Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőkről általánosságban
Lapozás: OK   26 / 27
(#) Phoenix225 válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
táp
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) Moderátor hozzászólása Phoenix225 hozzászólására (») Okt 9, 2016
 
Használd a LINK gombot, és mondatkezdéskor nyomd a shift-et!
(#) reloop válasza Phoenix225 hozzászólására (») Okt 9, 2016 / 1
 
Bár nagyon ellenzem, de egy ilyen táp lehet éppen folyamatosan áram alatt.
Ha ezt választod használj a kapcsolóval soros schottky diódát, mert azon kevesebb a nyitófeszültség okozta veszteség. Bővebben: Link
(#) Phoenix225 válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
köszönöm(!)
kell neki hütés? nincs kivezetve rá a negativ rész? olvastam hogy vannak olyan tipusok, ahol ki van vezetve.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) reloop válasza Phoenix225 hozzászólására (») Okt 9, 2016 / 1
 
A hűtőfülön van a katód. Érdemi melegedést nem okoz a normál használat, esetleg egy hűtőlemezt megérdemel.
(#) Phoenix225 válasza reloop hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Rendben, mindent köszönök.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) Ema75 hozzászólása Jan 26, 2017 /
 
Sziasztok.2x15 watos tda 7297 alapú erősítő én hogyan lehet orvosolni a pukkano hangot amit a hangfalba lehet hallani ki és bekapcsolaskor?
(#) reloop válasza Ema75 hozzászólására (») Jan 26, 2017 /
 
Szia! A 6 és 7 lábak a melléket RC körhöz csatlakoznak?

TDA7297.gif
    
(#) ddav20000 hozzászólása Jún 7, 2019 /
 
Szép estét!
Olyan problémával fodrulnék a hozzá értőkhöz hogy:
Adott egy KENWOOD KA-31B erősítő amikor elkezdett melegedni gyorsan túlmelegedésnek indult és elkezdett eléggé durván torzítani, észrevettem hogy a bal hangszóró kimenettel van probléma. Ebből a felindulásból kiszemelem a helyettesítő tranzisztorát az interneten a boltban ugyan olyat nem kaptam de a típusa ugyan az pnp és a másik oldalra pedig npn mivel arra az alapra támaszkodtam hogy ami benne volt az jó volt oda (mivel miután hozzám került vagy 5 évig használtam). Szóval megvettem, ki is cseréltem de csak z egyiket a kettőből mivel azt mértem rossznak. Egy 3 perces haszálat után a bal hangszóró tranzisztori ismét kb. 100 fok-ig elmentek másnap megvetem hozzá a másik oldalra is és még így is, ezért megvettem a két tranzisztort bridge-be összekötő tranzisztorokat is és ezután is túlmelegedik. Azonban az a problémám megoldódott hogy nem torzít de szerintem nem túl hasznos és nem túl kímélő az hogy az energia felét elfűtöm. Ezeket az alkatrészeket kicseréltem a másik hangszóró kimenet felöli oldalon is és ott tökéletesen szól és túl sem melegedik. Nos nekem az lenne a kérdésem hogy valakinek nincsen-e egy ötlete hogy hol lehet a hiba forrása ha az egyik oldal túlmelegedik a másik tökéletes, akkor mégis hol a baj forrása. A terhelés ugyan az mind a 2 kimeneten szóval ez nem hiszem hogy baj. Ha valamit pontatlanul vagy nem szakmaian és esetleg tévesen írtam le elnézést kérek mivel nem rendelkezek villamos mérnöki irattal. Segítségeket előre is köszönöm! A képeken a pirossal bekarikázottakat cseréltem ki.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Szia! A végtranzisztorok bázisaihoz kapcsolódó 330 Ω-os ellenállásokat ellenőrizd le. Értékét, beforrasztását és a hozzájuk tartozó vezetősávot. A kettő közül valamelyik szakadt, vagy túl nagy ellenállású, akkor az általad leírt hibát generálja.
Persze, majd a nyugalmi áramot is be kell/lehet állítani. Ebben készülékben nincs trimmer poti, sajnos csak ellenállás cserélgetéssel oldható meg.
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Rendben köszzönöm a segítséget mindjárt megnézem mi a helyzet vele! Utána írom megoldódott e a probléma.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
A mellékelt ábra szerinti mérési pontokon 10-15 mV észlelhető helyesen beállított nyugalmiáram esetén.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2019
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Nos megnéztem az az ellenállás amit mondott (a végtranzisztor bázisa után kötött) jelenleg 320 Ω-os, a másik oldalon is annyi azt is megnéztem, viszont amíg a bal oldalon megmértem azt a két pontot amit bejelölt a rjzon ott volt 1,2-1,3 mV addig a jobb oldalsó részen (amivel a probléma van) ott volt 1,5V-os kapocsfeszültség. Mi lehet még a probléma?
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Itt hatalmas áram folyik! Nagyon rövid mérésekkel haladjunk tovább, nehogy a végtranzisztor ismét megsüljön.
A hibás oldal hangszóró helyére kösd be a voltmérőt. Az induló mérési tartományba férjen bele a tápfeszültség. Állapítsd meg mekkora egyenfeszültség menne a hangszóróra. ±200 mV-nál kisebb értéket tekintünk megfelelőnek.
Amennyiben ez rendben, akkor a hibás oldal bordájának tetejére fogatott tranzisztor huzalozását ellenőrizd le! Szakadás, érintkezési hiba fordulhat elő.
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
A rossz oldalon 60mV a jó oldalon pedig 30-40mV-ot mértem. A hűtőbordára kötött tranzisztor vezetéke nincsen szakadásban. De én gyanúsnak tartom, hogy annak ellenére is nagyon felmelegedik, hogy van rajta egy tranzisztor ami az én elgondolásom szerint a túlmelegedés ellen szolgálna valamilyen módon. Egyébként a kivezetésen zenét kapcsolva maximális hangerőn equalaser kikapcsolásával a rossz oldalon 2.4V a jó oldalon 1.3V volt a max pedig ugyanaz a zene ment.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Eddig rendben, hozzálátunk az áram mérsékléséhez.
A mellékelt ábrán bekarikáztam három feszültségértéket. Ezek a borda tetejére fogatott tranzisztor lábain mérhetők testhez képest. Kérlek add meg mekkorák ezek nálad a jó és a rossz oldalon.
Szerk.: Ügyelj, a mérőcsúcs ne zárja össze a szomszédos lábakat!
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2019

Mérés_2.jpg
    
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2019 /
 
Az alsó értéktől felfele haladva fogom leírni. A rossz oldalon: úgy hogy nincsen a bordán -2,6, -0,43, 1,93. Úgy hogy rajta van a bordán (kicsit másabb értékeket mutatott az elején ezeket írtam le de elkezdett visszaállni arra amikor nem volt a bordán): -2,7, -0,54, -2,0.
A jó oldal borda nélkül: -1,02, 1,14, -0,42. Bordára szerelve(igazából nem változott): -1,02, 1,14, -0,42. A multiméter negatív lábát a transzformátor föld potenciálra kötött lábára kötöttem, a pozitívval méregettem a tranzisztorokat. Az érték lehet azért váltakozott néha mert ki be kapcsoltam nehogy kisüljenek a végtranzisztorok de egy-két másodpercet vártam bekapcsolás után hogy feltöltődjenek a kondik.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Úgy látom a hibás csatorna pozitív tápoldali végtranzisztor meghajtója Q11(Q12) cserére szorul. Vedd ki és vizsgáld meg!
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A képen amit közzé tettem be tudná karikázni melyikről van szó?
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Melyik a hibás csatorna? Ha a képen jobb oldali, akkor a mérendő tranzisztort mutatja a nyíl.

Mérés_3.jpg
    
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Köszönöm! Az a helyzet hogy ez most lett kicserélve, mert az összes alkatrészt ami benne melegedett kicseréltem. De nem kizárt hogy én kaptam a gyári hibásat mivel amikor még nem volt beszerelve akkor beleraktam a multiméter tranzisztor tesztelőjébe és csak nullákat mutatott most akkor kiveszem mind a kettőt és letesztelem. Ön szerint az probléma lenne-e hogy addig amíg le tesztelem a jó oldal ezen tranzisztorával, hogy addig a jó oldalnál ez a tranziztor hiányozni fog? Nem okoz-e esetleg ez ott valami hibát? Persze használva nem így lesz csak jelenleg az összes bolt zárva van...
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Megmértem a tranzisztorokat mind az újaknak mind a régieknek más értékeket írt ki ezért beleraktam a jó oldalról ugyan azt a típusút és mégy így is túlmelegszik. Base-Collector közötti feszültség:11,7. Base-Emitter közötti feszültség:3,2.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Hagy kérjelek fel tegeződésre - Szia!
A csere az eredetivel megegyező, vagy helyettesítő tranzisztorral történt? A lábak kiosztása típusonként eltérő és ez is okozhat problémát.
A tranzisztor vizsgálatához itt egy link.
A jó oldalt ne bontsd meg, anélkül is meg tudjuk javítani az erősítőt.
Sokat lendítene, ha a melegedős oldal végtranzisztorait kiforrasztanád - a lehető legnagyobb kímélettel. Akkor kerülhetnek majd vissza, ha a korábban vizsgált, bázisukhoz tartozó 330 Ohm ellenállásokon egységesen 0,55 V környékére tudjuk levinni a feszültséget.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Ha a bázis-emitter lábak között 3,2 V-ot mértél, akkor akár tönkre is mehetett a tranzisztor, nem célszerű ilyennel kísérletezned.
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Helyettesítő tranzisztorral történt, de mielőtt beforrasztottam utána néztem hogy minden teljes mértéken megegyezik az eredeti tranzisztorral és a nem melegedő oldalon is mindent kicseréltem ugyan arra a típusokra mint a melegedő oldalon de az tökéletesen működik ennek ellenére is. Mindjárt hozzá látok akkor a kiforrasztáshoz. Melyik tranzisztor kimeneteit mérjem le? A pnp vagy az npn-t?
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Ezen a képen melyik a melegedős oldal?
Találtál esetleg a mellékeltnél olvashatóbb dokumentációt?
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Azokon a képeken amiket küldtem azon a jobb oldal ami melegszik. Igen egy két dolog olvasható, pl.: utána néztem a végtranzisztoroknak és egyeznek.
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A mérendő, a kiemelt végtranzisztorok helyén a bázis és az emitter lábakra érkező feszültség. Ez a két szélső láb. Mindkét végtranzisztoré érdekes.
A kimenet legyen terheletlen, és ott is végezz egyenfeszültség-mérést, ott várjuk a 0 V közeli értéket.
(#) ddav20000 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
És úgy mérjem akkor hogy ki vannak szedve a tranzisztorok vagy úgy hogy benne vannak?
(#) reloop válasza ddav20000 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
A melegedős oldal mindkét végtranzisztorát vedd ki és úgy végezd el a méréseket.
Következő: »»   26 / 27
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem