Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   201 / 274
(#) Hetope válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Ha jol tudom akkor az IL nem TTL hanem DTL .
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 8, 2019 / 1
 
Jelenleg tudtommal nem létezik olyan(legalábbis kommersz) hangkártya, ami tudná mind a 24bitet! Ehhez kb 144dB dinamika tartomány tartozik, míg jelenleg kb 125dB-t tud max egy csúcs ADC, amit a drágább hangkártyákra raknak. Tehát inkább 20bit van reálisan csak. Ez még mindig jelentősen több, mint a 16bit
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 8, 2019 / 1
 
Mindenképpen ez a járhatóbb út! Így széles sávban pontosan 90fokos oszcillátor jeled lesz, nem csak egy szűk sávban, mint az LC-s fázisforgatónál!
Viszont ez csak négyszög jelre jó..., így olyan keverő kell, ami ezzel működik! Így is macerás lesz az elfogadható minőségű hangfrekvenciás 90fokos fázistolás megvalósítása hardverből..., ha viszont hangkártyásan dolgozod fel, akkor nincs nagy gond, az SDR programok szinte mindegyike kifogástalanul forgat fázist, a hardveres fázistoláshoz képest...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
https://electronics.stackexchange.com/questions/66141/why-no-24-bit...radios

Itt írnak róla legalábbis, hogy miért nincs 24 bites sdr
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 8, 2019 / 1
 
De, lehetséges a 24bit átlépése is..., de nem így! Az már csak matematika segítségével megy..., pl nagy sebességen (>100MSps) mintavételezett 16-18bites jelből elő lehet állítani 24bit feletti dinamika tartományt is, DSP feldolgozással.
Így működik szinte az összes közvetlen mintavételezésű SDR rádió, ahol 12-18bites gyors ADC-vel mintavételeznek, majd matematikailag képeznek belőle reálisan 18-26bitet, de már csak töredék mintavételezésen(pár 10,100 kSps-en)...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
Ez lehet nem úgy van, de engem arra emlékeztet, hogy egy csak fekete,
fehér (1bit)újságfotót ha beszkenneljük, és csökkentjük
a méretét, több fekete-fehér pixel összevonódik, és szürke árnyalatos kép keletkezik.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
Végül is nagy vonalakban valami hasonlóan lehet elképzelni... Valamilyen módon, egyfajta átlagolódás képződik a túlmintavételezésből adódó többletinfóból... Minden 4x-es mintavételezés csökkenés +1bit felbontást ad... 100MSps -> 25kSps-re +6bit felbontást nyerünk!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
Lényegében igen, de képnél ott két dimenzió van, a amott meg csak egy.

100000000 ból csinálnak 25000 -et? 4000 mintából 1 !

Ahhoz képest nem túl nagy a 6 bit, igaz 64 szint-tel jobb lesz a felbontás.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
Egy dimenzióra is pontosan ugyanúgy igaz ez ) A vonal is szürkeárnyalatos lesz...
(#) tnl hozzászólása Nov 11, 2019 / 2
 
Tegnap este fogtam,
2019-11-10 20:41:00 G7BXU 7001.9 N1UR tnx ed
2019-11-10 20:40:00 SM6YNO 7002 N1UR Tnx Ed

rajtam kívül ők hallották még.

n1ur.jpg
    
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Sok benne a elgépelt betű, de ezt szerintem a gyenge jel miatt van.
Európában rajtam kívül csak ketten fogták.
(#) bigrobi hozzászólása Nov 11, 2019 / 1
 
200uH es 500pF a középhullám sávja mondjuk a 200uH tekercsel 360pF megvan a detektoroson a Kossuth rádió is de az egyik visszacsatolton nem jött be 230uH és 480pF forgóval. 250uH már bejött. Kérdés a visszacsatolás elmozdítja a frekvenciát. Nem sok a 250uF? A keretantennánál 300uH mért a kínai műszer azon 250pF van lent a Kossuth rádió. Azt megértem ha kicsit téved.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Ez a hozzászólásom kicsit zavaros lett, a képen középen a szürke sávban
látható amit N1UR adott, kicsit hibásan a nagy táv miatt.

Európában még legalább ketten fogták rajtam kívül:

2019-11-10 20:41:00 G7BXU 7001.9 N1UR tnx ed
2019-11-10 20:40:00 SM6YNO 7002 N1UR Tnx Ed

https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=344412 (itt a kép, mégegyszer)
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2019
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 11, 2019 / 1
 
Az érdekes, hogy annyira más rezgőkör kell visszacsatolás esetén!
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 11, 2019 / 1
 
Most csináltam új tekercset 90 menet (75+15) és 25 menet (5+20)a kisebb menetszám az rövidhullámra kell, elméletileg 2 hullámos rádió lenne. A ferrit rúddal meg szabályozhatom hogy milyen tartományban mennyen 280uH alapban picit növelhető sokat csökkenthető a rúd kihúzásával. A Hartley meg további fejlesztgetés után akár ferritantennával is fog pár adót rövidhullámon.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 11, 2019 / 1
 
A ferrit rudas szabályozás jó dolog, de kérdés, hogy bírja a ferrit a
magas frekvenciát ami a rövidhullámmal jár.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Nov 11, 2019 / 1
 
Úgy értem, nagy lehet a csillapítása, magas frekvencián.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 12, 2019 /
 
1980 as évekbeli Philipset nem szedtem szét hogy mi van benne az összes hullám, HH, KH, RH, URH. 5.5-19MHZ-ig, de úgy vettem észre rá van kötve a botantennára és van külső antenna csatlakozó. . A Monikában ferrit rúd felel a vételért. A Hartley 5-10 MHz- en megy ferrittel is külső antenna nélkül.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 12, 2019 / 1
 
Akkor olyan ferrit,ami bírja a rövid hullámot is

Egy középhullámú rádióba olyat tesznek, ami kb 3MHz-ig legalább bírja.

Akarok foglalkozni ferritgyűrűs RF transzformátorokkal, tekercsekkel is, de kevés
a tudásom.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 12, 2019 /
 
Igen érdekes kérdést vet fel. Minél nagyobb annál jobb de hány megahertzig jó? Erre nem gondoltam, itt van egy Pionner a URH-s autórádió és az állomáskeresés kis ferritmagok mozgatásával történik a tekercsben. Ezt találtam. https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_core Most jöna kérdés melyik ferritmag lett kivéve az RH rádiómból, vagy mind tudja azt a frekvenciát? AZ a Lapos ferritem van de van egy kerek hosszú is. Na azon jól hangosan szól Pest igaz azon is ment a detektoros RH-n.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 12, 2019 / 1
 
Éppen ezt az oldalt láttam ma én is, elég érdekes.
Hallottam egy olyat, az alacsonyabb frekvenciásak feketék,
a magasabb frekvenciásak szürkébbek. Nem tudom mennyire igaz.
Valahogy tesztelni kelelne a ferritek képességeit.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Nov 12, 2019 / 1
 
Mangán ferrit a sötétebb, kb.1 -3 MHz -ig használható rezgőkörbe, a világosabb az Zn ferrit
Az már sok (akár 100) MHz -ig használható rezgőkörökben.
A ferrit rudakat sajnos mangán ferritből készítik, de léteznek magasabb frekire is, azok elég ritkák, és bordázott kivitelűk.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 12, 2019 / 1
 
Pont a feketék vannak a modernebb RH rádiókban bér igaz azokon csak 1 tekercs van a régi nagy ferritmagokon volt több is, minden hullámhossznak egy. Nem tudom hogy tudnánk megmérni. Ferritrudaknál nem találtam megahertzet. Egy 100*10mm rúd 240 dinár ami kb. 600ft.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Nekem éppen van egy ilyen bordázott!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Arra tekerhetsz rövidhullámra rezgőkört.
(#) ha9pi.feri válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Üdv! Az orosz Rosszija, vagy Sport (belül ugyanaz mind kettő) rádiókból lehet bontani két ferrit rúd van benne, az egyik RH-ra.
73&DX! Feri
(#) bigrobi válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Van pár régi rádiom, grundig stb, de sajnálom szétszedni őket , már már muzeálisak.
(#) hobbyjani válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Nov 17, 2019 /
 
Mindkettő retró ,múzeális,vagy te Mercedes-ből akarsz Trabantot épiteni.
(#) pucuka válasza hobbyjani hozzászólására (») Nov 17, 2019 / 1
 
Ó, nem. Ő csak annyit írt, hogy rövidhullámra való ferrit antennát honnan tud bontani. Már ha akar.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2019 /
 
Vagy szól, hogy kellene neki ajándékba, és akkor valószínűleg kap.
Következő: »»   201 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem