Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió adó építése
 
Témaindító: Bibi, idő: Ápr 27, 2007
Lapozás: OK   13 / 14
(#) kalmi.kalmi válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 29, 2018 1 /
 
Marad a 2 ledes villogó !!! Az menni fog !!!!
(#) 20sz Jófiú válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 29, 2018 / 1
 
Ez elég egyszerű és nem is fog zavarni másokat. Kristály rádióadó.
(#) pucuka válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 29, 2018 / 1
 
Az adóhoz vezető út, az oszcillátorral kezdődik. ha egy antennát teszel rá, kész is egy egyszerű adó.
Nézegesd az FM transmitter, vagy a vezeték nélküli mikrofon c. topikokat, onnan vehetsz példákat.
(#) csanyipal válasza pucuka hozzászólására (») Jan 29, 2018 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.
Most már nézegetem az FM, meg AM adókat a világhálón.
A kristály rádióadó tetszik a legjobban, amit 20sz Jófiú mutatott.
(#) pucuka válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 30, 2018 / 1
 
Csakhogy pont abból tanulhatnának legkevesebbet a nebulók. Az adó lényege, a stabil oszcillátor készen leledzik egy fém dobozban. Megaztán nem nagy kunszt egy kimenőtrafón keresztül "anód modulálni" az oszcillátort, bár kétségtelenül a legegyszerűbb.
Inkább szerintem az oszcillátor építéssel kéne kezdeni, melyik milyen (beleértve a kristály oszcillátorokat is), melyik mennyire stabil, mennyire áll ellen a kézrátételnek. Egyáltalán elindul-e. Mikor mindezen túl vagytok, azt is lehet "anód modulálni" a tápon keresztül, lehet építgetni modulátor erősítőt elektret mikrofonnal.
Az a baj az adók építésével, (bár kétségkívül izgalmas dolog), hogy műszerek nélkül nem nagyon megy.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2018
(#) csanyipal válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Nos, akkor kezdjük az oszcillátorral, azaz a rezgőkörrel, ugye, ez a neve magyarul?
Milyet javasoltok, ami a lehető legegyszerűbb, és mégis tanulságos a tanulók számára? Olyan lehetne, amit aztán ők otthon bővíthetnének, azaz valamire fölhasználhatnák, nem? Adók építéséhez milyen műszerekre gondoltál?
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) csanyipal válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Magyarul nincs ilyen weboldal?
Rezgőkörök építése
(#) pucuka válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 31, 2018 / 1
 
Alapvető műszerek, amire feltétlen szükség lesz:
Multiméter (megfelel egy olcsó is)
Nagyfrekvenciás feszültség mérő (egyszerű diódás feszültségmérő a multiméter kiegészítésére)
Frekvencia mérő (ez nehezebb kérdés, a net -ről viszonylag olcsón beszerezhető)
Ostcillátorok (jel generátorok) Alapvetően kétféle, színuszos, impulzusos. Adóknál csak a színuszos jöhet szóba.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Ha mindezek mennek, meg kell ismerkedni a modulációs (egyszerű analóg, AM, FM) eljárásokkal, megvalósításukkal.
(#) Kera_Will válasza csanyipal hozzászólására (») Jan 31, 2018 / 1
 
Pl itt van egy komplett adó vevő is egyben :
qrpp cw tcvr
Igen csak "fütyül" amikor lenyomod a kvarccal párhuzamosan váltó kapcsolót (key) .
Pontosabban a másik ugyan ilyen áramkört megépítése után a másikban fog megszólalni.
Ez nem más mint egy távíró adó vevő.
Érdemes lenne 27MHz kvarcot beletenni.
Antennának pedig max fél 1 méteres drótot rakni.
Ezzel kb 50 - 100 méterre lehetne adni, jobb esetben akár többre is.
Szobában elég térerő ez.
Anyag ára : kb kvarc 50-200Ft , tranzisztor: 10-20 Ft, ellenállások 20 Ft , kondenzátor 100-150 Ft, tl431 40-60Ft , váltó mikró kapcsoló 100-200 Ft, piezo hangszóró 100-200 Ft vagy részben "döglött" headset jó fele helyszín mennyiség függvényében változhat az ára.
Az anyag árát drasztikusan csökkentheted "donor" nyákból alkatrészek kiépítésével.
Ellenállás , kondenzátor, tranzisztor, (régebbi tv rádió magnó egyéb elektronikai panelek lehetnek "donorok")
Amíg minden alkatrészt kiszednek , megismerkednek a forrasztással.
Nyákot gyártani lehet elég lenne csak amolyan "pöttyös" panel szinten elkészíteni.
Vannak ilyen előre gyártottak is.
A lochmaster programmal ezekhez is tudsz ültetési mintát generálni.
lochmaster van demo verzió is korlátokkal

Részben OFF voltam ...
Van másik topic is gyakorló rádió építés néven vagy hasonló ...
(#) erbe válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
A Tl431 bekötése nem tiszta. Bár nincs pont a vastag vonalon az 1 MOhm-os ellenállás mellett a Tl431 alatt, de jobb, ha nincs ott az a vonal. Ami nem tetszik, hogy az 1 kOhm-os ellenálláson nyeli az áramot, ha kell, ha nem.
(#) Kera_Will válasza erbe hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Működik így is ... Gyàri ajànlása is van ebben az üzemmódban.
Kb 50-60 dB Au-t tud így hangfrekvencián .
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Valóban, a dióda jele egy v. két raszterrel feljebb rajzolódott. Azért ki lehet találni, hogy az az adj láb.
(#) mustang74 hozzászólása Máj 21, 2019 /
 
Otthoni csöves rádióim használatához tervezek egy gyenge AM transmitter építését. Segítségül hívtam az Arduino panelemet. Program és egy hosszú vezeték segítségével létre hoztam egy pár méter hatótávolságú, 800kHz körüli vivő frekvenciát. Egy egyszerű kapcsolást keresek ami segítségével rá tudom tenni a műsort az állomásra. S persze az Arduino használatával.

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=88422.0

A "pinMode (ANTENNA, INPUT);
delay (300);" sort kivettem a programból, igy folyamatos a jel a rádiónak. Csak a műsor hiányzik.
(#) Kera_Will válasza mustang74 hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
Mért kell egyszerű dolgot bonyolitani?
1 MHz kvarc oszci ahhoz 1 következő am modulator vagy a tápfeszét modulálod hangfrekiben.
(#) mustang74 válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
Egyrészt azért bonyolítom mert nincs itthon 1 Mhz-es oszcillator viszont Arduino igen.
Másodszorra AM modulátoron mit értesz? Mit tudok AM modulatorként használni? Trafós megoldást már láttam.
Számomra már ez is bonyolultnak tűnik. A vivő frekvencia lényegét is csak most értettem mikor létre hoztam a 800 kHz-es frekvenciát és hallatszódott a súgás a rádióban és ha az antennát kocogtattam azt is lehetett hallani. Számomra már ez nagy felfedezés volt.
(#) pucuka válasza mustang74 hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
A 800 kHz -es vivőre csinálj hangfrekvenciás PWM -et.
(#) Kera_Will válasza mustang74 hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
Neked mi a műsor ?
Meg elégszel némi" digitális zörgéssel" ,amit a uC négyszögeivel előállítasz?
Akkor pwm a uC hang frekiben szaggatva ... delay(1) on delay(1) off sorokkal már vmi 500 Hz körüli zörgést hallhatsz talán .
Ha meg a delay megfogja a uCt teljesen akkor millis() vagy a micro-s függvény tesójával hozzál létre időzítést a kimeneti port ki/be kapcsolására.
Vagy szeretnél valósabb valamilyen hangfrekvenciás forrásból AM adást kapni?
Ha az utóbbi akkor kelleni fog 1 2 tranzisztor is.
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2019
(#) Kera_Will válasza mustang74 hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
Tranzisztor bázisára vezetheted a 800 kHz uC négyszögjelét.
A tranzisztornak A osztályú lineáris üzemben kell lennie, földelt emmiteres alapkapcsolásban.
(Az emitter ellenállás csak nagyfrekvenciásan legyen hidegítve.)
Bázis áram vagy bázis feszültség osztóval beállítva a munkapontját.
Ezek után a kollektor körben érdemes egy L C párhuzamos rezgőkört rakni.
(Kollektor és a tápfesz közé) Ennek az üzemi frekvenciára kell hangolva lennie.
Modulációra 2 út van. Egyik az emmiter körbe vezetet hangfrekvenciával, pár 10-100µF kondin keresztül a külső forrásból fél 1 voltos jelszinttel ...( fül után beállítva ... nem torzítson nagyon ).
Vagy ugyan úgy ahogy a tokozot kvarcoszcival láttad egy kimenö trafó hangszóró oldali ( kis impedancias)
meghajtással bekötve a tápfesz ágba.
Az egész tranzisztoros erősítő tápját megrángatod a trafón keresztül a "műsorral" mint hangfrekis moduláló jellel.
(#) Tomi94 hozzászólása Okt 13, 2019 /
 
Sziasztok!

Kerestem AM transzmitter kapcsolásokat, gyűjteményi darabok használhatóbbá tételéhez. Végül több oldalt és videót megnézve ez a kapcsolás tűnt a legegyszerűbbnek, amellett, hogy a videós bemutató alapján elég tiszta hangot is eredményez.

A videóhoz írt kommenteket is átolvasva, az áramkört az említett típusszámú tekercs helyett 150 uH és 10 uH induktivitásokkal építettem meg, IRF530 FET került be, továbbá forgókondit majd bontok valahonnan, egyelőre betettem a helyére 180 pF-ot. És a bemutatott tápegység helyett 12 V-os zselés akkuról tápláltam meg.

Természetesen ez csak légszerelt prototípus darab, ami RF dolgoknál nem túl jó ómen, de sikerült működésre bírnom: 7-8 mA áramfelvétel mellett, kb. 700 kHz körül elkezd sugározni, és be is lehetett fogni az adását az összes próbált készüléken.

Viszont, azért a videóhoz mérten jóval gyengébb és zajosabb a vétel, és főleg nem igazán stabil. Vagyis míg a Kossuth, meg 870 kHz körül egy másik adó vétele (Bp-en) legfeljebb csak a vevő elforgatására változik, ez nagyjából bármitől. Tehát függ a hangerő attól, hogy hol tartom a kezem, hozzáérek-e a hangológombhoz/botantennához (utóbbinál gyakorlatilag teljesen elhallgat), de ugyanennyire az adó legkisebb mozgatásától is.
Igaz, hogy adó "antennaként" csak egy kb. 30 cm-es vezeték van rákötve, de erről nem mond semmit a videóban. Nyilván nem sugározza be a fél várost, de azért egy szobán belül 4-5 métert szerintem illene tudnia. Esetleg beugrott még, hogy ilyen microhifikhez adott AM keretantenna esetleg jobb megoldás lenne, a 68 pF és a negatív pólus közé bekötve?
Próbálkoztam földeléssel is, de ha a vízcsőhöz, vagy a konnektorbeli földeléshez hozzákötöm a negatív pólusát az akkunak, akkor jelentősen javul ugyan a hangerő, de erős hálózati búgást visz be az adásba. Főleg VT készüléken vettem észre (egyelőre ez is tranzisztoros, csövessel nem próbáltam), de egyéb rádiós magnókon is ilyen kicsit, hogy pont az adás közepén alig / rosszabbul hallható a műsor, félrehangolva mindkét irányban felerősödik. A VT hangolásjelzője amúgy középen is, és félrehangolva, ahol épp szól, ott is közel maximális kitérést mutatott.

Pár héten belül (amint elkészülne a munkahelyi labor felújítása) tudok oszcilloszkópos méréseket végezni rajta, próba panelra picit szebb kivitelben átrakni előbb is, de addig is: a leírtak utalnak valamilyen tipikus hibára? (Pl. nem megfelelő moduláció, földelés módja, esetleg RF jelalak probléma)

Előre is köszönöm, ha van tippetek!
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2019
(#) djv hozzászólása Jún 21, 2020 /
 
Hello!

Nem épp rádió építés, inkább javítás, de a "rádió" szóra keresve a találatok között leginkább ez tűnt megfelelőnek.
Tehát adott egy 15W-os kínai FM rádióadó, ami rendesen működött egy esős délutánig, amikor is valószínűleg egy villám találhatta el az antennát, mert bár fizikai nyoma nem volt látható a készülékben, de a végfokot kilőtte. Ez a RD15HVF1 számú volt, melyet meg is rendeltem Kínából, mert itt a környéken egyetlen boltban sem volt kapható. 90 nap után sem érkezett meg, így egy másik eladótól rendeltem egy 30W-osat (RD30HVF1), gondolván, ha a korábbi amúgy is állandóan meleg volt, talán a nagyobb teljesítményű azonos meghajtással kevésbé fog melegedni. (Korábban is jó SWR-el max 10W jött ki a készülékből a 15 helyett.) Tehát NEM a nagyobb teljesítmény volt a cél, hanem az, hogy indulás után ne csökkenjen 0,3-0,5W-ot a teljesítmény, miközben melegszik a készülék, hanem legyen inkább középhőmérsékletű állandóan.

A 30W-os meg is érkezett (igen, más a tokozása), be is lett kötve, de nem működik. Egyrészt a korábbi durván 2,5A-t fogyasztott maximum, ez már el sem indult ennyivel, másik táppal 4,5A-es fogyasztást lehet mérni, az alkatrész azonnal forr és kimenő nem mérhető az antennacsatlakozón.

Az előerősítő rész megy, mert a közelbe (pár méterre) tett vevő szépen veszi az adást, de az SWR mérő 1W-tól képes mérni és ugye talán 600mW, amit az előerősítő tud.

Az alkatrész bekötése:
G: jel az előerősítőről egy kondin és egy állító tekercsen keresztül
S: -12V (GND)
D: kimenő az antenna felé, valamint egy 10 menetes vastag tekercsen keresztül a pozitívra is csatlakozik

Egy másik oldalon (tanya) hozzáértők szerint ennek a 30W-osnak ugyanúgy kéne működnie mindenféle átalakítás nélkül, mint a 15W-osnak, de sajnos nem így van.

Az alkatrészt kiszedve műszerrel még mindig jónak mérhető, míg a 15W-os csak 2 diódának, tehát feltételezve, hogy az alkatrész még ép, szeretném működésre bírni.

Az adatlap szerint ez is eltérés:
15W Gate threshold voltage 2,8-3,8V
30W Gate threshold voltage 1,3-2,3V
Viszont 4,92V-os érték mérhető az adott G láb pontján (kiforrasztott végfok esetén).

A kérdésem, tehát a következő:
1. Min kéne változtatni, hogy működjön?
2. Ha a 4,92V-ot lecsökkentem 1,8V-ra, akkor megszűnne a forrósodás/túlterhelés? (Ehhez szimpla kondicsere is megfelelő? Ha igen, milyen értékűt építsek be?)

Képen mellékelve az eredeti állapot és az új alkatrész műszerrel mérve.
(#) dokidoki válasza djv hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
A gate treshold feszültségnek állíthatónak kell lennie. Valamelyest a kimenő teljesítményt is befolyásolja. Ha túl van nyitva a fet, akkor a meghajtó teljesítmény már nem tudja vezérelni... Már ha még van meghajtás, mert a végfok halála okozhatja a meghajtó meghibásodását is.
(#) dokidoki válasza dokidoki hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
No már nem tudtam módosítani, a gate feszültséget, nem kondival állítják be. Valószínűleg van valahol egy PWR feliratú trimmerpoti, az erre hathat. A végfet bal szélén van egy 100Ohm azon keresztül van becsatolva a feszültség oda, de azokat nem kell piszkálni.
(#) ferci válasza djv hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
A gate feszültséget be kell valahol állítanod, elvileg végfokkal együtt.
Arra számíts, hogy a 30 wattos típus nyugalmi árama, vele együtt a disszipácója is nagyobb az előzőnél.
A kimenő teljesítmény függ az Ugthr-tól, vele paralel a nyugalmi áramtól ( 0.6-0.7 A is lehet ).
A meghajtás külön téma.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
(#) pucuka válasza djv hozzászólására (») Jún 21, 2020 / 1
 
Hát kéremszépen. Az RF technika nem az a terület, ahol szabadon lehet csereberélni bármit, főleg nem tranzisztort.
Ha összehasonlítod a két tranzisztor adatlapját, láthatod, hogy jelentős eltérések vannak a kapcsolásban. Mindkét tranzisztor strip line tápvonalak között dolgozik, amik bizonyos pontokon kondenzátorokkal vannak terhelve. A két mintakapcsolásban, és gondolom a megvalósításban is, a kondenzátorok értékei eltérőek.ez a bemenet, és a kimenet illesztései miatt van így, a két tranzisztor paraméterei eltérnek egymástól, nem csak a teljesítmény miatt, hanem mások a két eszköz belső impedanciái. A munkapont beállítása csak egy alapvető dolog, ezen túl az illesztéseknek is stimmelniük kell mind a bemeneten, mind a kimeneten. Ez jól látható az adatlap Schmidt diagramján. Mivel hangolási lehetőséget nem látok, valószínűleg a 30 W -oshoz más panel tartozik.
Remélhetőleg még nem tetted annyira tönkre, hogy ha megszerzed az eredetit, és be tudd tenni.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2020
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Akarod mondani, hogy hangolni is kell?
(#) djv hozzászólása Jún 21, 2020 /
 
"Remélhetőleg még nem tetted annyira tönkre, hogy ha megszerzed az eredetit, és be tudd tenni."
Ahogy írtam, még az előerősítő (C2851) dolgozik, mert a közelben fogható az adás.
Nem rendeltem meg újra a 15W-osat, reménykedtem, hátha ideér... de ha most megrendelem, őszre itt is lenne, szóval az egyenlőre inkább felejtős.

"Valószínűleg van valahol egy PWR feliratú trimmerpoti, az erre hathat."
A készülékben sehol nincs állítási lehetőség, nincs benne (a bemenet szabályzásán kívül) egyetlen poti sem.

"Akarod mondani, hogy hangolni is kell?"
Műszerezettségben egy SWR mérőn, frekimérőn, műantennán és alap műszeren kívül más nem áll rendelkezésre.
(#) ha1drp válasza djv hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
jó lenne nagyobb fénykép a végfokról. A gate lábnál látható induktivitást lehet, hogy kell hangolni, viszont a kimenet, általában szélessávú, annak hangolása szükségtelen.
A nyugalmi áram viszont sok lehet, 200mA - 800mA között normális
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Még azonos tranzisztor csere esetén is szükség lehet hangolásra. Ezen a frekvencián a tranzisztoroknak komplex bemeneti, és kimeneti impedanciái vannak, ezt illeszteni kell a bemeneti, és kimeneti 50 ohmos hullámimpedanciához. A "szélessávú" kimenet itt azt jelenti, hogy bizonyos határok között nem kell az illesztést bizgálni, de ez általában néhány MHz szokott lenni. A 100 MHz -es sáv pedig 20,5 MHz széles. Lehet, hogy ez az áramkör az egész sávban használható, nem tudom, de akkor a sáv szélein biztos nem optimális a működés.
A bemenet, és a kimenet illesztését PI illesztő tagokkal szokás megoldani, de az adatlapon tápvonalas illesztést ajánlanak. Kéne látni a panel mindkét oldalát.
Elvileg egy műantenna, és teljesítmény, és árammérőn más műszer nem nagyon kell, Jó lenne egy spektrum analizátor a mellékhullámú sugárzások észlelése miatt, de nem létkérdés.
(#) pucuka válasza djv hozzászólására (») Jún 21, 2020 /
 
Viszont más tranzisztorhoz, más kapcsolás kellene. Az átalakítás, újratervezés meg nehéz kenyér.
Hasonlítsd össze a két tranzisztor adatlapját!
(#) Ráx Aladár hozzászólása Ápr 15, 2022 /
 
Sziasztok! Szerintetek ez a kapcsolás műszakilag korrekt? Nekem van egy olyan érzésem a kapcsolási rajz láttán, hogy az egész áramkör csak arra jó, hogy a teljesítmény tranzisztor jó gyorsan el legyen herdálva...
Következő: »»   13 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem