Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3437 / 3940
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Köszönöm. Ha jól értem a rajzot akkor itt a kikapcsolási időt gyorsítja? Mert amikor alacsony szintű jel érkezik a Gate-re akkor a dióda is kinyit és "két irányból kapja az áramot"? Magas szintű jelnél viszont csak R1-en folyik az áram így lassabb lesz a bekapcsolás? Nem tudom jól értelmezem-e.
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Még valamit nem értek. Nézegettem az IRFZ34N adatlapját, és a kikapcsolási idő 49ns a kikapcsolási idő késleltetés 31ns ez 80ns összesen. Ennyi a kikapcsolási idő?
A bekapcsolási idő meg 40ns, a késleltetése 7ns ami összesen 47ns. Ez pedig a tényleges bekapcsolási idő?
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2020

irfz34n.png
    
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Jól. Így a gate kisütési árama növekszik meg és ezzel a kikapcsolást lehet gyorsítani.
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Így van, de csak akkor, ha a jobb oldali mezőben lévő értékek érvényesek.
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Értem már, köszönöm .
Már csak az a kérdés, hogy hogy lehet kiszámolni R1 és R2 értékét?
Azt szeretném elérni, hogy a H-híd FET-jeit úgy vezéreljem hogy addig ne kapcsoljon be az egyik amíg ki nem kapcsol a másik, hogy soha ne fussanak együtt.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Elsőként talán azt kellene eldönteni, mekkora lesz a terhelés, a tápfesz, működési frekvencia és egyéb paraméterek. Ez alapján kell kiválasztani a Fet-eket.
A "Non-overlapping ful bridge Fet driving circuit" megoldására alapvetően három lehetőség van.
- Speciális meghajtó áramkör,
- erre alkalmas mikrokontroller, mely megoldja ezt a gondot,
- valamint diszkrét megoldás, amennyiben ez korrekt meglehetősen komplikált is lehet. Pld..
De nem értem, miért nem mész át a H-híd topikba, hiszen ebben settenkedsz?
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2020
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
A vezérlőben állíts be holtidőt (dead time), és így biztosan vezetnek össze a FET-ek.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Köszi a rajzot, tanulmányozom. A MOSFET driverek működését még nem értem, a mikrokontroller jó lesz majd de még csak most tanulom a PIC programozást, úgyhogy egyenlőre valami diszkrét megoldásban gondolkozom.
A tápfeszültség 12V, a terhelés kb: 4-6A (induktív), a frekvencia kb: 1-5ms.

Egy impulzus vezérelt villanymotort tervezek ahol a H-híd "forgatja" a tekercsek áramát. 120°-onként van 4 impulzus amit az optokapu állít elő, és ebből 2x kell megváltoztatni a tekercsek áramát. Ez 1 periódus, vagyis 360°-nál 6x kell a FET-eknek kapcsolni. Ez max. 10000-es fordulatnál 1ms kapcsolási időt jelent a FET-eknek.
Átmegyek a H-hidas topikba nemsokára, elnézést .
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Tanultam már róla, de ez most így nem annyira egyszerű. Kicsit kihagy
(#) Peet19 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
A frekvenciánál 170Hz-re gondoltam max. ami kb: 1ms kapcsolási időnek felel meg. Boccs, rosszul írtam.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 28, 2020 /
 
Kéremszépen. Meg kéne tanulni számolni, és érzékelni a nagyságrendeket.
A 170 Hz periódus ideje kb. 5,9 ms, az 1 ms az az 1 kHz periódus ideje. Ehhez képest a FET kapcsolási idejei ahogy írod. Ha minden összeszámolsz, akkor 47 ns. 47 vs 80 ns. Igaz, hogy a kikapcsolási idő a bekapcsolási idő duplája, de 170 Hz -es, 5,9 ms -os kapcsolási gyakorisággal.
Tudod, hogy az hány nagyságrend? (legalább egyszer számold ki a kis ujjacskáidon) Nehogy már számítson bármit is.
Hogy a FET kapcsolási időit mérni tudd, 100 MHz -es szkópra lenne szükséged.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 28, 2020 /
 
Lehet nem jól fogalmaztam, de a motor fordulatszáma ha pl: 10000 ford/perc akkor durván 166Hz-es impulzusok jelennek meg az optokapun ha 360°-onként 1 impulzussal számolok. De nem 1 lesz, hanem 120°-onként 4 impulzus, ami 1 teljes fordulatnál 12-t jelent. Így az impulzusok frekvenciája 1992Hz lesz. Ennek a periódus ideje durván 0.5ms. Mivel a 120°-onkénti 4 impulzusból csak 2x kell kapcsolnia a FET-nek, ezért a kapcsolási ideje 0.5ms * 2 = 1ms.
Ezért írtam hogy nagyjából 1ms-al lehet számolni. Ha kisebb a fordulatszám, akkor ez persze nagyobb idő kb:1-5ms.
De szólj ha tényleg elszámoltam valamit.
Amit írtál azt értem hogy nagyságrendekkel nagyobb az 1ms a FET valós kapcsolási idejénél, de viszont nekem az a problémám hogy egy p és egy n FET Gate-jei össze vannak kötve és egyszerre egy időben kapják az impuzust. Vagyis itt hamarabb ki kell kapcsolnia az egyiknek mint ahogy a másik bekapcsol, mert ha nem akkor összenyitnak a FET-ek. Így már tényleg számít hogy gyorsabb legyen a kikapcsolási idő, mint a bekapcsolás.
Nem jól látom a dolgokat?
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 28, 2020 /
 
Ha pusztán a FET kapcsolási idejeire hagyatkozol az összenyitás tárgyában, akkor téves úton jársz.
Ennek az összenyitás problémának a megoldása rád vár, vagy eleve olyan FET meghajtót használsz, ami megoldja ezt a problémát.
(#) enter1 hozzászólása Márc 28, 2020 /
 
Arduino nanoval szeretném mérni a pillanatnyi áramfogyasztásunkat 25A es kismegszakítónk van kaptam egy tr 3025-s áramtávadót sajnos nem értek hozzá de mellékeltem a rajzokat így működne a hardware? (2,5 V váltó maxra állítanám a potenciométert a feszvédelmet elírtam mert 2,5 V nál nem kéne több itt (szupresszor). A feszosztó nem tudom jó egy 1K ellenállásból?

Tehát a cél hogy a kimeneten egy 0-5V között legyen 0-25A esetén (30A)
Köszönöm.
(#) pipi válasza enter1 hozzászólására (») Márc 28, 2020 /
 
Hali!
Szerintem ettől bonyolultabb cucc kell, itt váltó fesz lesz, azt hogyan akarod a procival mérni?
Valami műveleti erősítős előfokozat kellene ami egyenirányít, és erősít ha szükséges...
(#) Bakman válasza enter1 hozzászólására (») Márc 28, 2020 /
 
Ezt nézd meg: Bővebben: Link.
(#) Gafly válasza enter1 hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Tulajdonképpen adatlap szerint nem lehetetlen a dolog. Javaslom a 205.-ik oldaltól kezdődő rész alapos áttanulmányozását.

Valamint lehet hogy nincsen minden előre megirva. Ha nekem kellene, akkor erősen elgondolkoznék, tényleg ezt és igy akarom-e?
(#) Tomi94 hozzászólása Márc 29, 2020 /
 
Sziasztok!

Alapvetően nem tartanám már kezdőnek magam, de amit ma tapasztaltam, kicsit idevaló kérdésnek tűnik..

Szóval, 12V-os, kb. 150 mA-t felvevő motort kellett egy 20 V-os tápról elindítanom. Mi másra gondoltam gyors megoldásnak, mint a jó öreg 7812-es stabilizátor. Be is kötöttem az előírás szerint, elsőre a több feszültségre beállítható tápomról lepróbáltam (16 V-ra beállítva), minden oké-e. Látszólag igen, forog a motor, normális az áramfelvétel.

Aztán a 20 V-os berendezésben már nem működik, kimeneten kb. 1 V. Valami testpont szakadásra gondoltam, de semmi. Végül észrevettem, hogy a bekapcsolástól kb. fél mp-ig megforgatja a motort, majd leáll. Mintha túl sok lenne neki az a 20 V bemenet és a táp feléledéséig még megy - de hát 36-ig szól a specifikáció..

Lényeg a lényeg, végül tettem a bemenettel párhuzamosan egy 470 nF-os kondit, ahogy a tesztkapcsolásban is szerepel. Erre kifogástalanul elkezd működni! Nem pontosan értem, mi a magyarázat, de valamiféle impulzusszerű zavarra tudok gondolni, ami az IC védelmét megzavarhatta. De javítson ki valaki, ha tévednék.
(#) Bakman válasza Tomi94 hozzászólására (») Márc 29, 2020 / 1
 
A gerjegés miatt minden 78xx és 79xx stabilizátor IC kíván két külső kondenzátort. 330 nF a bemenet, 100 nF a kimenet és a GND közé, a lehető legközelebb a lábakhoz.
(#) Ge Lee válasza Tomi94 hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Olcsón megúsztad, a stab IC-ket éppen az ilyen terheléssel lehet nagyon könnyen tönkretenni mint a villanymotor, ha hiányzik a ki és a bemenet közti védődióda.
(#) Tomi94 válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Ez egy ún. magnómotor, vagyis nem közvetlenül a tekercsekre kapcsolódik a kivezetés, hanem van egy belső fordulatszabályzó is, csak persze a zárt, rezgéscsillapított dobozban a melegedés miatt sem bír el akármekkora tápfeszültséget. De ezen a nyákon szokott lenni dióda, és elkó is általában.
(#) Npeter23 hozzászólása Márc 29, 2020 /
 
Sziasztok. Az acer laptopom folyamatosan tulmelegszig és lekapcsol. Arra gondoltam hogy cpu ventilátort fixre kötném be az egyik usb portra. Hogyan tudnám ezt megoldani?
(#) Bakman válasza Npeter23 hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Lehet, hogy csak a hővezető pasztát kellene kicserélni a CPU és a hűtőborda között. A ventilátor átkötés csak tüneti kezelés lenne.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Márc 29, 2020 / 1
 
Vagy még inkább a hűtőborda elől az odagyógyult 2-3 mm vastagságú porréteget eltávolítani, az is csodákra képes.
(#) menyus válasza tbarath hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
No igen... Hoztak hozzám olyan lapost ami 2 hete volt kitakarítva, hiba menet közben leáll. Persze mert "felforrt" és a vészfék lekapcsolta a gépet. Az összefilcesedett koszt (por, haj szösz..stb) a szervízben benne hagyták, mert az egy "szűrő". Persze, a kifúvó nyíláson kilépő meleg levegőt szűri meg hogy ne szennyezze a környezetet. Mint a porszívónál a nanoszűrő. Jah, és mindez márka szervízben.

Ha direktben fullon megy a ventillátor akkor érdemes venni pár db ot belőle mert sűrűn kell majd cserélni. Én is újra pasztázással kezdeném, kiváltképp a GPU ra való tekintettel mert az fog először behalni. BGA s lesz és nem lesz olcsó a javítása, a rámelegítés pedig csak tiszavirág életű megoldás.
(#) Spaten válasza menyus hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Márkaszerviz:

Koszos, poros környezetben használt laptop garanciális idő előtt nagyon lelassult.
A márkaszerviz kicserélte az alaplapot. Néhány hétig jó is volt.
A megoldást a ventilátor és hűtőborda kitakarítása jelentette.
Figyelmetlenek voltak. A notebook azóta is jó.
(#) menyus válasza Spaten hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Erről firkálok én is pont... A márkaszervízben első körben rögtön alaplapot cserélnek, az a gyors, az az egyszerű mert mindenre normaidő van! Nem lehet *** órákat egy javítással mert hó végén csak pislogás van hogy mennyi lett a pénzed. Dolgoztam régebben a F**X nél, a Gyáli üzemben csak cserélnek mert ehhez nem kell szaktudás. Betanított munka. Én a másik telephelyen lőrincen dolgoztam "hardveres debug" os ként, ott javítanak hibás alaplapot. Amit Gyálon kivesznek hibás(?) alaplapot az jött hozzánk a debugos javítókhoz, aztán új alaplapként visszamegy Gyálra majd teszik be vissza a garos gépekbe. Nagyvonalakban így műkszik MŰKÖDIK egy multi márkaszervíz. No more comments...

Ejnye!
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) tbarath válasza menyus hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
A elvileg nem új, hanem refurbished, de mindegy is.
Mindenesetre jellemzően már az alaplap kivétele előtt hozzá lehet férni az összegyűlt porhoz, szóval nem értem a lapcserét.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Márc 30, 2020 /
 
Nem tudom, hogy emlékeztek-e még erre, de újra elővettem a "billentyűzet -> 16×2 LCD projektet. (Csupán a billentyűzettel kellene tudni írni a kijelzőre.)
Nem vagyok a fotózás mestere, de ahogy az első képen látszik, a cursort szépen kihelyezi, ellenben a billentyűzetre továbbra sem reagál! A második fotó az alkatrész oldal, amin a jobbszélen bejövő szürke kábel a bilentyűzet kábele. A harmadik fotó pedig a forrasztási oldal. (Lehet, hogy eléggé ronda, de legalább működik a kijelző...)
Mit kellene arrébb helyeznem vagy átnéznem, hogy végre észlelje a billentyűzet adat lábait is?
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Leellenőrizni az alkatrészeket hogy még jók-e!
Logikai analizátorral megnézni a billentyűnél az adat és órajelet.
PIC programból ki íratni valami értelmes szöveget az LCD-re...
Debugban megnézni, hogy a PIC veszi-e az adatokat ...

De ha PIC programozással akarsz foglalkozni akkor először egy LED villogtatást kéne összehozni szerintem...
Következő: »»   3437 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem