Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé kérdés
 
Témaindító: M.Béla, idő: Szept 15, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   35 / 41
(#) Kolti0 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Ez a bekötés nekem magas. No meg tápfesz. 250V. ?
(#) kokozo válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
NO = Normal open azaz alapból nyitott kimenet NC=Normal close azaz alapból zárt. A tápfesz meg azért ennyi, mert a 230 az csak elméleti minél közelebb vagy a trafóhoz annál magasabb a fesz minél távolabb annál kevesebb. Tehát a 230V az ideális eset ez +- 10%-al eltérhet.
(#) Kolti0 válasza kokozo hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Ok.köszi meglátom mi lesz.
(#) Pigi hozzászólása Feb 11, 2019 /
 
Sziasztok

Létezhet, hogy egy sima kis 2 záró/nyitó érintkezős NYÁK relé az idő múlásával tönkremegy?! Ezalatt értem azt, hogy mondjuk legyengül a tekercs vagy a mágnes és nem tud behúzni vagy behúzva maradi?!
kb 25-30 éves relé

Egy végfok került hozzám amibe teljesen külön külön van a két végfokmodul! A végfokmodulokon van rajta a védelem és a védelem reléje! Van egy fúra hiba: Időnként bekapcsoláskor a relék nem húznak be(DC nincs a kimeneten), kell néhány perc mire behúznak, van amikor ki és be kapcsoláskor már egyből behúz! Van mikor napokig minden nap be van kapcsolva és egyből behúznak a relék...
A védelmi áramkör körül nem találtam hibát eddig... Illetve ami fura, hogy ezt a mind a két oldal eljátssza és a végfokmodulokban ami közös az a tápegység, de azt rendben találtam...

Köszönöm
(#) pont válasza Pigi hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
A relé is meghibásodhat persze, de mivel különböző idő eltérések vannak, nem lehet, hogy a késleltető áramkör már nem az igazi? Ezekben jellemzően kondenzátoroktól függő időzítés van azok meg öregedhetnek.
(#) Sebi válasza Pigi hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
És mit mérsz a reléken, amikor nem húz be?
Így nem láttam még relét tönkremenni... Különösen kettőt egyformán, egyszerre. Lesz ott valami közös hiba, pl.: valami komparátoroknak közös referenciája döglődik. (Régebbi eset.)
(#) Pigi válasza pont hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Szia

Megnézem, köszönöm a tippet
(#) Pigi válasza Sebi hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Szia

Régebben mikor foglalkoztam a projekttel felírtam valahová, hogy mit mérek a relén de nem találom a feljegyzést...
Majd rámérek megint, de napokba mindig indult elsőre!
Semmi közös nincs a 2 védelemben, teljesen külön vannak

Köszi
(#) xitibi hozzászólása Feb 14, 2019 /
 
Sziasztok.
Egy buta kérdés . 12V relét vezérelhetek e 24V rol ha csak az áramerősséget korlátozom (ellenállással)?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2019
(#) pont válasza xitibi hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
Igen, ha a relé tekercsével megegyező ellenállást használsz, de az ellenállásnak is megfelelő terhelhetőségűnek kell lennie. Nem túl szakszerű, mert elfűtesz plusz egy relényi energiát, de szükségmegoldásnak működhet.
(#) usane válasza xitibi hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
Persze, mert az ellenálláson feszültség is fog esni.Összefüggenek. Ha tudod mekkora a relé ellenállása, sorosan egy ugyanakkora ellenállással feleződik a relén és z ellenálláson. Feltéve persze, hogy DC, mert ha AC akkor a relétekercs induktivitása is beleszól. A másik amit figyelembe kell venni, hogy az ellenállás elbírja a rá eső teljesítményt.
Egy példa. Tegyük fel van egy 12V DC, 100mA-es reléd. Ebből R=U/I alapján kb. 120 ohm ellenállású a tekercs. Ha sorba kapcsolsz ugyanekkora ellenállást 24V-on akkor azon is 12V fog esni 100mA áram mellett. A rá eső teljesítmény P=U*I alapján 12V*0,1A=1,2W, tehát ez feletti teljesítményű ellenállás kell, (2W).
(#) Inhouse válasza xitibi hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
Igen, ahogy pont írta, jellemzően ez kis méretű/fogyasztású DC behúzójú reléknél simán járható út.
(#) xitibi válasza usane hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
Mindenkinek köszönöm a segítséget, főként a részletes magyarázatot.
(#) kissattila88 hozzászólása Feb 17, 2019 /
 
12v relét hogy lehet ön tartóvá tenni?
(#) nedudgi válasza kissattila88 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Mi a cél, mekkora feszültséget akarsz kapcsolni, mennyi szabad záró érintkezője van?
(#) Sebi válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
No meg lesz-e külön ki és be nyomógomb?
(#) nedudgi válasza Sebi hozzászólására (») Feb 18, 2019 / 1
 
Hát igen, a barkochbában szerzett rutin…
(#) endibab hozzászólása Jún 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Adott egy 3 fázisú Fi relé az óránál /3*16A/,egy darab egy fázisú Fi relé szintén az óránál a vezérelt áramnak.kontaktor /1 nyitó 1 záró/bekötését követően leold a Fi relé.Jelenleg csak egy vilanybojler menne a kontaktorról,később infra panelek is.Mi okozhatja a problémát?Jelenlegi kötés: Kontaktor A2:vezérelt nulla,A1:vezérelt fázis,3:nappali fázis,4:kimenet,1:kimenet,2:vezérelt fázis.4-es,1-es kimenetek közösítve és innen viszem tovább a bojler illetve az infrák felé ezt a fázist.Vezérelt nullát viszem tovább a bojlernek,infráknak.A 3-asra kötött nappali fázis megegyezik azzal amiből a vezéreltet alakították ki a szakik.Ma eljutottam oda,hogy ha nem fűtött a bojler akkor nem oldott le,bekapcsoltam a bojlert,nem oldott le,ment vezéreltről majd amikor a vezérelt megszűnt mindkét Fi kioldott...Előre is köszönöm a segítséget
(#) Bakman válasza endibab hozzászólására (») Jún 13, 2019 /
 
Kicsit zavaros nekem de ha jól értem, akkor csak a vezérelt nullát viszed a fogyasztók felé. Ha igen, ez így nem jó, mint az a mellékelt ábra is mutatja.

A mágneskapcsolóval a nullát is és a fázis is át kell kapcsolod a vezéreltről a nappalira. A két Fi-relé után tekints a vezetékekre úgy, mint különálló áramforrások, a fázisok és a nullák már külön életet élnek.
(#) endibab válasza Bakman hozzászólására (») Jún 13, 2019 /
 
Köszönöm a választ,megpróbálom az általad leírtak szerint.
(#) ádám_2000 hozzászólása Jún 15, 2019 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem hogy ki szeretnék cserélni egy relét egy erősítőben. Az erősítőben lévő eredeti relé[20190610_111117.jpg]

Amit találtam(egy s betűvel több):itt


a kérdes az hogy megvehetem e működni fog e?

a válaszokat előre is köszönöm!
(#) Sebi válasza ádám_2000 hozzászólására (») Jún 15, 2019 /
 
Miért nekem kell láthatóvá tennem a képet? Nem igaz, hogy látod...
Ha a mechanikai méretei ugyanazok (beültethető) akkor egyszerű lesz a csere.
A típusszám megegyezik.
(#) exabit hozzászólása Júl 18, 2019 /
 
A relé behúzótekercséhez tett flyback dióda mikor okozhat problémát? Olvastam róla hogy nem enged el olyan gyorsan ha van dióda beépítve.
(#) ferci válasza exabit hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Akkor okoz problémát, ha szakadt vagy zárlatos - tönkremehet a tranzisztor vagy kis fet, ami kapcsolgat.
Csinálj egy szkópos tesztet és ellenőrizd le.
(#) Gafly válasza exabit hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Ez így igaz.
Hogy okoz-e problémát a konkrét esetben, azt nem tudom megmondani.
(#) Ódenka hozzászólása Jan 2, 2020 /
 
Üdv az Újévben!

Egy barátom kérdezte, a mágnessel előfeszített kisrelének mi az előnye van a nem polarizált társához képest, ha van?
Én használtam egy csomót, de nem néztem utána sosem, mi a jó benne, egyszerűen a kedvező ára miatt használtam. Kaptam 40 dkg-ot kb régen ajándékba.
Szóval az eszem szerint azt feltételezem, hogy a kontaktusok netalán messzebb lehetnek egymástól, mint a hagyományosnál, és-vagy kisebb energiával elpöfögnek.
Nem a bistabil relékről van szó, ezek az előfeszítettek hagyományosan ki-be kapcsolnak feszültséggel és nélküle. Az áramirány lényeges, csakis egy előírt irányból kaphatja a DC-t, különben nem húz meg.
(#) ferci válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 2, 2020 /
 
Üdv néked és házad népének..

Elképzelhető, hogy a legkisebb prellezést is megakadályozza akár villamos, akár mechanikus okból áll fenn.
A 40 dkg-ból azt is meg tudod nézni pár darabnál, hogy az elgondolásod is mennyire igaz.
Az se mindegy, hogy a névlegesnél mennyivel kevesebb feszültégről húznak már meg, vagy a húzott állapot fenntartásához hány volt elég.
(#) kowi hozzászólása Jan 26, 2020 /
 
Sziasztok. Külsős cég modernizálta egyik gépünket,azóta nem használtuk ( garancia lejárt) 1 hónap használat után sorra égnek be a relék. 6A print relé 1db 24VDC szolenoidot működtet. Helyére most tettem finder diódás védelemmel ellátott 8A relét.( de látom hogy ívet húz)
De rezisztív terhelés van megadva mindenhol. Induktív terhelés esetén mi lenne jó megoldás? Mágneskapcsolót tegyek egy pár Wattos szolenoidhoz?
(#) ferci válasza kowi hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Az első, amit tehetsz: az ívet húzó érintkezőkre párszáz nF - 47...100 ohm ellenállás soros tagot teszel és azokon át "záródik" nyitáskor az áramkör.
(#) Bakman válasza kowi hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ha a kis relék 24 VDC-t kapcsolnak, akkor helyettesíthetőek valamilyen félvezető kapcsolóelemmel. Ha a reléken van dióda, örök élet és egy nap. Kb. bármelyik IRF... FET jó lehet. Még meghajtóáramkör sem kell, olyan gyorsan úgy sem tudnak kapcsolni a relék.
Következő: »»   35 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem