Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Automatikus működésű kutyabejáró
Lapozás: OK   3 / 3
(#) chillytommi hozzászólása Okt 28, 2018 /
 
Háát, nem volt nagy a lelkesedés a válaszokat tekintve...
Hátha így több választ kapok, mert témába vág nektek...
Úgy gondoltam, hogy az infrasorompó talán nem lesz praktikus és ezért rendeltem egy HC-SR501 tipusú infrát. Menet közben rájöttem, hogy ez így egymagában nem fog semmit sem csinálni, mert a kimenetén 3.3V jelenik meg és nekem a kapuvezérlőhöz valójában egy rövidzár kellene, ami indítja a motort.
Azt még sejtem, hogy egy relét kellene utána tenni, aminek a kimenetén egy rövidzár jelenik meg, ha jelet kap az infrától, csakhogy milyen fajtát?
Tudnátok ebben segíteni?
(#) Inhouse válasza chillytommi hozzászólására (») Okt 29, 2018 /
 
Ha tudni lehet, hogy mekkora áram folyik majd, akkor kiderülhetne, hogy elég egy NPN tranzisztor is a relé helyett.
(#) chillytommi válasza Inhouse hozzászólására (») Okt 30, 2018 /
 
Nem tudom pontosan, hogy mennyi folyhat, de a kapuvezérlő műszaki adatlapjában ez áll:
MŰSZAKI ADATOK
Tápfeszültség: 12VAC 50HZ / 24VAC 50HZ
Teljesítményfelvétel (motorok nélkül): maximum 6VA
Védettségi fokozat: IP00
Beépített rádióvevő: 433.92MHz, HCS KEELOQ
Mechanikai méret: 105x115x35 mm
Motor kimenet: 12VDC / 24VDC, max. 130W
Tápfeszültség kimenet: 12VDC / 24VDC, maximum 200mA
Villogó kimenet: 12VDC / 24VDC, maximum 25W
Biztosíték: T10A (12V) VAGY T5A (24V) ,5x20mm
Működési hőmérséklet: -20°C - +55°C
Ebből rá lehet jönni, hogy ott mennyi lehet?
Ez egy Gardengate Roll 12 típusú vezérlő. Itt a pdf hozzá. Bővebben: Link
(#) Inhouse válasza chillytommi hozzászólására (») Okt 30, 2018 /
 
Ebből nem derül ki, de valószínűleg megoldható relé nélkül. Maga a vezérlő bemenete biztosan logikai, nem terhel számottevően. A kérdés, hogy testet kapcsol-e... A START-COM kivezetést kellene megnézni, hogy test-e? Ha igen, akkor elegendő egy fet, vagy egy tranzisztor a kapcsoláshoz. Akár a tápját is kaphatja onnan a PIR panel.
(#) nik hozzászólása Nov 28, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Jómagam is egy automata kutyaajtót építek. A mechanikai kivitelezés már megtörtént. Az első képen láthatóan egy lineáris aktuátor segítségével mozgatok egy kis ajtót. Akksiról próbálva szépen nyílik-záródik. A második képen lévő, egy relés irányváltó kapcsolást dobtam össze hozzá az egyszerűsége véget. Annyi eltéréssel, hogy a kapcsoló helyett a 3. képen látható, kis időzítővel szerelt mozgásérzékelővel vezérlem a relét. Összedrótoztam, kiválóan működik. Mozgásra a relé meghúz, 15 másodperc múlva elenged. A problémám az, ha az aktuátor motorjára kötöm, a relé érintkezői meglehetősen szikráznak, a relé hol meghúz, hol elenged nagyon gyorsan, az aktuátor meg oda-vissza mozog. Namost, nem igazán értek az elektronikához. Gondolom induktív jellegű terhelés végett ívet húznak az érintkezőkön folyó áramok. Mivel (hogyan) lehetne ezt kiküszöbölni? A rendszer az akkus fúróm 12V-os pótakkujáról üzemel.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) kaqkk válasza nik hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Lehet hogy kevés a táp terhelhetősége ezért kapcsoláskor leesik a feszültség és attól elenged a relé Ezt talán úgy lehetne kiküszöbölni hogy a relé 1 lábával sorba kötnél egy diódát (1n4001 ) és a tekercs két kivezetése közé tennél egy 10mikrós kondit . A diódán keresztül feltöltődik a kondi és tárolja a töltést ha lejjebb esik a tápfesz (talán jó lesz) De a végleges megoldás szerintem a táp cseréje egy nagyobb terhelhetőségűre.
(#) nik válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Köszi. Lehet kipróbálom majd a robogóm 12V-os aksijáról is.
(#) ferci válasza nik hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Az érintkezők közé pedig tegyel be egy ( soros ) RC tagot, pl. 330 nF -22 ohmot ívoltásnak.
(#) nik válasza ferci hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Köszi a tippet. Így gondoltad?

Rc tag.jpg
    
(#) nik hozzászólása Dec 9, 2019 /
 
Ma volt időm kipróbálni, valóban kevés volt a táp neki. Robogóaksiról szépen működik. Már csak dobozolnom kell az elektronikát.
(#) nik hozzászólása Feb 17, 2020 /
 
Nos...eddig bírta a kutyaajtó, illetve bírtam én a kutyaajtót. Leginkább éjszakai üzemre lett kitalálva, amikor mi alszunk, hogy kimehessenek a kutyák, ha akarnak. Viszont úgy megszokták a blökik azt a kis ajtót, hogy napközben is ott járkáltak ki-be, felváltva ki és be, mint a gyerekek, mintha csak direkt csinálnák. Az aktuátor zúgása nagyon idegesítő lett már. Inkább nyitva hagytam nappalra és egy rossz szőnyegből vágtam kívülre egy takarót a nyílás elé. A kis ajtót persze meghagytam, viszont leszereltem az automata mozgatót. Valami csendesebb változatot kell kitaláljak majd.
(#) 444Tibi válasza nik hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Aránylag csendes változat motorral és fogaskerékkel is kivitelezhető de az abszolút halk szeintem csak pneumatika lehet, az teljesen hangtalan.
Mindent kinntre kell tenni, a kis kompresszort és a vezérlőszelepeket meg a levegő lefújó ágakat is.
Akkor bennt semmi nem fogsz hallani, a dugattyú szinte nulla decibellel mozog.

Szép kihívás...

Vagy kinntre tenni egy autó ablakemelő motor szerűséget, akár kicsike hangszigetelt dobozba és a huzalozást (bowdenek) bevinni csak. Ez is nagyon csendes lehet.

Az aktuátorhoz készített mechanika sajnos nem kevés változtatást igényel ez utóbbinál.
(#) ferci válasza nik hozzászólására (») Feb 18, 2020 /
 
Régen nem jártam errefelé - elvileg mind a 4 helyre kellene RC tag, mert ahová rajzoltad, ott sokat nem ér. Mindig 2 soros érintkezőt plusz az aktuátort látják.
Tehát 4-6, 4-8, 13-9, 13-11 érintkezők közé kellenek.
Ha még aktuális.
(#) nik válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2020 /
 
Köszi szépen, menet közben már jómagam is "kigugliztam" hogyan is kellene csinálni. Viszont, mint írtam, egy nagyobb akkumulátorról gond nélkül működött a rendszer, így nem kellett ívoltás.
(#) chillytommi válasza nik hozzászólására (») Júl 19, 2020 / 1
 
Szia!
Én voltam az eredeti problémafeltevő ebben a témában.
A végeredmény nálam úgy alakult, hogy télire gumipókkal oldottam meg először az ajtó behúzását.
Majd végül szereztem egy rossz fagyasztóládát, vágtam rajta két ajtót. Az egyik ajtót ráfordítottam a kutyabejáróra, a másikat meg oldalra vágtam és így még huzat sincs. Kívülről olyan, mint egy sima kutyaház.
Ennyit az elektronikáról...
(#) Gafly válasza chillytommi hozzászólására (») Júl 19, 2020 / 1
 
Ennél egyszerűbb kérdésekre is született már itt sok hülye válasz.
Szerintem sem kell mindent túlbonyolitani...
(#) chillytommi válasza Gafly hozzászólására (») Júl 19, 2020 /
 
"Szerintem sem kell mindent túlbonyolitani..."
...de mire erre rájöttem, már legalább 100eFt-ot kiszórtam az ablakon a különböző megoldásokra (aktuátor, kapuvezérlő, mozgásérzékelők, infrakapu, egyebek)
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem