Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   139 / 178
(#) nedudgi válasza xyzxyz hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
Nem. A ténylegesen eldisszipálható teljesítményt a melegedés, a réteghőmérséklet szabja meg.
A kereskedelemben a 300mA környékén működtethető LED 1W kódszámot kap, a 700 mA-s 3W, az 1A körüli pedig 5W.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2019
(#) nedudgi válasza xyzxyz hozzászólására (») Márc 16, 2019 /
 
A 3W használható 1W helyett, fordítva nem. A hatásfok ezrelékes nagyságrendben ugyab, de jobb lesz.
(#) xyzxyz válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Na, megtörtént a műtét. Leszedtem a kis ledeket (4db)amik párhuzamosan voltak kötve és 1db ellenállás vigyázta őket. Sajnos elfelejtettem megmérni. Simán betettem a nagyobb ledeket, faragtam amit kellett és működik szépen. Így párhuzamosan a 4led és a kis ellenállással a multiméter most 0,2A mutat, a fényerő nincs kihajtva, de szépen világítanak. Összeépítve az egész lámpa most picit több fényt ad, mint a régivel de a ronda kék fény helyett igazán sárgás meleg. Öröm van.
Egyébként a led simán rákötve a 18650-re multiméterrel mérve (tehát akármennyi elenállással sorosan) 0,55A-nél már nagyon meleg. 1perc üzem után bőven 100fok feletti a hátsó lemezkéje. Tehát hűtés nélkül nem használható csak mélyen alulhajtva.
(#) Koncsar hozzászólása Ápr 10, 2019 /
 
Sziasztok!
Valaki tud olyanban segíteni, hogy már a 8. ik darab 11W os edison féle Osram LED lámpát viszem vissza és cseréltetem ki. 2400 forintos lámpa. Már arra gyanakodtam, hogy nem tetszik neki a házamban lévő 245 Volt feszültség. Mivel lehetne a hálózati feszültséget a lámpa előtt valahogy csökkenteni?
(#) nedudgi válasza Koncsar hozzászólására (») Ápr 10, 2019 /
 
A legtöbb esetben nem a hálózati feszültség sok, hanem a lámpa hűlése elégtelen.
A feszültség csökkentése nem segít semmin, a kapcsolóüzem tápegység elég széles határok között állandó teljesítményt küld a LEDekre.
(#) Tomi111 válasza Koncsar hozzászólására (») Ápr 10, 2019 / 1
 
Szia! Csatoltam képet, hogy esetleg hogyan próbáld meg csökkenteni! Egy ekkora lámpához bőven elég egy 1,5-2W-os kis trafó. Még lehet a kapcsoló alá is befér a dobozba, bár nulla kell neki, esetleg a lámpába elfér.
(#) nedudgi válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 10, 2019 /
 
Bár konkrét típust nem említett senki, de egy feltételezhetően 100V-260V bemeneti feszültségre tervezett, kapcsolóüzemű áramgenerátorról lehet szó, a 2400Ft ár, és Osram márkanév alapján. Ilyenkor bármit csinálunk, a szabályozás ugyanakkora teljesítményt juttat a LEDekre.
(#) Tomi111 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 10, 2019 /
 
Persze akkor nem ér semmit a csökkentés. 100V-ról is ugyanakkor áramot kap a LED. van itthon Osram LED lámpám, bár ez csak 7W-os, de ezen 220-240V felirat van. ( nem próbáltam kisebb feszről ) Csatoltam a képét.
(#) nedudgi válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 10, 2019 /
 
Szerintem akkor érdemes folytatni, ha közelebbit tudunk a lámpákról, és búrájukról.
(#) Aggódó hozzászólása Ápr 11, 2019 /
 
Üdv a tagoknak!

Szeretném leírni problémámat egy frissen vásárolt led izzóval kapcsolatban. Röviden hozzáteszem, hogy tegnap óta nem kapok választ ezen egyszerű kérdésre, már írtam 4 boltnak, de rendelési számot kértek, válasz semmi. Szóval a kérdésem, amire itteni ledes kollégák biztosan tudják a választ az, hogy egy frissen vett 16w-os (100w) E27 Led, miért búg közelről, és miért van már pár perc után úgy felforrósodva a hátulsó 2/3, hogy nem lehet megérinteni? Ez hiba, vagy szokjam meg, mert a LEd izzók bizony ilyenek? Elnézést a kezdő kérdésért, de ez az első led izzónk a házban, és félünk, hogy kigyullad valami...Amúgy egy SnowCone Izzóról van szó.
(#) nedudgi válasza Aggódó hozzászólására (») Ápr 11, 2019 /
 
A kérdés nem egyszerű.
Nem ismerjük az üzemeltetési körülményeket, hőtűrő képességedet, és a "közelről búg" sem egyértelmű.
16W elektromos teljesítménnyel forrasztópáka is létezik, ami akár 250°C is lehet. Ha nem tud hűlni, elég forró lesz a villanykörte.
A búgást nem tudom hova tenni, okozhatja gyenge mechanikai kivitel is, de lehet, hogy túl jó a hallásod.
(#) Aggódó hozzászólása Ápr 11, 2019 /
 
Jó, de akkor, hogy jobban közelítsünk a megfejtéshez, kérdezem, hogy egy ilyen izzónak körül-belül mennyire szabad max felmelegednie, már az üveg utáni részének. Mert az nagyon forró, illetve egy asztali lámpába van benne, amiben tény, hogy csak a körte led vége lóg ki, de ha betekerem egy csillárba, "szabadon" is ugyanúgy melegszik. A baj az, hogy ha ebben az asztali lámpában csak pár hónapig bírja, akkor nagyon nem jó befektetés. Inkább úgy kérdezem akkor hogy ezek a 10 w feletti ld körték teste eleve ennyire melegszik, vagy én fogtam ki egy selejtet a százból?
(#) nedudgi válasza Aggódó hozzászólására (») Ápr 11, 2019 /
 
LED világításra egészen más kialakítású lámpákat érdemes használni, mint a hagyományos villanykörtékkel. Az izzószálas villanykörte olyan üzemi hőmérsékleten dolgozik, amin a LED nagyon hamar elpusztul. Szabad légmozgást kell biztosítani, megfelelő hűtőfelülettel.
Nem a célra tervezett lámpa még egy 3W körtét is elpusztíthat.
(#) Kovidivi válasza Aggódó hozzászólására (») Ápr 11, 2019 /
 
Mérd meg hány fokos a legforróbb rész. Én 55-60fokC-ra tippelem abból, hogy nem lehet megfogni. Ilyen hőmérsékleten 1 év alatt simán kiszáradnak a kondik.
(#) Aggódó hozzászólása Ápr 11, 2019 /
 
Nem zárt a lámpatest, a búra felül rácsos szerkezetű, valamennyit ott tud szellőzni, és maga a led rész a körtének ki is lóg belőle. Megmérem.
(#) Epu2 hozzászólása Ápr 11, 2019 2 /
 

Hova tévedtem? LED izzó, körte. Egy diletánstól is furcsán hangzik, de többé, kevésbé szakembertől...
(#) Aggódó hozzászólása Ápr 11, 2019 / 1
 
epu amíg ezeket az emotikat kikerested főzhettél volna egy kávét, vagy 5 perc futás is hasznosabb a semminél.
(#) Bakman válasza Aggódó hozzászólására (») Ápr 11, 2019 /
 
Melegszik az összes. A kérdés csak az, ez mennyire csökkenti az élettartamát, azt pedig az idő fogja megválaszolni. Én Tungsram és Osram fényforrásokat vettem, bírják, közelről meghallgatni még nem jutott eszembe.

Javasolni szoktam, ahol lehet, E27-es (vagy E14) foglalatú lámpatestet szereljenek fel, abban gyorsan lehet körtét cserélni, lévén semmi sem örök.

Ez az egész LED-es fényforrás mizéria, eltekintve egy-két híresen gyenge konstrukciótól, olyan, mint annó a HDD volt. Mindenkinek volt kedvenc és utált márkája, tapasztalatok alapján. Ha összeszedtél 20 embert, minden márkára jutott jó és rossz pont egyaránt, kb. döntetlenre jött ki az eredmény.
(#) layzi hozzászólása Ápr 12, 2019 /
 
Hello.
Szeretnék építeni egy ledes fényt. 12-15v közötti fesszel, minimum 5 és maximum 15 smd led rákötése lenne a cél (működjön 5 leddel s 15el is, amik egymás mellé lennének építve és az 1-15-ig ledek egymás után villanának fel, de nem hirtelen hanem fénnyel erősödve. Elsö led nullárol a max fényeröig amikor kivilágosodott jönne a következő led. A 15 led kivilágosodási ciklus kb 3-4mp lenne. Nem tudom érthető e
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2019
(#) mikrodigit válasza Aggódó hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Nemrég cseréltem a lakásunkban az izzók egy részét LED-ekre. Mivel a családban már volt, akinél hamar tönkrementek ledes "izzók", megmértem az általam választottak néhány paraméterét, többek között a hőmérsékletet infrahőmérővel a legmelegebb részén, szabad levegőn.

Típus Teljesítmény Ekv. izzó Hőfok Élettartam Garancia
V-Tac VT-209 9 W 55 W 76 C 30.000 óra 5 év
Philips CorePro 7,5 W 60 W 74 C 15.000 óra 3 év
Philips CorePro 10,5 W 75 W 71 C 15.000 óra 3 év
V-Tac VT-265 (A++) 6,5 W 60 W 62 C 30.000 óra 5 év
V-Tac VT-2049 (A++) 9 W 80 W 59 C 20.000 óra 2 év (filamen)
Osram CLA60 8 W 60 W 56 C 15 000 óra 4 év (filamen)

Melegedés szempontjából számít a hatásfok (>100 lumen/W, ill. A++ besorolás), az üvegbúrás filamen lámpák valószínűleg jól hűlnek.
Érdekes, hogy a gyártók által megadott élettartam és garancia adatok, valamint a hőmérséklet között nem látszik összefüggés.
Próbáltam rákeresni, de csak a Philipsnél találtam hőmérsékleti adatot, eszerint a 85 fokos búrahőmérsékletet nem szabad túllépni.
(#) kaqkk válasza layzi hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
És mi a kérdésed ? Itt egy téma ahol az általad elképzelt effektet már sokféleképp megvalósították
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2019
(#) nedudgi válasza mikrodigit hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Kis kiegészítés.
A világításra használt (fehér) LED élettartamát leginkább a réteghőmérséklet befolyásolja. Ráadásul a helyzetet bonyolítja, hogy mit értünk élettartam alatt. Egy nagyteljesítményű LED élete során a fényerő folyamatosan csökken. Ennek fő oka a fénypor, amivel a csipet beborítják, lassan elöregedik. Minél magasabb a hőmérséklet, annál hamarabb. Ezért a réteghőmérsékletet érdemes 80°C alatt tartani. Kevés olyan kivitel van, ahol a körte burkolata, és a félvezető között a gyengénél jobb hővezetést használnak, így 20°C feletti hőmérsékletkülönbség is előfordulhat. Ezt megfejeli a lakásokban fellelhető lámpatestek sokasága, a felül, vagy teljesen zárt búrákkal, ahol normális hűlés esélytelen. Így ne csodálkozzunk azon, hogy aránylag rövid idő alatt tönkremegy egy LED-es villanykörte.
A Philips szeret erősen túlozni a LED hőmérséklettűrését illetően, nem mérvadó. Én nem hiszem, hogy annyira különleges hőtűrése lenne a termékeiknek.
(#) proli007 válasza layzi hozzászólására (») Ápr 12, 2019 /
 
Hello! Érthető, csak néhány dolog nem.
- Ráadod a tápfeszt és ha "felfutott" a sor, akkor mi történik? Folyamatosan ég, míg tápfesz van?
- 15 Led esetén szerinted látható a fényerő növekedés Led-enként? Szerintem már 5-nél is necces..
- 5-nél is 3-4sec alatt fut végig a sor és 15-nél is?
(#) layzi válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Köszi megnézem.
(#) layzi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Igen ez lemaradt. Amig van táp addig világít. Több lednél nem baj ha kicsit hosszabb az idő, de nem lenne rossz ha mondjuk lehetne állitani a sebességet. Láthato lenne, konkrétan egy feliratot szeretnék hátulrol megvilágitani úgy hogy hogy a felirat balrol jobbra erősödve jöjjön elő, majd világít addig amíg van táp.
(#) proli007 válasza layzi hozzászólására (») Ápr 14, 2019 /
 
Oké, ha ez megfelel..
(#) iimi hozzászólása Máj 4, 2019 /
 
Kedves fórumtársak!

Egy ismerősöm felajánlotta, hogy LED-es termékek vásárlására tud 5% kedvezmény kupont, hát igen 5% nem sok de egy amúgy is elég jó árfekvésű webshopban ez is valami.

Mivel nem akarom reklámozni ezért nem írok sem weboldalt sem forgalmazott termékeket, akit érdekel az írjon Tamás barátomnak pintamas83 kukac gmail pont com

Válaszadás nála 1-2 nap.

ui: Ha esetleg valamelyik moderátort zavarja, akkor elnézést és kérem töröljék a hozzászólásomat.
(#) antikzsolt válasza iimi hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Tegyed ki az ingyen elvihetőbe. Én is ott szoktam megosztani a kódokat
(#) pipi hozzászólása Máj 15, 2019 /
 
Hali!
A filament ledes 230V-os lámpákban van valami elektronika?
Graetz/soros kondi/elkó, valami?
Köszi
(#) erbe válasza pipi hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Bontsd ki, nézd meg! Ahány, annyiféle.
Következő: »»   139 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem