Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   45 / 68
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 / 1
 
A hangolás, és a hangerőszabályzás is potméterekkel történik, de a sávváltó kontaktusai is megérdemelnének egy alapos tisztítást.
A Csehszlovák gyártmányoknál gyakori volt a forrasztási hiba is, arra vigyázz, hogy az összekötő drótok elég ridegek, könnyen törnek.
(#) Zole válasza pucuka hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Igen akkor is recseg, talán még jobban. Esetleg valaki nem tud hozzá műszaki rajzot?
(#) pucuka válasza Zole hozzászólására (») Szept 5, 2019 / 1
 
Elektrotanyán van, töltsd le.
(#) Ktulu válasza FLaci81 hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
IC201 2es lábán 6V, 3-ason 4.3V meg van?
Mint írtam D15, Q8 és minden elkó ami fordított tápot kapott is károsodhatott.
IC2 hang erősítő és környéke is vizsgálatra szorul.
(#) Ktulu válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Mennyi áramot vesz fel 6V-ról? (zárt zajzárral)
(#) Zole válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2019 /
 
Köszönöm a segitséged. Megoldódott a probléma. A hangerö potméter és a hangszin potméter volt agyára kopva. Annyira érzékeny volt, hogy egy pici mozdulástol egyböl recseget. Kicseréltem és szuper. A sáv váltókhoz nem nyultam, mert azok még nem recsegnek. Köszönöm.
(#) campes hozzászólása Szept 6, 2019 /
 
Üdv mindenkinek.
Egy kis segítséget kérnék. A probléma a következö. Van egy Panasonic RX-5030 tipusszámú rádiósmagnóm, ami FM sávon nagyon halk és csak 3 adó jön be rajta. Petőfi , valami komolyzenei , meg a Retró.Gondolom a legerősebb adók. Az AM az tökéletes hangerőn szól.Valamint a magnó és a rákötött mp4 lejátszó is.Kérdésem ..... mi, illetve hol lehet a hiba? Elöre is köszönöm a segítséget.
Mellékelem a képet, és a kapcsolási rajzot PDF-ben.
(#) Ktulu válasza campes hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
IC1 1es lábához érsz, esetleg egy néhány 10 cm drót darabot kötsz rá, javul?
(#) campes válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
Üdv. Sajna semmit nem reagál. 1-7-ig kipróbáltam,semmi. Este teljesen kihúzott antennával bejött 3-4 adó. Amit emlitettem. De most nappal nem. Csak este jönnek be. Gondolom akkor jobbak a vételi viszonyok. Az alatta lévö kondenzátorhoz ( C22 ) viszont amikor véletlenül hozzáértem, csak úgy üvöltött a középhullám.
Szóval, hogyan tovább? mit nézzek meg?
Üdv
(#) Ktulu válasza campes hozzászólására (») Szept 7, 2019 /
 
IC1 az FM RF erősítő, keverő és helyi oszcillátor egyben. S1-9 -en át van táplálva. (vagy 1-7, nem igazán látszik)
Érdemes lenne ezeket a nagy hosszú kapcsolókat alaposan kipucolni.
(#) Allf hozzászólása Szept 8, 2019 /
 
Üdv. Egy VINX VPC7704 rádiósmagnó javításához kellene szerviz doksi, letöltési link. Köszönöm a segítséget.
(#) campes válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Az IC1-nek 7 lába van. És az összes lábához érintettem a vezetéket. nem volt semmi változás.Maradt a sistergés. Akkor nem jó az IC1? És melyik kapcsolókra gondoltál?
(#) Ktulu válasza campes hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Ha jól látom, a ferrit antenna alatt van S1. Jó lenne kiforrasztani, szét szedni és kipucolni alkohollal.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2019
(#) campes válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Erre gondols? A forgo tekercsre? Mert az a S1. Képen látszik.
(#) Ktulu válasza campes hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Nem, amit besatíroztam kékkel. Husszú fém soklábú kapcsoló.
(#) campes válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Akkor te a sávváltóra gondolsz? Mármint az FM - AM kapcsolóra? akkor nem elektronikai alkatrész a rossz , hanem a kapcsoló?
(#) Ktulu válasza campes hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Én azzal kezdeném. Mint írtam, rajta keresztül kap tápot IC1, IC2 (AM) is.
Szennyeződés miatt akár egyszerre több kontaktusa is záródhat.
Műszerezettség nélkül elég nehéz lesz kideríteni a hibás alkatrészt.
(#) campes válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Csak azt nem értem, hogy a kapcsoló az müködik a három am sávon. Van olyan , hogy csak az FM sávra kapcsolva nem müködik a kapccsoló? én speciel fogadni is mertem volna , hogy valamelyik IC vagy tranzisztor szállt el. Nem lehet a kapcsolon valahol megmérni hogy elegendö áram megy át rajta? vagy ezt nem lehet megmérni?
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Hogyha recseg kapcsolgatás közben, az már gyanús. Egy csepp WD40, vagy olajos alkohol csodát tesz, és nem kell méregetni. Amúgy ha antennán keresztül kap valami statikus kisülést, az első tranzisztor szokott tőle lezárlatosodni. Mivel van legalább 3 adód, csak gyenge, az oszcillátor biztos megy. Ha a forgókondenzátor antenna felőli végére tett dróttal hangosabb, mint a saját antennáról, akkor már egész biztosan a bemenő fokozat rossz. Egyébként ebben az IC-ben nagy valószínűséggel az FM tuner szokásos 2 tranzisztora van, csak 1 tokban. Ami sokkal ritkább lehet zárlatos kondenzátor, szakadt ellenállás is, azokat nehezebb megtalálni, de az olyan 1000 ből 1, kevés az esélye.
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 8, 2019 /
 
Idézet:
„Van olyan , hogy csak az FM sávra kapcsolva nem működik a kapcsoló? ]”
Nem az FM sávra nem jellemző, de a ritkán használt érintkező, és amelyiknek már gyárilag gyenge a rugója, hajlamos eloxidálódni. Kis tisztító folyadék, mozgatás általában helyrehozza,ha az a baja egyáltalán, ez a leggyorsabb.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2019
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Oké, akkor megpróbálom WD40-nel, csak az nincs nekem.Egyébként a csavarlazitó az nem jó hozzá? És ha ezzel ( WD40 ) nem sikerül megjavitani ( mert nem a kapcsoló hibás )akkor melyik alkatrészt nézzem meg?
(#) fecameca válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Írtam már. Pontosabban: Vedd le az antennát. Tedd rá az IC 1.-es majd az IC 3.-as lábra. Ha a 3. lábról jobb a vétel, akkor az IC rossz. Ha az 1. lábról jobb, mint az eredeti antenna helyről, nézd át az antenna bemenet és az IC közti dolgokat. Mivel az AM vétel jó, a KF valószínűleg jó, de csak akkor lehet széthangolódva, ha bántotta valaki. Akinek nincs a hangolásban gyakorlata, könnyen szétcsavarhatja úgy, hogy nehéz visszaállítani. Csavarlazítónak nem tudom, mi az összetétele. Nehogy rozsdamaró célra valami savat tartalmazzon! Akkor inkább denaturált szesz, benzin, petróleum, vagy valami hígító, de nehogy hőre lágyuló műanyag legyen a kapcsolóban, esetleg talán a lakkbenzin még nem oldja szét, (Nitró hígító az oldja a műanyagokat) kevés olajjal összerázva injekciós fecskendővel bele lehet nyomni. Ha csak bakelit van benne, akkor nincs miért aggódni. Véletlenül nem OIRT sávos még az a rádió? Nekem gyanús, hogy az IC semelyik lábáról sem hangosabb. Akkor át kell hangolni.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2019
(#) CHZ válasza fecameca hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Idézet:
„Véletlenül nem OIRT sávos még az a rádió? Nekem gyanús, hogy az IC semelyik lábáról sem hangosabb. Akkor át kell hangolni.”

Nekem a forgóra forrasztott tekercs is gyanús, igazolhatja feltételezésed. Lehet, hogy így próbálták visszahangolni?
(#) fecameca válasza CHZ hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Nagyon valószínű. Sőt még az eredeti antennaköri kerámia szűrőt is benne hagyták. A forgókondi és a ferrit antenna közt mintha az lenne. A rajz meg lehet, hogy nem is egészen ezé a készüléké. Inkább a forgókondival párhuzamos 15 pF kondenzátorok kivételével kísérleteznék, az a 3 menetes zöld tekercs maradhat oszcillátornak, de a vele párhuzamos? forgókondi tetején levőt kivenném. A rajzon egészen biztos nem ez a készülék van, ott leágazásos az oszci tekercs, és LC bemeneti szűrő, nem kerámia. Érdekes, hány évvel az átállás után kerülnek még elő OIRT sávos, még nem áthangolt készülékek. Ez meg valami nem igazán hozzáértő tákolmánya lehet, csak az oszci tekercs kapott egy párhuzamos másik tekercset, az antennakör változatlan maradt.
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Bocsi. de abban én vagyok a ludas. Pár napja forrasztottam rá. hátha bejön jobban rajta az adó.
már nincs rajta.
(#) CHZ válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Skála 88-108MHz?
(#) campes válasza fecameca hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Oké , köszönöm holnap megnézem letesztelem. A csavarlazitót akkor nem használom. Rozsdás csavaroknak tökéletes ,de lehet hogy a kapcsolónak nem. De egyébként a WD 40 is egyfajta csavarlazitó.
(#) campes válasza CHZ hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Igen a skála az 88-108-ig. nem volt áthangolva.
(#) campes válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Találtam a Youtubon videót a magnó-rádio javitásárol. Csak angolul van, mert amerikai a srác. De ugyan ez a tipusú magnó-rádió. És a belseje is ugyan az.
Link : https://www.youtube.com/watch?v=WcXnxCinf58
Cime a videónakanasonic RX-5030-F All working part 1 of 2
(#) pucuka válasza campes hozzászólására (») Szept 9, 2019 /
 
Szerintem töltsd le az AN7213 adatlapját is.
Következő: »»   45 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem