 pár 4 ohmos hangszóm van, meg 1 pár 20 centis mély, amihez már van freki váltóm is.
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Attól hogy gyári, nem feltétlenül lesz valami jó. Sőt, a legtöbb baj, műszaki szempontból, a gyári HiFi hangsugárzókkal van.

Mozis háttér hangsugárzóknál jött be ez a módszer, de igazából csak egy effekt, nem egy korrekt megoldás. Főleg különböző hangszórókkal.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2019
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Na mégegyszer: van gyári hifim és tökéletesen szólnak a hangfalai, de nem akarom kirakni az udvarra sem a főegységet, sem a hangfalait. Igen az L+R/L-R effekt és bizony nagyon korrekt megoldás. Nekem bejön. Ezért próbálok hasonlót legyártani, mert a gyárival nagyon megvagyok elégedve. Persze az effektet nem fogom tudni létrehozni, viszont megfordult a fejemben hogy teszek majd egy próbát és a befele fordított hangszórókat surroundban fogom bekötni.
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Azt hittem tanácsot kértél, és nem vitatkozni szeretnél. Nyilván én tudom, hogy mit, miért írok, és természetesen ez a megoldás több problémát is okoz, az egyik, amit már említettem, a pozíciófüggő kioltások megjelenése. Az semmiképp sem korrekt, ha a középtartományból akár egész oktávok hiányoznak.

Szóval, szerintem, tekintsünk el attól, hogy megpróbálj meggyőzni arról, ami nem létezik. Azt elhiszem, hogy neked tetszik így, és nincs is azzal semmi gond, ha így készíted el, csak szóltam, hogy tudd, mivel jár ez.

Amit lehetett, hozzátenni jobbító szándékkal azt már leírtam, igazából túl sokat ezen kívül nem lehet már segíteni, ha nem változtatsz a koncepción.
Ha az eredeti kérdésed nézzük, a bekötéssel túl sokat nem tudsz javítani rajta, a két lehetséges verzióból az a valamivel jobb, amit leírtam.
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Dehogy vitatkozom, természetesen infót kértem. ... és sosem próbálok meg meggyőzni senkit arról ami nem létezik.
Gondolod hogy a középtartomány hiányos volna?
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Mi jelent az a "pozíciófüggő kioltások"?
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Mindkettő ugyanarra a jelenségre utal, amit a második válaszomban említettem, amikor megkérdezted, hogy mi a gond ezzel. Aztán még utána is többször visszatértem rá. Amúgy ne érts félre, vitatkozni lehet, csak most, és ezekkel pont nem tudunk.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2019
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Tehát ha pl. sorba kötök egy 30 meg egy 80W-os hangszórót, az gáz? Mi történhet?
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Ez már egy harmadik, az előzőtől független probélma, amit eddig nem is említettem, mert a wattok annyira nem lényegesek egy hangszórónál, de nyilvánvaló, hogy a 30W-os, elektromos terhelhetőséget vizsgálva, nagyon könnyen tönkre tud menni, a két sorosan kapcsolt hangszóróra jutó, akár 45-50W* bemenőteljesítmény mellett is.

* Természetesen a 30W feltételeinek megfelelően számított a 45-50W is
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
A 100 wattosra sajnos csak a max terhelhetőség van feltüntetve. Gondolom a zenei olyan 50 körüli lehet. Ha a soros kötést fogom alkalmazni, akkor ezzel fogom a 80W-osat összekötni. De megfogom próbálni a 4 sávos erősítőt úgy rákötni, hogy az előre néző bal 2 és jobb 2 hangszórót párhuzamosan egyenként minden sávra, mindehol marad a 4 ohm, a befelé nézőket pedig - a 2 alsót a két szembe néző alsóval, a két felsőt a két szembe néző felsővel - surroundba. Állítólag ez a módszer nem igazán változtat az impedancián.
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Nekem ebből nem világos, hogy mit szeretnél csinálni.

Ui: És szerintem nem egészen érted, hogy egy elektrodinamikus hangszóró impedanciája nem fix érték, frekvenciafüggően változik, a paramétereinek megfelelően. Ha meg kétutas dualcc hangszóróról van szó, akkor a váltás is alakít rajta.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2019
(#) Mohooki válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Majd lerajzolom.

Olvastam róla és sosem fix, de a grafikonokon amiket láttam, az értékek felfele szoktak menni. Aztán itt van még a kábel méretezés is ami befolyásolja, meg egy rakás cucc, de ennyire már nem akarok belemerülni.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2019
(#) Inhouse válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
De mi a cél? Az udvaron akarsz bulit tartani a meglevő cuccokból, de magában mindet kevésnek érzed? Az udvaron minek a korrekt sztereó kép? Ha ezeket nem akarod kivinni az udvarra, akkor mit is akarsz? Szétszedni őket és új dobozba rakni a szedett-vedett hangszórókat, mindegy, hogy különböző méretűek, gyártmányúak, karakterisztikájúak?
(#) P_Laszlo válasza Mohooki hozzászólására (») Márc 22, 2019 / 1
 
A kábel pont nem befolyásolja. Ha igen, akkor rossz a kábel. A dobozba építés viszont igen.

Ok, próbáljuk meg rajz alapján. Mert én ennél elvesztettem a fonalat.
Idézet:
„4 sávos erősítőt úgy rákötni, hogy az előre néző bal 2 és jobb 2 hangszórót párhuzamosan egyenként minden sávra”


A surroundba kötés alatt a két st. csatorna különbségjelére gondolsz?

Az imp. értékek nem mennek sehova. Vannak minimumpontok, és rezonancián csúcsértékek. Viszont, soros kapcsolásnál a teljes körben azonos áram folyik, ezért azon a hangszórón esik nagyobb feszültség, és nagyobb teljesítmény, amelyiknek nagyobb az impedanciája adott frekvencián. Ezért nem lehet eltérő komplex impedanciákat sorosan kapcsolni, ha azok épp hangszórók.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2019
(#) P_Laszlo válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Van 10 darab hangszórója, amiből összerakna valamit, dipol/bipol módon. Azért nem biztos, hogy ilyen csúnyán kell fogalmazni.
(#) Inhouse válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Azt nem értem akkor, hogy mi nem kerülhet az udvarra. A szedett-vedettet nem a minőségre értettem, hanem arra, hogy a névleges impedancián kívül semmilyen módon nincsenek egymáshoz igazítva, míg egy hangfal tervezésénél ez igencsak az első lépések között van. Az igények sokkal komolyabbnak tűnnek, mint a jósolható eredmény, úgy, hogy a cél is ködös.
(#) P_Laszlo válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
A meglévő gyári HiFi hangsugárzói. Végülis a 4R sem biztos, hogy az egymáshoz igazítás miatt van, lehet, hogy csak a véletlen műve.

Nyilván zavaros lesz párszáz Hz fölött, és sok más baja is lesz, de valószínűleg hangosabb, mintha háromutasat készítene ugyanezekből. Ha utóbbi a fontos (+hangnyomás), akkor szerintem teljesíthető a cél.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2019
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem