Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   732 / 961
(#) Atis57 válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Szia!

Tulajdonképpen annyi a baj ;
Ha nem irtad volna a fúrógép, gyorsvágó, hegesztő, kompresszor esetét

Már bárki segitett volna , mert a többi egyszerű ügy.
De ezekkel azért elég nagy a veszély (tűz, baleset, ) ezután azért a vizsgálat kikerülhetetlen!
Igy senki nem akar jó tanácsot adni.
Mégiscsak jobb egy villanyszerelő, aki a helyszinen látja is miről van szó!
(#) sonny007 válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Szia. Nem támadni akartam az illetőt. Viszont ez a fórum gondolom azért van, hogy ha valaki valamivel nincs teljesen tisztában kisegítsék, tanácsot adjanak. Szerintem ez még mindig a jobbik eset, mintha bármi kérdés nélkül neki álltam volna. De úgy gondolom, hogy semmivel se lettem okosabb, hogy el lettem küldve a helyi barbár villanyszerelőkhöz. Erősítős topikban is írtam párszor, amikor az első vezetéktől az utolsóig én építettem meg. Nem sok mi tudással kezdtem. Ahol szintén áramütés érhetett volna, vagy akár egy fordított polaritású kondenzátor levihette volna a fejemet. Mégsem küldtek el az első műszerészhez aki majd megépíti nekem..

De köszönöm a segítséget. Részemről lezárom a dolgot.
(#) KTobi válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Milyen védelem van téve a légkábelre ami a melléképületbe megy még a főépületben? FID és kismegszakító ami arra van kötve, az értékeikkel együtt.
(#) Kinka István válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Szia!
A kismegszakítóval a vezetéket véded.
A háztól induló légkábelt az ott felszerelt kismegszakító védi. Te szeretnél kisebb terhelhetőségű konnektort vékonyabb vezetékkel bekötni, esetleg a világításhoz is elég lenne vékonyabb. Külön kismegszakítók nélkül a vékonyabb vezeték megengedett terhelhetőségét észrevétlenül túllépheted, mivel a védelem a vastagabb légkábelhez van méretezve. A bejövő főkábelről a leágazást vezeték keresztmetszetéhez (terhelhetőségéhez) előírt kismegszakítón keresztül kell kialakítani, így a vékonyabb vezeték is védett lesz.
(#) sany válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 5, 2020 /
 
Ez ugyanaz az épület amit már korábban is kérdeztél?
(#) sonny007 válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Szia. Nem az egy teljesen más projekt lett volna. De mivel a garázst azon kivül, hogy beállunk az autóval meg ki. Nincs semmi másra használva igy az idő közben tárgytalanná vált.
A műhely (melléképület) viszont igen amivel jelenleg foglalkozunk.
KTobi: ma megnézem, lefotózom.
Kinka István: Szia. Köszönöm, a kielégítő választ. Így mar legalább azt meg értettem miért kellene, lehet oda külön kismegszakítót tenni. Ezek szerint azt, hogy a mellék épületben ne tudjam a terhelhetőséget túl lépni a légkábellel vagy azonos vastagságú, vagy vastagabb vezetékeket kell használjak amit jelen helyzet szerint akkor nem tudom túllépni a terhelhetőséget. Hisz csak annyit enged amennyi jelenleg is átmehet a légkábelen.
Na de ma du. megnézem mekkora kismegszakítót raktak fel, plusz a jelenlegi légkábel keresztmetszetét.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Lassan már 1 oldalt teleírtál, de a legfontosabb információk csak lassan jönnek.
1. Mekkora a mérőhelynél a kismegszakító ?
2. A mérőhely és a fogyasztói elosztótábla között mekkora a vezeték keresztmetszete ?
3. A melléképület felé onnan mekkora az induló leágazó vezeték keresztmetszete ?
4. Ez a vezeték mekkora kismegszakítóval van védve ?
Ezek az adatok nélkül nem tudunk segíteni.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Ha a feltételek adottak, a leírt teljesítményhez 16 mm2 alu légkábel lenne a legmegfelelőbb
25 A-es kismegszakítóval védve.
(#) sonny007 válasza KTobi hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Szia. Mellékelem a melléképület kismegszakítóját. C16-os ami ha jól tudom 16A-ig véd felette leold, ami jelen esetben azt jelenti maximum 1,5mm2-es keresztmetszetű vezeték a jelenlegi légkábel és ettől nagyobb felrakásának csak akkor van értelme ha a kismegszakító is cserélésre kerül nagyobbra.
Használtam a fentebb említett dolgokat a melléképületben (fix mélyhűtő+kompresszor) nyári nagy melegben nem oldott le a kismegszakító, így gondolom elég volt nekik ez a 16A-os maximum áramterhelhetőség.Hozzátenném régi alumínium vezeték megy a melléképületben aminek ha jól tudom még kisebb az azonos keresztmetszeten a terhelhetőség, mint a réz vezetékeknél.
Ezek alapján én úgy gondolom a kismegszakító maradna a jelenlegi. A légkábel vezetékét lecserélném 2,5mm2-re. Ezt viszont csak 1,5mm2-es vezetékkel osztanám szét a fogyasztókhoz. Hisz a legnagyobb áram a légkábelen folyik, viszont a vezeték hiába tudna többet a jelenlegi kismegszakító úgyis leoldana, viszont így nem lenne "határon" terhelve a légkábel sem.
Vagy a másik, amit úgy gondolok jó ötlet lehet. Mindenhova 2,5mm2-es vezetéket húzok légkábel és a fogyasztókhoz is. A kismegszakító lecserélésre kerülne 21A-ra és akkor biztosan elég az áramerősség és védve van a rendszer a ugyan úgy mint jelenleg.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) sany válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Idézet:
„Hisz a legnagyobb áram a légkábelen folyik”

Igen, de először a kötések melegednének.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) Atis57 válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Szia!
egy kismegszakitó igy kapcsol le.......
tehát a 2,5mm2 Cu vezetőhöz maradjunk a 16A nél.

A feszültség esés miatt ,--ahogy 2vel lentebb irták.
(#) sonny007 válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Szia. Akkor lesz 2,5mm2 a légkábel is, és a fogyasztókhoz is és marad a jelenlegi kismegszakító. Így akkor csak a vezetékeket kell cserélnem és semmi mással nem kell variálnom.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Idézet:
„A műhelyben a fix mélyhűtő mellett kompresszor (1500W), és ha úgy adódik akkor inverteres hegesztő is menne (~5800W). A többi dolog fúrógép,dekopír stb.. ezek elenyésző fogyasztásúak.”

Ez volt az eredeti felállás, akkor ezek nincsenek ?
Erre kevés a 16 A és a 2,5 mm2 vezeték.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
De van kompresszor is és inverteres hegesztő is. De nem mennének sose együtt csak maximum külön külön mivel nem tudnám a kompresszort is és a hegesztőt is használni egyszerre más meg nincs aki használná rajtam kívül.
A hegesztőt akár tudnám használni ha úgy van közvetlen az óránál kialakított konnektorból+ hosszabbító kombóval.
A kompresszor viszont a műhelyben szoktam kifejezetten használni. Használtam is már erről a régi 1,5mm2-es alu vezetékezett rendszerrel és nem volt még sose gond, hogy levágta volna a kismegszakítót.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Idézet:
„A hegesztőt akár tudnám használni ha úgy van közvetlen az óránál kialakított konnektorból+ hosszabbító kombóval.”

Ez tetszik.
(#) Gabó válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Főleg, ha az a hosszabbító az a narancssárga teszkós "csoda"
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Nem a légkábelen, a hosszabbítón .
Akkor végre ismét eljutottunk ide: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 3
 
Most tényleg ki akarsz építeni egy újat, ha meg használni akarsz egy nagy teljesítményű eszközt, akkor előveszel egy hosszabbítót ?
Szerintem egyszer kellene megcsinálni, de jóra.
Remélem meg tudtalak győzni.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Hosszabbítóról nem volt szó.
(#) kameleon2 válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Nálunk 30 éve lett felújítva a műhely és a ház. A műhelynek már akkor is önálló 3 fázisú betáp ment 2db 12 kismegszakítós Simovill táblával. Cserébe, ha lemegy egy áramkör, nem áll le a mosógép vagy a sütő is.
(#) sonny007 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Természetesen nem szeretném se én magam, se akár villanyszerelővel szétbombáztatni 2-3 év múlva a melléképület áram ellátását. Így igen meggyőztél.
Talán a végére fogunk érni lassan a dologgal és nem tartok fel senkit, és az idegein se táncolok tovább..

Tehát a lényeg..
Tehát a jelenlegi kismegszakítót ami a légkábelt védi ki kellene cserélni 25 A-ra, a légkábel csere 16mm2-re.
A lámpához,hűtőszekrényhez (elosztó doboz+kismegszakító 16 A) mehet a 1,5mm2-es vezeték.
A műhely részhez ahol a nagyobb fogyasztók vannak oda ahol 1 konnektor van oda 1x2,5mm2 vezeték (elosztó doboz+kismegszakító 25A), ahol a 4 konnektor van oda mehet a 4x2,5mm2 vezeték plusz szintén 1 elosztó doboz, kismegszakító 4x25 A-s.

Ez így ha jó akkor még meg is tudom valósítani
(#) kameleon2 válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Javaslom a KabelQuerschnitt kalkulátor használatát okostelefonon. Ugyanis a keresztmetszet egy dolog. A másik része a hossz... és a rajta átfolyó áram. Az ilyet mindig számolni érdemes.
(#) bgsf válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Szerintem hagyd a fenébe az egészet, hívj egy szakembert... Jobban jársz.....
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
(#) sonny007 válasza bgsf hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Rendben.
Mindenkinek köszönöm a segítséget. Én itt lezártam a dolgot.
(#) bgsf válasza sonny007 hozzászólására (») Jan 7, 2020 3 /
 
Nem olyan nagy gáz.... 25A-rt vihetsz 1,5-ös tömör kábelen. Max 1-2V esik ha 1000W-al megterheled. De kiszámolhatom ha akarod..... Mindegy hogy légkábel, vagy föld alatti.
(#) kowi válasza bgsf hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Én nem merném ajánlani. Egyrészt sok a 25A Másrészt nem mindegy hogy légkábel vagy föld kábel.
(#) Kovidivi válasza bgsf hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Mekkora hosszon esik 2V 25A esetén?
(#) sany válasza bgsf hozzászólására (») Jan 7, 2020 / 1
 
Idézet:
„Nem olyan nagy gáz.... 25A-rt vihetsz 1,5-ös tömör kábelen.”


Ilyet ne írj! Ilyen nincs. Névlegesen 230V * 25A= 5750W nem bírja az 1,5-ös.
(#) Zsolt 73 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 7, 2020 / 1
 
2,3 méteren
(#) Kovidivi válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jan 7, 2020 /
 
Ha jól számoltál, akkor bgsf ajánlása nem érvényes valami hosszú távra Abban viszont igaza van, hogy ez a kis szakasz lehet akár földben, akár levegőben is
Egyébként direkt úgy írta, hogy ne lehessen belekötni. 25A-t meg 1000W-ot említ, csak nem tudom, miért. 1000W nem 25A 230V-on.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
Következő: »»   732 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem