Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   80 / 82
(#) Ráx Aladár hozzászólása Feb 21, 2020 /
 
Jó estét mindenkinek! Tudom, buta kérdés és gyerekes, de a profibbak szerint lehetséges egy Mikrobi replica építése házilag ? Üdv!
(#) Peter65 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Feb 22, 2020 /
 
Szia!
Van aki már csinált: Bővebben: Link
(#) Sinike hozzászólása Ápr 6, 2020 /
 
Üdv.
Most kezdtem szervóval "dolgozni" először. (Unseless Box készül Unokámnak)
Sikeresen összeraktam az áramkört, teszteléshez egy 7,5V DC tápot használtam. Kisebbik motor reszketett, rángatózott. Gyorsan lekapcsoltam (max 15 másodperc telhetett el). Tápot mérve 13V jött ki rajta! (Tudom, előtte kellett volna mérnem - naivan hittem a feliratnak)
Kérdésem az, hogy emiatt gyengülhetett a motor ereje? Mert nem tudja lekapcsolni a kapcsolót, minimális erő van benne
Mert rendelnem kell akkut, ha a motor is elszállt, akkor azt is rendelek másikat együtt...
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Nem hanem az Arduino stabija nem birja a szervot. Azok hajlamosak akár 1 A-t is lenyelni.
Milyen az a 7,5V-s táp, trafoval vagy kapcsolo táp? Az elöbbi harmatgyönge ilyesmihez.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Arduino külön tápról megy (PC, usb), jelenleg csak egy 800mA tápot találtam kéznél, amin 6,7V jön ki. Persze mikor beindul a motor, leesik 4,7 körülire is (digiten nem látni rendesen ugye)

Akkor azt mondod, a szervó megúszhatta, nem kell új?
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Hogyan kapta a szervo az áramot? Az Arduino 5V-s lábárol? A helyes alkalmazás ha a külsö tapot (7-12V-ig) az Arduino táp csatijába kapcsolod és a szervot a leirás szerint az 5V meg a GND közé csatolod, a vezérlést meg valamelyik PWM portrol kapja.
Az USB maradhat a programozás alatt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2020
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
Legelső próba alatt úgy volt. (ott még nem volt erőteszt) De tartottam tőle, hogy a tesztpaneles betápom nem bír 1A sem nagyon...
És nem mertem Arduino 5V-n sem hagyni a két motor tápját (azt írtátok (mert olvastam ám! ), hogy sokat eszik), Arduino UNO 5V kimenete némelyik adatlapon max 20mA van írva....
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 6, 2020 /
 
A kimenet igen, de neked nem a kimenet kell, hanem a jobb oldalon a táp pinek, Ott ahol az A0-A6 van. Azoknak semmi köze a procihoz. Az Arduino tápja 1 A-t tud adni, ha a dugasztáp erre alkalmas. A szervo akkor eszik sokat, ha mozog - föleg ha teher is van rajta. Fejlesztésre meg arra a kapcsolora elégnek kell lennie ( ha a dugasztáp nem esik össze).
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Nos igen, azon már túl vagyok. Már kész a doboz is, raknám össze, csak jött ez a táp mizéria, és azóta tesztelem élesben; most derült ki, hogy nem tudja lekapcsolni a kapcsolót. (Bevallom, akkor kezdtem csak olvasgatni szervók után, addig csak építgettem, amik a videókban voltak)
Tehát: első éles teszt a "rossz" táppal volt. Azóta másik táp van, itt jó a fesz (6,5Vüresen), de kevés a teljesítmény (800mA), tudom.(De egy SG-90 motornak elég kéne hogy legyen, szerintem)
És igazából elsőként az érdekel, hogy jó-e lehet még a szervóm, vagy tönkretette a 13V.?.
Azután pedig az fog érdekelni, hogy tápról tud-e menni a dolog - mert akkuval jön a probléma -> a töltés....
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ha a szervod mozog, akkor nincs baj. Az elektronika megy általában tönkre 8 V felett. Ez a tönkremenetel azzal jár, hogy nem mozog. Ha mozog, akkor nem szokott baj lenni.
Szerintem valahol máshol van a baj. Vagy nagyon nehezen járo a kapcsolod, vagy mechanikusan rossz helyen billenti, vagy tul lassan mozgatod. A kapcsolo átbillentéshez kell egy kis svung is.
Talán most probálhatnád 4 jo AA elemröl is, arrol mindenképpen mennie kell. Ha nem akkor mechanikus a problémád.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
okés, köszönöm. Megyek próbálni
Még egy kérdés - ha szabadna - láttam, hogy többen használtok 7,4V (7,2 - 7,6 is) [3S?] cellákat, de több oldalt néztem (hestore, rpi, robotika, stb) nem látok töltőt... Azokat hogyan töltitek?
(#) Peter65 válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Szia!
Egy ötlet, ami lehet hogy segít a problémádon.
Mások már megmérték különféle szervokon az áramok alakulását, itt megnézheted, bár az SG-90 nincs közte. A lényeg, hogy impulzus szerűen kell nekik az áram. Ha hosszú hozzávezetéseket használsz, és nincs eléggé megpufferelve a táp, okozhat olyan bajokat, amiket írtál. Tehát a szervó táp pontjára minél közelebb a szervohoz tegyél egy minél nagyobb puffert, pl.: 1000µF 16V, lehet több darabot is. Ha nem kell hosszú bekötő vezeték, azt is lerövidítheted a szervon. Nekem látványosan segítettek a szervok dinamikáján ezek a lépések.
(#) Sinike válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Szia.
Gyári tápban szerintem 1000u-nál nincs több.. Shield-emre először 330u volt, azt gyorsan lecseréltem 2200-ra pár tizednyi javulás volt "látható" - amennyire egy digit multin lehet látni (de ezért nem veszem elő a szkópom, ami van 10kg biztos )
A shield-től a szervóig a gyári vezetékeik kb 20cm..
De szerintem hagyom akkor a táp megoldást, ha 2A kellene hozzá, olyan úgysincs itthon....

Most 2 ötletem van, első 4 vagy 5db AA akku - csak azokat nem szeretném forrasztani és tartó meg nincs kéznél.
Másik: 2 régi telefon (este feltettem tölteni) akkuja sorba kötve... Ennél viszont a majdani töltés okoz fejtörést....
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Szia az csak 2S, egy 18650-s cella kb 3,6-4,2 V azaz két cella sorba kapcsolva adja a 7,2-8,4 V-t. Ezekhez a celĺákhoz vannak gyári töltök, de vannak kis panelek, amin rajta a töltö meg a kisütö védelem is, ( a cellát nem igen szabad 3,2 V alá lemeriteni, mert akkor baj van. Ugy is meg lehet nagyon egyszerüen oldani, hogy egy 50-100 Ohmos ellenással sorbakötve egy fehér LED kapcsolsz a cellára. Annak minimum 3,2V kell, hogy világitson - azaz a cella csak akkor használhato, amig a LED világit.
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Elég a nagy kondi, mert nagy áram csak akkor jelenik meg amikor billenti a kapcsolot, terhelés nélkül általában kevesebb mint 1 A kell, legfeljebb az indulás pillanatában szippant egyet.
Rakj be valamilyen képet, lehet, hogy ugy többet látunk és tudunk segiteni.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ez a videó alapján simán le kéne kapcsolni (több teszt videó is van...)
Kb 4cm a kar. Mindjárt csinálok képet....
(#) Sinike válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Itt vannak.
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ami a videon van azt mind tudjuk, de a te szerkezeten alig látni mit és hogyan mozgat. Probáld valamilyen más szögböl lefényképezni. Az elektronika most nem érdekes. A képröl nem látom hogyan nyul ki a kar a kapcsolohoz. Mindjárt keresek egy pontos rajzot.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Csináltam kisebb kart, most a felfogatáson dolgozom..
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ez jol néz ki.

Itt a német leirás a gyári dobozhoz:Useless box1

Videoval

Angolul videoval
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Fontos a szervo nagyon merev rögzitése, hogy ne mozduljon abban a pillanatban amikor kapcsolni kell.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Okés ezzel a rövid karral; már mindig lekapcsolja. Köszi!
Akkor már csak a táplálást kell összehoznom
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Jo szorakozást a dobozzal

Ha ugy irod meg a kodot, hogy zárt állapotban ne adjon ki impulzusokat a szervora, akkor még a ceruzaelem is honapokig birja. ( ha nincs impulzus a szervo elektronika is standby-ban lesz.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2020
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Hát ennyire nem értek még ehhez; Setup-ban pozicionálja 70 és 180-ra a szervókat, aztán 500ms-onként lekérem a kapcsoló állását (mert minek minden loop-ban..) és csak akkor lép "akcióba", ha kapcsoló LOW.
Meg írtam egy részt, ha 5 percig nem nyúlnak hozzá, akkor random csinál valamit - de ezt lehet kiszedem belőle.. Ezt csak azért, hogy ne felejtsék kikapcsolni. Igaz, láttam egy olyan kapcsolást is, ahol mikrokapcsoló áramtalanít, de az jelen esetben azért nem jó, mert nem mindig fejezi be a programot, ha le van csukva a fedél.
És hány elemet tegyek, 4 elég, vagy 5 kell az Arduino miatt?
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2020
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ha a fekete csatin keresztül táplálod, akkor min 7 V kell az elemröl, azaz 5. darab AA.

Azt meg deritsd ki miért nem megy le a program a mikrokapcsoig. (Le kellene mennie).
A szervohoz van valami kod a ki és beiktatásra. Azt kell kiiktatni amig be van csukva a doboz amin kinyili beiktatni és inditani.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Azért nem megy le a program, mert olyanban láttam, ami a legegyszerűbb verzió. Ott megszakítja a tápot egyszerűen. Ez egy tréfásabb verzió, amelyikben plüss figura is lesz - és abban néha ki-ki kukucskál akkor is, ha kar és fedő a helyén van. Majd küldök videót, ha kész lesz - és ha érdekel az én "munkám" NeoPixel-t is tettem bele a színhatás kedvéért
(#) Massawa válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Kösz, jo egy évtizede épiettem ilyent, az akkor kis fiunknak - azota már ö gyárt nekem ezt - azt:
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ügyes Fiad lehet
Még egy kérdés, ha elemekkel megy, akkor is hagyjam a kondit benne?
(#) exabit válasza Sinike hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Ha a fekete csatin keresztül táplálod akkor a stabkocka készenléti áramfelvétele (5 mA körül lehet) miatt az elemek azért relatíve elég gyorsan fognak merülni. Abban igaza van Massawa-nak hogy hónapokig bírja, de ki akarja 3-4 havonta kidobni azt a 4-5 ceruzalemet ami ebbe kell? Én beleraknék még egy tápkapcsolót valami rejtettebb helyre, amit előzőleg be lehet kapcsolni ha valaki ezzel akar játszani.
(#) Sinike válasza exabit hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Szia.
Benne van, belekerült
Amúgy a gyereknek annyi elemes játéka van, hogy elemgyárat kellene vennünk...
Kondi maradjon (2200uF) ?
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2020
Következő: »»   80 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem