Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fokozatkijelző átalakítás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) yzfzoltan hozzászólása Aug 24, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni egy motorkerékpár fokozatkijelző illesztésével kapcsolatban.Eredetileg az első képen lévő változatot próbáltam ki,de a jeladók nagyon megbízhatatlanul működtek.Ezért kicseréltem azokat a második képen látható optikai kapcsolókra,viszont ezekhez kellett készítsek egy egyszerű illesztőt,ami tudja működtetni a kijelzőt.Mivel beszereztem azóta egy univerzális "műszerfalat"(negyedik kép),szeretném annak az integrált fokozatkijelzőjét működtetni a meglévő eszközökkel.

A gondom az,hogy az általam készített "jelfogó" egy +12v impulzust ad ki minden fel,vagy le váltásnál az iránynak megfelelő szálon,a test közös,mivel az eredeti kijelzőnek erre volt szüksége.Az új műszerfal viszont minden sebességfokozathoz (6 fokozatú a motor) egy kapcsolt testet igényel(ötödik kép).

Milyen kapcsolással,eszközzel tudnám ezt elérni?
(#) Medve válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Szia, egy relével meg tudnád fordítani a "polaritást". Vagy egy NPN tranzisztorral, ami az emitterével a testen van.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2019
(#) yzfzoltan válasza Medve hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szia!
Nem a polaritás megfordításával van gondom,hanem a műszerfalnak minden egyes sebességfokozathoz van egy kivezetése és adott fokozathoz kell testet adni a kijelzéshez
(#) yzfzoltan hozzászólása Aug 25, 2019 /
 
Csináltam egy móricka rajzot,arról hogy mit szeretnék.Akérdőjel helyére nem tudom mit tegyek,hogy működjön a kapcsolás.

DSC_0136.JPG
    
(#) dB_Thunder válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Egy decimális fel-le számlálót!
Én valami programozható eszközt használnék, mert kommersz ic-t nem ismerek a problémára. A 4017 csak 1 irányba tud léptetni.
(#) yzfzoltan válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Valami olyasmi kéne aminek 6 db kivezetése van és ezek között kapcsolgatná a jeladó fel és le impulzussal a testet.Az N(üres) állásnak külön jeladója van így az nem érdekes.Az újabb motorokon már minden sebességfokozatnak van saját jeladója,de az enyém még nem ilyen.A váltás jelét 2 db optikai végállás kapcsoló szolgáltatja,amit a váltópedál működtet.

IMG_2210.JPG
    
(#) yzfzoltan válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Sajnos a programozható eszközökhöz nem értek,nagyjából az egyszerűbb analóg dolgokban kimerül az ezirányú tudásom.
(#) pbalazs válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 / 1
 
Egy fel-le számláló és egy multiplexer kell neked, pl. 40193 és 4051.
(#) yzfzoltan válasza pbalazs hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szia!
Én elhiszem,hogy az kell nekem,de ez így még számomra magas.
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Az lenne a legegyszerűbb és legjobb ha minden sebességhez tennél egy érzékelőt (a második kép)
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Azt nem lenne egyszerű kivitelezni,meg kéne bontani a motorblokkot.Amit látsz érzékelők,csak a váltópedál pozícióját figyelik,szekvenciális váltónál ez pedig csak fel vagy le.
(#) yzfzoltan válasza pbalazs hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Erre a kettőre együtt van szükségem,vagy ugyanazt tudják és csak valamelyikre?
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Akkor viszont a legegyszerűbb egy 16f628 as pic és egy uln2004 tranzisztormező
A program amit a picbe kell égetni kb 15 perc alatt kész van ,és reméljük van ismerősöd aki be tudja égetni .

valto.HEX
    
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ilyen ismerősöm nincs kéznél....
(#) pbalazs válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 / 1
 
Együtt kell a kettő. Az egyik egy számláló, ami számolja a fel- és a le impulzusokat, a másik pedig a bináris számokat alakítja decimálissá. Most mennem kell, de később leskiccelem.
De megfontolandó, amit kaqkk mond: tényleg egyszerű a program, csak kell valaki, aki megcsinálja neked
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ha küldesz egy 16f628 at szívesen beégetem .
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 / 1
 
És itt a kapcsolási rajz
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019

váltó.pdf
    
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 / 1
 
És innen már csak egy lépés egy komplett kijelző
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ez nagyon profi!
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Maga a kijelző rész már megvan,műszerfalba integrált gyárilag
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Megnéztem,a weblapodat és láttam,hogy foglalkozol elektronikák készítésével,csak nem tudom,hogy ez még aktuális-e?
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Maximum megtervezem de összerakni neked kell. A nyákot én is Kínában gyártatom .
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) yzfzoltan válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ez a megoldás nekem megfelelne,ha nincs benne smd alkatrész,össze tudnám forrasztani.Írhatok Neked privátban?
(#) kaqkk válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Igen írhatsz
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Itt van az elkészítéshez az összes fájl A zipben a gerber fájlok vannak a nyák gyártatáshoz .
A bemeneteken 5v os jelszintet vár a pic ..
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) proli007 válasza yzfzoltan hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Hello! Anno rajzoltam ilyen áramkört, szokásomhoz híven nem mikrokontrollerrel..
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) Csongig hozzászólása Okt 2, 2019 /
 
Sziasztok!
Engem is erdekel a tema.
Nalam az helyzet, hogy gyarilag semmilyen fokozat visszjelzes nincs bent. Egyedul az ures allast jelzi, ezt egy 12Vd dc negativ szalon vezerli.
Logikai szamlalas szerintem
A erzekelo lent.
B erzekelo fent.

Ures jelzestol imdulna.
Ures utana A:egyes
Ures utanaB : kettes es minden plusz B hozza adna egy fokozatot.
Vissza szamlalas A jel levon egyet egeszen az ures jelig.
Magat a nulla fokozatot nem kell jelolni, mert arra otz a gyari.
Igy viszont fel lehet hasznalni vezerlesnek is.
Szerintetek ez kivitelezheto?
(#) kaqkk válasza Csongig hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Kivitelezhető , de össze fog zavarodni az első nagyobb lassításnál 5 ből 3 ba teszed vagy a sárga lámpát látva 4 ből üresbe rakod és hagyod" kigurulni" már nem a valóságot jelzi ...
(#) Tomi111 válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Elvileg nem zavarodhat össze, mert ha kettőt váltasz, akkor kétszer kell a kart mozdítanod ütközésig, de én sem csinálnám így számlálósra. Nem hinném, hogy üzembiztos lenne. A legjobb lenne a sebesség és fordulatszámjelet figyelni egy kontrollerrel, a kettő aránya minden fokozatban fix (és más és más), de ehhez programot kell írni. Ez maximum behúzott kuplungnál keveredne meg, de azt is lehetne érzékelni.
(#) kaqkk válasza Tomi111 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Most egy motorkerékpárról beszélünk ? De jó hogy rájöttem , miért nem lehet egyből leírni ??? Ha mondjuk 3. sebességben van 3 at kell lökni a váltókaron (pedálon) hogy üresbe kerüljön a váltó ?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem