Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Shunt (Sönt) ellenállás készítése
Lapozás: OK   5 / 6
(#) vaszily hozzászólása Szept 24, 2017 /
 
Sziasztok,

A segítségetekre lenne szükségem. 25,2V és 15A-es li-ion töltőhöz milyen sönt ellenállást javasolnátok?
Én személy szerint egy 1mOhm-osat tennék be, így elég lenne ez: Bővebben: Link
Nektek mi a véleményetek?
(#) pucuka válasza vaszily hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Ha tudod kezelni a végkitérésben a 15 mV -ot, akkor megfelel.
(#) Pafi hozzászólása Szept 25, 2017 /
 
Én azt nem értem, hogy hogyan került a "Tekercsek" témakörbe ez a topic. Meg hogy ha már létezik ilyen kategorizálás, akkor miként lehet benne böngészni?
(#) Mzolee hozzászólása Máj 26, 2018 /
 
Ötlet:

Én ötletelés után raklapoknál használt 18mm széles fém pántszalagból készítettem söntöt 75mV-os alapműszerhez. 30A-os végkitéréshez készült. Kb 10 centi hosszú és le kellett keskenyíteni kicsit. 5mm bakelit az alap, 6-os csavarok... Szerintem 5A - 100A-ig lehet belőle nyugodtan variálni a hossz és a szélesség változtatásával. Ezt a darabkát raklapról levágott és már fémhulladékba kitett pántszalagból nyertem ki tehát filléres történet lett. Szép hétvégét!
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2018

shunt.jpg
    
(#) Gafly válasza Mzolee hozzászólására (») Máj 26, 2018 / 1
 
Nem látok rajta a négy csatlakozást. Így beleméred a kontakthibát is, valamint ha meglazul a csatlakozás, tönkremegy a műszer...
(#) Mzolee válasza Gafly hozzászólására (») Máj 26, 2018 /
 
Jelenleg egymásra kerülnének a nagyáram és a műszer sarujai is. De köszönöm az észrevételt, átalakítom.
(#) Peter65 válasza Mzolee hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
További probléma, a viszonylag nagy hőfok függése. Ha jól tudom, ilyen szempontból a hőálló/rozsdamentes ötvözetek jobb tulajdonsággal bírnak, kisebb a fajlagos ellenállásuk hőmérséklet függése.
(#) supiaki hozzászólása Ápr 8, 2019 /
 
Szép napot mindenkinek! (remélem nézelődik erre valaki)

Kérdéssel, kérdésekkel fordulnék a hozzáértőkhöz. Adott egy akkutöltő és a hozzá tartozó 10A méréshatárú műszer, amihez valamikor egy 10A 75mV értékű sönt tartozott. Eme sönt valamikor valószínű biztosítékként működött, mert a közepén "elpattant". Mivel ilyen méretű ellenállást nem találok, készítenék egyet, de miből (kissé hiányos a tudásom). Vagy, ha vennék egy 50A 75 mV értékűt (ilyet találtam), ebből elreszelve, csiszolva kialakítani? Teljesen nem kell pontosan mérjen a műszer, 1-2 tized azt hiszem egy akkutöltőnél beleférhetne.

Segítő válaszokat, hozzászólásokat előre is köszönöm!
(#) superuser válasza supiaki hozzászólására (») Ápr 8, 2019 / 1
 
(#) Peter65 válasza supiaki hozzászólására (») Ápr 8, 2019 / 1
 
Szép napot!
Legjobb, ha beszerzel egy megfelelő söntöt, amit Superuser is mutatott, de megoldás lehet, ha 3db 0,022 ohmos ellenállást párhuzamosan kötsz, és ezek lesznek a söntöd. Legalább 2W-os, de inkább 5W-os ellenállásokat válassz.
(#) gulyi88 válasza supiaki hozzászólására (») Ápr 8, 2019 / 2
 
Esetleg szerzel 2db ilyet.
Egy darab panelcsíkot "sniccerrel kimarsz" felforrasztod párhuzamosan ezeket, panelra fúrsz lyukat és szemessaruval csavarral bekötöd, a műszert meg az ellenállások széleire forrasztod két vékony dróttal. De ha gondolod, akkor tervezhetsz, csinálhatsz hozzá rendes panlet is valamely homemade gyártástechnikával...
(#) supiaki hozzászólása Ápr 8, 2019 /
 
Köszönöm a segítségeteket, hozzászólásaitok!
Külföldi oldalakon én is találtam, de bármekkora szégyen is, sajnos nem csak paypal-om nincs, de bankszámlám se, így ez sajnos nekem kis embernek nem kivitelezhető. Rápróbáltam már ismerősöknél, de inkább hagyjuk. ( még sosem maradtam adósa senkinek, könyörögni, térden csúszni nem akarok).
(#) erbe válasza supiaki hozzászólására (») Ápr 8, 2019 / 2
 
Rozsdamentes lemez fajlagos ellenállása ~0,65 (összetételfüggő). 7,5 mOhm-hoz 1*1 mm-es lemezcsíkból kellene hozzá 86 mm. Vágsz 10-12 cm-t és felszereled egy bakelit vagy lecsupaszított üvegszálas poliészter lapra. Két végét fixen rögzítve kifeszíted, de előtte ráfűzöl egy betétlemezes sorkapcsot. Végeire kötöd a műszert. Egyik végére és a csúsztatható sorkapocsra a mérendő áramot. Kis játszadozással be tudod állítani. Nem túl szép megoldás, de ha nem kell túl nagy pontosság, megfelel. Maximális áramnál 0,75 W esik rajta, ami nem okoz olyan mértékű melegedést, hogy ne feleljen meg egy akkutöltőnél. Ha soknak találod, a végeire kis réz vagy alu zászlókat szerelhetsz hőleadónak.
(#) Peter65 válasza supiaki hozzászólására (») Ápr 9, 2019 / 1
 
0,022 ohmos ellenállást több helyen is tudsz venni, azért ajánlottam:
Lomex: Bővebben: Link
Elektrokontha: Bővebben: Link
Ret: Bővebben: Link
(#) supiaki hozzászólása Ápr 10, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 21, 2019 /
 
Sziasztok.
Melyik a jobb söntnek? A konstantán-ból készített huzalellenállás, vagy az SMD?
20A-t mérnék, találtam 2mOhm-os söntöt: Bővebben: Link, vagy pedig tudok venni SMD 2512-es ellenállásból 4db 0.01Ohm-ot Bővebben: Link, párhuzamosan kötve kapok 0.0025Ohm-ot, elvileg 4W-ig terhelhető, viszont 20A esetén csak 1W hő keletkezik. Mindkét sönt egy ventivel lenne fújva.
Honnan tudhatom, hogy melyik fajtának jobb a hőmérsékleti tényezője?
Köszi.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
Én a Dale WSR-2 ellenállásait használom.
Nagyon jó minőségű ellenállások, csak ajánlani tudom.
Ez a 2W-os kivitel.

Dale WSR-2
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2019
(#) pucuka válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
Attól függ, mi a cél. Ha csak áramot érzékelni akarsz, akkor jó lehet a párhuzamos ellenállások tömkelege, de ha mérni akarsz, akkor konstatán. A konstatán hőmérsékleti tényezője 0,000005 1/°C
***
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) pucuka válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 21, 2019 / 1
 
***
Idézet:
„• All welded construction of the Power Metal
Strip® resistors are ideal for all types of current
sensing, voltage division and pulse
applications”

Ha megnézed a hőmérsékleti együtthatóját, akkor ott is látható a különbség.
A TCR +/- 75 től +/- 750 ppm, a konstatánnak pedig +/- 5 ppm.
Tudják ezt az említett gyártók is, ehhez nem kellünk se Te, se én, csak nyilvánvalóan olcsóbb megoldás egy nagyszámban rendelt SMD alkatrész, mint egy nagyobb méretű egyedileg gyártott.
Nem gondolom, hogy a kérdező jobban jönne ki anyagilag néhány ilyen SMD ellenállás beszerzésével, mintha azt az egy szem darabot, amire szüksége van, elkészíti maga. Ez legalább mindkét funkcióra kíváló. Igaz kell hozzá némi keményforrasztási tudás, de nem kell hozzá ventilátor sem.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) (Felhasználó 1947) válasza pucuka hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
***
A konstantánnal kapcsolatban igazad van, nem is ezt vitattam/vitatom.
Az elkészítéssel kapcsolatban már lehet egy kis probléma, főleg ha nincs otthon milliohm-mérő.
Egyszóval nehéz pontosra készíteni.Az SMD ellenállást csak megfelelő pad-design-ra fel kell forrasztani,és kész. A hőleadása is teljesen jó így.
Ha precíziós mérés lenne a cél, akkor nem a két belinkelt ellenállás lenne a "célpont".
Arra ott vannak az Isabellenhütte, vagy a Vishay precíziós shunt ellenállásai.
***
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) Kovidivi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 21, 2019 /
 
Köszi a tippeket, neked is Pucuka!
Nekem annyi elég, hogy a konstantán hőmérséklet függése sokkal kisebb, mint az SMD söntöké. Nem kell egyedileg gyártanom, megvásárolható. Maradok a konstantánnál.
Mérni akarom az áramot, hosszabb ideig is, szóval nem lenne jó, ha hideg és forró sönttel különböző értékeket kapnék, azonos áram mellett.
Isabelle-söntök szuperek, de nem a megfelelő árkategória sajnos.
(#) Moderátor hozzászólása Nov 22, 2019
 
A kakaskodást ezennel kérjük befejezni!
(#) (Felhasználó 1947) válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Valamilyen régi építésemből maradt pár ilyen söntöm.
WSR-2 5mΩ, és normál műszersönt 4,95mΩ.
Ha jársz Kőszeg felé szívesen adok belőlük pár darabot.
Ha megfelel, keress magánban.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
(#) Kovidivi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Köszi a felajánlást, de több, mint 20db kellene, amit akár fél év múlva is meg tudok vásárolni.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Rendben.
(#) cimopata válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
SMD köré tegyél be egy kis "0805"NTC ellenállást és mérd meg a hőmérsékletét. Ha procis a dolgog akkor ki tudod kompenzálni nullára.
(#) Gafly válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Meg az a "négy vezetékes" kialakítás.
(#) Kovidivi válasza cimopata hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Ez jó ötlet. De honnan tudom a pontos hőfokfüggését az SMD söntnek? Ebayről venném, 100-as csomagban, adatlap nincs hozzá.
Az NTC-ket sem tartottam sosem egy pontos hőmérőnek.
Négy vezetékes kialakítás? Hát az a konstantán söntnél sem lesz túlbonyolítva. A vezetősávval ellentétes irányba fogok kiindulni a vékony "sense" vezetősávval, talán így befolyásolja legkevésbé a nyák réz rétege a söntöt. Egyébként sem a pontos érték számít, hanem hogy az érték lehetőleg ne változzon (olyan sokat...). Procis lesz a dolog egyébként.
Azt megtehetem még, hogy hagyok hegyet mind a konstantán söntnek, mind az SMD-nek. Azt gondolom, a konstantánnak jobbnak kell lennie, mint az SMD-nek, de egy gyors mérést azért megér a téma, legalább a szememmel látom. Az is lehet, hogy az Ebay-es konstantánnak árult sönt csak sima vas, vagy valami ötvözet.
(#) ktamas66 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Nem az áramnak kellene állandónak lenni? Én a sönt alá raktam egy fetes szabályozást, így az kompenzálta az ellenállás változást. A sönt csak arra kellett, hogy elvigye a nagyja hőt.
Rendes kereskedőknél adatlapok is vannak. Pl. árammérésre, egyéb.
(#) Skori válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 22, 2019 /
 
Régebben használtam egy áramkörömben 0,01Ω-os 2512-es SMD söntöket (3 vagy 4 db volt párhuzamosan). A melegedéstől gyalázatos mértékben elmásztak (többet mint ami az adatlap alapján elfogadható lett volna), mérésre alkalmatlan. Az volt a szerencsén, hogy nekem áram értékek összehasonlításához, ill azonos értéken tartásához kellett, így a különböző áramkörökben kb egyforma mértékben másztak el, egymás hibáját mintegy kikompenzálva.

Amúgy a Conrad-nál vannak rendes söntök (4 vezetékes is), bár amelyik jó, az nem olcsó...
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem