Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   328 / 368
(#) Gulacsi989838 hozzászólása Jan 25, 2020 /
 
Sziasztok!

Sajnos egyáltalán nem vagyok otthon a transzformátor tekercselésben, ezért hozzá értő ember segítségére lenne szükségem.
Sikerült vennem egy Weller állomást féláron, de amerikai szabvány. Természetesen ezzel tisztában voltam, de úgy voltam vele, hogy lecserélem a transzformátort egy másikra, de eszembe jutott, hogy ez is egy lehetséges opció, ha egyáltalán kivitelezhető és viszonylag olcsó.

Nos a kérdésem pedig az lenne, hogy megoldható egy 120V/23V/60Hz transzformátor át tekercselése a hazai hálózathoz igazítva?
Méretei: Hosszúság: 8cm, Szélesség:6,5 cm, Magasság:5,7cm

Ha igen akkor megéri, vagy inkább használjam azzal amit bele szerettem volna tenni?
Még mielőtt valaki kérdezné, hogy miért akarom az eredetit újra tekercseltetni, ha van itthon hozzá megfelelő transzformátorom: Azért mert belül el kell távolítanom a trafó felfogatásait, mert az nem egyezik a meglévővel. (Hülyeségnek hangzik, de ha nem muszáj nem faragok)

Megértéseteket és válaszaitokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) ferci válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Szia!
Villamos szempontból nyugodtan áttekercseltetheted, mert a vassal nem lenne probléma.
Viszont nem kis munka lenne vele, mert el kell vágni a hegesztést, utána az összeillesztés már problémás lehet és alapban nagyobb lenne a nyugalmi árama.
Biztos rosszabb lenne, mint volt, de lehet, hogy nem vennéd nagyon észre a szakaszos működés miatt.
Az, hogy mennyiért tekernék újra, 230/23 voltra, kérdés, de ha van másik, ami elfér, inkább azt raknám a dobozba.
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Én meg lehet hogy vennék fillérekért egy "US EU adapter/átalakító" eszközt és ráragasztanám a villásdugójára.
Vagy ha már úgyis szét van szedve, akkor szerintem a dobozba is belefér az az egy szem triak és "sallangok".
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ez egy wellerhez való trafó. A beírásból úgy gondolom, 120 V a primerje és 48 wattos pákához kell.
Az "átalakító" max egy autotrafó lenne.
Biztos nem triacost csinálnék erre a célra.
(#) ronin75 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Triakos rángató és trafó? Egyszer próbáltam. Soha többet.

Szerintem a legkorrektebb kicserélni azt a trafót, pár ezerből megvan, nem kell ezzel a másikkal szenvedni. Minden más "külső" eszköz csak barkácsolás, megérdemel ennyit az állomàs.
(#) Ódenka válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Arról nem beszélve, hogy találkoztam olyan "adapterrel" amiben egyetlen dióda "felezte" a feszültséget. A trafó hogy örülne neki...
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ez a 48 W honnan jött?
Én még azt sem tudom, hogy mit takar a Weller állomás kifejezés...

Annó volt főnököm anyósa hazaköltözött. Sokat vacakoltunk a magyarosítással. Annyira nem félnék a triak-tól. Hacsak nem valami rettenetesen szuper eszköz...
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Onnan jött, hogy általában a kisebb weller 48-50 wattos.
Az állomás pedig azt takarja, hogy szabályzó elektronika is van benne, esetleg hőfok kijelzős és nem tudom, mit szólna a triakos felező szekunder csúcsfeszéhez, ami sacc 64 volt lenne.
Mégha csak egy 7824 is lenne az első stabilizátor..

Én egyáltalán nem félek a triaktól, mert sokféle hasonló dologgal találkoztam már. Csupán vannak elméleti ( és gyakorlati ) határok is az alkalmazásánál.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Közben látom a másik topic-ban.
Majdnem
(#) Cinema válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ezt a transzformátort nem lehet újratekercselni, mert hegesztett a vasa és csak roncsolással bontható, valamint nem lesz utána sem olyan, mint újkorában. Ez tehát nem járható út.
-
Venni kell, vagy cserélni, ha van mit-mire, egy 230V/24V/50VA-es transzformátort, (2x115V/2x12V/50VA-es is jó, vagy hasonlók) akár itt a fórumon az apróhirdetésekben is találni. Mindegy, hogy milyen kivitelű, csak elférjen az eredeti helyén, gondolom ez a fontos. Ez a megoldás a legjobb, nem kell cifrázni.

Üdv!
(#) Massawa válasza Cinema hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Azért vigyázni kell azzal a 24VAC-val. A régebbi WSP80-s központja igen rafinált megoldásu. Abban van egy spéci 5V-s proci, aminek a lábain ott van a 24V váltoáram is, és ugyanabbol a váltoárambol elöállitott minusz 24V DC ( egyutas egyenirányitás) amit egy soros ellenállással 1k5 csökkentenek 24 V-ra ( az egyenirányito után 36V körüli.), és nincs semmi védelem stb a feszültségre. Ez a proci vezérli a triacot. Nem tudni arrol a procirol semmit ( valoszinü ASIC), hogy mik a határértékek.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) Gulacsi989838 válasza ferci hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
70 wattos a páka és így van, 120V a primer és 23V a szekunder. De szeretném elkerülni az ilyesfajta átalakításokat és az adaptereket, melyből egy jobb minőségű sokkal drágább mint egy új trafó.
(#) Gulacsi989838 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Egy Weller WE1010 állomásról van szó, nem hinném, hogy gondot okozna neki a 24V, de ha van valakinek ezzel tapasztalata szívesen meghallgatom.
Egyébként köszönöm mindenkinek a segítséget! Marad az eredeti terv miszerint cserélem a trafót!
(#) Massawa válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Nem tudjuk milyen megoldások vannak benne, ebben egy másik IC hajtja a triacot mint a WSP80-ban ( csak 6 lába van az másiknak 8). Valoszinü senki sem tudja, mit bir ki és láthattad mennyire sporoltak a trafon. Az tény hogy az elektronika tulélte a tesztet, a trafo nem.
(#) Massawa válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
A baj az, hogy a 24V nagyon közel van a jelenlegi IC-k felsö határaihoz. Egyenirányitva az 36 V - a hálozat 10%-t ingadozhat ami könnyen 40 V-ra viheti a szekunder feszültséget. Sok IC általában csak 36 V-t bir ki (+/- 18 V). Olvass utána a labortáp topikban hány emberkének sikerült tönkretennie a tönkretehetetlen áramkört, amikor 24 V AC-adtak rá, az elöirt 20-22 V helyett.
(#) Gulacsi989838 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Egyeniranyitás után csupán ~ 1,5V eltérés van a két trafó között, de ha valóban ennyire érzékenyek ezek az IC-k akkor megprobálok kieszelni valamit. Nemsokára ránézek annak az IC-nek az adatlapjára és abból okosabbak leszünk.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) Massawa válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Nem hiszem, hogy rátalálsz, mert a videoban is látszik, hogy nincs rajta jelzés. A WSP80-ban van jelzés, de semmit nem mond. ( valami T2117). Az én matuzsálemi Welleremben ( pár éve, >30 év után adta meg magát) szintén ismeretlen volt az IC...ahogy a WSP80-ban is az.
(#) Moderátor hozzászólása Jan 26, 2020
 
Az eltévedt címzésű (ki-kinek válasz) hozzászólásokat töröltük.
(#) Gulacsi989838 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ha jól sejtem akkor erre gondoltál. Látszik egyébként a videóban is a jelzés, de csak ha épp olyan szögben tartsa. Ezek alapján mit mondasz? Nem nagyon vagyok otthon ezekben a triakos megoldásokban, de ez a triak vezérlője az fix.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) Massawa válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Ez csak egy optotriac. Ez valoszinü kibirja a nagyobb feszültséget. És az is lehet, hogy ebben még primitivebb modon van megoldva a szabályozás mint a WSP80-ban. Van ott még egy IC az valoszinü csak egy opamp, ott már lehetnek gondok. Nem ismerem a kapcsolást részletekben.
(#) Gulacsi989838 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
A triakon és az optotriakon kívül már csak egy 5 voltos stab ic található rajta, valamint az LCD alatt egy mikrovezérlő ami gondolom az 5 voltról üzemel.
(#) zombee válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
A trafó úgy ahogy van, kuka, nem érdemes se újratekercselni, se előtételezni, se más egyéb.
Toroidot lehet 50 vagy 70W-osba tekercseltetni, és feleakkora mint a normál trafója.
Ha van 24V trafód, csak óvatosan: a kisteljesítményű, gagyi dugasztrafóknak nagyobb az üresjárási feszültsége, és kapcsoláskor alapból nagyobbat szikrázik a relatíve nagyobb szekunder menetszám miatt. Egy kattogóst órák alatt kinyír!

Alternatív, csak TCP-S pákákhoz: én 24V-os egyenáramú kapcsolóüzemű tápról, pontosabban, egy régi nyomtató tápjáról üzemeltetem a sajátom. Tudjuk hogy a kapcsolónak nem tesz jót az egyenáram (igazából a váltó se, de mindegy), ezért a pákanyélbe (!!!) egy MOSFET-et építettem be, a kapcsoló közvetlenül azt vezérli szinte nulla árammal, szikramentesen. Csak a polaritásra kell ügyelni ami szabványos 3 pólusú Weller csatival egyértelműen adott, nem úgy mint az enyémnél ahol banándugó van. A kapcsolókímélő kiegészítés váltóáramos pákához is kivitelezhető, csak MOSFET helyett triakkal. Ilyenem is van, évek óta megy mindkettő.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
(#) Massawa válasza Gulacsi989838 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Most kaptam egy levelet a Conradtol, és már ott van a kinálatban a WE1010-es 230 V-s változata. Utánna kellene járni, lehet, hogy már van kész 230/23V-s trafo is ( mint alkatrész).
(#) Ge Lee válasza Massawa hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
A páka (állomás) eddig is ott volt, csak majd 2x annyiért...
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Lehet, eddig nem nagyon érdekelt, csak az eevblogban mondták, hogy csak amerikai verzioja van. ( volt ilyen régebben is, én is a WSP pákát ott vettem).
(#) Gulacsi989838 válasza zombee hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Köszönöm a segítségét, természetesen én is új trafó mellett döntöttem!
(#) Gulacsi989838 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Tudom, hogy van csak mint Ge Lee említette 2x ennyiért. 7000-ért tekerek nekem egy toroidot, szóval probléma megoldva és még így is sokkal jobban jöttem ki árban mint ha itt megveszem. Van egy trafóm amivel még kísérletezgetem, de amint megjön a toroid az fog bele kerülni.
(#) jani1987 hozzászólása Jan 29, 2020 /
 
Mekkora a rádio frekvenciás csövek fűtés tűrése? Az ECC85-ből 4 van párhuzamosítva de a tekercs legalól van. Így nem tudok előtét ellenállás nélkül szintezni. 6,3V helyett 6,58V és 1,74A helyett 1,80 valamennyi megy át.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Adatlapján ott van, azaz nincs tól-ig tűrés. Gyakorlatból; az áram mérvadó: 435 mA. Tégy R-t.
Közepelés után is annyi?
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2020
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Ez csak a natúr verzió.
Következő: »»   328 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem