Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Varázsszemes kivezérlésjelző
Lapozás: OK   13 / 14
(#) jointsilver36 hozzászólása Máj 6, 2019 /
 
Sziasztok!Szeretném a következő kapcsolást megépíteni .Az lenne a kérdésem,hogy milyen tranzisztor kell bele illetve a bekeretezett részen mi foglal helyet.2X100kohm?Köszi a válaszokat.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) pucuka válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Tökmindegy, bármelyik tranzisztor jó, ol. a BC sorozatból. A kollektor feszültség max 27 V, azt szinte mindegyik kisjelű tranzisztor bírja. A tranzisztoros fokozatra azért van szükség, mert a varázsszem 10 V körüli változó egyen bemenő feszültséggel működik. A tranzisztor a bemenő jel erősítését végzi az 1N4148 egyenirányító számára.
De miért nem a kapcsolási rajzot teszed fel, miért kell visszabogarászni a nyák -ról?
(#) jointsilver36 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Azthiszem ez az.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2019
(#) jointsilver36 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
A 100u 35 v os kondi nem tiszta.Azt nem látom a kapcsolási rajzon.
(#) pucuka válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
Van a 27 V -os zénerrel párhuzamosan, egy 10 uF, és a másik oldalon egy 100 uF, ami a kapcsolási rajzon nem szerepel. Egyik kondenzátorra sincs túl nagy szükség, mert a zéner diff ellenállása még mindíg kisebb, mint a kondenzátorok veszteségi ellenállása. (de katalógusból kinézheted)
(#) gorzoll válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
helló ott 1 poti vagy trimmer foglal helyet hogy be tudd állitani.
tranyónak én bc 547 et használtam.
udv gorzoll
(#) gorzoll válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 6, 2019 /
 
így van nem lehet látni mert én magam kisérleteztem ki hogy szebben és érzékenyebben mozogjon.

udv: gorzoll
(#) jointsilver36 válasza gorzoll hozzászólására (») Máj 7, 2019 /
 
Nixie dc dc konverterről adnám a csőnek az áramot.Működne vele?
(#) Gafly válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 7, 2019 /
 
Meg lehet még turbózni.
Schottky diódával, fettel, LED-el, stb...
(#) pucuka válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Ha bír a konvertered 3 - 4 mA -t tartósan leadni akkor igen. A nixinél is hasonló nagyságrendű a terhelés.
(#) jointsilver36 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Szia! Szoval megépitettem ezt ,a probléma az,hogy ha folia oldalrol rakom a csövet ugysem jó meg ugysem ,hogy alkatrészoldalról.Ha alkatrészoldalról forrasztombe akkor a fűtés megy de azon kivül semmi.Tükrözve kellett volna a nyáktervet nyomtatnom? Egyáltalán jó ez a nyák?
(#) jointsilver36 válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Aramköri rajz.
(#) jointsilver36 válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 8, 2019 /
 
Ez a cső adatlapja.
(#) pucuka válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Ha jól látom, EM84 -ről van szó. Ellenőrizd a bekötést.
EM84 adatlap
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Az elektroncsövek lábkiosztását mindig alulnézetből adják meg, a számozás az óra mutató járásával egyező, tehát ha a csövet fogod és a lábait nézed és a lábszünet (novál foglalatról van szó) lefelé van, akkor a lábszünet bal oldalán van az egyes láb, ami itt a G1. A 4-es, 5-ös láb a fűtés.
Tehát a nyákterveden pont a tükörkép kell a helyes csőbekötéshez. Persze a tranzisztort is figyelni kell, nehogy az is tükröződjön feleslegesen.
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Szia! Megépítettem ezt a kapcsolást.Működik is,csak annyi a gond vele,hogy nem elég érzékeny.Szerintem az audio jel nem vezérli ki rendesen.A hangbemenet erősítőböl jön.Mit kéne alakítanom a kapcsoláson,hogy rendesen kivezérelje?
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2019
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
A tranyó bc546c benne
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Nézd meg a cső adatlapját, azon belül a diagrammokat. Adott rácsfeszültséghez mekkora árnyékszög tartozik, mekkora feszültségnél csukódik össze? Mert neked ezt kell előállítanod.
A tranzisztor eléggé kis áramú beállítással dolgozik, így nem biztos, hogy a legnagyobb erősítést adja. Plusz ott van egy 2,7k-s ellenállás az emitterén, ami így negatív visszacsatolást okoz. Próbáld meg egy 100µF-os kondival átblokkolni, így csatolásmentesíteni.
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Áttblokkolni? Ezt még nem hallottam 100u kondit kössem az ellenállás mellé párhuzamosan?
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Igen. Polaritásra ügyelj, ha polarizált elektrolitkondit használsz. Negatív a földön, pozitív az emitteren.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2019
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
100u hány volt legyen?
(#) jointsilver36 válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Megcsináltam,kicsivel jobb lett,mostmár észrevehetőbb a változás de még nem annyira mint szeretném.5 mm re a két csik és úgy jelzi a hangot.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2019
(#) CIROKL válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 / 1
 
Anno sokat csináltam ilyen kis cuccot ,mindenféle varázsszemmel,
Semmi gond nem volt vele igaz nálam Fet volt minden esetben .
(#) jointsilver36 válasza CIROKL hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Én a 250 voltot nixi meghajtóról adom neki nem hàlozatról.
(#) jointsilver36 válasza CIROKL hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Valami előerősitőt tudsz hozzà ajànlani?
(#) _BiG_ válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
16V elég oda.
(#) pucuka válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
A bemeneti hangfrekvenciát egyenirányítva, 22 - 23 V -ot kell előállítanod, a -22 V tól csukódik össze a csík. (mérd meg, hogy az mennyi)
A kapcsolásodban is ezért 27 V a tápfeszültség, ez még éppen belefér egy általános NPN tranzisztor Uce feszültségébe, de amint láthatod, szinte koppanásig ki kell vezérelni a tranzisztort.
Két úton tudod elérni a célod.
1. Növeled a meghajtó hangfrekvenciás feszültséget, ez nem annyira jó, mert linearitás problémák lesznek, bár az is igaz, hogy nem sokat számít.
2. Növeled a tranzisztoros erősítő erősítését, pl. még egy fokozattal. Lehet, hogy az egyfokozatúnak is lehetne növelni az erősítését, nagyobb bétájú tranzisztorral pl. BC548C
Az R4 2,7 k -val párhuzamosan egy 100 µF kondi is jót tesz, ahogy _BiG_ kolléga is mondja. A feszültsége nem kritikus, max 30 V -os, de ez csak biztonsági tartalék, üzem közben néhány V van csak rajta, tehát egy akár 6 V os is elegendő lenne. (gondolom, a hely nem számít)
Hopp, eszembe jutott. Az a 100 µF -os kondi, amit nem találtunk a rajzodon, az pont az emitter ellenállást (a nyákon 3,9 kOhm) blokkolja át.
A régi szóhasználatban neveztük a kondenzátorokat blokk kondinak, az általános megjelenési formájára utalva, másrészt kerülő utat biztosít a hangfrekvenciás áram számára, "blokkolja" az ellenállás hatását.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2019
(#) Gafly válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Az emitter ellenállás kondenzátoros áthidalása mellett, a diódák 1N4148 kicserélése kisebb nyitófeszültségőre is sokat segít. CIROKL rajzán például germánium diódás módosítás látható, de ma már inkább a kisjelű schottky dióda a javasolt.
Ha nem akarsz új nyomtatott áramkört készíteni, akkor ezek akár meglévő panelre is párhuzamosan tehetők.
Illetve kérlek mérd meg a feszültséget a tranzisztor emitterén és kollektorán a test/föld/GND/mínusz-hoz képest
(#) CIROKL válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Ki használja hálózatról ? Egy kicsit figyelmesebb lennél láthatnád a mellékelt képen is leválasztó trafó van betéve!
Erről itt jelen esetben nem is volt szó ,valamit benéztél !
Ez amit én neked mutattam az eredeti kis rajz a Fettel ,s.tranzidztoros megoldást már valaki mokolta igy több mint valószinű ott a gond ,nem máshol!

Visszatérve a tápfeszültség ellátásra meg csak szt tudom mondani hogy hálózati feszültségröl közvezltlen
Nem táplálunk semmit ami ilyen vagy hasonló ,életvédelmileg nem ajánlanám senkinek még kisérlet szempontjából sem .
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2019
(#) CIROKL válasza jointsilver36 hozzászólására (») Máj 12, 2019 /
 
Semmi erősitőre nincs szúkség hozzá amennyiben vissza alakitod az eredeti rajzhoz .
Amit te csináltál az már mokolás csak ,nem tudom ki és milyen elgondolásból tett sima tranzisztort oda ,illetve a diódák is már lettek módositva.
Amennyiben cseréled az alkatrészeket az én rajzom szerintire akkor láss csodát efyből úgy fog működni ahogyan azt kitalálták annak idején.
Következő: »»   13 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem