Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zöldségek, avagy környezetvédelem otthon
Lapozás: OK   1 / 2
(#) kameleon2 hozzászólása Máj 2, 2019 /
 
Sok téma van már a HE-n. Azonban mindig ott motoszkál bennem, hogy ki , mennyire figyel oda a saját közvetlen környezetére és annak védelmére a különböző technológiák alkalmazásánál? Van nyák topik, van cnc, 3D nyomtató téma, de hogy mi lesz a megmaradt anyagokkal, hulladékokkal, arról kevés véleményt olvasok. Mert hát ugye mindent nem lehet a csatornába önteni. Nekem például kifejezetten problémát okoz, ha nyákokat kell lemosnom. Ehhez sikerült egy hatékony SOHO ultrahangos mosót beszereznem és a HEStore-jóvoltából isoprophyl alkoholt is. De mi legyen a mosás után felgyűlt, már a folyasztószerrel szennyezett alkohollal? Már gondolkodtam motorban való elégetésben is, amiből energiát lehet nyerni. Kinek milyen problémái és vállalható megoldásai vannak ebben a témában? Mi történik a savakkal? Hová tűnik a réz? Hová lesz a megmart alumínium előlapok forgácsa? Hol kötnek ki a megmaradt festékek? A bontásból maradó nyákok? Remélem másokat is foglalkoztat ez a téma.
(#) Hp41C válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
FKF Hulladékudvarokban sokfélét le lehet adni.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2019
(#) kameleon2 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Ez mind rendben van. De én alternatív otthon is fenntartható megoldásokat keresek. Nem beszélve a szállításról. Kis tételeknél nem gondolom, hogy mindenki a hulladékudvarba visz mondjuk 3dl telített sósavat. De ettől eltekintve igazad van ez a hivatalos útja.
(#) Bakman válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Én könnyen vagyok, van hol tárolni az ilyesmit. Ha a hulladékudvar felé járok, viszem magammal az aktuális adagot.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Aztán szépen hazahozod, mert elfelejted kirakni. . .
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Ilyen még nem esett meg.
(#) Gafly válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Felénk már régen beszántották a szigeteket.

Puskás börzére azért (is) járok, mert ott még van ahová az üvegeket ki lehet dobni.

Elektronikai hulladéknak van konténere a Tescóban (néha még szívesen turkálnék is benne).

Villanyszerelő boltban van világítótesteknek külön doboz (fénycsövet ugye normális ember nem tör szét).

Alu forgácsot, betört csavart és társait én nyugodt szívvel teszem a sárga szelektívbe. Mi a bánat a különbség a sörös dobozhoz képest?
Mondjuk Stockholmban 50 Őre a betét a sörös dobozra (~ˇ15 Ft), nálunk 1...
(#) kameleon2 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Látom nehezen hangolódtok a zöld gondolkodás felé.
(#) bbb válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Elég nehéz ráhangolódni, amikor a szelektív szigetek sorra szűnnek meg, ha pedig valahova kitesznek egyet, akkor nagyon gyorsan jelennek meg a különféle nációk, akik az üvegest kiszórják, felborítják, üvegcseréppel szórva a környéket. Ez pedig rögtön magával rántja a következő bandát, akik olyan bunkók, hogy a normál háztartási hulladékot is oda vágja ki, a lomtalanításhoz illő holmikkal együtt. Nálunk ha külön megveszem a megadott cég kukazsákját (nincs benne a szemétdíjban), akkor azt elvileg külön elviszik. Gyakorlatilag a PET palackos zsákokat akár két-három hétig látom kirakva, mire eltűnnek
Ha a zöldhulladékot nézem, akkor az megint izgalmas, hogy a gallyakat csupaszítsam le, válogassam szét, vágjam méretre, majd összekötve kirakhatom, akkor elviszik... Na ennyi munkát elvégezve megy a vegyestüzelésű kazánba. Ha ledarálom, akkor nem viszik el, így egyértelmű, hogy megy a kazánba.

Viszont egy kis érdekességet is mutatok nektek, hátha rákapnak idehaza is: madáretető
(#) pucuka válasza bbb hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Olyat láttam, hogy elképedtem. Társasházunk udvarán van egy jó ideje két madáretető is, azóta rendszeresen itt tanyáznak a cinkék, de láttam már fecskét is.
Viszont a környéken van városi galamb is bőven. Hogy ne ők egyék a magokat, a madáretetőn csak kis lukak vannak, amin a cinke éppen befér.
A szemtelen galambja mint a kolibri, egy helyben repülgetett, és szedegette ki a magokat a lyukon keresztül.
(#) ronin75 válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Idézet:
„De én alternatív otthon is fenntartható megoldásokat keresek.”

Szerintem, az általad felsorolt dolgokra nem igazàn tudsz házi, zöld megoldásokat találni. De amúgy egy egyszerű hobbista műhelyében nem hiszem, hogy akkora mennyiség keletkezik bármiből, ami kezelhetetlen lenne vagy külön extra bánásmódot igényelne.

"De mi legyen a mosás után felgyűlt, már a folyasztószerrel szennyezett alkohollal?"
Hagynám az alkoholt elpárologni, a visszamaradt maradványt leadnám.

"Mi történik a savakkal?"
Megfelelő hígitás után beleöntenèm a lefolyóba. A tisztítószerek jórészt amúgy is tartalmaznak savakat.

"Hová tűnik a réz? Hová lesz a megmart alumínium előlapok forgácsa?"
Kis mennyiségben simán a kukába tenném. Nagy mennyiségben MÉH telep.

"Hol kötnek ki a megmaradt festékek?"
Hulladékudvarokban.

A vas-kloridot a szennyvíztelepeken is hasznàlják, nem hiszem, hogy hígitva, kis mennyiségben gondot okozna.
A bontott nyákok pedig ugyanúgy leadhatók vagy mechanikai munkák soràn használható még a lemez.
(#) bbalazs_ válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Evolucióóóó.!
(#) Bakman válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Idézet:
„A vas-kloridot a szennyvíztelepeken is hasznàlják”
A használt maratóanyag tartlamaz rezet is.

FeCl3 + Cu -> FeCl2 + CuCl
FeCl3 + CuCl -> FeCl2 + CuCl2
(#) Hp41C válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Idézet:
„Mi történik a savakkal?”

Lúggal semlegesíthetők, só és víz keletkezik. Sósav a legtöbb kálcium sóval reagál, és CaCL2 és a gyengébb sav keletkezik. A vízkő legnagyobb részben kálcium sókat tartalmaz.
Idézet:
„Hová tűnik a réz?”

Sóvá alakul: CuCl2 ... Azok is károsító anyagok ugyanis a nehézfém sók mérgezők.
Idézet:
„Hová lesz a megmart alumínium előlapok forgácsa?”

Fémhulladékok közé.
Idézet:
„Hol kötnek ki a megmaradt festékek?”

Egyre inkább terjednek a vízbázisú festékek. Pl. gépkocsi --- saját szememmel láttam, amikor az eső szép piros folyamként távozott a kocsimról...
Inkább akkora mennyiséget kellene venni, amit fel is használunk. Légmentesen lezárva eltarthatók későbbi felhasználásra. Ha végkép nem kell mehet a hulladékudvarba. Oldószerrel együtt (ide értve a izopropil alkoholt). Nem tudom mennyire örülne egy dugattyús motor a gyanta származékoknak, folyasztószereknek.
Vasklorid:
Sósavval regenerálható.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2019
(#) erbe válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 3, 2019 / 1
 
Rezet több formában is használnak permetezésre, tehát egy közepes Ph-ra hozott vegyülete nem okozhat gondot. Rézoxiklorid házilag nehezebben produkálható, de pl. a használt maratófolyadékból mészhidráttal kicsapatva bordói lé + vashidroxid lesz belőle. Vasvegyületeket növények táplálására is használnak, főként szőlőhöz. Már kész is a permetlé. Csak ezzel nem permeteznék, de kis mértékben valódi bordói léhez adagolva nem okozhat gondot a benne lévő CaCl2. Vaskelát jobb lenne, de az se a házi kotyvasztás kategória.
(#) ronin75 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Egy A4-es 35um-es nyák 50%-os lemaratása esetén mennyi rezet?
(#) Bakman válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 3, 2019 / 1
 
Nem ez a lényeg. A szennyvíztelepeken tiszta FeCl3-at használnak, nem FeCl2 + CuCl2-t.
(#) kameleon2 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 3, 2019 /
 
Azon is gondolkodtam, mivel az izopropil alkohol egyébként is elégetésre kerül a leírásai alapján, hogy akár etanol kandallóban is elégetném. A belsőégésű motor nyilván nem örül a gyantáknak, én is ezért vetettem el ezt a megoldást. A Permetlé ötletes Na ilyen megoldásokon törtem én is az agyam, mert bár az elméleti felhasználást el tudom képzelni, de gyakorlati megoldások érdekeltek, volt-e aki már ilyesmivel szöszölt .
(#) Hp41C válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 6, 2019 / 1
 
A0 - 1 mm2 , A1 - 0,5 mm2 , A2 - 0,25 mm2 , A3 - 0,125 mm2 , A4 - 0,0625 mm2 .
Egy A4 -es, 35 um -es lapon 0,0000021875 m3 réz van.
Az 50% -án 0,00000109375 m3. A réz fajsúlya: 8900 kg/m3
A lemart réz súlya: 0,009734375 kg azaz 9,734375 g ~ 10g.
Ha jól számoltam....
(#) kameleon2 hozzászólása Máj 6, 2019 /
 
Ismét alkohol... Mi van ha újrapárolom? Akkor visszanyerhető még az alkohol? Használható marad? Nem vagyok vegy-ész.
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Ha van pálinkafőződ minden további nélkül kipróbálhatod ...
(#) vargaf válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Idézet:
„A0 - 1 mm2 , A1 - 0,5 mm2 , A2 - 0,25 mm2 , A3 - 0,125 mm2 , A4 - 0,0625 mm2”


Ezt azért gondold át mégegyszer! Az A0 1 mm2? Ez hogyan jött ki? Az A0-s papírív mérete 841×1189 mm. Területe 1 m².
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) Hp41C válasza vargaf hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Az A0 termézetesen 1m2 területű. Sajnos elírtam, de a számítás ezzel az adattal történt.
(#) vargaf válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Én nem is a számítást kifogásoltam, csak a helytelen nagyságrendet.
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Absztinens vagyok. Az még rendben van, hogy kicsapatom, de a szesz és a vízpára hogyan választódik szét? Kicsit utánanézek a guglin. Csak gondoltam hátha van kevésbé absztinens kolléga.
(#) kaqkk válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Az alkohol ha jól emlékszem 78 fokon forr , a víz 100 on kétszer átfőzöd 80 fok alatt tuti hogy 80% nál töményebb lesz az alkohol (főleg ha eleve nem vizezett léből indultál ki) vegyész az eredeti szakmám (bocs gyógyszergyártó) Ja és a pálinkafőzőt "mi" desztilláló berendezésnek hívtuk ...
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) Gafly válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
96%-nál töményebbet "állítólag" elvileg nem is lehet "párolni"...
De nem értek hozzá.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) kaqkk válasza Gafly hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
A jó pálinka sem töményebb 50 "fok " nál Igen A 98% os analitikai alkohol már , ha jól tudom a 96% os ból vízelvonó szerek segítségével készül (de kb 35 éve volt a kezemben tankönyv) és már vagy 30 éve másik szakmában dolgozom .
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Köszönöm. Mindig tudtam, hogy rád lehet számítani . Így már egyértelmű, hogy lehet megoldani. Van precíziós hőmérő szenzorom, meg tudom oldani. Csak kérdés a maradék "kátrány" mekkora mennyiséget tesz ki és mekkora károkat okozhat.
(#) kameleon2 válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Több lenne az, akár 72 fok is. Csak visszahigítják, mert különben jövedéki gondok lennének vele. Apám mindig 51 fokosra állítja be.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem