Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gyerekjátékok halkítása
 
Témaindító: mucden, idő: Máj 4, 2019
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) mucden hozzászólása Máj 4, 2019 /
 
Sziasztok!
Fiamnak egyre több elemes, hangszórós játéka van és az őrületbe tud kergetni a hangerejük.
Párat szétszedtem, hogy lássam mi van bennük, de sokkal okosabb nem lettem: mindegyik öntött tokozású IC-s, így a meghajtásról vajmi keveset tudni.
Egy viszont közös: 8 Ohm, 0,25W-os hangszóró van bennük.
Hogyan lehetne egyszerűen, de nagyszerűen csökkenteni a hangerőt?
Nekem elsőre az jutott eszembe, hogy a hagszóróval sorba kötök 8R2-t, majd ezekkel párhuzamosan vagy 15R vagy 8R2+8R2. Így az impedancia ugyan eltolódik a hangszóró meghajtóján, de a rezisztív érték közel változatlan marad és a hangszóró csak fele áramot kap. Van ebben így értelem?
(#) ferci válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 / 2
 
Szia!
Addig növeld sorbakötött ellenállás értékét, ameddig a fiad nem reklamál, hogy "apu, csináld meg, nem szól jól!"
(#) Bakman válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Elég a soros ellenállás, nem kell túlvariálni.
(#) mucden válasza Bakman hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Köszönöm.

Ha potit/trimmert választok, akkor mire érdemes figyelni?
PL logaritmikus és szintén legalább 250mW-os legyen, de azon túl?
(#) ferci válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
Van pl. 100 ohmos elég kicsi tengely nélküli huzaltrimmer, az megfelelő lesz.
Véglegesre azért ellenállás kell, poti csak beállításhoz.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2019
(#) Bakman válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 /
 
A 250 mW a teljes mezőre vonatkozik. Ilyen használatkor a felét könnyen túl lehet terhelni, nagyobb teljesítményűt válassz. Visznot egy ellenállás sokkal olcsóbb.
(#) superuser válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 / 2
 
A hangerő csökkentése sok esetben megoldható egyszerű mechanikai módszerekkel.
- zümmer nyílásának leragasztása cellux csíkkal
- vatta betömése a hangsugárzó elé.
Természetesen számos elektronikai megoldás is létezik, de hát az ember nem használ 3D nyomtatót ott, ahol elég egy kalapács...
(#) proba válasza mucden hozzászólására (») Máj 4, 2019 / 1
 
Nem kell túlrecézni, a kis chipben egy sima tranzisztor van, ami ki be kapcsolgatja a hangszórót. Oda bármit tehetsz, aminek nagyobb az impedanciája mint a hangyzóró. Én úgy emlékszem valami 100 ohm környéke vagy feletti ellenállást pakoltam bele. Az elem élettartamnak, meg a szülők nyugalmának is jót tesz. Az impedancia lemásolásnak semmi értelme.
(#) Inhouse válasza superuser hozzászólására (») Máj 5, 2019 /
 
Én is rögtön a celluxot akartam írni!
(#) mikrodigit válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 5, 2019 / 1
 
Úgy látszik, ez egy sokakat érintő probléma és már kikristályosodtak a megoldások. Ha könnyen szét lehet szedni: energiatakarékos soros ellenállás. Ha nem: cellux, ill. én színben odaillő szigszalagot használok.
(#) Cavalier hozzászólása Máj 5, 2019 / 1
 
Egy pöccintésnyi purhab.
(#) vargham válasza mucden hozzászólására (») Máj 6, 2019 / 3
 
Ha sosem raksz bele elemet, akkor nem is tudja, hogy hangot kellene adnia. Simán eljátszik vele úgy is.
(#) mucden hozzászólása Máj 8, 2019 /
 
Mechanikai megoldás lett.
Aki ismeri a Dickie toys rendőarutót a Nándi meséből, az tudhatja, hogy annak szólnia kell, így az elemkivétel nem jöhetett szóba.
Soros ellenállást E12-es sorral próbálgattam, de a siker felemás. Az autó egyik gombja sziréna hangot ad, másik pedig emberi beszédet.
A szirénát egész jól lehet tompítani 22R...82R közti értékekkel (alsó határ alig csökkenti, felső meg már torzítj a sziréna hangot). A beszéd viszont problémás. Akkor is torzul, ha már merül az elem, a soros ellenállás pedig csak 22R alatt csökkentett érdemben, felette torzított, persze halkan. És a két mód hangereje nem egyformán csökkent, azaz, ha beállítottam a beszédet, a sziréna még hangos maradt, ha beállítottam a szirénát, akkor a beszéd halk, de torz lett.

Elsőre a hangszóró alatti rácsot tömtem be az asszony valami rétegzett lapos vattájával, de ez semmit sem változtatott. Majd kitömtem az egész kocsit "felhőcske" vattával, de szintén semmi. Illetve a kasztni rezonálása csökkent.
Végül begorombultam: meleg ragasztóval lefedtem a hangszóró alatti rácsot, a hangszóró kosarának hátoldala felől pedig Blu Tack-el tömítettem a membránt nem fedő részeket. A felhővatta bent maradt rezgéscsökkentőnek.
Ezzel a megoldással sikerült csökkenteni a hangerőt elfogadható szintre. Sem a melegragsztó, sem a Blu Tack nem ér a mebránhoz, így torzításmentes a módszer.

Kövekező páciens a Kód-orgó hernyópajtás lesz, neki nincs beszédhangja, csak a borzasztó hangos dallama.
(#) sany válasza mucden hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Nagyon ötletes játék.
(#) szsrobert válasza mucden hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Valami kreativitast fejleszto jatekot javaslok a jovo remenysegenek. Ezek csak azert van a rajzfilm hogy jo sok szutykot eladjunk arany araban a hisztizo gyereknek szuleinek jatekok.
Autok, katonak, radiok, kamerak, szamitogep stb.
(#) Elektro.on hozzászólása Máj 9, 2019 /
 
Én megvártam még felnőnek a gyerekek...
(#) mucden válasza szsrobert hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Ha a Kód-orgó nem elég kreativitás fejlesztő, 3 éves számára programozást megalapozó, akkor nem tudom mi lenne az.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Máj 10, 2019 /
 
Ugyan, nem kell túlkomplikálni! Nekem egy egyszerű quartz videojáték volt gyárilag hangos: nemes egyszerűséggel sorba forrasztottam egy trimmert a hangszóróval és elfogadhatóra hangoltam a hangerőt! Lehet hogy nem éppen "szakszerű", de bevált... Ez úgyis csak csipog...
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2019
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem