Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp, avagy hogyan kell használni?
Lapozás: OK   94 / 109
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 16, 2020 /
 
Nó para.
Eddig semmi rettenetes eltérés nincsen...
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
A doboz legalább alakulóban. Csak az a fránya mechanika.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Körző, vonalzó, karctű, fúró, majd türelmes munka lombfűrésszel, reszelővel igazítás. A jelölések a hátoldalon. El leszel vele jódarabig.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Körző, vonalzó, karctű, pontozó, fúró, majd türelmes munka lombfűrésszel, reszelővel igazítás. A jelölések a hátoldalon. El leszel vele jódarabig.
(#) jani1987 hozzászólása Jan 19, 2020 /
 
Amikor szóba került a kétutas szkóp akkor erre gondoltatok?
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Hello!
Nem kétutas (az, az egyenirányító), hanem kétsugaras. De egyébként az ECC83 multivibrátor el van rajzolva. A 47pF és a 47nF nem a cső saját anódjáról jön, hanem mindig az ellenkező anódról. Mert így sosem oszcillálna.
(#) xxxyyy válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 / 1
 
Előrebocsátom, hogy hozzászólásomat kizárólag a jó szándék vezérli. Mielőtt nekiálltam ezt a kommentet megírni visszalapoztam több oldalt, hogy hátha megtalálom a válaszokat.
1. Te tényleg egy elektroncsöves szkópot szeretnél építeni?
2. A kérdéseid alapján meg kell kérdeznem: biztosan birtokában vagy olyan tudásnak, hogy egy ilyen szkóp belsejében több helyen is jelen lévő életre veszélyes feszültségekkel biztonságosan foglalkozzál?
3. Milyen paramétereket szeretnél elérni és mire szeretnéd használni ezt a szkópot?
(#) jani1987 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Már majdnem kész. Még hiányzik a táp trafó. A legegyszerűbb dologra használnám: hogy milyen "fazonja" van a jelnek. Komolyabb igényem most nincs. DG7-132 van benne. Az összekötő huzalozásnál mellőzni fogom az olvadó műanyagot. Ehelyett a trafósoknál használatos csövet fogom használni ami ha jól tudom üveg szálas de majd a többiek kijavítanak. Varnish cső azt hiszem.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2020
(#) jani1987 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Így volt a rádio technikában. Csak mint alternatíva van leltárba.
(#) Massawa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Nem tudom, de egy ilyen kb 15€-ert nagyságrenddel többet tud, még mérni is és akkurol is megy:

DSO138

Rosszabb esetben ennyiért még trafot sem kapsz a tiedébe.
Én egy hasonlót vagy 50 éve épitettem és nemrégen dobtam ki müködöképesen a szemétbe....
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2020
(#) jani1987 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Soha nem tartoztam az olcsó Jánosok közé. Meg szeretek küszködni. Az első erősítőim olyan alkatrészt tartalmaztak amit én is meg tudtam építeni.
(#) xxxyyy hozzászólása Jan 19, 2020 /
 
"Komolyabb igényem most nincs": néhány óra használat után lesznek. Pl. egy erősítő vagy egy hidegítetlen 78xx stabtok simán tud MHz tartományban gerjedni. Ha egy szinuszos jelalaktól eltérő jelet mérsz, akkor a szkópodnak jóval magasabb határfrekvenciájúnak kell lennie a mért frekvenciánál, különben a jelalakot nem képes hitelesen kirajzolni.
Keress rá a DSO138-ra a "Oszcilloszkóp vétel, mit gondoltok?" topicban. Ott részletes infót találsz a problémáról.

"ha jól tudom üveg szálas de majd a többiek kijavítanak"

Ha magad akarod elkészíteni a táptrafót akkor ennél jobban kell belemélyednek a szigetelések témakörébe.

A kézi műszerek nagy része AC V mérésnél szinuszos jelalakra van kalibrálva, más jelalaknál hamis értéket mutatnak, azt is csak erősen korlátozott frekvenciáig.
(#) jani1987 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Azért kezdem kicsiben mert ez még nem tudást meghaladó high-tech.
(#) xxxyyy válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
A szkóp építése régebben is a legnehezebb amatőr projektek közé tartozott. Alkatrész beszerzés és tudás miatt.
(#) xxxyyy válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Tisztelem a kitartásodat, de egy tranzisztoros kapcsolás is tartogatott volna elég kihívást számodra, az ECCXX-eket meg használják el a csövesek, az áruk már az egekben van.
(#) jani1987 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Pont ma próbálgattam az alkatrész válogatást. Ha az osztóba 900k kell akkor nagy trágyába voltam mert ilyenem nincs. De egy 510-es és egy 390-esből már kijött a 899. A fene ott egye meg a tranyót amikor csőből van vagy 50 darab vegyesen. Az árakat illetően én is osztottam párat hadd tanuljon vele a gyerek.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2020
(#) xxxyyy válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Ha tényleg csak a hangfrekis sávban akarsz maradni, akkor szerintem a kipróbáláshoz akár trimmerekből is összerakhatod.
Egy normális kompenzált bemeneti osztó elkészítése nem egyszerű dolog.
A trafó nagyobb falat lesz...
(#) jani1987 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Granpa ebbe nagy segítségemre van. Én kiszámolom őt meg megkérem, hogy ellenőrizze le.
(#) Massawa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 19, 2020 /
 
Hidd el a DSO-val is lehet küzdeni, de nagy eséllyel gyözni is. És ha sikerül mindent megkapsz amit a te konstrukciodtol sajnos soha (vagy 20-25 évig használtam a 464es Tektronix elött).
(#) xxxyyy válasza Massawa hozzászólására (») Jan 19, 2020 / 2
 
Viszont az alkotás örömét és azt a gyakorlati tudást nem amit addigra megszerez, mikorra ezen előbb fényt, majd valamikor később állóképet lát.
(#) jani1987 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Ismerősömnek a kites verzió van. Ha kell kölcsön kérem de nekem akkor is ez lesz.
(#) Massawa válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
Abban nem vagyok tul biztos, hogy 2020-ban valakinek kökorszaki technologiában kell tapasztalatokat gyüjteni. Az alkotás öröme ugyanugy összejöhet egy modern cucc megépitésében és abban is rengeteg tapasztalatot lehet szerezni, és az alkatrészeket nem valamilyen kétes bontoban összeszedni. Apropo van a DG7 csövedhez permalloy védöcsö is, anélkül elég bizonytalan lesz a kép. (Ilyesmit a hadsereg roncsaibol lehetett szerezni...... ).
(#) jani1987 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Ez van jelenleg.
(#) Massawa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Nekem komolyabbat sikerült anno szereznem. A teljes csövet takarta, söt ezzel lehetett az elölaphoz erösiteni (4 csavarral), elöl üveg skála volt és egy kihuzhato tubus, hogy árnyékolja a csö képét.
Kár, hogy nem szoltál, ingyen vihetted volna az egészet.
Egy tartalék csövet még nemrég találtam és a mühelyem disze. .
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) granpa hozzászólása Jan 20, 2020 /
 
Kedves Kollégák!
Nem kellene elvenni az alapok elsajátítása, az önálló építéstől, -kísérletezéstől- a kedvét, tanulni vágyó kollégánknak. Örülni kellene, -és mindenképpen segíteni-, az ilyen embereket, akiknek nem egy "kit" összerakásában merül ki az alkotókészségük.
Láttam Jani kezdeti próbálkozásait, félsikereit, a rendszeres letolásokat (ami részben a saját habitusának is volt köszönhető), és mindennek ellenére a kitartását, hogy mégis elsajátítsa a tudást (az alapoktól). Küzd, hogy előbbre jusson, és én ezt értékelem (és is mérgelődtem vele ).
Sajnos sokaknak nem adatott meg a megfelelő kezdés, az alapok, ahhoz, hogy jól induljanak. A mi dolgunk, hogy segítsük a helyes irány megtalálásában, ha már ide "idetévedt".
A tudás mindig az alapokkal kezdődik. Majd összejön az is.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) Massawa válasza granpa hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Ezzel nincs is baj, inkább azzal, hogy az igy megszerzett tapasztalat ma már sajnos nem sokat ér Ráadásul egy szkop mérömüszer, amire különleges feltételek érvényesek, amit házi körülmények között egy kezdönek nem igen lehet biztositani ( az osztok méretezése beállitása stb.)
.
A másik oldalon meg van rengeteg modern dolog amin érdekes lehet tanulni, tapasztalatokat szerezni aminek értelme is van a jövöre nézve.
Annak idején az egyik professzorom maga készitette a csöveket is. Ugy nézett ki mint egy idomtalan krumpli, de müködött!
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Az RT-ben szerepel egy olyan cikk ami jel generátor építéssel foglalkozik. Erre a telefonra letöltöttem egy appot ami a szinusz, a négyszög és fűrész jelet is tudja. Most akkor építsem meg vagy ne? A dobozba van hely ennek is. De ezek szerint egyszerűbb megvenni valamit mint megépíteni. A fórumon található egy kitűnő szakember gárda akik komoly fejlődést idézhetnének elő az elektronikai tapasztalataik révén. Erre azt olvasom más fórumokon is, hogy nem jó ezért meg azért. Jó én is néztem egy nagyot a cső hűtésnél mert nekem nem egyértelmű az indoklás a használatát illetően. Aki nem biztos a dolgában az kicsiben kezdje az építést legyen szó bármiről is.
(#) Massawa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 2
 
Ne érts félre, én is inkább épitek mint veszek, (jo 100 koncert erösitöt épitettem fiatalabb koromban és rengeteg berendezést a szkoptol kezdve a jelgenerátorig a nyávogásmerön át a sok tápegységig - mindegyikhez volt egy sereg mechanikus munka is) és szivesen segitek mindenkinek - neked is , még egy ilyen archaikus berendezés esetében is - csak már nám tartom idöszerünek, hogy 2020-ban ilyen dolgokon szerezz tapasztalatokat. Nagyon keveset fogsz tudni ebböl használni késöbb. A mai cuccok összementek mint a melegitö a 90 fokos mosásban, egész más szerszámok stb kell a modernebb dolgokhoz, és elöbb vagy utobb te is meglátod, hogy ma még egy normális méretü potit sem kapsz ( 3-4 cm átmérö) a kicsiken meg átugrik a nagyfeszültség. Egy régi jelgenerátorom kb 30x20x8 cm-s dobozban volt, a legujabb mindössze 6x7x4 cm-s dobozban van, szintén saját gyártmány. Valamivel többet tud mint a régi, de már egy M3-s csavar is oriás lenne, igy a legnagyobb csavar amit használtam M2-s volt, de sok ettöl is kisebb.
Ma az ember néha ugy néz egy klasszikus lyukakba szerelt elektronikával, mint egy neandertáli összehasonlitva a modern profi SMD technikával.
A minap rendeltem egy NYÁKot, ahol az ellenállásokat már a gyárban szerelik a kb 0,8x0,6 mm méret miatt. Megprobáltam egyszer otthon szerelni (ragasztani, mert forrasztani nem lehet), de az elsö tüsszentés elvitte mindet a nirvanába....
Amugy már nekem is elegem van a miniatür cuccokbol, az már nem hobbi célra valo az otthoni mühelybe. Abba is hagytam az ilyen irányu "épitkezést...."
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2020
(#) kendre256 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 20, 2020 / 1
 
Én egyetértek azzal, ha valaki építeni szeretne a mai, szinte ingyen kapható kínai cuccok ellenére is. Tanulni azzal lehet. Nekem is azzal van gondom (mint itt többeknek), hogy kezdőként mit célszerű építeni és miből.
Az oszcilloszkóp elég bonyolult műszer. Szerintem kezdőként nem érdemes építeni. (Ha meg már lesz elég tapasztalatod, akkor meg már magadtól nem kezdesz bele...) Én is építettem vagy 35 éve egy fél szkópot (a vízszintes eltérítés már ment rajta), de mikor a vízszintes vonal helyett egy hurkolódó "matyómintát" láttam rajta, elment a kedvem az egésztől. Valami cső árnyékolási probléma lehetett (pedig volt a szkópcsövön egy egy darabból esztergált árnyékoló "vas"). Utána egy N313-as orosz nyomógombos oszcilloszkópot alakítottam forgókapcsolósra, hogy "emberi kinézete legyen". Szépen nézett ki utána, csak az 1 MHz-es szkópból 100 kHz-es lett (az osztó kompenzálása valahogy nem lett az igazi...)
Ezek után már csak vásároltam szkópokat. Még a leggyengébb is sokkal jobb volt, mint az általam épített/átalakított.
A másik kérdés, hogy miből épít az ember. Szerintem csővel már nem szabad építeni. Beszerezni is nehéz, macerás a nagy feszültség, egy idő után kiégnek, sokkal jobb paraméterű tranzisztorok, integrált áramkörök is vannak ma már. Persze ha valaki nosztalgiából csinál egy ilyet (de nem dolgozni akar vele), azt is meg tudom érteni. Egy ismerősöm retró detektoros rádiót akar csinálni (a detektort is ő akarja megcsinálni), azt is meg tudom érteni, bár az országban alighanem már csak egy adót tudna vele fogni.
Ha építeni akarsz, annyi lehetőség van még... Például tápegység, hangfrekvenciás generátor elsőnek jó lenne, és azokat meg lehet építeni sokáig használhatóra. (Van egy olyan tápegységem, amit még a 70-es évek végén építettem (egy diavetítő trafó, graetz, uA723, egyebek, meg valami tranzisztor felhasználásával) még most is működik.)
(#) nagym6 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 20, 2020 /
 
Szerintem is, amit írsz. Egy szkóp legyen gyári ami biztosan jó, ezzel azután lehet tanulni minden mást.
Következő: »»   94 / 109
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem