Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3401 / 3940
(#) lajos1969 hozzászólása Jan 13, 2020 /
 
Sziasztok!
Összeraktam ezt a fényújságot!
Ilyet produkál? Csak a kijelzőben más, nem 4 darab négyesből áll össze, hanem 2 darab nyolcasból.
Bővebben: Link
Valaki valami tipp?
KöszönömBővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2020
(#) Bakman válasza lajos1969 hozzászólására (») Jan 13, 2020 /
 
A jobb felső négy és a bal alsó négy vezérlése (Data in - Data out) fel van cserélve.

A hivatkozásokról nem lehet megállapítani semmit mert a saját felhasználói fiókodban lévő linkekre mutat, oda kellene bejelntkezni.
(#) Kovács Zoltán válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 13, 2020 /
 
Szia.
Megnéztem kb.20 eres 2 cm széles az gyik fele a panelra rámelegítve, a másik a kvarc kijelző zebracsikján /ha jól írom/.

Zoli
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 13, 2020 /
 
A 120mW nem éget még..
(#) Petya810729 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Köszönöm szépen!
(#) tsab válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Köszönöm mindkettőtök válaszát.
(#) nagym6 válasza Kovács Zoltán hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Akkor ha megvan a törés helye, áramvezető festékkel javítható.
(#) nagym6 válasza Kovács Zoltán hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Illetve ez szokott a fólia leragasztásnál is hibázni, ott nem vezet át. Meg lehet próbálni lenyomkodni a fóliát a ragasztásra, hátha visszatapad. Lehet, hogy csak melegítésre tapad vissza.
(#) Kovács Zoltán válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Szia

Sajnos ezt tmár valaki megpróbálta javítani és a fólia megolvadt. Úgy látom a korrekt az lenne, ha visszavágnám, majd valami spéci ragasztóval visszaragasztani valahogy, óvatossan, hogy ne csináljon rövidzárt.

Állitólag létezik ehhez spéci ragasztó.
(#) nagym6 válasza Kovács Zoltán hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Idézet:
„Állitólag létezik ehhez spéci ragasztó.”
Itt olvastam én is ezt, de nem ismerem. Hátha szól ide aki tud róla. Az lcd üveglapra van ragasztva a szalag másik vége? Mert ha oda, arról leszedni a ragasztást kritikus. Jó eséllyel lejön az üveglapról is a rágőzölögtetett vezetőréteg, ami szemmel is alig látható vékonyságú.
(#) Petya810729 válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Bővebben: Link
Itt esetleg...
(#) mechanika hozzászólása Jan 15, 2020 /
 
Sziasztok!

A kertben van elhelyezve 6db webkamera.
Azokhoz kellene 5v-ot biztosítanom. A legközelebbi kb.: 30 méternyi, a legtávolabbi kb.: 60 méternyi kábellel érhető el az első konnektortól. A kamerák sorban vannak elhelyezve.

Két lehetőség között gondolkodom:

1. 230v levezetése (födkábel/légkábel)
ezt annyira nem szeretném, ásni sem nagyon akarok, fent meg a kutya szétrágja, gyerekek
piszkálják..., én meg nem vagyok villanyszerelő jobb a béke.

2. 5v levezetése, attól tartok, hogy ilyen távolságra nem tudok 5v-ot levezetni (kábel ohmikus vesztesége (ha jól emlékszem)).

3. Ha a 2. pont nem megy, akkor egy darabig levinni a 230v-ot, amennyit csak lehet utánna csak
5voltot vezetgetni.

Tehát a legfőbb kérdéseim, hogy:

A.) az 5v milyen távolságba juttatható el ésszerű keretek között?
B.) van-e valamilyen speciális alkatrész igény (speciális táp, vagy kábel)?

Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) gyulank válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Nem hiszem, hogy gondot jelent. Inkább akkor probléma, ha nagy teljesítmény kell. Bár nem tudom mennyit fogyaszt egy webkamera. Gondolom wifis, ha csak táp kell. Találtam neked egy ilyet. Méretezheted a kábel keresztmetszetét, meg adhatsz nagyobb tápot is, mondjuk, hogy a 30m-en legyen 5V.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) asch válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Köztes megoldásként tápolhatsz 12V DC-t is. Az nem életveszélyes, viszont kisebb lesz rajta az áram és több feszültségesést elviselhet a rendszered belőle. A kamerák mellé viszont kell 1-1 12V->5V DC-DC tápegység, aminek ára van és be is kell építeni valahogy.

A gyulank-tól kapott link alapján tudod számolni hogy mennyi feszültség fog esni a kábelen, ha megvan a kábel típusa és a fogyasztás. Még azt is kell tudni, hogy mennyi feszültségesést viselnek el a kamerák, és akkor meg lehet mondani, hogy működni fog-e.
(#) gyulank válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Főleg a fogyasztástól függ. Ha mondjuk 70W-ot fogyasztanak, akkor inkább hálózati kábel magason, dróton, (esetleg kábelcsőben, esetleg leválasztótrafón, relén keresztül).
(#) tbarath válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Az 5 Volttal az a baj, hogy relatív nagy áramok kellenek még viszonylag kis teljesítményhet is. A 1,5 mm átmérőjű tömör rézvezeték ellenállása olyan 10 Ohm/km körül van, a 60 méteres távolsághoz ugye 120 méter vezeték kell, szóval itt már 1,2 Ohm-ról beszélünk, ami Amperenként 1,2 V feszültségesést jelent, 24%-nyit.

Mi lenne, ha DC 24 Voltot vinnél oda, és ott helyben csinálnál egy stepdown konverterrel 5 Voltot?
24 Voltnál ötötannyi áramod lesz, azaz ötödannyi feszültégesésed, és ugye van is miből esnie. TFH van egy 70%-os hatékonyságú stepdown konvertered (ettől simán van jobb is), akkor a veszteségével együtt 1,4x annyi teljesítményt kell odavinned, ami még mindig csak harmadakkora áramerősség, mint 5V esetén.
(#) Epu2 válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Vezess 24 V~ -ot és egyedi tápokat a kamerák alá.
(#) mechanika válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Köszönöm mindenkinek!

A kamera dobozán 5v, 2A szerepel. (Én 0,25A - 0,6A között mértem, 0,6A-t akkor ha mozgattam és az infra is be volt kapcsolva).

6 kamerát kellene elbírnia + a hozzájuk való átalakítót.

Tud valaki esetleg 230v ->24v trafót és 24v -> 5v konvertert ajánlani?
(#) gyulank válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Szerintem más is csak rákeres. Én, ha van annyi keret, legalább akkora teljesítményűt vennék, amekkorát ráírtak. Tehát >=2A-es step down convertert, és 60W feletti trafót, és >=2,5mm2-es vezetékkel vezetném ki.
(#) gyulank válasza mechanika hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
De lehetne szerintem 48V is. Bár nem biztos, hogy van olyan konverter. Viszont ezek DC-DC konverterek, úgyhogy előtte még egyenirányítani kell.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) tbarath válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Én nem trafóznék, hanem DC24V kimenetű tápot vennék, ebay-en aprópénz, olyan 4e Ft-tól kezdődik. És szerintem a 60W kevés, én 100W alá nem mennék.

Vagy egy PC tápot is át lehet alakítani, de ha kallódik valahol noti tápegység (azok 20V körüliek szoktak lenni), az is használható, nem feltétlenül kell egy táppal előállítani a nagyobb feszt az összes kamerának.
(#) gyulank válasza tbarath hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Hát úgy kell méretezni a rendes trafót, hogy 120m-re 10W jusson. A te általad javasoltat meg úgy, hogy annak a megadottnak tán a 80%-án lehet folyamatosan üzemeltetni. Legalábbis az enyémre ilyesmit írtak.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Jan 15, 2020 /
 
Üdv!

A következő képlet esetén, ha t = 0-ban a kondenzátor feszültsége mondjuk 2V, és mondjuk t = 1-ben
3V, akkor hogyan alakul a képlet? A kapacitás értékét szeretném kiszámolni.

Köszi!
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Így gondoltam:
Bővebben: Link
Ehhez kellene az egenlet.
(#) pipi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Nem látom mi van az e kitevőjében...
Ezt a kapacitáshoz kicsit hiányosnak érzem, nincs bene a töltésmennyiségre jellemző "valami".
Feszből és időből nem lehet kapacitást számolni, kéne még hozzá az áram(I), vagy a töltésmennyiség(Q)... szerintem ami ide kell a kucu képlet (Q=C*U és Q=I*t) az U helyére mehet delta U
Szerintem......de lehet tévedek rég számolgattam ilyet
(#) szucsistvan123 válasza pipi hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Üdv!
Ebből az egyenletből kifejezhető a katacitás egy bizonyos t időpillanatban (ennél a képletnél t=0-ban Uc = 0, Az én esetemben pedig t=0-ban Uc > 0)
A kitevő:
-(t/Tau)
t: idő
tau: R*C
(#) Bakman válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Itt: Bővebben: Link.
  1. Vc = V * (1- e^(-t / R*C))


Vc: a kondenzátor feszültsége t időpontban (itthon Uc használatos)
V: a kapcsolás tápfeszültsége (itthon U hazsnálatos)
e: állandó, 2.71828
t: idő
R: az ellenállás értéke
C: a kondenzátor kapacitása
(#) szucsistvan123 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Köszi, de ez megvan!

Nekem egy Ucmin és Ucmax-bol az ezen pontok között eltelt időből R-ből és U0-bol kellene a C.
A fenti képlet ezért nem jó, mert Uc = 0 t=0-ban, nálam pedig Uc>0 t=0-ban.
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jan 15, 2020 /
 
Az az egyenlet kell amit ez a kalkulátor is használ: Bővebben: Link
(#) b11gyula hozzászólása Jan 15, 2020 /
 
Sziasztok! szeretném megkérdezni, hogy van egy 12 A-es szlárdtest relém kb.1400-1500 W-ot kapcsolnák vele, igényel- hűtést a kütyü. Köszi a választ üdv: Gyula
Következő: »»   3401 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem