Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1308 / 1384
(#) Bakman válasza janigel hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Előbb kérdeztem, mint számoltam volna. Számoljunk együtt, hátha elrontottam valamit. Reakcióegyenlet:

Cu + Na2S2O8 -> CuSO4 + Na2SO4

Magyarán 1 mol nátrium-perszulfát 1 mol rezet képes feloldani.

1 mol Na2S2O8 = 238.105 g
1 mol Cu = 63.546 g

A normál rézvastagság 35 µm, ami 0.035 cm. A réz sűrűsége 8.96 g/cm3. 1 cm2 panelen 0.3136 g réz van. Ebben a vastagságban 1 mol réz 202.634 cm2 felületre elég.

202.634 cm2 rézfelülethez 238.105 g nátrium-perszulfát kell.

202.634 cm2 / 238.105 g = 1 cm2 / x g

Az egyenletből x = 1.175 g.

1 cm2 réz oldásához 1.175 g nátrium-perszulfát kell, normál panelt feltételezve, rajzolat nélkül. Már ha nem tévedtem.
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Idézet:
„1 cm2 réz oldásához 1.175 g nátrium-perszulfát kell,”

Idézet:
„Én 2 dl. vízhez adok egy kissé csapott evőkanállal, és ez egy 100*100 mm-es közepesen sűrűre tervezett egyoldalas nyákkal elbánik.”
Valami sántít a számításodban (neked 117,5g kéne egy 10*10cm es panelra , a valóságban elég egy csapott evőkanál ami kb 2dkg (20g)
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Igen, ez feltűnt nekem is. De hol a hiba?
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Idézet:
„lévén lassan sehol nem lehet vas-kloridot venni.”
Pesten a Donuauchem-nél szerintem tartálykocsira való mennyiséget is adnak... Igaz nekem már rég hozták, de akkor 90Ft/liter áron volt, és még mindig felénél feljebb van a 20 literes kanna.
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Nem lehet hogy a nátrium perszulfát által "oxidált" réz még reagál a maradék nátrium szulfáttal ?
35 éve vezettem le utoljára reakcióegyenletet , ez most csak tipp ... Vagy a réz menyiségét számoltad el
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
(#) Bakman válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Idézet:
„Pesten...”
Ha elintézed, hogy lehozzanak nekem Dusnokra 50 litert, jutalékot kapsz. Nemrég bementem egy elektronikai boltba (az is 25 km) és felvásároltam az összes vas-kloridot az eladó szúrós tekintetének kereszttüzében. Nem teljesen értettem, miért baj hogy pénzt hagyok ott, de magamban megígértem, ott többet nem fog előfordulni.

Ehhez képest a nátrium-perszulfátot, mint a többi alkatrészt, házhoz hozzák. Különösképpen nem érdekel, hogy technológiát kell váltanom, pusztán a szükséges mennyiségekkel szeretnék számolni, már ha menne.
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 / 1
 
Használj inkább sósav hidrogénperoxid keveréket olcsó gyors és beszerezhető ...
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Nem sok kedvem van klórgázban lubickolni. Nyáron nem is lenne gond, kimegyek az udvarra de télen a pincében?
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 / 3
 
Ha jó a keverési arány akkor nem "dől belőle" a klór, én 8 évig használtam minden hétvégén télen is kibírható az a 3 perc kint amíg lemarja a nyákot
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
(#) niedziela válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Idézet:
„Nem sok kedvem van klórgázban lubickolni.”

A kémiával sem tegnap foglalkoztál
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Ebben tökéletesen igazad van, mindig is utáltam.

Ugyanakkor ha ennyire jól megy neked, segíthetnél, mi nem stimmel a számításommal.
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Mindegy, lépjünk túl ezen (nem, CNC géppel sem akarok NYÁK-ot készíteni ). Ha másként nem megy, feloldok 100 g-ot fél liter vízben és addig dobálom pele a paneleket amíg nyalja a rezet, a végén visszamérem a területeket.
(#) niedziela válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Ez lesz a legegyszerűbb megoldás, mert gondolom ebből a menetből nem lehet már kizökkenteni.
Közben azért elámulok dolgokon pedig láttam már ezt-azt
(#) Bakman válasza niedziela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Igazából arról van szó, menet ide vagy oda, hogy ez volt az eredeti kérdés: 100 g nevezett anyagból feloldva 0.5 l vízben, mennyi rezet képes megenni?

Nincs azzal gond hogy felvetődik egyéb ötlet is, de ettől még a kérdés megválaszolatlan. Sőt, ahogy látom, más sem tudja a választ (eddig), a számításom valahol hibás, pedig most már tényleg érdekel a dolog, egyre jobban.
(#) zolesz válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 / 1
 
Idézet:
„A normál rézvastagság 35 µm, ami 0.035 cm.”

Szerintem egy nagyságrendet tévedsz, mert 0.035 mm lenne az.
(#) Bakman válasza zolesz hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Valóban, ott a pont! Így mindjárt más a leányzó fekvése:

A normál rézvastagság 35 µm, ami 0.0035 cm. A réz sűrűsége 8.96 g/cm3. 1 cm2 panelen 0.03136 g réz van. Ebben a vastagságban 1 mol réz 2026.34 cm2 felületre elég.

2026.34 cm2 rézfelülethez 238.105 g nátrium-perszulfát kell.

2026.34 cm2 / 238.105 g = 1 cm2 / x g

Az egyenletből x = 0.1175 g.

1 cm2 réz oldásához 0.0175 g nátrium-perszulfát kell, normál panelt feltételezve, rajzolat nélkül.

szerk.:
Nyílván ez a nullától a teljes telítődésig (már ha ilyet el lehet érni itthon záros időn belül), mindenféle ráhagyás nélkül.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
(#) janigel válasza Bakman hozzászólására (») Máj 18, 2019 / 1
 
Idézet:
„1 cm2 réz oldásához 0.0175 g nátrium-perszulfát kell, normál panelt feltételezve, rajzolat nélkül.”

Ezt megint elírtad szerintem, az 0.1175 g.
(#) Bakman válasza janigel hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
(#) eyess válasza janigel hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Ha meg még figyelembe veszed azt is , hogy egy nyákfelület hány % ban lefedett , akkor megint nem jó a számítás.Mert nem a teljes felületet maratod hanem csak , ami nem kel.És hát ott a teliföldes rajzolat ott, aztán teljesen nem érvényes a számitás.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2019
(#) janigel válasza eyess hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Hát igen, nem is lehet kiszámolni a bekeverés mennyiségét csak megsaccolni.
Aztán figyelni lehet a lötyi kék színének az erősségét.
Viszont az arányt be kell tartani.
Az arány adott : HESTORE - Keverési arány: 100 g Na2S2O8 + 0,5 liter víz.
Kisebb bekeverési mennyiségnél vissza kell osztani, tehát pl. 1dl. víz 20 gramm kása.
A mennyiség függ a tervtől, a nyákmérettől, a fólia vastagságtól, oldalak számától stb.
(#) Bakman válasza eyess hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Idézet:
„Nyílván ez a nullától a teljes telítődésig (már ha ilyet el lehet érni itthon záros időn belül), mindenféle ráhagyás nélkül.”
(#) Tomi94 hozzászólása Jún 3, 2019 /
 
Sziasztok!

Van-e viszonylag nem túl húzós áron, házi műhely körülmények közt kivitelezhető megoldás egy NYÁK-lap vízlepergetővé tételére?

Egy hátravehető, saját készítésű zenedoboz végfokozatáról van szó (1 IC, kb. 5x5 cm panel), amit egyszer már elkészítettem teljesen házilag, de mindenféle bevonat nélkül - és a probléma az volt vele, hogy párás hajnali-reggeli időben rendszeresen elkezdett gerjedni az egyik csatorna, ami napra kitéve kb. 10 perc után elmúlt. Így gondolom, a páralecsapódás lehetett a baja.

Az nem gond, ha olyan a módszer, amit beültetés előtt kell használni, mert 5 évvel ezelőtt arra sem sikerült gondolnom, hogy be kéne ónozni oxidáció ellen a vezetősávokat, tehát mostanra mindenképp újra kell gyártanom az egészet.
(#) antikzsolt válasza Tomi94 hozzászólására (») Jún 3, 2019 / 1
 
PLASTIK 70 néven keresd.
(#) pancser1960 hozzászólása Jún 3, 2019 /
 
Nyák készítéshez létezik az üvegszálas lemeznél jobb nagyfrekvenciás tulajdonságokkal rendelkező anyag?

Köszi.
(#) Hp41C válasza pancser1960 hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Igen: kerámia.
(#) pancser1960 válasza Hp41C hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Köszönöm szépen.
Valószínűleg ez nem az amatőröknek készült lehetőség.
(#) SlyChocolate hozzászólása Jún 29, 2019 /
 
Üdv Urak!
Olyan lehtetséges, hogy a vas klorid azért nem marja a fotózott majd előhívott panelt mert régi, lejárt a szavatossági ideje, még melegítve sem?
(#) kaqkk válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Két eset lehetséges , vagy amit leírtál , vagy nincs rendesen előhívva a rajzolat (egy vékony hártya rajta maradt a rézen)
(#) nagym6 válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Kipróbálhatod a vaskloridot egy tiszta csiszolt felületű hulladék nyákkal. Ha azzal sem jó, akkor már a vasklorid gyenge.
(#) SlyChocolate válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Úrja elő kéne hívni?
Az előhívó flakonon 1:9-es hígítást írt a gyártó.
Ami bele sem szagolt a megvilágított lakkba.
Majd kb 1:7 aránynál már megjelent a rajzolat.
Most így néznek ki.
Következő: »»   1308 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem