Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2236 / 2484
(#) Emu12 válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 26, 2020 /
 
Rotel RMB-1075
Ahogy írtam, az erősítőre jelenleg semmi nincs csatlakoztatva, csak a hangfalak.
Bekapcsolom magába a végfokot és az egyik csatornán magasabb az alapzaj. Kábel és csatlakozó hiba kizárva.
Van előfok is, de annak nincs köze a végfokhoz, hiszen most nincs összekötve.
(#) Massawa válasza Emu12 hozzászólására (») Feb 26, 2020 /
 
A zaj jellemzöjétöl függhet. Ha fehér zaj akkor a bemeneti fokozat alkatrészei okozhatják ( IC ellenállások körülötte vagy rossz forrasztás).
Ha brumm tipusu a zaj akkor a tápegység és az arrol vezetett kábelek vihetik be a zajt az adott fokozatba. Megnézni mi változott belül, hogyan vannak a kábelek vezetve stb. Esetleg a bemeneti csatlakozokon minden forrasztás rendben van.
A zajt lezárt bemenettel illik vizsgálni ( azaz bedugni a konnektorokat és azokon rövidrezárni a bemenetet.)
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2020
(#) Emu12 hozzászólása Feb 26, 2020 /
 
Köszönöm! Átnézem a kábeleket, meg a többit, aztán meglátom mire jutok.
(#) Pinhead hozzászólása Feb 27, 2020 /
 
Üdv!

Egy 100 wattos 8 ohmos csöves gitárerősítőre akarok rákötni egy 4 ohmos 150 wattos mélynyomót és egy 12" 60 wattos 8 ohmos hangszórót, soros bekötéssel. Hogyan lenne ideális; előre a hangszórót és utána a mélynyomót, vagy fordítva?

Átmeneti megoldás lenne csak, amíg a másik hangszóró peremezése elkészül.
(#) pucuka válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Hangsugárzók soros kapcsolása esetén tökmindegy a sorrend, így is, úgy is ugyanaz az áram folyik át rajtuk.
Hanem csöves erősítőknél nagyon nem mindegy az illesztés. Ha 8 Ohm, akkor 8 Ohm. Ha a 4 Ohmost teszed rá túlterheled, ha sorbakötve 12 Ohmmal terheled, akkor nincs kellően terhelve, a kimenővel problémák lehetnek.
8 Ohmos erősítőre 8 Ohmos eredő hangsugárzót köthetsz rá, szűrőváltóval szétválasztva. Ha ettől eltérsz, a helyzet csak rosszabbodik.
(#) tothbela válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 / 1
 
Csöves gitárerősítők kimenő trafóinak az esetek nagy százalékában van több féle szekunder megcsapolása. Vélhetően ennek is. Nézd meg milyen impedanciákat fogad, és utána megpróbáljuk megoldani.
150W/4 Ohm és 60W/8 Ohm sorbakötése esetén a 8 Ohmosra kétszer akkora teljesítmény jut mint a 4 Ohmosra.
(#) pucuka válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Ez igaz, ha az erősítő kimenete feszültségforrás lenne.
A csöves erősítők kimenete illesztett, így az valahol a feszültség, vagy áramgenerátoros forrás között van. Így akár alá, akár felülillesztés esetén csökken a kivehető teljesítmény.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) Pinhead válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
4,8,16 ohm és 10-100 watt között állítható
Kicsit utánaolvastam a témának és azt látom, hogy csövesnél nem úgy működik az impedancia, mint tranzisztorosnál.
Eléggé eltérnek a vélemények, de abban megegyeznek, hogy egy jóféle csövi kibírja a 2 ill. 1/2-szeres impedanciát is. (kivéve marshall)
A kisebb impedanciájú hangszóró a csöveket sanyargatja, a nagyobb meg a kimenőtrafót.
(#) pucuka válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Jól látod, már csak az a kérdés, hogy van-e az erősítődben kimenetről visszacsatolt szabályzás. (ahogy a 100 V -os erősítőkben szokás, mert ott előfordul az elillesztés esete)
(#) Ge Lee válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Erősítője válogatja, van vcs nincs vcs, milyen topológia, mekkora anódfesz stb. Az enyém 100 ohmos terheléssel is ugyanúgy működik, de akár terhelés nélkül is. Az viszont valószínűleg nem fog. A kimenő szekundereinek csapolásával meg az a baj, hogy sok esetben szó szerinti csapolás van, azaz ha mondjuk 8 ohmos illesztéssel használod akkor normálisan működik a kimenő, ha meg csak a 4 ohmos részét akkor jóval gyatrábban szól, mivel csak a tekercsek fele vesz részt a csatolásban (megnő a szórás). Attól függ hogyan tekerték meg a kimenőt, milyen az egyes tekercsosztások elrendezése, kötése.
(#) tothbela válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Akkor még egy kérdés. Külön vannak kivezetve a 4, 8, 16 Ohm csatlakozók, vagy átkapcsolható. A külön jack aljzatos lenne kedvező, mert ott lehet trükközni.
(#) Pinhead válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Két kimenet van, de az impedancia egy kapcsolóval állítható.
(#) tothbela válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Gitárerősítők kimenőjét szándékosan "gyatrán" tekerik, hogy megfeleljen a gitár számára. A magas tartomány nem ritkán már 3kHz-től elkezd esni, így nem zizizik a hang túlvezérelve sem. A mély hangok esetében pedig 60-70Hz alatt telítésbe kezd a vas, ettől morgósabb az alsó regiszter.
Visszacsatolás szempontjából 10-15dB alatt szokott lenni a visszacsatolási tényező, amit még 1-2Hz felett le is rontanak a bizonyos "presence" szabályzóval. Néhány gyártó 100-150Hz körül is szabályozhatóan csillapítja a visszacsatolási tényezőt "resonance" nevű kezelőszervvel.
(#) Pinhead válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Van rajta resonance és presence is. Újonnan 460K egy ilyen erősítő, szóval annyira nem lehet gyatra.
(#) Pinhead válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
A hangszóró frekvenciatartománya is befolyásolja az erősítő működését?
(#) tothbela válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Azért tettem idézőjelbe a gyatra szót, hogy hangsúlyozzam a tervezett átviteli tulajdonságot. A hangszer és az audiofil két külön világ. Tehát nem leminősíteni szándékoztam.

Peavey 6505?
(#) tothbela válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Az is befolyásolja, de nem fogja elrontani. Viszont vélhetően neked párhuzamosított hangszóró kimeneted van, így a trükközés nem megoldható. Marad az eredeti elgondolásod a sorbakötött két hangszóróval. Ha 12 Ohm, akkor annyi. Vagyis mégse, mert hatalmas hullámzás van egy hangszóró impedanciamenetében.
(#) Pinhead válasza tothbela hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Blackstar. Soros külső hangszóró csatlakozót én még nem is láttam gitárerősítőn.
Két, sorba kötött 4 ohmos (2x150 watt) mélynyomót raktam rá - teszt miatt - persze szarul szólt, de egy idő után mintha elhalkult volna és a hangerő elkezdett variálódni, mintha tremoló effekt lenne rajta.
úgyhogy nem is erőltettem tovább. Nem tudom, hogy a gitár(nem az enyém), a kábelek, a csatlakozók, vagy az erősítő bajos-e. Ki akartam próbálni más hangszórókkal is, de ezek szerint meg kell várnom, míg elkészül a másik 60 wattos rendes gitár szóró.
(#) tothbela válasza Pinhead hozzászólására (») Feb 27, 2020 /
 
Soros nincs is, de ha a 4, 8, 16 Ohm külön ki van vezetve, akkor van szabad lehetőség.
(borzalmasan utálok telefonon írni, de még ezt kikinlódom). A 8 Ohmost a 4 Ohmos kimenetre, így az 50W-ot kap, a 4 Ohmos pedig a 4 és a 16 közötti melegpontok közé. Erre 36W kerül.
(#) informer hozzászólása Feb 28, 2020 /
 
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy Ebben
a kapcsolásban a T5 bc327 típusú tranzisztort kicserélhetem e például (ez van itthon hasonló karakterisztikával), csak nagyobb fesztűréssel, egy 2n5401 re? Természetesen lábkiosztásra figyelve elforgatva 180 fokkal.
(#) tothbela válasza informer hozzászólására (») Feb 28, 2020 / 1
 
Ebben a kapcsolásban nyugodtan.
(#) informer válasza tothbela hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Elfelejtettem írni hogy a tápfeszültség +-100v .
(#) reloop válasza informer hozzászólására (») Feb 28, 2020 /
 
Szia! Ketten vagy? Bővebben: Link
(#) informer válasza reloop hozzászólására (») Feb 28, 2020 2 /
 
Szia! 2 helyen tettem fel a kérdést. Ha ez nem vet fel problémát persze
(#) Alkotó válasza informer hozzászólására (») Feb 29, 2020 2 / 4
 
Nem csak két helyen, hanem kétféle névvel is.
(#) informer válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 29, 2020 1 /
 
Kedves Akotó! Egy névvel vagyok itt friss tagként, a feltételezése önnek nem helytálló
(#) reloop válasza informer hozzászólására (») Feb 29, 2020 2 / 5
 
Szia! A feltételezés tőlem származik. A bejegyzésed szövegezése annyira emlékeztetett zotya1983-ra, hogy ösztönösen nyomtam egy user:zotya1983 keresést. Egybemontíroztam a két hozzászólást, hogy össze lehessen őket hasonlítani
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) informer válasza reloop hozzászólására (») Feb 29, 2020 2 / 1
 
Jajj! Lebuktam A fenébe Nem számít, az a lényeg hogy kaptam segítőkész hozzászólást.
És ügyesek vagytok, kíváncsi voltam észreveszitek e Bármeddig és bármikor lehetek akár észrevétlenül más köntösben is. Egy a lényeg, én vártam valamire egy választ, kiderült hogy kire lehet számítani, kik a besúgók, stb. A viszontlátásra! 3 man vagyok jelenleg! A harmadikat sosem fogjátok sejteni kicsoda, lehet éppen al egjobb haverodnak gondolod de nem az!
Karesszel természetesen azóta mi már beszéltünk, és elnézést kértem a múltkori incidensért.
És szent a béke. Viszont a tiltás miatt ide a másik nevemmel NEM lehetséges a hozzászólás így kénytelen voltam "szankciókat" bevezetni én is.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) Karesz 50 válasza informer hozzászólására (») Feb 29, 2020 2 / 2
 
Mindenki észrevette akinek volt már dolga "zotya1983"-mal. Sőt, az új nicket is megjegyeztük.
(#) informer válasza reloop hozzászólására (») Feb 29, 2020 2 / 2
 
Köszönöm! Ezek után figyelek a fogalmazásra is a másik profilommal. Kerülve lesznek a rövidítések, és a szóösszetétel is. A mondatfogalmazások is más köntösben fognak napvilágot látni. Mr Columbo.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
Következő: »»   2236 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem