Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Decibel hangnyomás, hogyan mérjük ?
Lapozás: OK   2 / 2
(#) lkri hozzászólása Szept 18, 2010 /
 
Üdv!
Nézegetem itt a témát és lehet hogy tudnék segíteni akár kalibrálás ügyben, amennyiben valaki építene egy ilyen műszert.
De sajna nem olyan egyszerű egy ilyen műszer építése, persze ha komolyan gondolja valaki. Érzékeny, lináris mikrofon kapszula (beszerezhető), kis zajú erősítő, valós rms/dc átalakító, majd egy akármilyen kivezmérő...
(#) dbase válasza lkri hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Full széles frekvenci tartományba mér a mérő? 20-20khz-ig?
(#) lkri válasza dbase hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Elméletileg igen. A mikrofon a lényeg ezen szempontból.
A profi készülékek mikrofonjai cserélhetőek és akár 40 kHz-ig is pontosan mérnek. Ezen sávszélességben tán max 0,5 dB eltérés van.
Viszonylag olcsó elektrét kapszulával 20-18.000 Hz-ig jó műszer építhető, kb 2 dB-en belüli pontossággal.
(#) karpi hozzászólása Szept 19, 2010 /
 
Egy hangfrekvencias milivoltmero aminek az eloerositoje utan egy logaritmalo aramkor van ebbol kap a ,miliampermero aramot .Igy enek a skalajat direkt dB-be lehet hitelesiteni . Lattam Lattam ilyen kapcsolast amator radio ado-vevo " S -meter " terero merokent .

RF dB mero
Bővebben: Link

Es itt egy Audio dB mero link-je
Bővebben: Link

SPL es a dB
(#) lkri hozzászólása Szept 19, 2010 /
 
A hangfrekis millivolt mérő oké, az működik. De ezek általában szinuszos jelek mérésére szolgálnak, csúcsot mérnek, és rms-re vannak skálázva. A hang nem ilyen. Itt fontos az rms/dc átalakítás, mert különben nagy eltérések is lehetnek a mutatott és a valóság értékei között. A logaritmálás is fontos, ha dB-ben akarjuk skálázni. Itt a legfontosabb az átalakító dinamikatartománya. Kijelzés meg lehet akár digit is, mikrovezérlővel. Ez máris megoldhatja akár a logaritmálást is.
(#) kellarlaci hozzászólása Máj 25, 2013 /
 
Hali.
Úgy látom nem sok embert mozgatott meg ez a téma.
Engem most csak elméleti síkon érdekelne ez a dolog, pontosabban:
Ha egy hangfalat szeretnék mérni ( linearitását ), megoldhatom annyival, hogy egy frekvenciagenerátorra ( ami mondjuk 1 W-ot ad 4/8 ohm-al ) rákötöm a hangszórót/hangfalat,
majd x távolságban elhelyezem a dB-mérőt ( fentiekben taglalt egyszerű kivitelezésűt )
És a kaport értéket figyelve, jó közelítéssel megállapíthatom a hangfal pontosságát, linearitását, karakterét?
Mondjuk 2-3dB csaláson belül maradva, és persze lehet-e olyan mikrofon kapszulát venni ami elég egyenes a megfelelő sávszélességen belül?
Vagy ehez valami sokkal komolyabb műszer kellene? Kihangsúlyozom, nem fontos hány decibe.
Na kb ez mozgatja a kis agyacskámat ma este... ha valaki esetleg csinált már ilyet az meséljen!
(#) Massawa válasza kellarlaci hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Kb. Ezt igy csinálják a nagyok. A mikrofont egy méterre teszik a hangszoro elé, az apro különbség, hogy egy ezt egy un. süket helységben teszik. Ilyen meg nagyon keveseknek áll a rendelkezésére.
A mai modern mikrofonokkal már alig van frekvencia gond, még a filléres cuccok is többet tudnak mint az egyszerübb hangszorok.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2013
(#) Lacaboy hozzászólása Szept 18, 2019 /
 
Sziasztok!
A felulet novelesevel hany dBel no a hangnyomas?
Tehat pl. 2db egyforma hangfal mennyivel hangossabb osszhangnyomasban mint egy darab?
(#) Cinema válasza Lacaboy hozzászólására (») Szept 19, 2019 /
 
Ideális esetben +3dB-el nagyobb lesz a hangnyomás az egy hangfalhoz képest, de mint tudjuk, van ám veszteség is - és ezért nagyjából +2dB lesz a nyereség.

Üdv!
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem