Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   335 / 373
(#) András123 válasza mapetek hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Fejtsd ki bővebben hogy mi a probléma ,Milyen eszközöket használsz. Magad írtad a Setch-et vagy valamelyik GRBL verziót használod ? Ez így elég kevés információ ahhoz hogy segíteni tudjunk
(#) KKobra hozzászólása Nov 25, 2019 /
 
Nyákot szeretnétek egyszerűen marni? Némi keresgélés útán aránylag egyszerő megoldást találtam.
Többnyire Sprint-Layout programmal létrehozott nyák terveimk vannak.
A programból ki lehet exportálni greber fájlként a tervet, a fúráshoz drill data ként.
A FletCam programba beolvasható és létrehozható nc fájlok
A nyák felületét egy nagyon ügyes progrram OpenCNCPilot jól fel lehet térképezni és hozzátenni a FletCam programból kimentett fájlhoz. Az OpenCNCPilot-ból indítható a marás
Nekem eddig ez tűnik a leg jobbnak.
Ha valakinek van jobb modszere örömmel kipróbálnám azt is.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019
(#) kaqkk válasza KKobra hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Van sokkal egyszerűbb ! A sprintben az isolation milling opció közvetlenül marófáljt generál ..
(#) KKobra válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
És ezt kivel tudom meg etetni? Arduino eszi?
(#) kaqkk válasza KKobra hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Bármelyik maróvezérlővel amelyik a drill fáljt értelmezni tudja
(#) Pali79 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ezt nem egészen értem. Akár a drill akár a hpgl fájl tartalmát nézem csak a koordináták vannak benne és a többi mozgásra való utasítás egy-egy kóddal, de sem előtolási sebesség, sem marási mélység és még egy csomó minden hiányzik ahhoz, hogy egy normálisan működő g kód legyen belőle. Vagy nem így van?
(#) Pali79 válasza KKobra hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Egy kicsit jobban utána jártam a dolgoknak. A GRBL nem tudja feldolgozni sem a hpgl sem a drill fájlokat. Nem tudom, hogy más programokkal gererált ilyen jellegű fájlok milyen infókat tartalmaznak, de az SP által generál drill fájl például csak a szerszám átmérőket és a furatok koordunátáit tartalmazzák, de sehol nincs benne fúróciklusra utaló kód. Tehát véleményem szerint nem lehet kihagyni a CAM programmal való feldolgozást, hogy létre jönnön egy GRBL számára használható nc fájl. Elképzelhetőnek tartom, hogy valamelyik komolyabb vezérlő program meg tudja csinálni magától is, de a GRBL biztosan nem ilyen.
(#) iamrob válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Szia!
Az Altium is csak koordinátákat tartalmazó drill filet hoz létre, és mivel a gyártásba adott nyákokhoz is ezt a formátumot kérik, valószínű, - legalábbis gyárilag - nincs is más exportálható formátum. Én nem tudok róla, ahogy a gravírozáshoz szükséges vezetősáv kontúr file létrehozásról sem.
Én a drill filet "kézzel" szoktam a gép számára ehető fúróformátumra hozni. A kézi feldolgozás annyit jelent, hogy makrózható klaviatúrával soronként egy gombnyomással kiegészítem a fúrási ciklusokkal. Nekem így nem nagy munka.
A vezetősávok kontúrjait szerintem inkscape-pel már a gravírozógép számára közvetlenül használható nc formátumra lehet "konvertálni". Nyákkal még nem csináltam, de egyszerű ábrákkal működik. Mintha olyat is olvastam volna valakitől, hogy az inkscape a gerber filet is képes értelmezni - hogy ezt pluginnel teszi vagy önállóan is, az nem tudom. Ha ez igaz, akkor én azzal kezdeném a próbálkozást, ha mégsem, akkor egy sima pdf-fel.
Sajnos én is csak tippeket tudok írni, mert konkrét, bejáratott módszerem még nekem sincs, de érdekel a téma és én is várom a tapasztaltabb kollégák észrevételét, megoldását.
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Az isolation milling (körvonal marás) és a drill file tökéletesen használható ,nem egy nyákot martam vele ,cncusb vezérlővel . Hogy az arduino nem eszi meg az nem azt jelenti hogy egy cnc vező sem ismeri (az arduino nem erre van kitalálva ennyi a titok)
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) mapetek válasza András123 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Üdv
A "Móricka" rajzon talán minden megtalálható.
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ha veszel rendes motormeghajtót- meghajtókat akkor a második arduino kimaradhat ,és fele a
gond ...
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) mapetek válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Üdv
Szivességet kértem, ezzel tisztában vagyok.
1. A kérdés az, hogy mi a probléma a programba, és nem az MIT IS KELLENE VENNEM!!!!!!
2. Ha jól sejtem arduino egy-két eleme a projektemnek.Így talán itt is van létjogosultsága.
(Két helyen feltett kérdésre nagyobb esélyel kapok választ (nem csak olyat hogy nem lehet
megoldani))
(#) Pali79 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Melyik az a cncusb vezérlő? Be tudnád linkelni?
(#) Macsek71 hozzászólása Nov 26, 2019 /
 
Kis segítséget szeretnék kérni !

"Összedobtunk*" egy DVD alapú, Arduino+cnc shield meghajtású plottert-cnc**-t
~7 volt tápdelejt kap ( egy 1 A-s trafócskától), Grbl controller nevű progival meghajtva...

Többnyire rendesen működik, de bonyolultabb- hosszabb rajznál előfordul, hogy kimaradnak lépések,pl. y irányba kellene mennie 20 mm-t közben 2* megtorpan, és a mozgás 18 mm lesz ...
Vagy kérek egy 20 mm átmérőjű kört, rajzolása közben 2-3szor másabb hangon kerren, és 2-3 mm arrébb végez, mint a kezdőpont...

Merre keressem a hibát ? Az Arduinon futó alapbeállítások közt ? Kevés a táp ? Esetleg sok*** az adat, és azért akadozik a rajzolás ?

Köszi M.

* Fiamat szeretnám megfertőzni ...
** A "Z" tengely is léptető...
***A Pc "túl gyorsan" küldi (a program alkotás közben virtuálisan is mutatja, hol tartunk...ez gyakran sokkal előrébb van, mint a valóság...)
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Egy szóval sem állítottam hogy nem lehet megoldani , egyszerűbb és jobb hardvert javasoltam , ha nem tetszik akkor sem kell kiabálni (a csupa nagy betű annak számít) A másik dolog , honnan tudhatnánk mi a hiba a programban? Csak a hardvert láttuk azt is csak ceruzarajzon ....
(#) kaqkk válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nekem ennek az elődje volt
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) pipi válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Hali!
Hw ismeret nélkül mit lehet válaszolni? Szerintem nagyon kevés az 1A táp. a motorokhoz meg kevés lesz a kb 5V, ki tudja milyen motor driver ic-t használsz, mekkora áramot állítottál be, mekkora sebességű mozgást progizol. Ha valahonnan koppintottad, ott milyen teljesítmény környezet van?
(#) Pali79 válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Szerintem a elsőre a GRBL beállítások között vedd visszább a tengelyen max sebességét. Ilyen összeállításban talán még a 100mm/min is sok lesz. A táp is biztos gyengusz, legalább egy PC tápot használj, azt fillérekért lehet szerezni.
(#) Pali79 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
És milyen progival hajtottad?
(#) kaqkk válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Van saját vezérlőprogramja amit ha megveszed a vezérlőt kapod hozzá cd-n
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Idézet:
„(Két helyen feltett kérdésre nagyobb esélyel kapok választ (nem csak olyat hogy nem lehet
megoldani))”
Akkor olvasd át az oldal szabályzatát , egy kérdést csak egy témába teszünk fel ...
(#) kaqkk válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Emeld a tápfeszt (attól gyorsabb lesz) és az áramot (ha a meghajtó engedi) attól erősebb lesz , amit leírtál tipikus lépésvesztés ,ez két okból adődhat . 1: akad szorul a mechanika 2: gyenge a motor (nagyobb áramot kér)
(#) Gafly válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Meg van, aki szándékosan nem válaszol, ilyen esetben.
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Most hogy jobban elolvastam az apróbetűs részt a rajz alatt nekem a nano programja tűnik hibásnak
(#) Macsek71 válasza pipi hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Köszi a gyors reakciót !

Ahonnan másoltam a HW-t, ott is 6V tápdelejt írt, illetve megemlíti, hogy ezek a léptetők együtt sem kérnek 5-600mA-nél többet.

Az az érzésem mérnem kell , most nézem az A4988 vezérlő 8-35V közt szeretne dolgozni ...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) kaqkk válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
nyugodtan emeld a feszültséget 12-vagy akár 24 v ra , gyorsabb is lesz és nem kinlódik a stepper
(#) Pali79 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Annó én is vettem kínai vezérlőt, ahhoz adtak egy kínai névre regisztrált mach3-at. Szerintem itt is valami hasonló lehetett. A lényeg, hogy a programba beépített plugin "pótolta" a hiányzó dolgokat a drill vagy hpgl fájlokból. Annak idején a Mach3 is tudott képet importálni és abból reliefet készíteni, de ettől még nem ez a legegyszerűbb standard eljárás.
(#) kaqkk válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nem ez nem mach3 programmal megy és nem is tudja a mach 3 at használni saját vezérlő programja van (amit a kínaiak feltörtek és adnak hozzá)
(#) mapetek válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
(Elnézést ha megsértettm nem szokásom ordibálni , a szabájzatra való figyelmeztetés jogos.)

Igen a nano programja a hibás. És abból is csak a pwm jel hiányzik az egyik irányba.
Soros monitoron ellenőriztem, ott látható, hogy a jel feldolgozásra kerül. Kiirja az új pozició értékét (hogy hova kellene eljutnia ) .
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nem sértettél meg , csak az volt furcsa hogy elutasítod a leglogikusabb megoldást ... És azért csak rátapintottam a hibára még ha nem is volt túl sok információ ...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
Következő: »»   335 / 373
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem