Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   737 / 839
(#) Orbán József válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
De, ha nincs pénzünk 4 vezetékre, akkor a szerényebb költségvetéssel bírók is boldogulnának.
Pedig ez lenne az újszerű, intelligens labortáp...
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) Kovidivi válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Pont a 4 vezetékes kimenetnél lehet vékonyabb vezetéket használni. A visszacsatoló ágnak akár egy hajszálvékony is megteszi, a kimeneten levő pedig lehet vékonyabb is, a rendszer kompenzálja a hibát. Egyre jobban megjön a kedvem a 4 vezetékes táphoz. Jó lenne olyan banándugót találni, ami alapból dupla. Bal oldalába menne a visszacsatoló ág, jobb oldalt meg a pozitív ág. Ugyanez a negatívnál. Aztán lehetne készíteni a speciális kábeleket, különböző hosszakban.
(#) ronin75 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Miért pont banándugó? Rengeteg féle tápcsatlakozó létezik.
(#) Kovidivi válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Mert a banándugó 10A-nál se melegszik, alacsony soros ellenállást képvisel és olcsó, könnyen beszerezhető. Melyik csatlakozóra gondolsz? 10A legyen a maximális áram, amit bírnia kell, 50V mellett.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) ktamas66 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
A legtöbb itt szereplő digitális táp csak a vezérlőjelet adja digitálisan, a szabályozás analóg. A Te javaslatodban a kimenő áram alapján kellene változtatni a feszültséget ( ráadásul igen finoman), ami már digitális szabályozás lenne, az azért nem olyan egyszerű.
(#) ktamas66 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 / 1
 
Miért ne rakhatnál egy banándugóba két vezetéket?
(#) Orbán József válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„Pont a 4 vezetékes kimenetnél lehet vékonyabb vezetéket használni.”
Tudom, viccből írtam.
Már rendelésbe írtam 2mm-es banánhüvelyt-dugót.
A Kelvin madzag elég drága, megoldom másként a vékony csatlakozókkal vezetékekkel.
@ ktamas66 Még szép, hogy nem lenne egyszerű, de hátha akad valaki, aki számításaiba mélyed.
Még 2 tizedes pontosságú mérésekkel is esetleg jobb eredményt lehetne elérni, mint a pontos labortáp kimenetén azt a feszültséget kicsikarni, amit a terhelésen akarunk mérni. Megint ott van/lesz a plusz multiméter, mérés, különben.
(#) ktamas66 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 17, 2019 / 1
 
Sokkal egyszerűbb azt mondani, hogy használj vastagabb/jobb vezetéket. A hifisták biztos tudnak jót ajánlani.
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Vigyázni kell a négyvezeték dobozon kívülre kötésekor, mert így a sense vezetékek hossza (meg hogy merre mennek stb.) már nem kontrollálható és az általuk a rendszerbe vitt parazita induktivitás nagyon könnyen a szabályozókör instabilitását, gerjedését okozhatja.
(#) ronin75 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
A keresgélést rádbízom. (Mivel első körben nem voltak peremfelételeid, a sima laptop csatlakozó jutott eszembe 19V/5A)
Nyomtathatsz 3D-s tartót is kettős banándugónak. De szerintem nem árt, ha van valamilyen mechanikus "fordítva" bedugás elleni védelem is.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Még nem volt használatban nálam négyvezetékes labortáp, így nincs tapasztalatom. Viszont ha kell, lehet módoaítani a kapcsoláson, kicsit lassítani, stb. A Te labortápod használtad már négyvezetekesen? Ugyanis ez a táp lenne az első, aminek rendesen kivezetem mind a 4 csatlakozóját, és biztosan lesz rajta 1m kábel (1.5mm2 körüli).
Ronin75: nem lett okosabb. Laptop csatlakozója labortáp előlapján nem valami szép. Ha a banándugót fordítva dugod be, a vékony vezetéken fog folyni a nagy áram, elég vagy csak melegszik, ez terhelés függő. De a feszültség annyi lesz az összeköttetés pontjain, amennyit beállítottál.
(#) sdrlab válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Sőt, 4 vezeték sem kell, elég 3 is, feltételezve, hogy a két tápvezeték azonos anyagból, hosszal van használva, elegendő az egyik ág alapján kompenzálni, kétszeres erősítéssel, full analóg módon. Vezeték darabszám hiány esetén ez bevett szokás... Itt ugyan nincs vezetékhiány...de ha már kellemetlenséget okoz a +2db vezeték, akkor miért ne legyen csak 1?! )
(#) ronin75 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Az okosságot ne nálam keresd. Azt nem mondtad, hogy szépnek is kell, hogy legyen. (Gondolom olcsó is legyen, könnyen beszerezhető, stb.) Egyébként nem tudom mitől szebb a banánhüvely, de persze izlése válogatja.
" a vékony vezetéken fog folyni a nagy áram, elég". Igazad van, nem megakadàlyozandó, üzemszerű állapot.
(#) Ge Lee válasza ktamas66 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Úgy ahogy írod. Aki 2-3A-t akar valahova odavezetni az ne 0,5-ös kábelen tegye hanem kellő átmérőjűn, és akkor fog esni néhány mV a kábelen, amit a két tizedes kijelzésű műszerén meg sem fog látni...
(#) (Felhasználó 116638) válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 / 2
 
Kis segítség.

4Wire/sense

HP ajánlás
(#) Ge Lee válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Nem csak induktivitása hanem kapacitása is lesz a plusz két vezetéknek, ezért azt szokták csinálni, hogy eleve belül már a nyákon össze van kötve adott mértékben a 4 szál, és ott van kompenzálva, hogy ne okozzon a szabályozásban anomáliákat a külső parazita L vagy C érték.
Tovább ront a helyzeten ha valami kapcsolóüzemű eszköz van táplálva, aminek jó nagy zavarkibocsájtása van, amit a plusz két vezeték becsatol a szabályozókörbe.
De általában a gyári tápok is a kapcsokra dolgoznak, az a vonatkoztatási pont, azaz a kimeneti hüvelyeikre vetítve vannak megadva az adataik, nem arra, hogy ki milyen átmérőjű és hosszúságú kábel végén mit fog mérni, tapasztalni.
(#) Orbán József válasza ktamas66 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Már leszedtem a hegesztőtrafóról, egyszerre úgysem kellenek...
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„gyári tápok is a kapcsokra dolgoznak, az a vonatkoztatási pont”

Nehogymá' felüljünk az ilyen himi-humi gyári barkácsoknak.
Vagy jobbat, vagy se...vagy veszünk egy gyárit.
(#) ktamas66 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 17, 2019 / 1
 
Lehet gyenge lesz, de: Bővebben: Link
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Na de minek? Érthetően elmondták, még a kijelzőre sincs szükség, hiszen úgyis feszültség esik a kábelen. Én még tovább megyek, labortápra sincs szükség, hiszen úgyis feszültség esik mindenen, köll egy graetz meg egy kondi és ennyi.
(#) Kovidivi válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Köszi.
A megoldás benne is van az első linkben, ha felcserélődik a sense és a kimenet kábele.
(#) Kovidivi válasza ronin75 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Minden ellen nem lehet védekezni, és nem is kell. Aki hibázik, javítsa meg a tápját. Én észre fogom venni, ha fordítva csatlakoztatom a két banándugót, mert elkezd szaga lenni a sense kábel szigetelésének (vagy elég egy ellenállás ami a sense és a kimenet között van). Át kell gondolni az egész konstrukciót, mi történik ha...
Vagy csak egyszerűen oda kell figyelni, mit hova csatlakoztat az ember. A labortáp előlapján jobb esetben van felirat, a kimenet könnyen megkülönböztethető a visszacsatolástól.
(#) Orbán József válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
A megoldás lehetséges változatai:
krokodilka
hüvelyk...
dugócska
Ezek mindenféle színben vannak, én ilyenekkel oldom meg a 4 drótost.
Arra, hogy az én ötletem - majd egy vándor elektromérnök idetéved és pikk-pakk megcsinál és szégyenbe maradtok - digitális és nem ide való, tiltakozom.
Tessék analóg módon megoldani, deprez műszer, abakusz mikrokapcsolókkal, stb. Mindent én találjak ki...?
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„Nem csak induktivitása hanem kapacitása is lesz a plusz két vezetéknek”

Két párszor tíz centi hosszú szigetelt banándugós vezetéknek a kapacitása egymáshoz képest azért elenyésző, legalábbis az induktivitásához képest de valóban, nyilván parazita kapacitása is van. Meg parazita ellenállása sőt, antennaként viselkedik stb.

Idézet:
„eleve belül már a nyákon össze van kötve adott mértékben a 4 szál, és ott van kompenzálva, hogy ne okozzon a szabályozásban anomáliákat a külső parazita L vagy C érték”

Igen, csak így pont nem lesz négyvezetékes. Pontosabban értelme nem lesz sok.

Idézet:
„Tovább ront a helyzeten ha valami kapcsolóüzemű eszköz van táplálva, aminek jó nagy zavarkibocsájtása van, amit a plusz két vezeték becsatol a szabályozókörbe.”

Pontosan.

Idézet:
„De általában a gyári tápok is a kapcsokra dolgoznak, az a vonatkoztatási pont, azaz a kimeneti hüvelyeikre vetítve vannak megadva az adataik, nem arra, hogy ki milyen átmérőjű és hosszúságú kábel végén mit fog mérni, tapasztalni.”

Pontosan.
(#) Ge Lee válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„Igen, csak így pont nem lesz négyvezetékes.”
Dehogynem. Ismert értékű ellenállással van összekötve nem direktben, aminek az értéke jóval nagyobb mint a kábel saját ellenállása, vagyis az utóbbi dominál.
(#) pinyó39 válasza ktamas66 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Autó hifi tápkábele, akad köztük viszonylag kis ellenállású is. )
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) Kovidivi válasza pinyó39 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Vagy odatolod a labortápot a megtáplálandó kapcsoláshoz, és réz sínnel összekötöd a kettőt Belegondoltam abba, hogy: "vastag vezetéket kell használni, és akkor nem fog rajta sok feszültség esni", és hogy lecserélem a kábeljeimet 6mm2 kábelekre, aztán minden mozdulatnál megmozdul az egész 20kg-os labortáp, meg lehúzza a polcról a kábel súlya
(#) pinyó39 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Vékony kábellel nem foglalkozom, 35től felfelé!!
(#) jucsaba válasza ktamas66 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„Miért ne rakhatnál egy banándugóba két vezetéket?

használj rca aljzatot , nagy áramot bír a belső ere mint egy banándugó és azzal kompatibilis , a külső lehet a sense ér.
Nem drága és gyárilag két színűek az aljzatok.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
(#) jucsaba válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Idézet:
„ezért azt szokták csinálni, hogy eleve belül már a nyákon össze van kötve adott mértékben”

amit eddig láttam az úgy volt megoldva(4 vezetékes táplálás) ,
hogy a dobozon belül a sense szál 10 R volt a nagyáramú szálhoz kötve , /adott mértékben/(mindkét vezetéknél) így ha nem használod/megszakad a vékonyabb szál nem szalad meg a táp , csak a kimeneti csatira szabályoz .
Válasz az orbán sejtésre : beállítasz (pl) 10V kimenőfeszt , kompenzálod 10A/100mV korrekcióval , 10A kimenőnél lesz 10,1 V a kimeneti csatin , amitől a kompenzáció erre próbál szabályozn ,amitől még emelkedik akimenő áram...
ezt nevezik pozitív visszacsatolásnak , a kimineted kiadja a teljes pufferfeszt , az áramköröd meg a füstöt .
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2019
Következő: »»   737 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem